Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hobi setleri  (Okunma Sayısı 21174 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 29, 2014, 14:24:50 ÖS »

Efenim herkese merhabalar. Forumda neredeyse hepimiz ufak tefek kesim, zımpara, eritme, lehim gibi işlerle uğraşıyoruz çünkü ilgi alanımız bizi bu işlere mecbur bırakıyor eminim bir çoğumuz da keyifle ilgileniyordur. Bu tür "ufak" sayılacak işler için elimizdeki darbeli matkapları kullanmak veya dede usulü elinde ekmek bıçağı, pense, kıl testereyle sabah başlayıp akşama kadar düzgün bir kesim yapmak için uğraşmak da mantıksız. Hal böyleyken hobi setleri ve dremel türü cihazlardan faydalanmak bize ilaç olacaksa da son bir haftadır gördüm ki internette birkaç maket sitesi dışında bu cihazlardan bahsedilmemiş bile hatta isimleri gravür seti diye geçiyor, haklarında pek bilgi yok 

Hem bu faydalı aletlerle tanışmak hem de biraz el yatkınlığı kazanmak için araştırma yaptım ve "kötünün iyisi" olarak 135w güce sahip ve esnek mil ile birlikte gelen Einhell yan sanayisi Bavaria setinde karar kıldım. Aslında bol aksesuarlı bir Einhell seti alacaktım ama dükkana gittiğimde bu cihazın içinin diğeriyle aynı olduğunu ve fiyat farkının aslında benim pek de işime yaramayacak aksesuarlardan kaynaklandığını görünce bunu alıp iyice kurcaladıktan sonra ihtiyacım olan uçları aynı mağazadan satın almak daha mantıklı geldi. Fiyat sadece 75 tl ve 2 yıl garanti var, Einhell servisleri bakıyor, devir ayarı var ve motor sesi pek de rahatsız edici değil. Bu arada en önemli detay, DREMEL uçları hem alette hem esnek milde kullanılabiliyor. Uzun vadede ne olur bilemem ama benim işimi görür gibi.

Bunlarla haşır neşir olan arkadaşlardan (isminizi biliyorum bak koyarım tape'leri  Kahkaha )isteğim lütfen uç grupları ve aksesuarların ne işe yaradığı hakkında bilgi versinler ki hem bu tip bilgilere ihtiyacı olanları (benim gibi ) aydınlatalım, hem de yaygınlaşmalarına katkımız olsun.

Aşağıdaki gibi asma aparatı ve esnek mil kutudan çıkıyor.

Metal aparatlar aşağıdaki gibi. Kılavuzu inceledim ama teoriyle pratik genelde birbirini tutmadığı için kullanan arkadaşlar kesim amaçlı disk takmak için, zımpara için nasıl çözüm buluyorlar hangilerinden yararlanıyorlar o önemli.

Hangi renk grubu neyi keser, o dikdörtgen taş neye yarar, bunları kullanırken dikkat etmemiz gereken ana kuralar nelerdir? Üstteki beyaz olanlar parlatma keçesi ve alttaki pembemsi olanlar bileyi ama diğerleri hakkında pek fikrim yok.

« Son Düzenleme: Mart 29, 2014, 15:21:59 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

Bir garip COMMODORE fanatiği...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2014, 17:31:23 ÖS »

@commodoreFan, öncelikle hayırlı olsun. Umarım aletten umduğun verimi alırsın zira fiyat çok iyiymiş...

Sadece o ince uzatma aparatının Dremel versiyonunun fiyatına tüm seti almışsın.

Neyse, kısaca uçları açıklamaya çalışayım bildiğim kadar;

En alt resimden anlatsam daha kolay olacak...

Parlatma keçeleri belli zaten. Ortadaki yeşil "mum" gibi şey de parlatıcı. Metal parlatmak için kullanılır...

Soldaki diskler kesici diskler. Bağlantı uçlarının olduğu resimdeki soldan 3'cü uca vidalayarak kullanırsın. Genelde ilk tecrübesizlikle fındık fıstık gibi kıracaksın bunları. Mutlaka koruyucu gözlükle kesim yap bu yüzden...

Silindirler zımpara. Önce silindir mandren'inin vidası söküyorsun sonra gevşeyen kauçuk yeri biraz tükürüklüyorsun (ne yapayım öyle daha kolay oluyor işte)  sonra silindir zımparayı yavaş yavaş geçiriyorsun...

Sağ alt köşedekiler "cırt cırtlı" zımpara diskimidir yoksa başka kesici diskmidir burdan anlayamadım. Sertse kesici disktir... Koyu renk olan diskler daha sağlamdır genelde, metal falan kesmek için...

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2014, 18:02:06 ÖS »

Pleksi parlatma yapılabilirmi bu keçelerle

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2014, 18:14:32 ÖS »

Alette hız ayarı varsa düşük devirde yapar sanırım. Ben hız ayarı olmayan dremelde çizik gidermek için denemiştim, çok hızlı döndüğünden daha beter olmuştu...

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2014, 19:04:34 ÖS »

Aynı cihazın uzatma mili olmayanını yıllardır kullanırım. 10 yıl kadar önce ankara praktikerden dremel aldım ancak titreşim fazla olduğu için o paraya değmez diye değiştirip bundan almıştım.

Şimdiye kadar tek sorun uzunsüreli kullanım ve sonucu ısınmadan dolayı gücü açıp kapatan switch (on off switchi) eridi. Ben de 1 liraya yenisini aldım.

Pleksi parlatma yapılamaz diye düşünüyorum. Hız ayarı var ama yine de sürtünmeden oluşan ısı plexy ye zarar verebilir (önce küçük bir parçada denemenizi öneririm).

Küçük mavi şey ince (sıfır no zımpara gibi) bileme taşı. Ben hiç kullanmadım. Çünkü onunla bileyeceğim bir uç almadım. Başka kullanım yeri var mı ? bilmiyorum.

Kesici diskleri (dremel kutusunda cut-off yazar) kullanırken dikkat edin ve mümkünse gözlük kullanın, çok kolay kırılabilirler. O hızla maazallah göze gelirse kalıcı hasar bırakabilir. Vidasını sıkıştırırken bile kırılabilirler. Bu canınızı sıkmasın. Ayrıca büyük işlerde çok cut-off tükenir. Avuç taşlama daha akılcı bir çözüm olabilir (Bilgisayar kasası vs için).

Disk zımparalar pek kullanışlı değil. Cut-off larla aynı şekilde kullanılıyor.

Genel olarak dremel aparatları ve kesici uçları uyuyor. Ancak bunun kesici uç delikleri daha geniş. Bu nedenle biraz zorlanabilir. Çok da zorlamayın disk çatlar (ben kullanmadan önce özenle genişletiyorum). Ucuz diskler hem hesaplı hem daha dayanıklı.

Alttaki pembe uçlar gravür için aslında. Hani cam, metal vs. yüzeylere yazı, resim yapmak için. Ancak merkezden çok kayacağı için (titreşim bunda da az değil, ancak mil ile daha verimli olabilir belki). Tabi kullanımları sizin yaratıcılığınıza kalmış.
« Son Düzenleme: Mart 29, 2014, 19:07:43 ÖS Gönderen: gergozen » Logged
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2014, 19:31:14 ÖS »

@commodoreFan, öncelikle hayırlı olsun. Umarım aletten umduğun verimi alırsın zira fiyat çok iyiymiş...

Sadece o ince uzatma aparatının Dremel versiyonunun fiyatına tüm seti almışsın.

Sağolasın Yavuz üstadım, fiyat konusu cidden iyi oldu çünkü görüldüğü gibi bu konuda hiç tecrübem yok, ama biraz mantığı çalıştırınca evvelki sene bim'den o gün için korniş takıp sonra kaldırır atarım diye düşünerek 30 liraya aldığım darbeli matkabın ucuna bosch matkap ucu takıp yıllardır çatır çutur beton, demir deldiğime göre motoru fazla yormamak şartıyla düzgün uç kullanılırsa aynı işin yapılabileceğini gördüm. Ama uzun vadede dremel ile arasında fark olur mu bilemem En azından başlangıç kurcalama için ideal cihaz bence.

Alıntı
Sağ alt köşedekiler "cırt cırtlı" zımpara diski midir yoksa başka kesici diskmidir burdan anlayamadım. Sertse kesici disktir... Koyu renk olan diskler daha sağlamdır genelde, metal falan kesmek için...

Solda görünen 9 adet delikli disk sert olanlar. Az önce tek diskle bir metal somun, asma kilit anahtarı ve plastik (ps2 kasası plastiği) kestim Performans gayet iyi. Sağdakiler yumuşak ve arkaları zımpara arkasıyla aynı, yalnız anlayamadığım şey ortada delik olduğuna göre cırt cırtlı değiller ve sanırım resimde baştan ikinci uca takılıyorlar gibi.

Aynı cihazın uzatma mili olmayanını yıllardır kullanırım. 10 yıl kadar önce ankara praktikerden dremel aldım ancak titreşim fazla olduğu için o paraya değmez diye değiştirip bundan almıştım.

Aynı damdan düşmüş birini görmek çok güzel Kahkaha Ben cihazı genel anlamda sevdim, titreşimi var ama rahatsızlık verici derecede değil.

Alıntı
Şimdiye kadar tek sorun uzunsüreli kullanım ve sonucu ısınmadan dolayı gücü açıp kapatan switch (on off switchi) eridi. Ben de 1 liraya yenisini aldım.

Keşke tek çıkaracağı sorun bu olsa

Alıntı
Kesici diskleri (dremel kutusunda cut-off yazar) kullanırken dikkat edin ve mümkünse gözlük kullanın, çok kolay kırılabilirler. O hızla maazallah göze gelirse kalıcı hasar bırakabilir. Vidasını sıkıştırırken bile kırılabilirler. Bu canınızı sıkmasın. Ayrıca büyük işlerde çok cut-off tükenir. Avuç taşlama daha akılcı bir çözüm olabilir (Bilgisayar kasası vs için).

Avuç taşlama makinam var ama aramızda kalsın sesi bile korkutuyor  Belki bir gün barışırsak bir iş ortaklığı kurarız kendisiyle.

Alıntı
Genel olarak dremel aparatları ve kesici uçları uyuyor. Ancak bunun kesici uç delikleri daha geniş. Bu nedenle biraz zorlanabilir. Çok da zorlamayın disk çatlar (ben kullanmadan önce özenle genişletiyorum). Ucuz diskler hem hesaplı hem daha dayanıklı.

Bunu bilmem iyi oldu, aldığım yerde (Güven Hırdavat) milyon tane uç var bol miktarda hem metal hem plastik için kullanabileceğim uç alıp girişeceğim konuya. Önce şu aksesuarları iyi tanımam lazım sonrasında kurcalaya kurcalaya neler yapabileceğimi göreceğim Sağolun arkadaşlar, bana iyi bir başlangıç oldu bu

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2014, 02:05:10 ÖÖ »

Bende baktım beğendim ve tam alacaktım ki Dremel in  Matkap Delme Tezgahı diye bir ünitesi varmiş şimdi kararsız kaldım bu ünitesi tam istediğim gibi çok zor bi ihtimal ama  bu   Matkap Delme Tezgahı
alsak bu yukarı daki Bavaria setinde kullana bilir miyiz yavuz abi bu aparat sende var sanırsam resimlerin birinde görmüştüm uyar mı dersin

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2014, 02:12:32 ÖÖ »

bende var da bende o bavaria'dan yok, bir yorum yapamam. dremel'i o tezgaha bağlamak için önce önündeki plastik kısmı söküyorsun sonra tezgahtaki yerine dremel'i "vidalıyorsun". aletlerin boyun kısmı birbinin aynısı ise olur ama bilemem...

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 31, 2014, 02:26:54 ÖÖ »

O tür aparatlar olmuyor. Dremelin aparatı çok ama aparatlar o işi gören aletlerden bile pahalı oluyor genelde.

Mutfak robotu gibi, deli toplu gibi geliyor başta. Her işi görüyor. Ama tek tek o işleri gören aletleri toplasanız daha ucuza geliyor.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 31, 2014, 11:31:35 ÖÖ »

bende var da bende o bavaria'dan yok, bir yorum yapamam. dremel'i o tezgaha bağlamak için önce önündeki plastik kısmı söküyorsun sonra tezgahtaki yerine dremel'i "vidalıyorsun". aletlerin boyun kısmı birbinin aynısı ise olur ama bilemem...

Yavuz denemedim ama bence uyar abi. Genelde aksesuarları birbirine uysun diye aynı ölçülerde yapılmış, olmazsa akşam boyun çapını ölçüp yazarım.

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2014, 05:33:28 ÖÖ »

Yavuz denemedim ama bence uyar abi. Genelde aksesuarları birbirine uysun diye aynı ölçülerde yapılmış, olmazsa akşam boyun çapını ölçüp yazarım.
abi ölçtünmü ?

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2014, 10:03:54 ÖÖ »

abi ölçtünmü ?

Valla yoğunluktan atlamışım, akşamları nete de girmiyorum pek. Bu akşam ölçüp yazayım

AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2014, 12:17:58 ÖS »

Bende baktım beğendim ve tam alacaktım ki Dremel in  Matkap Delme Tezgahı diye bir ünitesi varmiş şimdi kararsız kaldım bu ünitesi tam istediğim gibi çok zor bi ihtimal ama  bu   Matkap Delme Tezgahı
alsak bu yukarıdaki Bavaria setinde kullana bilir miyiz yavuz abi bu aparat sende var sanırsam resimlerin birinde görmüştüm uyar mı dersin

Merhaba bende Bavaria değil ama Lotus marka motor var.
Geçen gün elime Dremel'in delme tezgahı geçti. Adı "Drill Press Model 210"
Şöyle birşey:

Lotus'u buna takmaya çalıştım ama maalesef uymadı.
Hatta bendeki bu Dremel Drill Press'te üstteki halkaya takılan aluminyum bir iç halka daha var. Anladığım kadarıyla o iç halkayı da takınca, spiral uzatmanın ucundaki piyesameni de buna takabiliyorsunuz. Lotus'un piyesamenini takmayı denedim, o da olmadı.

Yalnız belli ki bu bendeki delme tezgahı epeyi eski bir model ve sadece alttaki iki plastik halka sayesinde motoru sabitliyor ve Lotus motorunun alt kısmının çapı Dremel motorununki ile aynı olmadığından Lotus motorunu sabitleyemiyor.
Fakat internette daha yeni bir tezgah modeli gördüm (Model 220) bu yeni modelde motor nasıl sabitleniyor anlamadım. 
http://www.hirdavat.com/Baglanti-Parcasi-Dremel-220-Matkap-Delme-Tezgahi.html
Bu yeni model motoru farklı bir şekilde sabitliyorsa diğer markalar uyabilir, bilemiyorum.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2014, 14:04:01 ÖS »

Internetlerden bulduğum ekteki resim yeterince açıklayıcı sanırım. Mastercraft marka rotay-tool dremel 220'ye çok da güzel oturmuş. Aparatın yuvarlak tutucu kısmına tam oturmasa da sığan her alet olacak gibi.

* dxyTLl.jpg (73.17 KB, 478x640 - Görüntüleme: 2146 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2014, 14:11:32 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2014, 23:12:10 ÖS »

Bilmiyorum dremel tezgahına uyar mı ama cihazın ölçüleri aşağıdaki gibi arkadaşlar. Uç kısma esnek mil ve diğer aksesuarlar vidalandığı için 6cm ölçüyü siyah kapağı çıkardıktan sonra aldım. Fotoğraf için kusura bakmayın ancak paint'le bir iki sayı ekleyebildim

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: