Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 174013 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #210 : Mayıs 24, 2013, 03:26:20 ÖÖ »

emulatörü arayüzünü hatırladım. bu arayüz ücretli ama illaki ilaçlısıda bulunuyor. senin gibi orjinal cihazı olmayan insanlar için düşünülmüş bir yazılım. sormayı unuttum bu arada kabine neden jeton taktın orjinal olması içinmi yoksa sana olan maliyetini gelen arkadaşlarından toparlayabilmek içinmi?

http://www.maximusarcade.com/

Maximusarcade'i biliyorum. Camiadaki meşhur front-end'lerden. Ama ben diğer kabinde MAME front-end olarak GameEx kullandım. O da paralı ama yazılımcıya saygım olduğundan (meslek icabı) satın aldım. GameEx'de ayrıca jukebox ve internet radio özelliği de var. Kabin boşta durunca jukebox olarak kullanıyorum...

jeton konusuna gelince, o işin ruhu Çocukken kıt kanaat harçlıklarını "atari salonunda" 10 dakikada bitirip sonra ciğercinin önündeki kedi gibi milleti seyretme travmasını atlatmak için Kahkaha

Cebinden o parayı çıkartıp jeton deliğinden attığında çıkan "tıngırt" sesi ve oyunun bir anda ciyaklamasını, "Credit 01" yazmasını görünce insan acayip havaya giriyor. Üstelik bunu evinin huzurlu ortamında arkanda sıra bekleyen tipler olmadan yapınca keyfi bir başka

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #211 : Mayıs 24, 2013, 03:32:23 ÖÖ »

İkinci kat astar da tamam. Veeee yine zımpara zımpara zımpara 

Bu sefer zımpara numaramız 240. Tüm kabini (üstü ve arkası dahil) zımparalıyorum. Zımpara işi bittikten sonra ıslatıp iyice sıktığım hafif ıslak tüy bırakmayan bezimizle kabini iyice siliyorum (Hiç zımpara tozu kalmayana kadar)

Bu işi bezi yıkayıp sıkıp defalarca yapıyoruz. Zımpara tozu bir sonraki kat boyanın astara iyice yapışmasını engeller. Yani düşmanımız...

Neyse, kontrol paneli de zımparalıyoruz...

Resimde gördüğünüz damlalar ise bezden gelmiyor, o "alın teri" arkadaşlar. her kabin yapışımda 2-3 kilo veriyorum. Acayip spor oluyor  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:03:41 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #212 : Mayıs 24, 2013, 03:40:17 ÖÖ »

Nihayet geldik boyaya  Kahkaha

Bu kabinin orijinalinde 2 renk kullanılmış. Genelde zaten kabinlerin orta panelleri mat siyah, yan panelleri ise ya ayrı renklerde ya da graifk kaplama olur. Bu modelin sıkıntısı ise "kickplate" denilen (herhalde millet oyuna sinirlenince tekme attığı için) ön alt kısmı. Bu kısım kırmızı olacak ama kabinin iç yan yüzeyleri de mat siyah olduğundan burada bir kesişme sözkonusu.

Bu gibi durumlar için "maskeleme" bantını kullanıyoruz...

Önce siyahla başladığım için maskeleme bandını kırmızı olacak yüzeye yapıştırarak bu sınırı "koruma altına alıyorum".

Sonra kabinin siyah olacak yerlerini boyuyorum.

Tabii ufak kazalar da olmuyor değil...

Bu gibi durumları öncden farkettiyseniz hafif tinerli peçete ile silebilirsiniz. Geç farkettyseniz (benim gibi) her derde deva metodumuzu kullanabiliriz; zımpara...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:03:50 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #213 : Mayıs 24, 2013, 03:52:09 ÖÖ »

Şimdi geldi sıra şu meşhuuur neo geo'nun "turuncumtrak kırmızısına". Ne yalan söyliyeyim, çocukken (aslında Neo Geo 90'ların arcade modeli olduğundan gençken diyelim) amerika'ya gidip de bu tip bir kabin görmedim. O yüzden yabancı forumlarda "turuncumtrak" (orangish) diye bahsettikleri rengi gözümde pek canlandırmadım. Fotoğraflar ise yanıltıcı, rengi tam olarak seçmeniz mümkün değil. ortalıkta renk kodları uçuşuyor ama tabii amerikadaki meşhur yapı marketlerinde bulunan bilmemne tipi boyalar için...

Ben de hem bayrak kırmızısı hem de sarı iki renk boya aldım. Polisan matrix Enamel (parlak).

Hayır, galatasaraylı değilim, hatta futbolla aram hiç yoktur.

Kırmızıya biraz biraz sarı ekleyip çalkalayıp "gözüme hoş gözüken" tonda bir kırmızı oluncaya kadar devam ettim. Sanırım sarının 1/5'ini kırmızıya boşalttım zamanla. Zaten kırmızı kutuda biraz da tiner ekleyince çalkalayacak çok az bir yer kalmıştı. Elde ettiğim renk bu...

Bakalım nasıl duracak. Olmadı ikinci katta rengi değiştiririm
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:01 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #214 : Mayıs 24, 2013, 03:58:02 ÖÖ »

Fena durmadı gibi...

ben rengi sevdim. Değiştirmeyeceğim. ne tam turuncu ne de cart bayrak kırmızısı.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:10 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #215 : Mayıs 24, 2013, 04:04:31 ÖÖ »

Şu ön panelde sıra kırmızılı tarafı boyamaya geldi. Bunun için de şimdi ters tarafa maskeleme yapmamız gerekiyor.

Maskeleyeceğimiz taraf biraz ince olduğundan bantı bir kart yardımı ile tam sınıra itekleyip iyice yapışmasını sağlıyorum. Bu bantı ikinci kat kırmızıyı atana kadar burada tutacağım. Umarım bir sorun olmaz, göreceğiz...

İşte oldu...

Şimdi boya zamanı

Artık 24 saat bekleme zamanı, şimdilik bu kadar...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:21 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #216 : Mayıs 24, 2013, 18:22:03 ÖS »

direk ham mdf yada sunta yerine mdf lam yada sunta lam kullansan daha iyi olmaz mı en azından boya derdi olmaz

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #217 : Mayıs 25, 2013, 00:43:10 ÖÖ »

direk ham mdf yada sunta yerine mdf lam yada sunta lam kullansan daha iyi olmaz mı en azından boya derdi olmaz

Doğru onu ben de düşündüm bu projede. Ama sonra laminasyonlu malzeme ile çalışmanın zor olacağını düşündüm. Yani ham malzemede hata yaptınızmı macun ve zımpara ile onu düzeltebiliyorsunuz (ki bu projede bu tarz hatalarım olmuştu hatırlarsanız).Laminasyonlu malzemede laminasyon zedelendimi tamiri pek mümkün değil.

Bir de boya yapmayı seviyorum. İstediğim renk tonunda lam bulamamam da cabası.

Aslında boya yapmak istemeyenler ya tasarımı autocad ile yapıp Cnc veya laser tezgahda mdf lam kestirebilir veya folyo baskı yaptırıp direk onu kaplayabilirler.

Bir de yabancı forumlarda parçaları ham mdf'den yapıp sonra ısı tabancası ile laminasyon yapanlar var.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #218 : Mayıs 25, 2013, 11:24:04 ÖÖ »

az kaldı az  kara gorundu usta  bıttı bıtecek kabın    sevındırıcı haber vereyım mortal kombat 9 ogustos da pc cıkıyor  Kahkaha    scorpion:come here

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #219 : Mayıs 26, 2013, 01:33:14 ÖÖ »

İkinci kat için 400 lük zımpara kullanrak yüzeyleri hazırladım.

Sonra hem siyah hem de kırmızı yüzeylere ikinci katlarını attım.

Ertesi gün kırmızı yüzeylerde yer yer rulo izleri farkettim. Sanırım boyayı yeterince inceltmediğimden oldu. Bu yüzden sadece bu yüzeylere son bir ince kat daha boya atmaya karar verdim. Bunun için zımpara ölçümüzü yine büyütüyoruz ve 600'lük zımpara kullancağız. Bu ölçülerdeki zımparaya artık "su zımparası" deniyor. Yani zımpara yüzeyi o kadar ince ki eğer kuru yapılırsa büyük yüzeylerde bir iki harekette gözenekleri kapanır.

Su zımparası için bir çanağa hafif sabunlu su yapıyoruz. Zımpara kağıdını sarmak için yapı marketlerde satılan mantar bloklardan kullanacağız. Maalesef artık bu işi elle yapmak gerekiyor. Bendeki daire zımpara ile sulu zımpara yapamıyorum (Sulu zımpara yapan elektrikli bir alet varmıdır onu da bilmiyorum, biraz sakat olur sanırım).

Yüzeyi kısım kısım zımparalayıp boya artığı ile dolan zımparamızı su dolu çanakta çalkalayıp yeniden zımpara yapıyoruz. Yüzey tamamen zımparalanınca ıslak bezle yüzeyde kalan boya çamurunu siliyoruz.

Geçen projemde bu su zımparası olayını oldukça abartmıştım. Son katı 1200'lük zımpara sonrası atmıştım. Kabinin yan yüzeylerinin ayna gibi olmasını istemiştim nedense. Sonuç "piano black" tadında olmuştu ama çok ama çok uğraştırmıştı. Bu projede öyle bir derdim yok. Hem kabinin orijinalinde de yüzeyler pas parlak değil, hafif gözenekli laminasyon kullanılmış hem de gerçekten o kat kat su zımparası olayı insanı gerçekten yoruyor...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #220 : Mayıs 26, 2013, 01:51:48 ÖÖ »

Simdi sıra geldi kabinin "kickplate" alanındaki jeton/para kapılarına. Buralar için aslında komple metalden yapılmış kapılar var. Ama bu kapıları sanırım amerikadan sipariş etsem bir dünya posta masrafı olur ve sanırım da gümrükten geçmez. Bu yüzden geçen seferki kabin projemde de kullandığım "göz aldanması" tekniğini kullanacağım. Bu alanları sanki metalden jeton kapılarıymış gibi parlak siyah enamel boya ile boyayacağım. Hatta metalimsi etkiyi artırmak için zımpara da yapmayacağım. Ancak tabii ki tam etkiyi oluşturmak için sadece kapıları değil sanki metal çerçevesi varmış gibi de boyayacağım.

Bunun için önce siyaha boyanmayacak yerleri maskeleyeceğim. Ancak küçük bir detay daha var yapmam gereken. Çerçeve efektini tam verebilmek için maskelemeyi tam dikdörtgen değil, köşelerini de yuvarlak yapmam lazım. Bunun için 4 adet çeyrek daire şeklinde kesilmiş kağıda ihtiyacım var. Bilgisayarın başına geçip çizim programını açıp daire çizip bastırıp maket bıçağı ile kesmeye de üşeniyorum o kadar zımpara yorgunluğundan sonra. Tam odada etrafa bakınırken bunu gördüm ve kafamda bir ışık yandı...

ADSL modemlerle gelen ve genelde çöpü boylayan bu "mini cd" nin kılıfı gözüme çarptı. Ölçtüm boyutu uygun. hemen koruyucu jelatini çıkartıp 4 parçaya böldüm.

Maskeleme tamam 

Şimdi boyayı atabilirim. Boya hafif kururken ikinci bir kat daha boya atıyorum. Aslında ikinci kat boya böyle atılmaz. Ancak bu tarz metal panelleri gözünüzde canlandırın, genellikle hafif gözenekli bir boya ile boyanmış olurlar (Hammered deniyor yabancı sitelerde). Tam kurumamış boya üzerine ikinci kat boyayı attığınızda ilk katın hafif macun kıvamına gelmiş olmasından dolayı ekstra gözenekli bir rulo izi kalır. Aslında istenmeyen bir etkiyi lehime çevirdim...

Boya tam kurumadan maskelememizi söküyoruz. Ve sonuç...

Fena durmadı...

Toplamda boya işinin özeti;

1) Ahşap koruyucu
2) İlk kat astar
3) 120'lik zımpara (makine ile)
4) İkinci kat Astar
5) 240'lık zımpara (makine ile)
6) Birinci kat boya
7) 400'lük zımpara (makine ile)
8 ) İkinci kat boya
9) 600'lük zımpara (elle)
10) Son kat boya
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:45 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #221 : Mayıs 26, 2013, 01:58:28 ÖÖ »

Son bir işimiz daha kaldı boyaya dair. Rötüşlama...

Rötüşlama için yapı marketin sanatsal malzeme bölümünden aldığım ince fırçayı kullanıyorum. Bu iş için uygun fırçamıdır onu da bilmiyorum ama sonuçtya çok az kullancağım için önemli değil bence...

Önce ön panelin yan panelle birleştiği ince yüzeyde sınırı aşmış bazı kırmızı boya bölgeleri gördüm onları düzelteceğim. Sonra yeni "çerçeve efektimizdeki" bazı ufak yerler var sırada...

Evet, boya işi bitti.

Şimdi kurumaya bırakalım...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:04:54 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #222 : Mayıs 26, 2013, 14:23:13 ÖS »

gundaba gundaba

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri