Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)DemonKiss'in Virtual Pinball Projesi
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: DemonKiss'in Virtual Pinball Projesi  (Okunma Sayısı 8249 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Gel! Eşşek kadarsan ve hala oyun oynuyorsan gel!

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 02, 2014, 13:05:21 ÖS »

Tekrar merhaba arkadaşlar.

"Pinball" yada ülkemizde daha bilindik adıyla "Tilt" makineleri küçüklüğümden beri hep ilgimi çekmiştir. Arcade kabinler kadar sık rastlayamadığım için her gördüğüm yerde hayranlıkla izlerdim bu renkli, ışıklı, mekanik oyuncakları.

2009 yılında ilk Arcade MAME kabinimi inşa ettikten sonra, "şunun yanında bir de tilt yakışır aga" diyerekten eğlence evime yeni bir soluk arayışına giriştim. Ancak orijinal pinball makinaları hem oldukça pahalıydılar, hem de mekanik ve elektronik parçaları çok fazla olduğundan sürekli bakım istiyorlardı. Ayrıca siz de çok iyi biliyorsunuz ki "bir tilt asla yetmez"di ve ne yaparam yapayım bu tutkunun gerisi gelecekti. Türkiye şartlarında malesef buna ne ev dayanır, ne de bütçe

Bu yüzden daha hesaplı ve göreceli daha konforlu bir alternatif olan "Virtual Pinball" yoluna yöneldim. Yöneldim yönelmesine de Türkiye'de malesef bu işler ha deyince olmuyor, olamıyor. Ne doğru düzgün kaynak var ne de etrafımda deneyimi olan birileri. Hele ki iş "pinball makinası" olunca ayaklarını bulmak bile ayrı bir mesele haline geliyor. Tüm parçalar yurtdışı kaynaklı. Getirsen ağır ve hacimli oldukları için kargo parası bile bi dünya masraf çıkarıyor. Sözün özü ha deyince başlayamadım tabi  Ve bu seneye kadar aklımın bir köşesinde hep asılı durdu kendi pinball makinamın olması fikri.

Nihayet geçen sene "Yeter ulan! benimde bir tiltim olsun. Ben de gönlümce vurayım o çelik topa, neşeyle sektireyim *bumper'lar arasında. Eğlenmek benim de hakkım. Yemişim ulan dünyalığı!" diyerekten kolları sıvadım.

Ve daldım Pinball kabini planlarının arasına.  Kahkaha Bi yandan evi ölçüyor, biçiyor, "neyi evden atsam da yerine tiltimi koysam" diye düşünüyor, bi yandan da "ulan bu işe başladık ama en ucuz nasıl kotarırız acaba?" diye planlar yapıyordum. İşin ucuz olamayacağını anlamam, **playfield olarak kullanacağım televizyonu almamla aynı zamana denk gelir

Böyle bir proje için kolları sıvadığınızda hayatın gerçeklerinin yüzünüze tokat gibi patlaması uzun sürmüyor. Kaptana kızıp "sana muhtaç olacağıma kendi işimi kendim görürüm" diye gemiden atlayan aptal ama gurulu miço misali en yakın kara parçasına kadar kendi başınıza, boğulmadan yüzmeye mecbursunuz. E geri de dönemiyorsunuz zehir girmiş kanınıza bikere

Virtual Pinball projelerinde playfield bu işin en fazla masraf çıkaran ve en dikkatli seçilmesi gereken parçası. En verimli ve orijinal pinball deneyimine yakın olan çözüm tabiki televizyon kullanmak. Bu aşamada karşınıza üç yol çıkıyor. PLASMA, LCD veya LED televizyon.

PLASMA TV: Plasma televizyonlar, göreceli eski teknoloji olması sebebi ile çok daha büyük ekranları daha ucuza alabilmenize olanak sağlıyor. Ne kadar büyük ekran o kadar gerçeğe yakınlık. Dezavantajları ise diğerlerine oranla çok fazla elektrik tüketimi(dolayısıyla çok ısınması), kırılgan ve darbeye dayanıksız yapısı ve parlaklık oranının az olması.

LCD TV: LCD'ler daha yeni LED televizyonların piyasaya çıkması ile oldukça hesaplı fiyatlara bulunabiliyorlar. Panel kalınlıkları PLASMA TV'lere oranla çok daha ince ve daha az elektrik tüketiyorlar. Dezavantajları ise PLASMA'lara oranla ikinci el piyasasında büyük boyutlu panel bulmak hem zor hem de çok daha masraflı. Eski modellerin yatay izleme açısı çok verimli değil. (ki pinball için bu ekranı dikey kullanacağız )Ayrıca Pinball kasasına monte ederken kasasını sökmeniz gerekiyor çünkü eski modellerin kasaları kalın çerçeveli ve oldukça hantal. Aynı hantal yapı PLASMA’ların bazı modelleri için de geçerli aslında.   

LED TV: Piyasanın en yenileri ve en pahalıları LED televizyonlar. Panelleri önceki tüm teknolojilerden daha ince. Çerçeveleri aynı şekilde oldukça ince. Bu sebeple yeterli incelikte bir model edinirseniz tv kasasını sökmenize gerek yok. Tatmin edici parlaklıkta ve netlikte bir görüntü vadediyorlar. Dikey ve açılı görüntüsünde ise kayıp neredeyse yok gibi. Aşırı ısınmıyorlar, az elektrik tüketimleri var. Tek dezavantajları fiyatlarının oldukça pahalı olması.

Tüm bu saydıklarımın ilk ve ikinci el alternatiflerini değerlendirdim. İkinci el seçnekleri için nakliye, garanti, güvenilirlik vs. gibi sorular vızır vızır kafamda dönüp duruyordu ki çılgın bir anımda, teknoloji marketlerinin birinde bi teşhir ürünü buldum. 40 inch bir samsung 3d led TV. O zamana kadar 42 inch bir model almayı planlıyordum hep. Ama boyutu neredeyse kafamdakine yakın bir sonuç veriyordu. 3D seçeneği(ki bunun gerçekçiliğe etkisini sonradan yazacağım), garanti kapsamında olması, çok yıpranmamış olması, kasa ve çerçevesinin tam istediğim oranlarda simetrik ve ince olması, son olarak ta fiyatı noktayı koydu. Kapıp doğrudan eve getirdim Masum

Not: Evimde daha dandik bir televizyon var. Hastalık işte napcan

İlk ve en önemli parçamı almıştım. Artık geriye de dönemezdim Yapacak tek şey vardı, diğer parçaları araştırmak ve artık yavaş yavaş tüm parçaları toplamak. Bu süreç uzun bir süreç arkadaşlar. İnşaya başlamadan önce tüm parçaları araştırmam, toplamam, getirtmem, yapmam bir seneyi aştı.

Proje şu an %60 tamamlanmış durumda.   

Bu başlıkta vakit buldukça tüm bu süreçleri dilim döndüğünce sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir sonraki macera "televizyona göre ilk eskizlerin ve taslak ölçülerin çıkarılması". Yeniden görüşmek üzere...

* Top her çarptığında size puan veren ve toun çarptığı gibi geri sekerek rasgele biryerlere fırlamasını sağlayan, çoğunlukla üçlü gruplar şeklinde konumlandırılmış pinball masa elemanı

** Topa yön veren tüm masa elemanlarının sabitlendiği alan. Bir nevi oyun alanı. Tabi biz dijital bir masa yaptığımız için bizde televizyon ekranına denk geliyor 

« Son Düzenleme: Aralık 02, 2014, 17:03:04 ÖS Gönderen: DemonKiss » Logged
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 02, 2014, 15:42:01 ÖS »

Eveeeet nerede kalmştık? Televizyonumuz da geldiğine ve ölçüp biçebildiğimize göre artık pinball kabininin neye benzeyeceğine ve boyutlarına az çok karar verebiliriz.

Ölçeklendirme işlerinde en çok işime yarayan SketchUp Pro programı oldu. Mame kabini projesinde SketcUp'tan fazlaca yararlanmıştım. Pinball projesinde de bana ölçeklendirme, plan oluşturma ve karşılaşabileceğim olası montaj sorunları ile ilgili önemli ipuçları vereceğine inandığım, kullanması oldukça basit bir tasarım programı SketchUp. Mutlaka aranızda daha önce kullanmış olanlar da vardır.

Kabinimizin ana parçası playfield olduğu için işe, televizyonumuzun net ölçülerindeki kabaca oluşturulmuş küçük bir modelini oluşturmakla başlıyoruz.

Daha sonra bu modeli içine alabilecek büyüklükteki ana kasa parçalarını çiziyoruz.

Aynı işlemi elimizdeki diğer monitörler için de yapıyoruz (*backboard ve **DMD için kullanacağız bu monitörleri)

* Genellikle masa temasına uygun ışıklı ve hareketli görsellere sahip bir nevi vitrin. Eski pinball modellerinde skor tablosu olarak ta kullanılmışlığı vardır.
** Açılımı "Dot Matrix Display"dir. Modern pinball masalarında skorun yazıldığı ve oyunla ilgili yonlendirmelerin, anlık bilgilendirmelerin yapıldığı led ekranlardır. Çoğunlukla tek renkli olurlar (turuncu, yeşil gibi.)

Ve kabinimizin yaklaşık ölçülerdeki ilk haline ulaşıyoruz.

Şimdi sıra detaylandırmada. Detaylandırma kısmını hızlıca geçiyorum çünkü oldukça fazla aşama ve montaj kararını etkileyecek sorun çözümü bulunuyor. Bu da biton gereksiz kalabalık demek. Bahsedilmemiş merak edilen detaylar olursa tek tek cevaplamaya çalışacağım.

Tüm detay çalışmaları tamamlandıktan sonra Kabinimiz şöyle birşeye benzeyecek.

Tabiki tüm inşa süresince türlü türlü değişikliklere uğruyor bu ilk ölçeklendirmeler. Ama en azından ihtiyacımız olan ahşap parçaların boyutları ve kabaca nasıl yerleşeceklerini görebilmek için yapılması gereken bir çalışma.

Ölçeklendirme çalışmasına şimdilik ara veriyoruz ve kabinimizin içine koyacağımız bilgisayar parçalarını biraraya getirmeye işine girişiyoruz.

İlk olarak bilgisayar parçalarımızı üzerine monte edebileceğimiz büyüklükte bir ahşap plaka buluyoruz ve parçaların yerleşimlerini, kablo giriş yönlerini vs. kararlaştırmak için tüm parçaları biraraya getiriyoruz.

Şansıma parçalar, ayrıca kesip biçmeme gerek kalmayacak biçimde ahşap plaka üzerine yerleşiyorlar. Hemen anakart montajına başlıyoruz. Vidalama deliklerini işaretleyerek deliyoruz.

Kullanacağımız vidanın anakarta zarar vermesini engellemesi ve anakartla plaka arasında yükseklik yapabilmesi için ikişerli şekilde dört adet küçük musluk contası kullanıyoruz. Tüm delikler için bu kombinasyonu uygulayarak montajımızı tamamlıyoruz.

Elimizdeki tüm bilgisayar parçalarını oynamayacak şekilde zarar vermeden ahşap plakaya sabitliyoruz. Bu işlemler için farklı materyaller kullanabilirsiniz. Ben anakartı doğrudan vidalarken, güç kaynağını sabitleme bandı ile yapıştırdım ve HDD'yi de bir yapı marketten bulduğum yumuşak metal metal bağlantı şeridinden kestiğim bir parça ile sıkıştırarak sabitledim.

Kabinde üç monitör kullanacağımız için iki adet ekran kartına ihtiyacımız var. Zaten elimde olan eski ZOTAC Nvidia GTX 260 amp2 kartımın yanına birtane daha aynı karttan alarak bu işi hallettim.

Bilgisayarımıza Win7 işletim sistemi kurduk. Deneme amaçlı olarak witchdoktor'un da sevdiği kerata olan 1991 Williams yapımı "TERMINATOR 2 Judgment Day" masasını, Future Pinball emülatörünü ve Pin DMD eklentisini de yükledik. Şimdi sıra monitörleri ve monte ettiğimiz bilgisayarı birbirine kavuşturmaya geldi.

Ve sonuç...

« Son Düzenleme: Aralık 03, 2014, 16:42:08 ÖS Gönderen: DemonKiss » Logged
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Aralık 02, 2014, 15:42:23 ÖS »

Merhaba arkadaşlar. Artık sistemimizin çalıştığını ve monitörlerimizde bir sorun olmadığını gördüğümüze göre bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Bu gün Pinball kasamızı ayağa kaldırma ve sorunsuz çalıştığını gördüğümüz sistemimiz ile kasamızı ilk kez buluşturma aşamalarına göz atacağız.

Daha önce ölçeklendirme çalışmamızı belirli bir düzeye getirip bırakmıştık. Şimdi kaldığımız yerden bu işe devam ediyoruz ve en ince ayrıntısına kadar tüm parçaları boyutlandırıyoruz.

Gönül isterdi ki tam teşekküllü bir ahşap atölyemiz olsun ya da tam teşekküllü olmasa bile en azından temel kesimleri sorunsuz yapabileceğimiz bir gerekli tezgahlarımız ve ufak bir mekanımız olsun. Tüm kesimleri orada yapalım.

Malesef böyle bir alanım ve olanağım yok. Bu sebeple ne boyayla ne de kesimle uzunuzadıya uğraşamayacağımı kabullenip en pratik ve beni yormayacak çözümün CNC kesim olduğuna karar veriyorum.

Hesaplarıma göre 210x280 cm tek plaka 18mm, Mat Siyah MDFlam işimi fazlasıyla görecek.Tüm ölçülerimi son kez gözden geçirip parçaları kesime yolluyorum.

Üç günlük sabırsız bir bekleyiş sonrası tüm parçalar nihayet elime sağ salim ulaşıyor.

İlk hedef parçaların sağında gördüğünüz aşamaya gelmek.
Parçaları biraraya getirmek ve birbirlerine sabitlemek için mobilya bağlantı elemanlarından yararlanıyoruz. Kendi montajım için seçtiğim bağlantı elemanı kelebek şekilli, birbirine geçen ve bir vida ile sabitlenen iki parçadan oluşan bir bağlantı elemanı.

Plan dahilinde tüm parçaları dikkatli bir biçimde birleştirmeye başlıyoruz. Bu aşamada benzer bir çözümle ilerleyecek arkadaşlarıma küçük bir tavsiyede bulunmak isterim.

Sabitleyeceğiniz bağlantı parçasını doğrudan ahşaba vidalamaktan kaçının. Mutlaka önce seçtiğiniz vidaya uygun kılavuz delikleri açın ki ahşap malzemeniz vidanızın uyguladığı baskıyla yanlara doğru kontrolsüz biçimde çatlayarak esnemesin. Bu durum bağlantı parçanızla ahşap plakanız arasında küçük tümsekler oluşmasına sebep oluyor ve bağlantı elemanınızın istediğiniz konumda sabitlenmesini oldukça zorlaştırıyor. Hatta montaj sonrası plakalar arasında bu kasılmalar sebebi ile boşluklar oluşabiliyor. Bu durum Laminant kaplamalı materyallerde çok daha kolay karşımıza çıkabiliyor. Aman üşenip kılavuz delik delmeyi ihmal etmeyiniz Zar zor binbir emekle ulaştığınız parçalarınız geri dönülmez zararlara uğramasın

Tüm parçalarımızı acele etmeden birleştiriyoruz ve alt bölümü tamamlıyoruz.

Arada kabinin ön tarafına, *plunger ve başlatma butonlarının hemen solunda yer alacak olan kilitli metal kapağımızı ve taşınma sırasında kasa kenarlarının zarar görmemesi için metal köşe korumalarını da monte ediyoruz.

* Pinball topunu ileri doğru ayarlanabilir bir hızda fırlatmamıza yarayan yaylı düzenek. Bizde bu düzeneğin dijital versiyonu olacak.

Son olarak kabin köşelerine vidalayacağımız pinball kabin ayaklarının denk geleceği köşelere, güçlendirme amacı ile ahşap takozları yapıştırıyoruz. Kabin montajı tamamlandıktan sonra buralara ayak montajı için civata delikleri deleceğiz.

Alt kabin montajımızı(bilgisayar parçalarını tutacak kapak hariç) tamamladık. Sıra geldi monitörleri taşıyacak üst parçanın montajına. Aynı birleştirme elemanlarını kullanarak planımız dahilinde üst kabin parçasını da monte ediyoruz. Üst parçanın alt bölümü ince olduğu ve üzerine binecek iki monitörün ağırlığını, dayanıklılığının az olması sebebi ile taşıyamayacağını düşünerek dışarıdan sağlamca vidalıyorum. Zaten bu yüzey çok göz önünde olacak bir yüzey değil. Bu sebeple sağlamlık, monitörlere bir zarar gelmemesi adına benim için çok daha önemli.

Montaj sürerken yaptığım bir hesap hatasını farkediyorum. Üstte yer alacak monitörün bağlantı kabloları tam arkada konumlandırılmış ve tüm girişler monitörü sabitleyeceğim ahşap parçanın arkasında kalıyor. Bu beni biraz yavaşlatıyor ama çözümsüz değil.

Kullanacağım iki girişin (güç ve ekran kablosu bağlantısı)denk geldiği yerleri hassasça ölçüyorum ve uygun ölçülerde panç kullanarak plaka üzerine kablo giriş deliklerini deliyorum. Bu işlem beni strese sokan işlemlerden biriydi açıkcası.  ufak bir hesap hatasıyla delikleri biraz kaydırmam, o parçayı belkide bir daha kullanamamama sebep olacaktı ki parçalara ne kadar zor ulaştığımı ve en ufak bir kesim işinin bile ev içerisinde, salonun orta yerinde bana eziyet oduğunu düşünürseniz bana hak vereceksiniz arkadaşlarım .   

Buraya küçük bir not düşelim; Kaplamalı ahşap plakalarda bunun gibi panç kullanılan delme işlemlerinde, sağ tarafta gördüğünüz delikte olduğu gibi kaplamanın atmamasını istiyorsanız, delmeye başladığınız yüzeyin aksi yüzeyine bant yapıştırmanızın yararlı olacağını söyler ustalar. Ancak benim kullandığım basit ve daha etkili olduğunu düşündüğüm başka bir çözümüm oldu. Buna buton deliklerini deleceğimiz maceramızda değinmeyi planlıyorum.

Artık pinball kabinimizin ayağa kalkması için gereken bir tek adım kaldı o da ayakların montajı Masum Elimizde binbir emekle yurdışından getirtmek zorunda kaldığımız yüksekliği ayarlanabilir dört adet pinball kabini ayağı var. Bu ayakların kasa ile birleştiği noktaların ahşaba hasar vermemesi için ince keçe parçalar kestim. Delikleri delmeye hazırım artık.

Pinball makinelerinin oyuncuya en yakın taraflarının yükseklikleri 90-100 cm arasında değişiyor. Ben de kendimce en uygun ölçü olduğunu düşündüğüm 95 cm yüksekliğe göre ayak deliklerinin nereye geleceğini, alt kasa montajı sırasında hesaplamıştım.

Şimdi sıra bu hesaplara göre delikleri delmekte ve pinball makinamıza yürümeyi öğretmekte.

Köşeleri matkapla kolay delebilmek için, Dremel'in yuvarlak kesim ucunu kullanarak düz yüzeyler oluşturuyoruz.

Daha sonra bu işlemi dört kenara da uygulayarak deliklerimizi deliyor ve ayaklarımızı monteliyoruz.

Ve küçük dostumuz yavaş yavaş ayakta durmaya alışıyor Kahkaha

Hiç vakit kaybetmeden kabinimizin üst tarafını ve tüm monitörleri heyecanla kasamıza yerleştiriyoruz Kahkaha

Tabi inşa sırasında monitörlerimize zarar gelip gelmediğini görmek için bilgisayarımızı bağlayarak son kez kontrol ediyoruz 

Ve sonra bu güzel görüntü karşısında bir süre koltuğa oturup sessizce ayakta duran küçük dostumuzu hayranlıkla izliyoruz  Masum

DEVAM EDECEK...

« Son Düzenleme: Aralık 04, 2014, 15:54:27 ÖS Gönderen: DemonKiss » Logged
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 02, 2014, 15:43:56 ÖS »

Kabinimizin montajı tamamlanınca sıra bilgisayar bileşenlerini taşıyacak alt kapak, butonlar ve hoparlörlerin montajında.

Kapak montajı için, hem bilgisayar parçalarının bağlı olduğu ahşap plakayı taşıyabilecek hadar güçlü, hem de standart menteşelerden daha fazla açı ile açılabilen bir menteşe çözümüne ihtiyacım oldu. Bu yüzden 180 derece açılabilen özel menteşelerden kullandım. Başta, düşer kapak makasları ile de desteklemeyi düşünüyordum. Ancak menteşe montajından sonra buna gerek kalmadığını farkettim.

Oldukça sağlam oldu.

Kapak montajı tamamlanınca, bilgisayar plakasını kapağa sabitleyebilmek için “çakma somunu” olarak anılan ve ahşapa çakılarak civataların vidalanabilmesini sağlayan dişli delikler oluşturabileceğiniz bir bağlantı parçası kullandım.

Ve sonuç.

Sıra geldi buton deliklerine ve montajına. Butonların delikleri için panç seti kullandım. Böyle işlerle uğraşmayı seviyorsanız mutlaka elinizde bunların her boyu olmalı. Bazı durumlarda hayatınızı kurtarıyorlar

Kasa montajı sırasında, projemizde *plunger’ın dijital versiyonunu kullanacağımızdan bahsetmiştim. Butonlarla birlikte onun da montajını yapacağız.

Not:Bu aşamaların sonunda şimdiye kadar kullandığımız tüm elemanları temin ettiğim adresleri de sizlerle paylaşacağım.

* Pinball topunu ileri doğru ayarlanabilir bir hızda fırlatmamıza yarayan yaylı düzenek

Buton deliklerinin yerlerini kabin üzerinde işaretledikten sonra buton genişliğine uygun panç uçlarıyla başlıyoruz kasamıza girişmeye Kahkaha Plunger delikleri de dahil hepsini detaylıca ve defalarca ölçüp işaretlemekte fayda var çünkü burada yapacağımız bir hata kabinimizin güzel görüntüsünü bozmaya yeter de artar bile.

Panç kullanırken küçük bir püf noktası;
dairesel kesme işlemi öncesi, keseceğiniz dairenin tam ortasına, ahşabın arkasından da çıkacak bir delik delin. Kesim işlemini mutlaka iki aşamalı olarak gerçekleştirin. Önce bir yüzü yarısına kadar kesin. Açtığınız kılavuz delik yardımı ile daha sonra diğer yüzü kesmeye başlayın ve kesimi, ahşap et kalınlığının tam ortasında sonlandırın. Diğer türlü kaplamalı bir ahşap yüzey kullanıyorsanız pançın çıkacağı yüzeydeki kaplamayı attırma ihtimaliniz çok yüksek.

Eğer bir yüzeyden başlayıp diğer yüzeyden tek seferde çıkmak istiyorsanız, kesim işlemine mutlaka “en az zarar görmesini istediğiniz yüzeyden” başlayın. Mümkünse pançın çıkacağı yüzeye kağıt bant yapıştırın ki çıkarken yüzey zararı en aza insin.

Hazır elimiz deymişken kabinin arkasına bir power butonu da koyalım diyoruz ve alıyoruz elimize matkabımızı.

Kablolamaya geçmeden önce yapmamız gereken son bir şey kaldı. Kabinin back board ve *DMD’yi örtecek, aynı zamanda da hoparlörlerin monte edileceği ahşap plakanın hazırlanması.

Bu plakayı, kaplamalı bir ahşap plakadan kestirmektense kendim kesmeyi daha uygun buldum. Çünkü monitörleri monte ettikten sonra ortaya çıkacak ölçülere ihtiyacım vardı ve kabinin diğer parçalarını kestirirken bu ölçülere milimetre hassasiyetinde sahip değildim. İşi şansa bırakmamak ve olası bir ölçü kaymasının önüne geçmek için bu işi kendim yapmaya karar verdim. Zaten 6 mm lik mdf plaka kullandım ve kesimi oldukça kolay oldu.

Monitörlerin ve hoparlörlerin denk geldiği alanları kesin olarak belirledikten sonra kesim işlemini dekupaj testere ve panç yardımı ile gerçekleştirdim. Daha sonra  sprey astar boya ve mat siyah boya kullanarak boyama işlemini tamamladım.

Boyadan sonra hoparlörlerin deliklerini tahminimden biraz daha büyük kestiğimi farkettim ve küçük bir müdahale ile hoparlörleri bu deliklere monte edebilmeye uygun hale getirdim. Sonradan eklediğim bu artık mdf parçaları ana parçaya montaj bandı ile yapıştırarak sabitledim.

* Açılımı "Dot Matrix Display"dir. Modern pinball masalarında skorun yazıldığı ve oyunla ilgili yönlendirmelerin, anlık bilgilendirmelerin yapıldığı led ekranlardır. Çoğunlukla tek renkli olurlar (turuncu, yeşil gibi.)

Projede ses sistemi olarak Creative’in 2+1 bir modelini kullanım.

Kullandığım modelde ses düğmesi sol hoparlörün kasasına sabitlenmiş durumda. Dışarıdan ses kontrolü yapabilmek için bu düğmeyi monitör kabin kapağına monte etmek istedim. Önce hoparlörün kasasından kurtulmalı. Sadece ses düğmesi ve devresinin olduğu bölümü keserek ayırdım.

Düğme yüksekliği bu kapağın kalınlığından az olduğu için bu düğmeyi bi şekilde uzatmam gerekli. Ivır zıvır kutularımın içerisinde kullanmadığım, uzatmak istediğim butonu da içine alacak çapta, nikelajlı bir banyo askısı buluyorum. Şekli çok hoşuma gidiyor ve olduğu gibi kullanmaya karar veriyorum. Butonun bir kenarını azıcık traşlayarak, montaj bandı ile de destekleyerek askının iç yapısına uyduruyorum ve sıkıştırıyorum. Askı artık butonun dış yüzeyi ile bir bütün haline geldi.

Arka kapağa askının genişliğine uygun bir delik deliyorum ve düğme devresini arka kapağa vidalayarak sabitliyorum. Askı ile uzattığım düğme kafası da artık hoş görünen bir ses düğmesi işlevi görüyor.

Arka kapağın tasarımını baştan menteşeli planlamıştım ama monitörleri yerleştirdiğimde kablolar tahminimden daha fazla kalınlık yapıyor. Bu yüzden fikrimi değiştirerek ( kapağın yaklaşık yarım santim dışarıya taşmasını da pek önemsemeyerek ) plastik geçme parçalarla sabitlenen bir yapıya çeviriyorum. Kolay söküp takmak için de iki adet kulp uyduruyorum. Şahane oluyor

Fanlara hiç girmiyoum

Tüm bu işlemleri yaparken birkaç kez ön yüz plakasını düşürdüm . Düştüğü yer doğrudan playfield (TELEVİZYON!) olduğu için mutlaka bunu pratik bir biçimde sabitlemem gerekli! Elde bulunan artık malzemelerden, bir tarafı şerit mıknatıs, diğer tarafı metal plaka olan basit sabitleme düzeneği hazırladım. Artık backboard ve DMD’yi örten plaka yerinden oynamıyor ve kolayca çıkarılıp takılabiliyor.

Hoparlör ızgaralarını da vidalayınca artık kabinimiz kablolamaya hazır hale geliyor Kahkaha

Kabin montajında kullandığım bazı parçalar ve temin ettiğim adresler;

Kabin ayakları, buton seti, kabin kenar korumaları, *lockdown ==> http://virtuapin.net/
Dijital Plunger ==> https://www.nanotechent.com/mot-ionkit.php
Mobilya montaj ve bağlantı elemanları ==> http://www.gozdenalbur.com/
Hoparlör ızgarası ==> http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20160306231642&SearchText=speaker+cover

* Klasik pinball kasasında, oyun alanı ve koruma camını kilitleyerek yerinden oynamasını engelleyen, güvenliği sağlayan, aynı zamanda butonlara basarken avuç içine denk gelen köşelerin elleri acıtmaması işlevini de gören metal köşe koruma ve kilit parçası.

Not: Bizim projede bu parçanın kilit özelliği yok. Sadece elleri koruma unsuru ve dekoratif olarak kullanılıyor. Bir de lockdown barları, bu projedeki gibi kişiye özel kabinlerin boyutlarına uygun olarak bulmak çok zor. (Kabin genişliğini kullanacağınız televizyon belirliyor çünkü). Bu sebeple temin ettiğim yere, kabinin tam genişliğini göndererek kişiye özel üretilmesini rica ettim. Biraz pahalıya geldi ancak başka bir seçeneğim de yoktu Aynı şekilde kenar koruma çıtaları da olukça uzun geliyor. Bunları kasanızın boyuna göre siz kesiyorsunuz.

DEVAM EDECEK!

« Son Düzenleme: Mart 07, 2016, 10:13:49 ÖÖ Gönderen: Ozan "DemonKiss" Ayıtkan » Logged
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 02, 2014, 15:44:48 ÖS »

Riservato ai DemonKiss
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 02, 2014, 15:45:28 ÖS »

DemonKissのために予約
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2014, 15:46:01 ÖS »

Güzel fikirmiş. Aşamaları gerçekleştirirken arada fotoğraf çekip paylaşırsan seviniriz.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2014, 15:49:07 ÖS »

Güzel fikirmiş. Aşamaları gerçekleştirirken arada fotoğraf çekip paylaşırsan seviniriz.
Tabiki Şimdiye kadarki aşamaların fotoğrafları ve kısa birkaç video var. Yavaş yavaş hepsini paylaşacağım.
Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 02, 2014, 15:54:03 ÖS »

Bu enfes birşey. Konsolda oynuyorum ama bu tarz bir projede oynaması güzel olurdu. Jetonu kaça bırakıyorsun

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 02, 2014, 16:08:57 ÖS »

off ki ne off Enfes görünüyor
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Aralık 02, 2014, 16:12:31 ÖS »

Bu enfes birşey. Konsolda oynuyorum ama bu tarz bir projede oynaması güzel olurdu. Jetonu kaça bırakıyorsun

Jetonsuz inşa ediyorum;) sebebini ilerki yazılarda yazacağım:)
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 02, 2014, 16:37:37 ÖS »

Tekmeleyip tilt etme de var mı bunlarda?

Ne acayip toplumuz yahu, Pinball demek yerine Tilt demek daha kolayımıza gelmiş galiba

Bunlar fiziksel makine zevkini ne oranda verebiliyor?
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Aralık 02, 2014, 16:44:51 ÖS »

@Witchdoktor
Bunlarda tekmeleme icin sensorler oluyor sanirim... flaplarin kontrolude mekanik hissini veren degisik buton+mekanizmalardan olusuyor. Yine gercek makina gibi cok tekmelersen flapler kiliteliyor. Flapse eger onlarin adi. Tilt kelimeside galiba oyunda belli bir hamleyi gerceklestirince oliyordu. Cok oldu oynamayali. (Cok oldu derken pcde )

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Aralık 02, 2014, 16:46:24 ÖS »

Haa tilt o kilitlenmenin adimiymis kucuk ekrandan okumak boyle bisey. Kucuk anliyorum

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Aralık 02, 2014, 16:48:54 ÖS »

Tekmeleyip tilt etme de var mı bunlarda?

Ne acayip toplumuz yahu, Pinball demek yerine Tilt demek daha kolayımıza gelmiş galiba

Bunlar fiziksel makine zevkini ne oranda verebiliyor?
"Tilt" aslında çok yanlış bir isim de değil hani. Pinball'ın doğasında var bu tilt=eğim hadisesi Sonuçta masanın eğimiyle *flipper'lara ulaşıyor top. İstemediğimiz yerlere gidince de masayı orasından burasından sarsıp sallayarak eğimini değiştirmek suretiyle topa müdahale ediyoruz. E masa da haliyle kızıyor bize "çok eğdin o kadar kurcalama" anlamında TILT yazıyor puan tablosunda Kahkaha sonra da masayı kilitleyip hiçbirşey yapmana izin vermiyor. (bilmeme ihtimali olan arkadaşlarım için Tilt mevzuna açıklık getireyim dedim)

Aynı durum Virtual Pinball masalarında da yaratılabiliyor. Benim projemde de olacak Fiziksel makine zevkini tabiki veremez bu masalar ama %80 oranında yaklaşmasına çabalıyoruz. Ör: plunger butonlarına basıldığı anda fiziksel olarak kasa içerisine yerleştirilen selenoidlerin yan taraflara vurması gibi.

* topa vurmanızı sağlayan, sağ ve soldaki düğmelere bastığınız zaman ileri geri hareket eden kauçuk kaplı kollar.
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2014, 16:54:41 ÖS Gönderen: DemonKiss » Logged
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: