Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade kabin arayışı  (Okunma Sayısı 8131 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
commodore500
Ziyaretçi
« : Şubat 27, 2014, 22:04:31 ÖS »

Arkadaşlar , bugün bir başlıkta yazışırken konuyu kardeşime de anlattım , müstakil evde oturuyor , bana bir kabin alalım dedi , ben de araştırayım dedim . Eve koymak için , böyle yüz tane filan arcade oyunu yüklü hazır kabinler satılıyor mu?   MAME oyunlarının hepsinin yüklü olduğu bir kabin ilanı gördüm , fena değildi ama mamenin grafikleri çok iyi sayılmaz. Nereden almak, nasıl bir şey almak lazım  , nelere dikkat etmek lazım ? Teşekkürler
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2014, 00:49:21 ÖÖ »

selam, MAME'in grafikleri birebir oyunların orijinali ile aynıdır. uygun frontend ve ekran ayarıyla ilk bakışta gerçeğinden ayırd edilmesi zordur. MAME'in sorunlu tarafı, nispeten yeni dönem, yani 95 sonrası daha güçlü donanımlarda çıkan arcade oyunların emulasyonu nispeten sorunlu. ya zamanlama tutmuyor ya ses v.s.

bir de o xxxx-in-1 cihazların tamamı emulasyon ve MAME driver'ları çalınarak yapılmış, çoğu ARM işlemci üzerinde çalışan bir çeşit android /linux benzeri işletim sistemi üzerinde koşan MAME çakması cihazlar.

Çok azı orijinal üreticiler tarafından (örn. Namco) çıkartılmış multi-PCB'ler mevcut. Bunlar emulasyon değil FPGA kullanılan donanım "remake" PCB'ler. Onları bile bulmak nadir oldu gerçi...

neyse, sözü uzatmayayım, PC ile uğraşırım, kurcalarım, zevk alırım derseniz PC + MAME derim. Yok o kadar uğraşmak istemem, eski bir atari kabini alırım içine JAMMA uyumlu bir XXXX-in-1 PCB koyar rahat ederim derseniz de o da makul bir çözüm. Klasik oyunları tercih ederim derseniz 60-in-1 tavsiye ederim, nispeten emulasyon neredeyse 100% tutarlıymış diyorlar, kendim kullanmadım.

NeoGeo oyunlarını (Metal Slug, KOF v.s.) severim derseniz de daha iyi bir alternatifiniz var, içinde NeoGeo MVS olan bir kabin alın sonra aliexpress den 60 USD'a 161-in-1 alın. Bu çözüm emulasyon değil, gerçek donanımda gerçek arcade zevkini yaşarsınız...

Siz önce kabini düşürün, gerisi kolay

devilx
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2014, 12:12:31 ÖS »

sahibinden'de 300 tlden başlıyor kompi marka metal arcade makineler.
commodore500
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2014, 12:44:35 ÖS »

bir tane buldum http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-oto-goruntu-sistemleri-monitor-kompi-arcade-oyun-makinesi-155062998/detay

fiyatı uygun , acaba kaç oyun var bunlarda? bu da mame mi acaba?

bir de bu var ama biraz tuzlu ;

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-makinesi-82-ekran-7000-oyunlu-yeni-nesil-arcade-slim-atari-makinasi-155653255/detay
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2014, 12:48:47 ÖS Gönderen: commodore500 » Logged
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2014, 12:46:43 ÖS »

O ilan wersace'nin ve bildiğim kadarıyla sadece kabin. İçinde anakart ve oyun yok.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2014, 16:26:19 ÖS »

İlk ilan simon'un dediği gibi...

ikinci ise sıfır. satıcıdan zamanında kol almıştım. iyi niyetli birisi. aletin içinde PC+MAME çalışıyor. sanırım sipariş üzerine yapıyor...

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 04, 2014, 21:01:16 ÖS »

Şöyle bir ürün alıp bunu bir kabin ne bağlamak  iyi bir fikir olmaz mı ?
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-makinesi-benzersiz-tv-ye-baglanan-7000-oyunlu-atari-konsolu-154594045/detay/

Bu link de yavuzg arkadasın yaptıgı gibi bir kabın yapıp bu yukarıdaki ürünü de içine gömsek nasıl olur Kahkaha
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.0

dahamı ucuz olur yoksa daha pahalı mı

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 05, 2014, 03:20:39 ÖÖ »

Şöyle bir ürün alıp bunu bir kabin ne bağlamak  iyi bir fikir olmaz mı ?
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-makinesi-benzersiz-tv-ye-baglanan-7000-oyunlu-atari-konsolu-154594045/detay/

Bu link de yavuzg arkadasın yaptıgı gibi bir kabın yapıp bu yukarıdaki ürünü de içine gömsek nasıl olur Kahkaha
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.0

dahamı ucuz olur yoksa daha pahalı mı

kabin "yapmak" her halükarda deposunu boşaltmak isteyen ve paraya ihtiyaç duyan eski bir "atarici" den eski bir kabin almaktan çok daha pahalı onu söyliyeyim. Ha tabii yaptığım o NeoGeo kabinden Türkiye'de bulma olasılığınız muhtemel sıfıra yakındır...

Bunları belirttikten sonra ilandaki o ürünü o fiyata alıp "hacklemek" de mümkün tabii ki. Ama ekonomik olarak pek bir şey kazandırmayacaktır zira kontroller zaten çok ucuz, set olarak joystick ve butonları hem de en alasından (HAPP, Sanwa, Seimitsu v.s.) 100-150 TL'ye alabilirsiniz arcadespareparts.com'dan (veya ebay'den veya v.s.)

Sonra emulasyon yapacaksanız (muhtemel ilandaki cihazın içinde ya PC var ya da xxx-in-1 kılıklı bir "yarı emulasyon" board var). Onu da ayrıca daha ucuza temin edebilir veya damardan gerçek bir arcade board kullanabilirsiniz.

Ama yine de bu seçenekler neye niyetlenip ne kadarını göze alabildiğinize (ve bütçenize) bağlı

İlandaki satıcı belli ki uğraşmış yapmış, bir şekilde bir ürün çıkartmış ortaya. Doğal olarak da bir fiyat etiketi koymuş. Ben olsam onu bozmak yerine bu dediğim senaryolarda ilerlerdim. Eğer gerçekten kabin yapma işine soyunduysanız zaten çok araştırma yapmak gerekiyor. Sonunda zaten neyin en uygun olduğunu veya tercih edeceğinizi öğreniyorsunuz...

Misal, ben bir daha bir MAME (emulasyon) tabanlı bir kabin yaparmıyım? Evet ama çoook farklı bir kabin olur (var kafamda bir proje)

Mesela şu sıralar gavurların "dedicated cab" dediği, sadece tek (veya 1-2 tane türevi) bir oyuna adanmış kabinlere merak sardım. Örnek içinde "gerçek" bir pacman board'u olan bir pacman kabini mesela...

Yani zevk, merak, yer ve bütçe meselesi bu.

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 05, 2014, 04:39:07 ÖÖ »

Abi zaten en onemli kısım maliyet ve bilgi neyi ner den  alınır ne kadara alınır blmek gerek damardan gerçek bir arcade board nerden kaça alınır ve işlemleri nasıl yapılır  bunlar önemli tabi ki bende evimin bir köşesinde  çocukluğumun  efsanelerinin king of veya samurai shodown serisinin olmasını isterim zaten senin projeni okurken nasıl heyecanlandığım anlatamam

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 05, 2014, 04:57:55 ÖÖ »

Nerde oturuyorsun asit

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 05, 2014, 05:03:36 ÖÖ »

www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7544.0
Sana boyle birsey lazim pc kasali arcade  makinasi 2 cekirdekli normal bir kassa olabilir ben 4 cekirdekli kullandim

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 05, 2014, 06:26:29 ÖÖ »

Nerde oturuyorsun asit

Gaziantep de oturuyorum ve neden olmasın il basta bir yerden başlamak gerek

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 05, 2014, 06:50:36 ÖÖ »

ilan.elookat.com/atari-makinalari,F.htm bu siteye bak

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 05, 2014, 06:52:28 ÖÖ »

Evin izmirde olsaydi verirdim bi tanesini  bos kasasni  doldururdun ben ole yaptim kollar dugmeler cinden geldi  evdeki atarini tupu bitik bu sonu bi tane alcam 70 ekran

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 05, 2014, 12:07:57 ÖS »

Evin izmirde olsaydi verirdim bi tanesini  bos kasasni  doldururdun ben ole yaptim kollar dugmeler cinden geldi  evdeki atarini tupu bitik bu sonu bi tane alcam 70 ekran

Eywallah allahrazı olsun düşünmen  yeter

(muhtemel ilandaki cihazın içinde ya PC var ya da xxx-in-1 kılıklı bir "yarı emulasyon" board var).

Abi soldaki hoparlör ( gözümden de hiç bir şey kaçmaz yani Kahkaha ) orta daki ve sag dakinin ne oldugunu bilmiyorum

buda satıcının link 
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-makinesi-arcade-310-in-1-oyun-konsolu-155976241/detay

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: