Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 301118 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
byjapan
Ziyaretçi
« Yanıtla #150 : Eylül 29, 2014, 15:38:34 ÖS »

@axeseytann

Harika gozukuyor

Vallahi bende Yavuz abinin benim actigim bir konuda dedigi gibi bendeki Mini arcade tetris kabinini acicam parcaliyacam onu Popeye kabini yapmaya calisicam 

Su sekilde yani...

* popeyecabinet.jpg (74.45 KB, 600x628 - Görüntüleme: 1433 kez.)

* IMG_20140929_142145.jpg (104.63 KB, 500x451 - Görüntüleme: 1228 kez.)
Fasa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #151 : Eylül 29, 2014, 16:03:31 ÖS »

Yavuz hoca ve süper projeleri her seferinde gipta ile bakiyorm helal olsun
daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #152 : Ekim 02, 2014, 00:38:51 ÖÖ »

Yavuz Abi suskun bu aralar,fırtına öncesi sessizlik
Kesin boyama işlerine başlamıştır. Dörtgözle bekliyorum yeni gelişmeleri.

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #153 : Ekim 02, 2014, 00:58:35 ÖÖ »

Yavuz Abi suskun bu aralar,fırtına öncesi sessizlik
Kesin boyama işlerine başlamıştır. Dörtgözle bekliyorum yeni gelişmeleri.

Kabinler şu an beklemede. Paralelde biriken diğer işleri aradan çıkartıyorum; bybulls'un Neo Geo konsolu, Orchid'in MK4'ü v.s.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #154 : Ekim 02, 2014, 10:15:10 ÖÖ »

@yavuzg: her zaman tekrarladığımız ve tekrarlamaktan memnuniyet duyacağımız gibi, konsol vs. neye ihtiyacın olursa bir mesaj atman yeterli. Elimizden geleni her zaman yaparız....

daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #155 : Ekim 02, 2014, 21:44:57 ÖS »

@yavuzg: her zaman tekrarladığımız ve tekrarlamaktan memnuniyet duyacağımız gibi, konsol vs. neye ihtiyacın olursa bir mesaj atman yeterli. Elimizden geleni her zaman yaparız....
Katılıyorum,Yavuz Abi'nin istediği konsol olsun.
Mevcut tüm konsollarım emrine amadedir.

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #156 : Ekim 03, 2014, 00:03:04 ÖÖ »

Katılıyorum,Yavuz Abi'nin istediği konsol olsun.
Mevcut tüm konsollarım emrine amadedir.

Çok teşekkürler arkadaşlar... Düşünmeniz yeter...

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #157 : Ekim 03, 2014, 13:56:49 ÖS »

yavuz hocam 55 tüp ve şase bayramdan sonra sana ayarlayayım şehir dışından 40 adet arcade  makinası alacam içinde 55 ekran tüp ve şaseler mevcut onlardan sana vereyim sende tamamla projenide forumdaki arkadaslar fazla beklemesinler 
gameretro
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #158 : Ekim 03, 2014, 14:07:14 ÖS »

yavuz hocam 55 tüp ve şase bayramdan sonra sana ayarlayayım şehir dışından 40 adet arcade  makinası alacam içinde 55 ekran tüp ve şaseler mevcut onlardan sana vereyim sende tamamla projenide forumdaki arkadaslar fazla beklemesinler 

Bektaş Bey 1 adet tüp ve şasede bana ayırın
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #159 : Ocak 02, 2015, 01:03:51 ÖÖ »

2015'in ilk günü!!! (Yani yazı 2 Ocak'a sarktı ama olsun anladınız siz )

Uzun zamandır askıda olan projeleri temizlemeye başlamak için kendi kendime söz vermiştim ve bu işi daha fazla geciktirmenin anlamı yok.

Pacman kabinde yapılacak çok iş var ancak hava şakır şakır yağışlı. Terasta kesim biçim yapmak için pek uygun bir zaman değil. O yüzden projenin elektronik kısmına dokunayım diyorum.

Pacman arcade kartım uzun zaman önce amerikadan gelmişti. KLOV forumlarından birisinden almıştım. Hatta 2 adet almıştım. Kabinde hem Pacman hem de Ms. Pacman kartlarını bir JAMMA switch (birden fazla arcade kartın bağlandığı ve bir buton ile basitçe diğer kartı seçebilmenize yarayan kart) ile  aynı anda çalıştırmak istemiştim.

Şimdi bu senaryoda bir ince detay var; JAMMA

Bildiğimiz veya karşılaşacağımız hemen her arcade kart (%90) JAMMA denilen standartta bir konnektör yapısına sahip. Benim kabinler, masamdaki test düzeneği, güç kaynakları v.s. kısaca arcade'e dair elimdeki hertürlü bilgi/tecrübe ve ekipman bir çok arcade sever hoby'ci gibi JAMMA üzerine kurulu. Ancak 1980'de Pacman arcade salonlarına bomba gibi düştüğünde ortada JAMMA diye bir standart yoktu!!!

Gördüğünüz üzere bu orijinal Midway Pacman arcade kartının konnektörü de alışık olduğumuz o 56 pin'lik JAMMA konnektörüne uygun değil...

Pacman ve o zamanların arcade kartlarının konnektör yapısı tamamen o oyunu üreten firmanın keyfine kalmış bir yapıda. Genelde 44 pinlik bir konnektör kullanılmış ancak bağlantılar, voltajlar v.s. tamamen gayri standart...

Önümde iki seçenek var;

1) İnternetten Pacman'in konnektör yapısını bulup tamamen bu yapıya has bir "harness" (kablo yumağı) yapmak
2) Gayri standart bu konnektör yapısını JAMMA standartına çeviren bir konnektör adaptörü yapmak.

1. yol daha "kısa" bir yol olmasına rağmen ben 2. yolu seçiyorum. Bunun sebebi ise yapmış olduğum JAMMA yatırımını korumak ve JAMMA ile ilintili diğer teknolojileri de bu kartlarda kullanabilmek (örn. JAMMA switch).

O halde işe bir Pacman-to-JAMMA adaptör yaparak başlıyoruz

Bunun için önce Pacman konnektör pin dizilimini internetteki güvenilir bir siteden buluyorum;

Kaynak: http://wiki.aussiearcade.com.au/index.php/PCB_Pinouts_ms_pacman

Ancak burada bir başka ilginç durum var. O devirdeki kartlarda gayri standart pin dizilimi kullanılmasının yanısıra bir de AC ile besleniyorlar. Hem de alışık olmadığımız alakasız voltajlar (7 Volt AC gibi). Kartın üzerindeki dev kondansatörler ve çeşitli voltaj regületörleri gereken DC voltajları AC besleme voltajlarından çeviriyor normalde. Kısaca dahili güç kaynağı da var kartların üzerinde.

Neyse ki Pacman'i standart bir arcade DC güç kaynağı ile de beslemek mümkünmüş. Bunun için girişdeki 2 diyodu bypass edip karta direk DC voltaj verecek pin dizilimi de bu internet sitesinde mevcut.

Bu tür adaptörler benim icat ettiğim yeni bir kavram değil elbette. Ebay'de bunların hazır yapılmışları satılıyor 25-35 USD fiyat aralığında. Alternatif olarak böyle bir adaptörü "JAMMA fingerboard" tabir edilen küçük PCB'ler ile de yapmak mümkün, onlar da satılıyor ebay'de.

Bu ikinci yöntem, yani adaptör yapmak için fingerboard kullanmak, daha pratik zira elimde bir çok başka klasik arcade kart var ve onlarada ayrı ayrı adaptör almak yerine bir fingerboard üretirsem hepsinin adaptörlerini yapmak için kullanabilirim diye düşündüm...

Bu fikirle yola çıkarak bir fingerboard PCB'sini tasarladım ve ürettim.

Fotoğrafta gördüğünüz kuru film tekniği ile ürettiğim fingerboard PCB'si. Bu aşamaya kadar nasıl geldim derseniz, kısaca "Evde PCB üretimi" yazımda bu tekniğin detaylarını anlatmıştım, merak edenler oraya bakabilir => http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7631.msg82262#msg82262

İşi biten kuru filmden Sodyum Hidroksit çözeltisi ile kurtuluyoruz.

Son olarak oksitlenmeye karşı soğuk kalayla kaplıyoruz...

İşte fingerboard PCB'miz hazır ...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:38:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #160 : Ocak 02, 2015, 01:07:41 ÖÖ »

Baskı işi tamamlanan PCB'yi mini daire testere tezgahında kesiyorum.

Kenarlarındaki çapakları ve özellikle JAMMA konnektörüne girecek kenarı eğe ile iyice törpüleyerek yuvarlıyorum.

Ve son olarak delikleri deliyorum...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:38:46 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #161 : Ocak 02, 2015, 01:13:46 ÖÖ »

Şimdi PCB hazır ancak bir adaptör yapabilmemiz için 44 pin konnektör ve kabloya ihitiyacımız var.

Konnektörün bacaklarını PCB araya sıkışacak şekilde büküyoruz.

Sonra köşelerden birer pin'i lehimleyip hizalaması v.s. uygun mu diye kontrol ediyoruz...

Daha sonra tüm bacakları lehimleyip oluşan pastayı aseton ile temizliyorum...

Şimdi adaptörümüz kablolamaya hazır hale geldi.

Şu an hiçbir fonksiyonu yok ama fiziksel olarak yaptığımız adaptör pacman boarduna uydu mu diye bir kontrol etmekte fayda var...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:39:01 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #162 : Ocak 02, 2015, 01:18:15 ÖÖ »

JAMMA pin dizilimi ve Pacman pin dizilimlerini kağıda döküp yama kabloları dikkatli bir şekilde kabloları lehimliyorum. Bu haliyle eski bir telefon santraline benzedi adaptör. Aslında bu benzetme çok da yanlış değil, sonuçta hatları birbirine bağlıyoruz bu alet sayesinde

Önce adaptörü Pacman'e takıyorum (ki bu haliyle aslında standart bir JAMMA oyun kartından bir farkı kalmadı pacman'in)

Sonra da masa üstündeki JAMMA test düzeneğimin standart JAMMA konnektörünü takıyorum...

Heyecanlı bekleyiş  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:41:48 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #163 : Ocak 02, 2015, 01:21:59 ÖÖ »

Power'ı veriyorum  Kahkaha

Aha!!!

Şlaaak!!!

Pacman pin dizilimi o kadar karışıktı ki muhakkak bir yerde yanlış bağlantı yapmışımdır diye endişelenirken ilk denemede tutturduğumu, hele ki oyunda da arıza olmadığını görünce çok sevindim...

Masamın üzerinde 34 senelik bir retro'nun çalışıyor olması beni heyecanlandırdı doğrusu...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:41:58 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #164 : Ocak 02, 2015, 01:26:37 ÖÖ »

Bu arada gördüğünüz gibi bu Ms.Pacman kartı. Diğer kart ise "hızlı" Ms.Pacman'e dönüştürülmüş bir Pacman.

Onu tekrardan geri pacman'e nasıl dönüştüreceğimi henüz araştırmadım. Şimdi sırada o var. Bu arada, test platformumda GBS-8220 + CRTSIM kullanıyorum. Ekran görüntüleri oldukça retro görünümlü. Elbette bir CRT ekranın yerini tutmayacaktır ama oldukça da yakın.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:42:13 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: