Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade kabin onarımı  (Okunma Sayısı 23206 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Şubat 04, 2015, 12:44:39 ÖS »

Kontrol paneli yerleştirmişken joystickleri ve butonları da aradan çıkarıyorum.

Ancak bir sorun var. Butonlar eksik. 
Joystick ve butonları twistedquarter.com dan sipariş vermiştim. Geleli bayağı bir zaman geçti ama aklıma paketi açıp butonları saymak gelmemişti hiç. Microwsitchlerin sayısı tam, hatta butonların ringleri bile var ama sarı butonları koymamışlar pakete.

Orjinal MK kabinlerindeki buton renklerini referans almıştım, sanırım farklı renkler olunca pakete koymayı unuttular. Hemen bir mail attım eksik butonlar ile ilgili.
Onlarda sağolsun hiç ikiletmediler, "unutmuşuzdur, kusura bakmayın hemen gönderiyoruz" şeklinde cevap verdiler.

Eksik butonlar gelene kadar böyle

* 36_cp_8.jpg (64.28 KB, 640x480 - Görüntüleme: 2834 kez.)

* 37_cp_9.jpg (53.69 KB, 640x480 - Görüntüleme: 2616 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2015, 12:49:26 ÖS Gönderen: skonac » Logged
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Şubat 04, 2015, 13:13:39 ÖS »

Gitgide ortaya birşeyler çıkmaya başlıyor İlk sökülmüş halini gördüğümde, bu nasıl toplanır demiştim
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #62 : Şubat 04, 2015, 13:24:06 ÖS »

Obaaaaaa, yeni gibi olmuş valla. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Şubat 04, 2015, 14:02:30 ÖS »

Çok başarılı. Büyük yüzeylere sprey boya atmak zordur...

Sarı butona acil ihtiyacın varsa elimde olacak. Hem de orijinal Suzo-Happ hatırladığım kadarıyla. Yani bazen bir işi yaparken yarım kalınca insanın hevesi kursağında kalır, uykuları kaçar (kendi adıma konuşuyorum)

Seninkiler gelene kadar (veya sonsuza dek) verebilirim...

Dışını/görünüşünü ne yapacaksın, karar verdin mi? Boya, folyo?

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #64 : Şubat 04, 2015, 14:09:58 ÖS »

güzel oluyor

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #65 : Şubat 04, 2015, 14:15:30 ÖS »

Elinize sağlık,çok güzel gidiyor.
Ben de joker_ gibi düşünüyordum,bu kabin nasıl geri toplanacak diye.Ama azmin elinden hiçbirşey kurtulamaz.

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Şubat 04, 2015, 16:18:54 ÖS »

Çok başarılı. Büyük yüzeylere sprey boya atmak zordur...

Sarı butona acil ihtiyacın varsa elimde olacak. Hem de orijinal Suzo-Happ hatırladığım kadarıyla. Yani bazen bir işi yaparken yarım kalınca insanın hevesi kursağında kalır, uykuları kaçar (kendi adıma konuşuyorum)

Seninkiler gelene kadar (veya sonsuza dek) verebilirim...

Dışını/görünüşünü ne yapacaksın, karar verdin mi? Boya, folyo?

Butonlar geldi, teşekkür ederim kıymetli desteğin için. Kabinin dış görünüşünü MK2 teması yapmaya karar verdim. Hem en sevdiğim olduğu için, hemde genelde MK2 takılı olarak kalır diye düşündüğüm için. Bir ara UMK3 de düşündüm fakat UMK3 ün de sideartlarını beğenmiyorum. Marquee ise karışık ve okunması zor geliyor.
O yüzden MK2 ye devam.

Elinize sağlık,çok güzel gidiyor.
Ben de joker_ gibi düşünüyordum,bu kabin nasıl geri toplanacak diye.Ama azmin elinden hiçbirşey kurtulamaz.

Ne yalan söyliyeyim, ilk günler bende bu kabin tekrar toplanır mı diye çok düşündüm. Ama zaman geçtikçe, her ufak parça bittiğinde tamamının da biteceğine dair inancım arttı.
Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2015, 16:21:13 ÖS Gönderen: skonac » Logged
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #67 : Şubat 04, 2015, 20:52:17 ÖS »

Serkan abim eline sağlık. Son halini görmüş olsamda adım adım burada detayları okumak çok iyi. Kolay gelsin. Sıra bizim cihazda artık

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #68 : Şubat 04, 2015, 23:41:00 ÖS »

Bu kabini bayağı bayağı sıfırlamayı düşünüyorsun galiba. Son halinin şöyle geniş çekim bir fotoğrafı yok mu?

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Şubat 05, 2015, 07:35:04 ÖÖ »

Joystick ve butonları twistedquarter.com dan sipariş vermiştim. Geleli bayağı bir zaman geçti ama aklıma paketi açıp butonları saymak gelmemişti hiç. Microwsitchlerin sayısı tam, hatta butonların ringleri bile var ama sarı butonları koymamışlar pakete.

Orjinal MK kabinlerindeki buton renklerini referans almıştım, sanırım farklı renkler olunca pakete koymayı unuttular. Hemen bir mail attım eksik butonlar ile ilgili.
Onlarda sağolsun hiç ikiletmediler, "unutmuşuzdur, kusura bakmayın hemen gönderiyoruz" şeklinde cevap verdiler.

Bu site nasıl? Yani kargo kaç günde geliyor, sitede yazan fiyat üzerine kargo bedeli felan ekleniyormu?
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Şubat 05, 2015, 09:01:54 ÖÖ »

Bu site nasıl? Yani kargo kaç günde geliyor, sitede yazan fiyat üzerine kargo bedeli felan ekleniyormu?

Bence güzel bir site. Çeşit olarak da gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Kargo süresi seçilen kargo tipine bağlı olmakla beraber, evet ayrıca kargo bedeli ödeniyor.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Şubat 05, 2015, 13:14:08 ÖS »

ben de pacman/galaxian aksamlarını bu siteden almıştım. özellikle klasik amerikan tarzı malzemeler ancak burada uygun fiyatta satılıyor. ayrıca hem kargoyu anında hesaplatıp fikir sahibi olabiliyorsunuz hem de adamlar dürüst ve hızlı. geçende hoparlör ızgaralarını, bir iki kontrol panel menteşesi ve bir iki de leaf switch buton sipariş etmiştim paket bir haftada geldiği gibi bir de paypal'a iade yapmışlar kargosu hesapladıklarından ucuz tuttuğu için.

bunun dışında MAME sistemi için ucuz malzeme almak istiyorsanız elbette aliexpress'deki fiyatlar daha uygun...

scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Şubat 15, 2015, 19:42:23 ÖS »

skonac merakla bekliyorum gerçekten son halını güzel oluyor ..bu kabini kaça almıştın .

skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Mart 02, 2015, 11:10:24 ÖÖ »

Biraz uzun bir ara verdim, ancak işler çok yoğundu ancak vakit bulabiliyorum. Geldik kabindeki en çekindiğim işlerden birine. Bezeli yapmaya.
Öncelikle nasıl bir bezel yapmalıyım konusunda çok fikir değiştirdim. İlk düşüncem monitörü tutan ahşap parça kadar bir siyah fotoblok kesip üzerine koymakta ibaretti. Nasılsa kabinin içi siyah ve karanlık yan taraflarda da bir defekt yok sorun olmaz diye düşündüm. Ancak kabin ortaya çıktıkça, "bezeli de yaparız biz" cesareti geldi.&nbsp;

Bunun üzerine önce ölçümleme yapıp, sketchup da çizmeye başladım. Yanlardan monitörün üzerine inecek verev yüzeyleri olan bir tasarım yaptım. Sağolsun bir arkadaşımın da desteğiyle çizimi bitirip kartondan katlayabilecek şekle getirdik.
Ortaya şöyle bir şekil çıktı.

A0 kağıda aldığımız baskıyı 3 mm lik mukavvaya güzelce yapıştırıp maket bıçağı ile dikkatlice fazlalıkları kestik.

Katlama yerlerinden maket bıçağıyla ince çizgiler atıp, paket bantıyla arka tarafından katlayıp birleştirdik. Ve ortaya bu çıktı.

Fakat bezelin monitörün dış kısmında bitmesi ve tv nin çerçevesinin eğimli olması sorun oldu. Ne kadar hassas çalışmaya uğraşsam da görüntü hoşuma gitmedi. Eh madem deneme yanılmayla gidiyoruz, bende dizaynda bir miktar değişiklik yapıp bezelin monitörle birleştiği kısmı monitör camının üstüne indirmeye karar verdim. Tekrar ölçüm yapıp biraz kırptıktan sonra mukavvayı siyah folyo ile güzelce kapladım.

Sonuçta o kadar uğraştırıcı oldu ki, kabul edilebilir bir seviyede görüntü ortaya çıkınca "tamam, bu kadar yeter" dedim. Kahkaha Kahkaha Kahkaha

* 40_bezel_1.jpg (60.73 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2105 kez.)

* 41_bezel_2.jpg (66.35 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2437 kez.)

* 42_bezel_3.jpg (86.2 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2541 kez.)

* 43_bezel_4.jpg (55.49 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2446 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 02, 2015, 11:31:04 ÖÖ Gönderen: skonac » Logged
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Mart 02, 2015, 11:49:38 ÖÖ »

Zaman geçtikçe kabin göze daha hoş gelmeye başlıyor. Marquee ve sideart'lar için çalışma zamanı.
Kabinle ilgili MK2 teması yapacağımı belirtmiştim. İnternette çok miktarda kaynak bulmak mümkün, bende şu siteden sideart ve marquee ile ilgili dosyaları indirip, kendi kabinimin boyularına göre tekrar şekillendirdim. Belki ihtiyacı olan başkaları da olabilir.

Ve baskıcının yolunu tuttum.

Bu da marquee'nin çıktısı.

Marquee'yi koyacağımız iki adet şeffaf pleksiyi de hallettikten sonra. Asıl sorunlu işlerden bir tanesi daha çattı geldi.&nbsp; Kahkaha

O da kabindeki metal aksamlar.

Kabinin ilk halini hatırlayacak olursak; kabinin tepe kısmında iki adet, monitör camı ile kontrol panelin birleştiği yerde bir adet, ayak kısmının iki yanında birer adet ve yerdeki tabla gibi kısmın ön tarafında bir adet olmak üzere toplam 6 det paslanmaz çekilten yapılma profilim var. ancak bu profiller zaman için öyle çok çizilmişlerki hem çok matlaşmışlar hemde bazı çizikler gerçekten derin.

Bu profilleri nasıl adam edeceğim konusunda uzun süre düşündükten ve çeşitli kimyasallarla ovmalar vs nin hiç bir işe yaramadığını görünce bunları polisaja sokmanın son seçenek olduğunu anladım.&nbsp;

Ancak Ostime gidip dükkan ara, derdini anlat, o kadar az parçayı polisaja sokmaya ikna et konularını düşündükçe içim sıkılıyordu. Fakat bunları düşünürken aklıma mahallemizin demlikçisi geldi. Evet bizim mahallede hala bir demlikçi var, metal tencere, demlik vs leri parlatıyor. Çelik tencereyi pırıl pırıl yapabiliyorsa bunları da yapabilir diye düşündüm. Gittim konuştum, bir parçayı da numune olarak götürdüm. Önce biraz ümitsiz konuştu ama halledebilirim galiba bir denemem lazım dedi. Sonuçta parçaların hepsini kendisine verdim ve deyim yerindeyse bittiğinde hepsi cillop gibi oldu. Kahkaha Üstteki resimde iki tanesini görebilirsiniz.

* 44_sideart_1.jpg (100.89 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2372 kez.)

* 45_sideart_2.jpg (62.37 KB, 640x425 - Görüntüleme: 2414 kez.)

* 46_sideart_3.jpg (116.28 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2449 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 02, 2015, 12:02:43 ÖS Gönderen: skonac » Logged
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: