Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 176375 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #135 : Mayıs 18, 2013, 01:06:09 ÖÖ »

Benim diğer kabin moon patrol, çok sevdiğim tipik 80'lerden klasik bir tasarımdır. Jukebox konusuna hiç bulaşmadım ama onun da bir kitlesi var yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla.

Ben gerçi kabini atıl kaldığı durumlarda jukebox olarak da kullanıyorum. Mame frontend olarak gameex kullanıyorum ve basit de olsa jukebox/internet radio özellikleri de var. Ama sanırım sizin kastettiğiniz harbi jetonlu falan jukebox.

Projelerinizi merakla bekliyor olacağım.

Kolay gelsin...

Evet yavuz bey jetonlu model olacak. Moonpatrol modelini çok beğendim çok hoş oldu.Beni çocukluk yıllarıma götürdü. Tüm detayları ve yazılımı paylaşacğım..

heyoo ekip genişliyor

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #136 : Mayıs 18, 2013, 01:26:48 ÖÖ »

tum arcade sevenlere selam olsun

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #137 : Mayıs 18, 2013, 01:27:14 ÖÖ »

Eveet, şimdi geldik projenin alengirli bir başka konusuna; Monitor Bezel (Monitör Çerçevesi).

Aslında bunu alengirli yapan benim detaycılığım sanırım ancak yola "orijinal" kabin hedefiyle çıktığımdan bu hedefe "mümkün olduğu kadar" yaklaşmam gerekiyor.

Arcade kabinlerde "monitör bezel" diye bir konu var başlı başına. Bunun bir "konu" olmasının sebebi ise CRT arcade monitörlerin o klasik bombeli görüntüsünü bir şekilde kabinin "köşeli ve düz" yapısına adapte etmenin bir sürü yolu olması. Evinizde varsa bakın, CRT TV'nizin de bombeli tüpünü TV'nin geri kalan dikdörtgen düz kasasına adapte etmek için özel plastik döküm bir "çerçevesi" vardır. Amacımız buna benzer bir şeyi yine orijinal neo geo kabinlerde olduğu tarzda yapabilmek. Bakalım başarılı olabilecekmiyiz...

Önce işe monitör bezel'i ve koruyucu akrilik plakayı taşıyacak ikinci bir çerçeve imal ederek başlıyoruz. Hatırlarsanız ilk çerçeveyi CRT tüpü monte edebilmek için yapmıştık.

Parçalarımızı herzamanki tekniklerimizle kesiyoruz, burayı artık anlatmayacağım.

Bu parçaların ölçülerini ise ancak kabini inşa ettikten sonra gözlem yoluyla çıkartıyorum. Bu detayda bir plan internette falan bulunmuyor. Bulunanlar ise standart LCD ekran kullanılan kabinler ki orada bu kadar uğraşmaya gerek yok. Akrilik plakayı arkadan LCD ekranın olduğu yeri maskele, sprey boyayla boya, tamam bitti...

Sonra, parçaları sırasıyla kabine monte ediyorum. Bu parçaları da diğer çerçeve gibi yerine vidalarken tutkal kullanmıyorum. Çünkü ayarlayana kadar söküp takacağım ve bu parçaları tutkallarsam arkadaki tüpü artık sökemem...

Şimdi alt taraf. Panelleri monte ederken yine çıta tekniğini kullanıyorum. Ancak buralar biraz dar olduğundan bu sefer çıtaları da suntadan kendim kestim (daire testereye sahip olmanın avantajı )

Sonra yan çıtaları vidalıyorum.

Bu yan çıtalar önemli. Teknik olarak bu çıtalara bir şey monte etmeyeceğiz ancak eğer bunlar olmazsa 3mm kalınlığında akrilik koruyucu levha kenarlardan esner zamanla.

Evet, çerçevemizin ilk adımı tamamlandı

Bu arada yan çıtalarda kullandığım vidanın rengi dikkatinizi çekti mi? Diğer vidalardan farklı değil mi? Sebebi diğer tip siyah vidalardan elimde kalmamış olması! Evet, doğru 200 vida harcadık bu işe ve hiçbir vidayı kaybetmedim/harcamadım. Hepsi kullanıldı...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:58:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #138 : Mayıs 18, 2013, 01:52:36 ÖÖ »

Şimdi sıra geldi monitör çerçevesini yapmaya. Önceden uyarayım burayı okurken kendinizi çocuk elişi programlarını seyrediyor hissedebilirsiniz. Hani ukala adam 15 dakikada bir şey yapar seyreden çocuklar daha ilk kartonu kesemeden program bitmiş olur ya. Ben bu tür programlara fitil olurdum çocukken, beni neredeyse bu işlerden soğutacaktı ama başarılı olamadılar

Neyse, işe siyah 5mm kalınlığında 50 x 70 bir maket kartonu ile başlıyoruz. Bu kartonların ortası sert sünger olduğundan kesimi kolay. Dışı karton olduğundan da stabil ve sağlam. Bunu office superstore'da buldum. Yabancı sitelerde "poster board" diye geçiyor.

Sonra kabinin monitör alanının ölçüsünde bir plaka kesmek için kartonu çiziyoruz. Bende bu alanın ölçüsü 56 x 61 cm.

Kesim için çelik cetvel ve maket bıçağı kullanıyoruz. Ama tavsiyem yapı marketlerde kullanılan sıradan 2 TL'lik maket bıçaklarını değil biraz daha ince uçlu bu tür bir maket bıçağı kullanmanız. Gerçekten çok keskin ve bu tür ince işler için ele kalem gibi oturuyor.

Kesim için çelik cetveli çizdiğimiz çizginin üzerine hizalayıp tam ortasından sıkıca bastırarak yerinde kalmasını sağlarken diğer elimizle maket bıçağını çelik cetvele destekleyerek boydan boya tek hamleyle kontrollü olarak kaydırıyoruz. Parça kalınlığından ötürü tek hamlede ayrılmayabilir sadece kesim hareketini hep tek hamlede yapmak lazım çünkü malzemede özür kalabilir. Cetvelimizi parça yerinden ayrılana kadar yapacağımız tüm kesim hareketlerinde hiç oynatmıyoruz. Sonunda 2-3 kesim hareketinden sonra parça yerinden ayrıldı.

Hemen yerine takıp ölçümüz doğrumuymuş kontrol ediyorum. Bir sorun gözükmüyor.

Sonra tüpün görüntü veren gri kısmının çevresindeki siyah alanların arasında kalan kısmı da ölçüp kestiğimiz bu kartondan bu alanı yine aynı kesim tekniği ile çıkartıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konu köşelerde maket bıçağını fazla kaçırmamak.

İşte monitör bezel ortaya çıktı. Tam karşıdan bakınca güzel gözüküyor değil mi? Maalesef daha işin başındayız. Neden mi?

Yandan bakınca aslında daha yapacak biraz daha işimiz olduğunu görüyoruz.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:58:29 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #139 : Mayıs 18, 2013, 02:05:27 ÖÖ »

Şimdi monitörün "bombeli" yüzeyine uygun 4 adet parça kesmem lazım. Bunun için ilk kestiğimiz parçanın ortasındaki didörtgen boşluğun kenarları boyutunda bir parça kesiyoruz (aslında boşluktan çıkan parçayı 2 yan kenar parçasının kesimi için kullanıyorum).

Peki bombe ile uygun kavisi nasıl hesaplayıp keseceğim. Bunun için karton parçaları ortadaki boşluktan geçirip tüpü tutan sunta panele kadar dayıyorum. Sonra kurşun kalemi tüpün üzerine destekleyerek karton parçayı boydan boya çiziyorum. İşte size tüpün kavisinde bir çizim...

Bundan sonra iş biraz el göz koordinasyonu. Maalesef bu kavisli kesimi cetvelle yapmamız mümkün değil. Yavaş yavaş kurşun kalemle çizdiğim yerleri kesiyoruz. Maket bıçağının kalem şeklinde ve çok keskin olması burada faydasını görüyorum.

Sonunda parçamız hazır. Bakalım tüpe uyacakmı?

Fena olmadı. Şimdi diğer parçaları da keselim
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:58:44 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #140 : Mayıs 18, 2013, 02:28:34 ÖÖ »

Dört adet parçamız hazır.

peki bu parçaları ilk kestiğimiz çerçeveyle nasıl birleştireceğiz? Burada aklıma bir kaç yöntem geliyor aslında. Ben en kolay yöntem olan ve kabin yapımında da kullandığım çıta yöntemini tercih ediyorum. Tabi burada kullancağımız malzeme tahta veya sunta değil, yine karton. Ama elimde istediğim kalınlıkta kartondan bir çıta yok tabii. Ne yapacağız? Çıta yapacağız tabii  Kahkaha

Elişi dersi 2.

Kartonu ince şeritler halinde kesip, tutkalla birleştirip çıta yapacağız. Bu ince şeritlerin ölçüsü önemli değil, sadece boyları ve kalınlıkları kavisli parçaları kuvvetli tutacak kadar olması yeterli. her çıta için 5 adet karton kullanmayı planladım (2.5 cm). Ayrıca çelik cetvelimin kalınlığı da 2.5 cm olduğundan cetveli kartona dayayıp dayayıp hızlıca keseceğim. Sonuçta elimde 2.5 x 2.5 cm ölçülerinde 4 adet kartondan çıta olacak. Başlayalım bakalım...

Evet yarım saat sonra çıtaların kartonları da kesildi. Şimdi bunları tutkalla birleştirerek çıtaları yapalım. Tutkal olarak yine polidol ahşap tutkalını kullanıyorum. Bu tür tutkallar su bazlı olduğundan kartonun içindeki sünger erimez (Çocukken model uçak yaparken ambalaj süngerinin o mis gibi kokan uhu türü tutkalla büyülü bir şekilde eridiğini hala unutmuyorum ).

Çıtalarda hazır olduğuna göre şimdi sıra geldi çıtalarla kavisli parçaları birleştirmeye.

Ve artık tüm parçalarımız hazır.

Son olarak bunların hepsini yine polidol kullanarak bir araya getiriyoruz.

Yerine bir takalım bakalım oldu mu...

Fena olmadı... Bitti mi işimiz? henüz değil, az bir detay daha kaldı.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:58:55 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #141 : Mayıs 18, 2013, 02:37:08 ÖÖ »

çerçevenin "kortonsu" görüntüsü fotoğraflarda pek belli olmasada yakından belli oluyor. Bunun için tüm çerçeveyi yarı mat sprey boya ile boyamaya karar verdim. Ancak sprey boyanın karton üzerinde ne gibi bir etki bırakacağını bilmiyorum. Saatler süren emeğim ani bir hevesle alınan yanlış bir kararla bir anda heba olabilir. Bunun için önce pir parça artık karton üzerinde deneme yapıyorum ve sonuç olumlu. Esneme, deformasyon falan olmadığını görüyorum. O zaman işe koyulalım...

Sprey boyanın iyi tarafı çabuk kuruması. katlar arasında 4-5 dk bekleyerek 4 kat boya atıyorum. Tabi malzeme karton olduğundan boyayı biraz emiyor. Tamamen kuruduktan sonra bir son kat daha atıyorum. Spreyi sinek öldürür gibi düzensiz değil sabit hızda bir hareketle düz ince hatlar şeklinde atmanız daha "homojen" bir görüntü sağlıyor.

Son kat da kuruduktan sonra bir deneyelim bakalım nasıl oldu.

Şimdi işimiz bitti mi?

Bence evet. Bu konuyu da kapadık... Daha iyisi ancak plastik dökümle olur sanırım. Kahkaha

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:59:09 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #142 : Mayıs 18, 2013, 13:55:50 ÖS »

valla heyecanla bekliyoruzz usta. heyecan dorukta

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #143 : Mayıs 18, 2013, 16:14:03 ÖS »

kasıp kavurdun ortaligı yavuz bey

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #144 : Mayıs 19, 2013, 00:32:12 ÖÖ »

Projemizde sunta, MDF, tahta ve karton kullandıktan sonra bir başka malzemeye geldi sıra; Plexiglass...

Plexiglass aslında bu tür plastik malzemelere (akrilik, polikarbonat v.s.) genel olarak verilen ad. Piyasada da "pleksi" diye geçiyor. Aslında kabinde kullanacağımız malzeme tam olarak 3mm şeffaf akrilik.

Arcade kabin projemizde 3 yerde plexiglass kullanıyoruz;

1) Marquee (Kabinin ışıklı reklam panosu)
2) Monitor Bezel
3) Kontrol panel

Bu alanlar için gereken plexiglass'ı ya tabaka halinde almak ya da "reklamcı" lardan kestirmek gerek. Piyasada plexy'yi nereden bulurum dediğinizde direk "reklamcılarda ara" derler. Evet kazıklanmak (hem de iyisinden) istiyorsanız hemen reklamcıya... Önce plexy maceramı anlatayım isterseniz.

Projede gereken plexiglass'ın ölçüsünü çıkartmıştım, toplamda yaklaşık 120 x 61 cm civarında bir plexiglass'a ihtiyacım vardı. Detay plexiglass kesimi kendim yapabiliyordum (geçen projeden tecrübe) bu sebeple gereken tüm plexy'yi bir bütün olarak hesapladım (Sonuçta hepsi kabinin eni genişliğinde olacaktı - yani 61 cm).

Geçen sefer kabinin görsellerini bastırdığım digitil basım evinden başladım sormaya. Bu ölçüde 3mm plexy'ye çektikleri fiyat 120 TL + KDV. İçimden "yuhh" dedim. Aslında bu fiyatı bekliyordum çünkü bu işlerle hiç uğraşmıyorlardı, zaten "bir tanıdık reklamcıya" sipariş vereceklerdi benim için. Geçen sefer tecrübesizlikten "he" demiştim ama bu sefer kazın ayağı başka... Neyse, teşekkür ettim ve şu meşhur reklamcıları aramaya başladım. Ankarada bu tür işler yapan "reklamcılar" bir kaç yerde toplanmışlardır. Birisi Kızılay (Necatibey Cad.) diğeri ise Ostim. Kızılay'ı pas geçtim çünkü park sorunu var ve malzemenin kaynağına ne kadar uzaksanız o kadar pahalı olacağını düşünerek şansımı direk OSTİM'de kullanmak istedim.

Ostim'i bilen bilir, sanayi siteleri, imalatçılar, malzemeciler, araba tamircileri... Ne ararsanız vardır ancak "nerede" arayacağınızı bilmeniz gerek çünkü çooook büyük bir yerdir. Ben sağa sola bakarak "reklamcı" aramaya başladım, arada telefondan internet'e bağlanıp adres firma falan bulmaya çalıştım. Bir ikisine denk geldim ve sormaya başladım. Ostim'deki reklamcı 3mm plexiglass'ın tabakasına 110 TL + KDV çekti. Eh birim fiyat ucuzluyor dedim, sonuçta tabaka 2,5 m2 civarında. Ancak kesim yapmıyorlar. Kesim istersen bilmemkaç euro oluyormuş fiyat.

Kesilmiş artık parça varmı diye bakındım, kimi reklamcı "yok biz satmıyoruz" diyor, kimisi "şu bilmemne caddesinden dön, bilmemne numaralı sokakta bilmemkim var onlarda vardır belki" tadında cevaplar... Vaktimi öldüren geyikler ve boş konuşmalar da cabası. Kimisi aşağı atölyeye in bak diyor, atölyedeki usta "naapacan pleksi'yi" diye söze başlar, ööfff...

Sonunda artık bana söylenen hiçbir yere gitmeyip kendim aramaya başladım. Lüks, hatta komple binanın kendilerinin olduğu izlenimine kapıldığım bir "reklamcı" buldum. Aslında reklam türü ilanlar olsa da tabelalarında aşağıdaki atölyede dizi dizi plexy'leri görünce sormadan edemedim. Görevliye sordum 3mm şeffaf plexiglass diye, var dedi. Peki kesim yapıyormusunuz dedim hayır dedi ama ellerinde 100 x 200 cm lik tabakalardan varmış. Kaç lira dedim 65 TL dedi. Tabaka mı metre karesi mi dedim, tabaka dedi. Ohhh be sonunda! Klasik fiş almazsan muhabbeti ile koca tabaka plexy'yi 65 TL ye aldım. Arkadaşlar arabaya sığdırmam için de bir dünya yardım etti. Arabanın bagaj kilidinin bozulacağı tutmuştu, arka koltukların olduğu yere "kıvırdık" koca levhayı....

Sonunda plexy'yi bulmuştum, fazlalıklarını da artık başka projelerde kullanırım diyorum...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:59:21 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #145 : Mayıs 19, 2013, 00:43:01 ÖÖ »

İlk defa "tabaka" plexiglass gördüğümden biraz şaşırdığımı itiraf edeyim. Malzeme sanki bi top plastiğin preslenmiş hali gibi, yamuk yumuk.

Ama özürlü falan değil, demek bu şekilde oluyormuş. Aldığım yerdeki diğer tabakalar da böyleydi. İmalat etiketi falan da var.

Neyse, sonunda ihtiyacım olan parçaları kesmeye başladım. Temelde yine aynı teknik. Destekle ve kes.

Kesimde daha önce de kullandığım Dremel Trio aletimi kullandım. Dremel'i orta hızda ayarlıyorum ve arada duraklayarak kesiyorum ki plexiglass erimesin.

Yanlız plexy'yi keserken ölçüler "tam" olmalı. Ahşap sunta gibi "macunlarız" falan yok (zımparalanabiliyor ama). Bu yüzden çizdiğim çizgileri "sınır" olarak kesiyorum, yani kesim ucunun da bir kalınlığı olduğunu unutmuyoruz. Ve unutmuyoruz ki desteği her zaman kestiğiniz parça tarafına koyuyorsunuz. Desteğin amacı aletin ihtiyacınız olan parçayı piç etmemesini sağlamak.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:59:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #146 : Mayıs 19, 2013, 01:06:11 ÖÖ »

Monitör bezel alanı için 56 x 61 cm'lik bir plexy kesiyorum. Bu plaka monitörü korumak için. Zaten yeri hazır, karton çerçevenin de takıldığı yere rahatça koyuyoruz. Plexy ve karton'un üst tarafı kabinde bu amaç için aralık bıraktığım yere geçiyor. Alt tarafları ise kontrol panelin altına kadar uzanıyor. Bu şekilde kontrol panel kapandığında aslında bu parçaları önceden yapmış olduğum ikinci çerçeve çıtalarına sıkıştırıyor. Bu yüzden bu parçalar için özel bir montaj, vidalama v.s. gerekmiyor. Bu teknik hemen tüm arcade kabinlerde böyle.

Marquee alanı için ise bir iki işimiz var. Yabancı sitelerde "marquee retainer" (marquee tutucusu) diye bir aparattan bahsediliyor. Bu aslında kendinen menteşeli bir metal profil. Plexiglass (veya cam) bu profiller sayesinde kabine monte ediliyor. Bu modelin orijinalinde de daha detaylı, anahtarlı kilitli metalden bir marquee retainer var. Ancak benim böyle bir parçayı bulmam imkansız. Bu yüzden yine yabancı forumlardan öğrendiğim (geçen kabin projemde de kullandığım) bir diğer ucuz tekniği kullanıyorum. 2 adet aliminyum "L" profil...

L profilleri önce kabinin eninde kesiyorum. Bunun için metal testeresi kullanılabilir. Ben Dremel ve metal kesici disk kullandım. Yağ gibi kesildi.

Sonra L profillere vida delikleri açıyorum. Bunun için şarjlı tornavida ve "metal" için özel matkap uçlarımı kullanıyorum. Ahşap uçlarınızı mahfetmemek için metal uç kullanmanız lazım.

Delik yerlerini işaretliyoruz...

Ve deliyoruz. Şerjlı tornavida aliminyumu delebilmek için yeterli.

Peki bu delik yeterli mi? Oldu mu?

Bence olmadı. Bir küçük detayımız daha var. Gördüğünüz gibi vida kafası, aluminyum profilin üzerinde sırıtıyor. Malzeme sunta değil tabi biraz daha zorlayarak vida kafasını gömemiyoruz. Peki bunun için ne yapmak lazım?

Evet, bu tür durumlar için de özel bir matkap ucu var.

Bu uçla vida kafasını gömebileceğimiz konik bir yuva açıyoruz.

ve sonuç

Ve kestiğim plexiglass levhaları bu L profiller ile kabine monte ediyorum.

Bu arada, marquee alanı için 2 adet plexiglass levha kesiyorum. Bunun sebebi, ileride bastıracğım görseli bu iki levhanın arasına koyacağım.

Evet marquee konusunu da kapattık.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:59:41 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #147 : Mayıs 19, 2013, 01:23:34 ÖÖ »

Şimdi geldik bu projenin (benim için) en zahmetli yerine; kontrol panel.

En stress olduğum ve yaparken en kasıldığım parça bu. Aslında başlı başına mini bir proje diyebilirim. Kontrol paneli kabine monte etmesem ve daha kapalı bir kasa yapmış olsaydım al sana "arcade stick" projesi.

Neyse, kontrol panelimizin kaba halini zaten yapmıştım. Şimdi bunun üzerinde çalışacağım. yapacağım işler;

1) Kontroller için deliklerin açılması
2) Joystickler için montaj yeri hazırlanması (freze)
3) Kontrol panelin ön tarafının "yuvarlatılması"

İşimiz çok.

Önce kontrol panelde deliklerin açılacağı yerleri belirlemek lazım. Bunun en kolay yolu şöyle;

Kontrol panel tasarımınızı printerdan bastırıyoruz. Tabii sadece deliklerin olduğu "layer"ı (Bu aşamada kontrol panelin görselini ve deliklerin yerlerini içeren 2D tasarımın hazırlanmış olması lazım. Corel, Adobe İllustrator veya benzeri bir 2D program kullanabilirsiniz. Benim elim Expression Strudio'ya alışık olduğundan onu kullandım. Aslında Corel veya AI ile kıyaslandığında beş para etmez bir program ama iş görüyor).

Kontrol panel tabii ki A4 kağıda sığmayacağından tasarımı PDF'e çıkıp "poster" modunda basıyorum. Tasarımın DPI'ında basarsanız ölçüler tam olur.

Ve parçaları bantlıyorum.

Sonra sınırları kesiyorum, işte kontrol panel ortaya çıkıyor.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:59:56 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #148 : Mayıs 19, 2013, 01:32:36 ÖÖ »

Bastığımız kontrol panel "delik şablonunu" kontrol panele bantlıyorum (başka nereye bantlıyacaktık ki) ve üzerine de kontrol panel için kestiğim plexiglass levhayı koyuyorum.

Bu plexiglass levhayı kontrol panele cam, ayna v.s için kullanılan "metal vida kapaklarını" kullanarak vidalayacağız.

Ahşap matkap ucumuzu kullanarak plexiglass'ın sabitleneceği vida deliklerini arkadaki şablondaki yerlerinden deliyoruz. Plexiglass ahşap matkap ucuyla rahatlıkla delinebiliyor.

Ve vida deliklerimiz delindi ve vidalarımız takıldı. Vidaları kontrol panele sabitlemek için daha önce kullandığım vida deliği somunlarından kullanıyorum. Burayı bir daha göstermedim çünkü kontrol panelin menteşesini yaparken kullandığım teknik ile tamamen aynı.

Sonuç

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:00:06 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #149 : Mayıs 19, 2013, 01:46:31 ÖÖ »

Plexy levhamız da kontrol panele sabitlendi. Delikleri artık açabiliriz. Burada yapmaya çalıştığım hem plexy'yi hem de kontrol paneli "aynı anda" delmek. Delik açma işini bu şekilde yapmazsanız kontrol panel ile plexy'nin deliklerini tutturmanız çok zor.

Neyse bu işi kabinin üzerinde yapamayız. Bunun için önce kontrol paneli kabinden söküyoruz (sökülüp takılabilir yapmanın faydaları - daha çok söküp takacağız). Söktüğümüz kontrol paneli masamıza mengeler ile sıkıca sabitliyoruz. Yanlız mengeneler ile kontrol panelin arasına yumuşak bir şeyler koymayı unutmamak lazım çünkü plexiglass çatlayabilir.

Önce delik yerlerinin merkezlerini ince ahşap ucuyla deliyoruz.

Bunun sebebi büyük deliği harbi matkap ve panç uçlarıyla açarken bize kolaylık sağlayacak olması. Panç uçlarının merkezindeki sivri nokta bu açtığımız küçük deliklere dayanacak ve hiza mesafe ile uğraşmayacağız. Ayrıca matkap ilk çalıştığında yerinden kayarak plexy'yi çizmesini de önlüyoruz bu sayede.

Bu küçük delikleri de rahat açabilmek için tasarımda delik merkezlerine "X" koymayı unutmayın.

Bu şekilde tüm deliklerin ortasına küçük deliklerimizi açtık. Artık işin zor kısmına hazırız ve zorluğu biraz olsun kolaylaştırdık.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:00:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: