Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımiFlop USB Floppy Controller (Kendi Projem)
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: iFlop USB Floppy Controller (Kendi Projem)  (Okunma Sayısı 16631 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 12, 2014, 22:07:15 ÖS »

Sevgili forum sakinleri, size son zamanlarda üzerinde çalışmakta olduğum USB Floppy Controller projem iFlop'dan bahsetmek ve ilk sonuçlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bu projenin amacı, herhangi bir PC'ye USB üzerinden floppy disket sürücü bağlayarak kolaylıkla her türlü retro bilgisayarın disket imajlarını okuyup yazabilmek. Kryoflux ve (hatta) Catweasel projelerine oldukça benziyor, ancak bu işi çok daha ucuz ve basit bir donanımla yapabilmenin mümkün olduğunu düşündüğüm için bu işe giriştim. Oldukça uzun zamandan beri aklımda olan bir projeydi, ilk sonuçlar bugüne kısmetmiş.

Proje, üzerinde bir PIC32 microcontroller ve bazı basit destek bileşenleri bulunan bir devre kartından ibaret. İlk prototipini delikli plaket üzerinde hayata geçirdim. Bir tarafı USB üzerinden PC'ye bağlanıyor, diğer tarafına ise standart floppy konnektörü üzerinden floppy disket sürücü takılıyor. PC üzerinde çalışan bir program devre ile haberleşerek disket verisini aktarıyor ve bu veriler disket üzerine yazılıyor. Temelde yazılım desteğine bağlı olarak istediğimiz her türlü formatı okuyup yazdırmamız mümkün.

Bu projeyi USB floppy emülatörleri ile karıştırmayınız, ama USB disket sürücüler ile karıştırabilirsiniz .

İlk sonuçları dün itibariyle elde ettim, şu anda cihaz başarıyla Amiga ADF imajlarını diskete yazdırabiliyor, birkaç farklı ADF imajı ile deneme yaptım şu ana kadar, bendeki A2000 bunları güzelce boot edip, yükledi. Cihazın çalışmasını aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Tabii cihazın potansiyeli Amiga'dan ibaret değil, zamanla yazılım desteğinin gelişmesi ile her türlü retro bilgisayarın imajlarının yazılması mümkün olacak, hatta 5,25" sürücü bağlayarak C64, Atari ve Apple disketlerini bile yazdırabileceğimizi düşünüyorum. Hatta copy-protected orijinalleri bir kopyalamamız mümkün olacaktır.

Bu projede eski projelerimin tamamen aksi bir yol izledim: Üretim kolaylığı ve maliyet düşüklüğünü ön planda tuttum. Dolayısı ile, ortaya tamamen DIP bileşenlerden oluşan, delikli plakette bile üretimi mümkün olan bir ürün çıktı. Parça ve board üretim maliyetinin Kyroflux Basic'in satış fiyatının dörtte birinden bile az olacağını düşünüyorum. Zaten iki projenin devre kartlarını çıplak gözle karşılaştırmak bile yeterli olacaktır bunu doğrulamak için. Sanırım bu sefer bir projeyi kitlelerle buluşturmak mümkün olacak Kahkaha.

Eski projelerle farklılık sadece üretim ve maliyetten ibaret değil. Projeye de biraz bodoslama giriştiğim (ve biraz da basit tuttuğum) için, daha ortada ne devre şeması ne de PCB layout var Kahkaha. Bunlar da zamanla ortaya çıkacaktır. Zaten daha projenin alması gereken çok yol var, farklı sürücüler ve disketler ile testler, farklı formatlar için destek, yazılımın geliştirilmesi gibi pek çok iş var yapılması gereken. Projeye ayırabildiğim zaman oldukça kısıtlı ama, zamanla hepsini adım adım gerçekleştireceğimi düşünüyorum. Ancak tabii ki projenin ilk disketini başarı ile yazması ile en önemli dönüm noktası geçilmiş oldu. Proje ile ilgili gelişmeler oldukça buradan paylaşmayı planlıyorum.

Son olarak projenin ilk videosunu huzurlarınıza sunuyorum... Video'nun titrekliği için kusura bakmayın, benim ellerde sinir yok o yüzden bu kadar oluyor ancak .

« Son Düzenleme: Mart 12, 2014, 22:15:02 ÖS Gönderen: tolga abaci » Logged

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2014, 22:14:33 ÖS »

belkelene video geldi

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2014, 22:30:54 ÖS »

Tolga Harika olmuş.diğer retro cihazların disketlerini yazabilrisen süper bir cihaz olur.

Bir kaç sorum olacak.Birincisi standart pc 1.44 floppy mi kullandın ? .Birde harici besleme ihtiyacı var galiba devrenin yanlış görmediysem 12vdc galiba.

Birde merak ettiğim pc 5.25" disk sürücüleride bağalayarak commodore 64 formatlı disk yazabilirmisin ? yoksa  usb arayüzden commodore serial bus emulasyonu yaparak  1541 disk drive bağlanarak mı disk imajı yazılacak ? teşekkürler.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2014, 22:41:25 ÖS »

final ürünü sabırsızlıkla bekliyorum. eline sağlık.

Amiga1200/Apollo1260@80MHz@105MIPS/RapidRoadUSB/IndiAGAmk2cr
Amiga500+/ACA500/ACA1221ec@42Mhz/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2014, 22:41:46 ÖS »

Tolga Harika olmuş.diğer retro cihazların disketlerini yazabilrisen süper bir cihaz olur.

Teşekkür ederim blackturk. Dediğim gibi zamanla eklemeyi planlıyorum diğer cihazlar için desteği.

Birincisi standart pc 1.44 floppy mi kullandın ? .Birde harici besleme ihtiyacı var galiba devrenin yanlış görmediysem 12vdc galiba.

Evet. Ama Amiga sürücüsü de kullanılabilir, teoride sadece SEL ve MOTOR hatlarının pinleri farklı benim açımdan, o kadar. Harici besleme de normalde 3.5" floppy'ler için pek gerekli değil, 5V yetiyor onların çoğu için ama 5.25" ler isteyebilir, garantili olsun diye dışarıdan besleme koydum.

Birde merak ettiğim pc 5.25" disk sürücüleride bağalayarak commodore 64 formatlı disk yazabilirmisin ? yoksa  usb arayüzden commodore serial bus emulasyonu yaparak  1541 disk drive bağlanarak mı disk imajı yazılacak ?

5.25" PC disk dürücü ile C64 formatı (ve diğer formatların) yazılabilmesi lazım, teknik olarak bunun önünde bir engel yok, benim planım da bu yönde. 1541'i serial üzerinden PC'ye bağlayan çözümler zaten var ve oldukça basit, oraya bulaşmaya gerek yok.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2014, 22:49:48 ÖS »

Tolga resmen devrim yapmissin kardesim,eline saglik,gelismeleri sabirsizlikla bekliyorum.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2014, 22:54:47 ÖS »

Tebrikler, harika olmuş, özellikle maliyeti düşük bir proje planladığın için de kutlarım.

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2014, 23:12:53 ÖS »

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, önceki projelerden gelen tecrübeleri de kullanarak birşeyler yaptım, işin gerçeği onlarda da amacım turşularını kurmak değildi, ama Türkiye şartları üretime geçmeye imkan vermedi. Umarım bu sefer olacak .

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2014, 23:31:57 ÖS »

tebrikler devamını bekleriz inşallah

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2014, 23:37:14 ÖS »

Tolga süpersin. Beni hemen listene ekle. Tam ihtiyacımız olan şey.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2014, 23:48:41 ÖS »

Harikasın. Acaba bu tür projeler birleşipte bir gün yerli konsolumuz olur mu diye düşünmeden edemiyorum Kahkaha

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2014, 23:50:02 ÖS »

Yabancı forumlarda başkalarının projelerini görüp hayıflanırdık ama artık bu forumda çok güzel projeler görüyoruz. Şahsınızda bu forumda projelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2014, 23:59:04 ÖS »

Harika bir proje, özellikle benim gibi elinde bir çok sistem olmasına rağmen, disket bulmakta zorlananlar için. Floppy emulatör projen çok güzeldi. Ama floppy emulatorlerin her sistemi desteklemesi, desteklese bile her sisteme ayrı ayrı almak çok mümkün değil. Ama bu sistem sayesinde istediğin cihaza floppy yazabilecek olmak çok heycan verici...

En güzel kısmıda ucuz ve Türkiyede üretilebilecek yapıda olması. tebrik ediyorum...(nasıl haberim yokmuş gibi yazabildim mi?)

tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 13, 2014, 00:02:48 ÖÖ »

Harikasın. Acaba bu tür projeler birleşipte bir gün yerli konsolumuz olur mu diye düşünmeden edemiyorum Kahkaha

Teşekkür ederim. İşin gerçeği yerli konsolumuz da oldu olmasına (bkz. A2601 projesi (!) ) ama üretmek sıkıntı Türkiye'de.

(nasıl haberim yokmuş gibi yazabildim mi?)
Haberin yokmuş gibi yazmışsın yazmasına ama tabi kimse yemedi .

atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2014, 00:13:10 ÖÖ »

Raspberry Pi gibi bir şey lazım. Modüler olacak. İhtiyacına göre donanım ekleyeceksin Kahkaha

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
Sayfa: [1] 2 3 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: