Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 305033 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #225 : Ocak 19, 2015, 00:19:13 ÖÖ »

Bu haftasonu kabini tamamlamak için gereken diğer malzemeleri almak için yollara düştüm.

Önce "füme" plexyglass aldım. Artan euro, dolar kurundan plexiglass da etkilenmiş anlaşılan  Masum Füme (isli) plexyglass bu tarz eski kabinlerde sıkça kullanılan bir detay. Esas şeffaf plexyglass/cam ile ekranın arasına ikinci bir katman olarak koyuluyor. Görevi ise monitörün konturunu ve etraftaki çerçeve/aksam v.s. kısımları gizlemek. Teoride oyun çalıştığında grafikler sanki havada yüzüyormuş gibi olacak. Göreceğiz bakalım  Ney

Neyse, bu haftasonu plexyglass kesimini yapamadım. Fırsat olmadı. Yarın için planlıyorum eğer bir aksilik çıkmazsa.

Yine de alışverişin diğer ayağı olan ekran ve güç kaynağını tamamladım. ikinci el sitesinden Ankara'da satılan bir kaç uygun 55 ekran TV ilanını aldım, amacım onlardan birini düşürüp sonrasında Konya sokağa gidip güç kaynağı alacaktım. Ancak plexyglass aramam oldukça uzun sürdü (bu isli plexyglass pek de bulunan bir şey değilmiş anlaşılan). Sonra planda bir değişiklik yapmaya karar verdim, @yolcunet'i bir arayayım dedim. Sonuçta TV + güç kaynağı alışverişi yapmak yerine tek yerden arcade monitör ve arcade güç kaynağı almak daha pratik geldi. Daha önce de konuşmuştuk zaten bu konuyu.

Neyse @yolcunet sağolsun 2 saat (belki daha fazla) uğraştı ve içine sinen görüntüyü verebilen bir 55 ekran tüp + şase kombinasyonu buldu. Gereken ayarları yapmasını, arızalı potları değiştirmesini yılların verdiği "saha tecrübesiyle" yapmasını seyrettim. Bu arada @yolcunet benim otomatik lehim sökücü pompadan çok daha hızlı lehim sökebiliyor ve "havada lehim" yapabiliyor. Son olarak monitörü de bi hoparlörden söktüğü mıknatıs ile degauss etti ve şasenin trafosunu (220v/110v) ve bir de güç kaynağını da pakete ekleyerek bana teslim etti. Herşey için çok teşekkürler bu arada, bu kadar kimse uğraşmazdı

Mallar bunlar;

Güç kaynağı biraz darbe almış ve içinde yılların pisliği var. Önce işe onu elden geçirerek başlıyorum.

Tamamen söküp dış metalini düzeltiyorum. İçini de klasik olarak bir banyo yaptırıyorum. Kuruttuktan sonra soğutucu plakanın dış metal plakaya sabitlendiği yere yeni silikon krem sürüyorum.

Herşeyi kapattıktan sonra yeni gibi oldu

Son olarak bir tahta platforma tüm elektrik aksamını monte ediyorum. Genelde bunu böyle yapmanın faydası parçaları ayrı ayrı kabinin zeminine monte etmekten kurtuluyorsunuz. Hem herhangi bir arıza durumunda bakımı kabinin içinde ikibüklüm yapmak yerine masanızda yapabiliyorsunuz.

Solda arcade board'umuzu besleyecek güç kaynağı, ortada arcade monitör şasesinin transformatörü (220v/110v), ortada altta da şebeke hattından gelebilecek parazitleri süzmek için EMI filtresi var. Tüm giriş çıkışlar ise klemensler ile en sağda...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:47:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #226 : Ocak 19, 2015, 00:33:48 ÖÖ »

Sıra geldi monitöre...

@yolcunet'in arcade monitör tüpleri tam da benim yapmam gerektiği gibi ahşap çerçevelere monte. Ancak bu projede monitörler birlikte gelen çerçeveyi kullanamıyorum zira monitör yatay bir kabinde kullanılmış anlaşılan ben dik yerleştirince tüpün tam ortaya denk gelmediğini farkettim.

Zaten tüp için sunta panelim vardı. Sadece tüpü bulana kadar ortasındaki deliği açmamıştım. Sonuçta ne boyutta bir tüp (48-50-52-55 ekran - 19"-20") bulacağımı bilemiyordum. Neyse kısmet bu tüpeymiş...

Takım taklavatı yüklenip bu soğukta yine terasa çıktım  Kahkaha

İnternetteki fotolardan ve forumlardan bulabildiğim kadarıyla tüpün alt kısmının kontrol panelden uzaklığının 45 mm (1 3/4") olduğunu biliyordum. Bu şekilde hizalayıp, ölçüp biçip, mevcut tüpün çerçeve deliğini şablon olarak kullanarak Dremel trio ile deliği açtım.

Tüpü delikten geçirip köşelerini de viadaladım...

Ve kabinde kızağı zaten hazır olan monitörü kaydırıp yerine yerleştirdim.

Acaba monitörü doğru mu yerleştirdim bilmiyorum henüz. Oyunu bağlayınca anlayacağız onu 
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:47:49 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #227 : Ocak 19, 2015, 00:43:01 ÖÖ »

Bu akşam son olarak kabindeki bir kaç detayı da hallettim.

Öncelikle kabinin arkasındaki havalandırma deliklerinin ızgaralarını;

Diğer tüm kabinleri yaparken kullandığım aluminyum tel ızgaradan kalan son parça da bu proje için yetti. Parçaları tel makası kullanarak kesiyorum. Yanlız aluminyum ile uğraşırken mutlaka eldiven giymek lazım. Acayip batıyor ve kesiyor 

Bu kabinin arkasında 2'şerli gruplar halinde 8 adet havalandırma deliği 4 grup halinde açılmış durumda. 4 adet grup için 4 adet ızgaramız hazır.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:48:04 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #228 : Ocak 19, 2015, 00:49:23 ÖÖ »

Aluminyumla daha işimiz bitmedi. Bir küçük detay daha var. Bu kabinlerde jeton kapısı açıldığında hemen sağ tarafta minik bir de metal panel varmış. O panel üzerinde test butonu ve credi butonu bulunuyormuş. Yine internetten bulduğum fotoları inceleyerek bunun kabaca neye benzediğini çıkartmaya çalıştım. Bunu da yine geçen projelerden elimde kalan 1mm'lik aluminyum levhadan daha önce anlattığım kes/katla tekniklerini kullanarak tek parça olarak çıkarttım.

Elimdeki buton ve switchlerden ikisine uygun delikleri açtım ve buton ve switchi yerleştirdim.

Son olarak printerdan stickera etiketini de bastrıdım.

Orijinaline benzedi ancak birebir de aynısı olmadı tabii. Yine de idare eder
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:48:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #229 : Ocak 19, 2015, 00:53:55 ÖÖ »

Bugün son olarak kabinin bir iki detay marangozluk rotüşünü hallettim;

Yerine tam oturmayan arka kapıyı hafif traşladım ve kilidi monte ettim...

Bir de yine yerine tam oturmayan jeton kapısı çerçevesini monte ettim. Bunun için odada biraz zımpara yaptım heryer yine toz oldu 

Bu haftalık da bu kadar. Bakalım önümüzdeki hafta kafamdaki planı tamamlayabilecek vaktim olacak mı  Ney
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:48:25 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #230 : Ocak 19, 2015, 00:59:21 ÖÖ »

Haftanın programı:

1) Marquee:

* Plexyglass'lar kesilecek
* marquee tutucu profiller kesilip monte edilecek.
* Elektrik hattı döşenecek.
* Ampül armatürleri monte edilecek.
* hoparlör monte edilecek ve kablolanacak.
* Görsel basırılacak, kesilecek ve monte edilecek

2) Monitör bezel:

* Plexyglass'lar kesilecek
* Görsel bastırılacak, kesilecek ve monte edilecek.

3) Kabinin ana 220v besleme kablolaması yapılacak.
4) JAMMA harness yapılacak ve kabine monte edilecek.
5) Pac man board monte edilecek ve kablolanacak
6) Arcade monitör şasesi monte edilecek ve kablolanacak.

Acaba haftasonuna kadar bir tur pac man oynayabilecekmiyim Kahkaha
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2015, 03:36:34 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #231 : Ocak 19, 2015, 02:09:17 ÖÖ »

Yeminle ruh sağlığım bozuldu tam sabır işi. Takip ediyoruz, ettiriyoruz. Tam bir sanat eseri tadında şerbeti bol kalorisi fazla konu.

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #232 : Ocak 19, 2015, 08:54:12 ÖÖ »

yavuz hocam tüpü yıkamadıgına şaşırdım normalde yıkardın sen  neyse tüpü yıkayabilirsin hiç bişi olmaz zamanında çok banyo yaptırdım tüplere  Kahkaha Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #233 : Ocak 19, 2015, 08:59:25 ÖÖ »

yavuz hocam tüpü yıkamadıgına şaşırdım normalde yıkardın sen  neyse tüpü yıkayabilirsin hiç bişi olmaz zamanında çok banyo yaptırdım tüplere  Kahkaha Kahkaha

abi tüp + şase olaylarına yabancıyım biliyorsun. sadece sildim

Şimdi elimizden kayar mayar banyoda çatlatırız tüpü, neme lazım

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #234 : Ocak 19, 2015, 09:02:12 ÖÖ »

fark etmez yedek var 
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #235 : Ocak 19, 2015, 09:33:22 ÖÖ »

fark etmez yedek var 

Bilmem mi...

Yine de uğraşıp güzel bir tüp yakalamıştın, emeğin boşa gitmesin. Tekrar teşekkürler bu arada.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #236 : Ocak 19, 2015, 10:00:05 ÖÖ »

Kabini nasıl renklendiriyoruz? ve Artwork için hngi tenkiği kullanacaksın? süpriz değilse ben bunları çok merk ediyorum sensei.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #237 : Ocak 19, 2015, 10:07:59 ÖÖ »

Tüp konusuyla alakalı bir soru sorayım... Babamlarda bir tane Sony var. 56 ekran sanırım. Arada sırada dıztt edip ekranı küçültüyor...Sonra açıyor vs. Bunun sorunu tüp mü? ya da bu tür sorun çıkaran TV'lerde tüp sağlam olabilir mi? (Bunu bir ara bir TV tamircisi baktığında zamanla soğuk lehim vs. oluyor demişti...). Ne zaman arcade sistemde sıra tüpe gelse aklıma bu soru geliyor. Bir türlü soramadım

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #238 : Ocak 19, 2015, 10:14:59 ÖÖ »

tv nin şase sorunu var soguk lehim olabilir beslemede
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #239 : Ocak 19, 2015, 10:17:53 ÖÖ »

Tüp konusuyla alakalı bir soru sorayım... Babamlarda bir tane Sony var. 56 ekran sanırım. Arada sırada dıztt edip ekranı küçültüyor...Sonra açıyor vs. Bunun sorunu tüp mü? ya da bu tür sorun çıkaran TV'lerde tüp sağlam olabilir mi? (Bunu bir ara bir TV tamircisi baktığında zamanla soğuk lehim vs. oluyor demişti...). Ne zaman arcade sistemde sıra tüpe gelse aklıma bu soru geliyor. Bir türlü soramadım

Bu soruya @yolcunet çok daha net cevap verebilir ama dünkü yaptığımız sayısız testlerde böyle sorunu olan şaseler de geçti elimizden. Muhtemel tüp değil şasedendir problem.

Kabini nasıl renklendiriyoruz? ve Artwork için hngi tenkiği kullanacaksın? süpriz değilse ben bunları çok merk ediyorum sensei.

Sürpriz yok bu konuda. Önce ahşap koruyucu, sonra astar ve boya olacak. Boya kısmında diğer projelerdeki gibi detaylı zımpara olmayacak zira tam boyut folyo kaplama yapmayı düşünüyorum.

Folyo kaliteli, UV korumalı kaliteli baskı yaptırmayı planlıyorum, araç kaplanan malzeme ve baskı gibi. Ancak baskı mı daha ucuz olur yoksa bunun basılmışı ebay'de satılıyor (yabancı forumlarda referansı olan) onlardan mı almak lazım henüz karar veremedim.

Yerli bastırsam en az 150-200 civarı tutacaktır diye düşünüyorum.

Sayfa: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: