Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBirazda bilim - Beyin jimlastiği
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 13   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Birazda bilim - Beyin jimlastiği  (Okunma Sayısı 33073 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Mayıs 28, 2014, 00:06:22 ÖÖ »

Bak ibo efendi!

Benim sana taş atmak gibi bir derdim yok. Sen dinle, Allah'la ilgili olmayan bir konuyu deli saçması, cahilce iddialarla, Allah'a bağlayıp muhabbetin icine ettiğin için, gayet basit ve yumuşak bir neden yanlış düşündüğünü sana ifade etmeye çalıştım.

Ondan sonra gurur meselesi yapıp, yok cımbızlamaydı, yok sıkışmaydı bir sürü incir çekirdeğini doldurmaz kelam etmeye başladın.

Bak efendi! İnsanlar bilimsel sohbet ederlerken, yok "bunlar hep yalan", yok "siz bilemezsiniz, bilim de bilemez, çünkü ben Allah'a inaniyorum" minvalinde zırvalarla konunun içine limon sıkmaya çalışırsan, sen de sana gösterilecek tepkilere hazırlıklı olacan öyleyse. Sakin suyun tam ortasına taş atıp, sonra üzerime su sıçradı diye şikayet etmeyecen! Yok bana taş atma demiyecen.

Ha bu arada bize ne senin neye inandığından birader? Sen baska türlü inanıyorsun diye, bilim yanlış olmak zorunda mı?

Alper
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Mayıs 28, 2014, 00:24:17 ÖÖ »

Bak ibo efendi!

Benim sana taş atmak gibi bir derdim yok. Sen dinle, Allah'la ilgili olmayan bir konuyu deli saçması, cahilce iddialarla, Allah'a bağlayıp muhabbetin icine ettiğin için, gayet basit ve yumuşak bir neden yanlış düşündüğünü sana ifade etmeye çalıştım.

Ondan sonra gurur meselesi yapıp, yok cımbızlamaydı, yok sıkışmaydı bir sürü incir çekirdeğini doldurmaz kelam etmeye başladın.

Bak efendi! İnsanlar bilimsel sohbet ederlerken, yok "bunlar hep yalan", yok "siz bilemezsiniz, bilim de bilemez, çünkü ben Allah'a inaniyorum" minvalinde zırvalarla konunun içine limon sıkmaya çalışırsan, sen de sana gösterilecek tepkilere hazırlıklı olacan öyleyse. Sakin suyun tam ortasına taş atıp, sonra üzerime su sıçradı diye şikayet etmeyecen! Yok bana taş atma demiyecen.

Ha bu arada bize ne senin neye inandığından birader? Sen baska türlü inanıyorsun diye, bilim yanlış olmak zorunda mı?
bana bak alpyre misin nesin adam gibi konuş ağzımı bozdurma benim kaç yaşındasın sen çocukmusun konuşmaya bak bana bak efendiliğimi bozdurma benim çok fena olur terbiyesizliğin anlamı yok.
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2014, 00:35:12 ÖÖ Gönderen: ibo1973 » Logged

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Mayıs 28, 2014, 00:31:37 ÖÖ »

Biz adamı, adamdan sayıp "Efendi" diyoruz. Adam bize terbiyesiz ahlaksız diyor. Yürü git işine be adam! Git belanı başka yerde aran!

Muhabbeti katlettin!

Alper
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Mayıs 28, 2014, 00:33:32 ÖÖ »

bu işin sonunu iyi görmediğimden daha cevap yazmıyıcağım konuya işine bak bi dahada benim mesajlarıma cevap olucak cevaplar yazma daha öncede dediğim gibi benim attığım mesaj beni enterese eder senin bana taş atmaya hakkın yok işine bak daha öncede belirtiğim gibi bu benim düşüncemdir sen istediğine inanabilirisin hatta kendi soyunun maymundan geldiğinede inanabilirsin kendi derdin öldüğün zaman kim haklı mezarın altına girince anlarsın buda son mesajımdır.

toplum içinde olduğundan bir önceki mesajımı editliyorum.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Mayıs 28, 2014, 00:43:46 ÖÖ »

Emredersin beyefendi. Bundan sonra senin mesajlarina yanıt yazmayız.

Alper
ronniefrown
Üye

"There is no knowledge that is not power."

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Mayıs 28, 2014, 01:07:22 ÖÖ »

selam,

bilim kurgu dersinde öğrencilerime h.g. wells'in zaman makinesi romanını okutuyorum. bu romana göre zaman 4. boyut. tabii biz işin bilimsel detaylarından çok sosyal ve psikolojik tarafını dikkate alıyoruz tartışırken. ilgilenenlere tavsiye ederim. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Time_Machine

Atari: 1040 STE
Nintendo : NES
Sega : MS1/MS2/GG/MD1/MD2/Saturn/Dreamcast
Sony : Playstation/ PSOne

Aradıklarım:Sega 32x ve Mega CD
ronniefrown
Üye

"There is no knowledge that is not power."

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Mayıs 28, 2014, 01:30:53 ÖÖ »

bir de söylemeden geçemeyeceğim ama bilim-kurgu kavramını yalan, dolan, hayal gibi görmek büyük haksızlık olur diye düşünüyorum. bilim-kurgu eserlerinin yüzde yüz gerçeklik iddiası olmasa da, bu eserlerde karşımıza çıkıp sonradan gündelik hayatımıza giren o kadar çok şey vardır ki..en popüler olanlardan bir iki örnek vermek gerekirse; 70'li yıllarda yayınlanan Bionic Woman dizi ve kitapları günümüzde kullanılan yapay, protez kol ve bacakların ilk örnekleridir günümüzde fiilen engelli insanlar tarafından kullanılmaktadırlar..bir diğeri hepimizin çocukken (hatta hala:)) ilgiyle takip ettiği Knight Rider (Kara Şimşek) serisi..günümüzde kendi kendine park eden, gideceği yönü uydu aracılığıyla tayin eden, sürücü ile sesli iletişim kuran araçlar yollarda yerini yavaş yavaş alıyor..örnekler buraya yazamayacak kadar çok. özetle demek istediğim, Eflatun ve Aristo gibi düşünürlerin söylediklerinin aksine, edebiyat, sanat her zaman hayatı taklit etmez. bazen de hayat edebiyatı, sanatı taklit eder. geçmişin bilim kurgusu pek çok kez bugünün gerçeği olmuştur ve olmaktadır.

Atari: 1040 STE
Nintendo : NES
Sega : MS1/MS2/GG/MD1/MD2/Saturn/Dreamcast
Sony : Playstation/ PSOne

Aradıklarım:Sega 32x ve Mega CD
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Mayıs 28, 2014, 15:03:41 ÖS »

Selamlar,
witchdoktor fizik konusunda eğitim alıyorsunuz sanırım. arkadaşlarımdan biride fizik okuyor ancak artık sıyırma noktasında. Herşeyi matematiğe bağlayıp zamanda yolculuk yapılmasından söz ediyor ama imkansız matematik ile bazı kavramları açıklamaya çalışıp bence yanlış bağlantılar kurmaya çalışıyorlar. Göreceli olarak bir saniye içindeki hareketlerimizi 1/24 yerine 1/1000 olarak yapılandırdığımızı düşünün, sanırım her saat yemek yemek gerekirdi, sıradan hareketlerimiz ile bile sağımızı solumuzu kırabilirdik, dikkat sorunu olunca ölebilir hatta hareketlerde sürtünme gücü nedeni ile zorluklar yaşayabilirdik. bir  çekici hızlıca savurduğunuzu düşünün ! matrix teki o algı hızı çok tehlikeli ve gerçekte imkansız. belki zamanı çokta olması gereken bir aralıkta ve hızda algılayıp yaşıyoruz. ama sineklerin gözü ile kamlumbağa gibi hareket ediyoruz Masum)

this is amiga speaking.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Mayıs 28, 2014, 15:17:59 ÖS »

"Her şeyi matematiğe bağlıyorlar" çok doğru bir söylem değil.

Aslında onlar, "olguları matematiksel olarak açıklamaya" çalışıyorlar. Bu açıklamalar sayesinde bir "öngörülebilirlik" elde etmeye çalışıyorlar.

Bugün sahip olduğumuz teknoloji, bilim ile ortaya konan açıklamaların sağladığı öngörülebilirlik sayesinde var.

Yeni teknolojiler geliştirmek istiyorsak, daha iyi açıklamalar geliştirmek zorundayız. Hali hazırda, bu açıklamalar için kullanabileceğimiz, matematikten daha kabul edilebilir bir dil de olmadığına göre...

...(senin tabirinle) neye "bağlasınlar" ki?
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2014, 15:36:02 ÖS Gönderen: Alpyre » Logged

Alper
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Mayıs 28, 2014, 15:40:17 ÖS »

Selamlar,
witchdoktor fizik konusunda eğitim alıyorsunuz sanırım. arkadaşlarımdan biride fizik okuyor ancak artık sıyırma noktasında. Herşeyi matematiğe bağlayıp zamanda yolculuk yapılmasından söz ediyor ama imkansız matematik ile bazı kavramları açıklamaya çalışıp bence yanlış bağlantılar kurmaya çalışıyorlar. Göreceli olarak bir saniye içindeki hareketlerimizi 1/24 yerine 1/1000 olarak yapılandırdığımızı düşünün, sanırım her saat yemek yemek gerekirdi, sıradan hareketlerimiz ile bile sağımızı solumuzu kırabilirdik, dikkat sorunu olunca ölebilir hatta hareketlerde sürtünme gücü nedeni ile zorluklar yaşayabilirdik. bir  çekici hızlıca savurduğunuzu düşünün ! matrix teki o algı hızı çok tehlikeli ve gerçekte imkansız. belki zamanı çokta olması gereken bir aralıkta ve hızda algılayıp yaşıyoruz. ama sineklerin gözü ile kamlumbağa gibi hareket ediyoruz Masum)

Fizik eğitimi almıyorum ama fiziğe ve bilime meraklıyım. Teorik fizikçiler birçok problemi çözmek için matematiği de geliştiriyorlar. Zamanda yolculuk derken, bir nesne ne kadar hızlı hareket ediyorsa, görece yavaş hareketli olana göre zamanı yavaşlatmış oluyor ve kendi koşullarında aynı zaman diliminde aynı şeyleri yapmasına karşın, daha yavaş hareket edene göre bir nevi geleceğe gitmiş oluyor. Gerçi bu tür etkileri gözlemleyebilmek için saniyede onbinlerce kilometre (veya ışık hızına yakın) hızda hareket etmek gerekir. Ama atom saati düzeyinde ölçümlerle, zamanın yavaşlatılması gösterilebiliyor. Kütleçekim kuvveti de uzay-zaman düzlemini eğip büküyor. Bu işin uç noktası olan karadelikler, uzay-zaman düzleminde neredeyse gerçekten de bir delik açıyorlar ve o noktada zaman da durmaya yaklaşıyor. Sallama bir örnekle, bir karadelikte geçireceğiniz birkaç saniyede belki de dünyamızda birkaç milyar yıl geçmiş olabilir.

Zamanda geriye dönme işiyse daha karmaşık. Kuantum düzeyinde (Planck mesafesi ölçekleri vb) atomaltı parçacıklar zaman zaman ışıktan daha hızlı hareket edebiliyorlar ve zamanda geriye de gidebilmeleri muhtemel. Kuantum ölçeği ve mekaniği dünyasında zaten sağduyu zaman zaman anlamını yitirebiliyor. Eşleniklik, eşzamanlılık, dolaşıklık vb birçok kavramı makroskopik dünyaya uyarlamak çok zor. Bu bağlamda, kuantum ölçeğindeki zamanda geriye gitme olgusunun normal hayatımızdaki geçmişe seyahat şeklinde bir uygulanabilirliği olabilir mi bilinmez.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Mayıs 28, 2014, 15:49:41 ÖS »

S. Hawking, "Into The Universe" belgeselinde zamanda geriye yolculuğun asla olamayacağını iddia ediyor.

Biri nükteli, biri felsefi, biri de fiziksel 3 farklı izahatla da iddiasını destekliyor.

Alper
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Mayıs 28, 2014, 15:50:51 ÖS »

Bir yerlerde okumuştum  " Eğer evrendeki herşeyi zamanın bir fonksiyonu olarak yazabilseydik" Gelecekte neler olabilceğini söyleyebilirdik.Bu doğru mudur ? Bu konu hakkında fikri olan var mı?

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Mayıs 28, 2014, 15:52:01 ÖS »

S. Hawking, "Into The Universe" belgeselinde zamanda geriye yolculuğun asla olamayacağını iddia ediyor.

Biri nükteli, biri felsefi, biri de fiziksel 3 farklı izahatla da iddiasını destekliyor.

İzlemedim ama makroskopik ölçekte bana da pek mümkün değil gibi görünüyor. Eğer mümkün olsaydı, gelecekten gelen bilimum tipler etrafımızda cirit atıyor olurlardı
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Mayıs 28, 2014, 15:54:01 ÖS »

İzlemedim ama makroskopik ölçekte bana da pek mümkün değil gibi görünüyor. Eğer mümkün olsaydı, gelecekten gelen bilimum tipler etrafımızda cirit atıyor olurlardı

Nükteli dediğim ispatı da tam bu şekilde yapıyor zaten...

Alper
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Mayıs 28, 2014, 16:05:34 ÖS »

Bir yerlerde okumuştum  " Eğer evrendeki herşeyi zamanın bir fonksiyonu olarak yazabilseydik" Gelecekte neler olabilceğini söyleyebilirdik.Bu doğru mudur ? Bu konu hakkında fikri olan var mı?

Buna "Theory Of Everything" diyorlar. Einstein ömrünün son zamanlarını bunu bulmaya çalışarak geçirdi. Bulamadı.

Günümüzün bilim adamları da Kütle çekiminin quantum açıklamasını yapabilirsek, o teoriyi bulmuş olacağız diye umutlanıyor.

Oysa şöyle bir sıkıntı var.

Bu fonksiyonu yazsak bile, bu fonksiyondan evrenin geleceğinde olacak şeyleri kesin sonuç olarak alabilmek için, evrenin herhangi bir anındaki tüm bilgiyi parametre olarak fonksiyona girebilmek gerekir.

O kadar bilgiyi depolayabilmek için "bir evren" lazım. Tam sonucu bilgi olarak alabilmek için de bir evren daha lazım.

Yani fonksiyondan kesin sonuç alabilmemiz için önce denek evrenler yaratabilmemiz lazım.

Ha iyi bilimsel formüllerle yakınsamalar elde edebiliriz. Ama göz ardı etmek zorunda kalacağımız çok fazla parametre olduğu için, "kelebek etkisi" yüzünden fonksiyonlarımız, çok uzak zaman dilimlerini öngöremez.

Alper
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 13   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: