Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ALPS DF354 Floppy Hack  (Okunma Sayısı 36360 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
codewarrior
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Mart 26, 2019, 19:52:08 ÖS »

Benim şeklim şöyle:

Bunun hem ADTWin ile PC'de Amiga drive olarak, hem de gerçek Amiga'da drive olarak sorunsuz çalıştığını söyleyebiliyorum. Amiga'da çoklu drive durumunu deneyemedim, uygun ekipman yok.

IDE pin 10'dan çipe giden kablo, aslında DS0 jumper'ı. Ben jumper'ın metalini kaldırdığım için bunu çekmek zorunda kaldım. Yani DS0 jumper'ını kapatırsanız bu kabloyu çekmenize gerek yok. Lehim makinası çok sıcak bir ayardaymış, farkedemedim.
« Son Düzenleme: Mart 26, 2019, 19:53:48 ÖS Gönderen: codewarrior » Logged
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Aralık 26, 2020, 14:10:29 ÖS »

Bu devreyi yaptım fakat umduğum gibi çıkmadı. Disketleri okumada sorun yok fakat bu FDD ile yazdırdığım disketleri Orjinal FDD ler okumuyor. Sizdede bu şekildemi bendekinde mi bir sorun var bilemedim.

DO-IT-YOURSELF
ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #62 : Aralık 26, 2020, 14:22:17 ÖS »

Ben de ne yaptıysam tam verim elde edemedim bu tarz modlar ile. Disketleri bozdu. Harici GOTEK ile problem yarattı. En son vazgeçtim kullanmaktan.

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Aralık 26, 2020, 14:41:33 ÖS »

Ben uzun zamandir kullaniyorum, herhangi bir problem yok. Yazdiginiz disketler baska surucude calismiyorsa kafa ayari problemi ya da ust kafada egiklik olabilir. Gecenlerde bir tane alps modladim ve basima geldi. Kafa ayari yapinca ve ust kafanin esnek serit yayini duzeltince sorun kalmadi.

Bir de dip not, ben de bir ara modlu surucu ile ilgili cok sorun yasadim. Yazdigim disketler bir muddet sonra Disk Validator hatasi ile calismaz oluyorlardi. Onun da sebebi Saddam ve Switch Off (joshua) virusleriymis. Hatta virus Xcopy disketinde cikti. Xcopy yazdiktan sonra hic bir disketin ilk trackini verify edemiyordu. Xcopy nin son surumlerinden bir tanesi ile tespit edebildim virusu. Hatta sony surucu de modladim o da baslarda problemsiz gibiydi ama ayni yuklememe, oyunlarin bozulmasi sorunlari olustu bir kac kullanimdan sonra.

Kafa ayari testi ve ayar icin Ami alignment system cok faydali oluyor.
https://archive.org/details/Ami..Alignment_System_1989_Free_Spirit

Ayrica Xcopy de kullanabilirsiniz.
https://www.commodore.gen.tr/adp/floppy.html

Kafa ayari icin saglam bir surucude formatlanmis disket kullanmayi da ihmal etmeyin. Ayara ragmen problem varsa CIA larin yerini degistirip deneyin. sorun orada da olabilir.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2020, 14:50:18 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Aralık 27, 2020, 01:08:53 ÖÖ »

Bilgiler için teşekkürler. İhtiyacım olan bilgilerdi. Benim mdifiyem ilk resim e göre uyarlanmıştı. İlerleyen sayfalarda rdy olayı var. O düzeltmeleri yapıp tekrar deneyeyim. External drive da da işlem yapmıyor disk sürekli dönüyor. Umarım değişiklikten sonra herşey düzelir.

DO-IT-YOURSELF
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Aralık 29, 2020, 00:16:04 ÖÖ »

Ne yaptıysam bu flopy hack ten randuman alamadım. Bunu yapıpta sorunsuz çalıştıran varmı.3 farklı modda yaptım olmadı. 2 alp marka 1 samsung malesef randuman alamadım. Devşirme sürücü ile Xcopy de disket çoğalttığımda kendisi çalıştırıyor fakat orjinal amiganın sürücüsü okumuyor. Aynı durumu deneyen oldumu aceba. Sorunsuz çalıştıran varm?

DO-IT-YOURSELF
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Aralık 29, 2020, 09:08:39 ÖÖ »

@murtek, Amiganin orijinal surucusu ile bir problem olmasin ?

solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Aralık 29, 2020, 10:26:02 ÖÖ »

Enteresan bir problem... Bir çok pc drive modifiye ettim fakat bu şekilde bir problem dikkatimi çekmemişti.

CPC-C64-AMIGA
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Aralık 29, 2020, 19:22:42 ÖS »

@murtek, Amiganin orijinal surucusu ile bir problem olmasin ?

Amiganın orjinal sürücüsüyle çoğalttığım disketleri her ikiside okuyor. PC sürücüsüyle çoğalttığımı sadece PC sürücüsü okuyor:(

DO-IT-YOURSELF
Tonyukuk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Mayıs 17, 2021, 16:40:49 ÖS »

Arkadaşlar şimdi kafam karıştı.
1-Elimde temiz bir ALPS DF354 FDD var ben bunu modlayıp kullanayım mı kullanmayayım mı?
2-Disket okuma ve yazma sıkıntısımı çıkıyor. Yoksa bu sorun çok spesifik bir problem mi?
3-Elimde Gotek var ben disket sürücüyü harici olarak kullanmak istiyorum. Modlayarak yapınca aynı anda iki sürücüde çalışmayacak mı?
4-Orijinal sürücüyü sıkıntılı zannedip söktüm kafa ayarını kaçırmışım meğer tüm sıkıntılar psu kaynaklıymış. O elimdeki orijinal diski nasıl hizalarım ?
Fİkirlerinizi bekliyorum... Kahkaha
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Mayıs 17, 2021, 17:11:28 ÖS »

Arkadaşlar şimdi kafam karıştı.
1-Elimde temiz bir ALPS DF354 FDD var ben bunu modlayıp kullanayım mı kullanmayayım mı?
2-Disket okuma ve yazma sıkıntısımı çıkıyor. Yoksa bu sorun çok spesifik bir problem mi?
3-Elimde Gotek var ben disket sürücüyü harici olarak kullanmak istiyorum. Modlayarak yapınca aynı anda iki sürücüde çalışmayacak mı?
4-Orijinal sürücüyü sıkıntılı zannedip söktüm kafa ayarını kaçırmışım meğer tüm sıkıntılar psu kaynaklıymış. O elimdeki orijinal diski nasıl hizalarım ?
Fİkirlerinizi bekliyorum... Kahkaha

Öncelikle ALPS sürücüyü problemsiz modlayıp kullanabilirsiniz. Bir kaç çeşit mod şekli var. Konunun önceki sayfalarında mevcut. Hatta bir tane de 2. sürücüyü kesmeyen mod paylaşacağım.

Orijinal sürücünün kafa ayarı için sağlam bir sürücüye ihtiyaç olacak en fazla. O da XCopy yükleyebilmek için. Modlanmış alps olabilir.

https://www.commodore.gen.tr/adp/floppy.html

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Mayıs 17, 2021, 17:14:27 ÖS »

Madem hortladı şunu da paylaşayım. 2. Sürücüyü kesmeyen ALPS mod. Sitede kesin çözüm olarak verilmiş.

Kaynak : https://www.amigapage.it/index.php?op=v&pl=forum&id=F102012-8-2&page=0

Bu, Alps DF354 Disket Sürücüsünü Amiga'da PC kullanımı için dönüştürmek için "kesin kılavuzdur"

- IC ALPS-R SD705A'nın 5. piminden disket konektörünün 34. pimine giden izi kesin (soldaki mavi daire)
- IC ALPS-R SD705A'nın 19. piminden disket konektörünün 2. pimine giden izi kesin (sağdaki mavi daire)
- DS1 pedini açın ve DS0 pedini kapatın (mor daire)

- IC ALPS-R SD705A'nın 5. piminden disket konektörünün 2. pimine (beyaz daireler) bir tel lehimleyin
- HD2 pedinden MIS pedine bir tel lehimleyin (yeşil daireler)
- Disket konektörünün 34 nolu piminden disket konektörünün 10 nolu pimine (katot ikincisine bakacak şekilde) bir diyot (1N4148) lehimleyin (kırmızı daireler)

* bzZL3q2.jpg (567.38 KB, 518x922 - Görüntüleme: 93 kez.)

Tonyukuk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Mayıs 17, 2021, 17:50:57 ÖS »

Voltron çok teşekkürler. Bunu gördüğüm iyi oldu. Bu şekilde süper olacak gibi duruyor... Kahkaha
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Mayıs 17, 2021, 21:52:20 ÖS »

6 tane yaprım bir tanesi çalıştı. daha sonra o da veda etti. En iyisi kablo modifiyeli olanı. Diğer markalar da çalışıyor. Bu sitede mevcuttu.

* amigafloppy.JPG (58.12 KB, 799x460 - Görüntüleme: 98 kez.)

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + HDMI + 64 GB CF HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitör
Tonyukuk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Mayıs 18, 2021, 01:58:40 ÖÖ »

Abi olabilir bunuda denerim Kahkaha Voltron bu arada bu iki adet pini kesmek yerine direk board üzerinden ayakları kaldırsak olmaz mı gerekirse geri dönüş yapmak kolay olur elimde daralan makaronum var en incelerinden kabloyu direk lehimleyip makaronla izoleedebiliriz. Birde Haydar abi FDD lerin ölme sebebi yeni nesil diskler 12v değil sadece 5v ile çalışıyor. Orijinal Amiga Diskleri step motorları 12v çalıştığı için amiga disk power kabloda 12v aktif geliyor. Yeni takacağım diskte (Gotek dahil) yeni kablo yapıp sadece 5v vermeyi düşünüyorum. Gelen 12v entegrelere zarar veriyor olabilir.
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: