Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows98'i özledim yahu  (Okunma Sayısı 27752 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 20, 2016, 08:44:01 ÖÖ »

Ben de aynı makineye 95 ve 98 kurarak fantazi yapmıştım.

İşletim sistemi açıldıktan sonra, ayarlamış olduğum batch çalıştırılınca, boot dosyalarını değiştiyordu.
Yeniden açılınca diğer sistem açılıyordu. Kahkaha

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ocak 20, 2016, 09:34:44 ÖÖ »

Windows 95,98 Me ve 2000 mimari olarak aynı ,Çekirdeği geliştirip sundular ,aurıca bir akradaş win 95 plus 'ın farkını sormuş Tema ve görsellikti,hedef kitlesi 12 yaş altı çocuklara pc sevdirmek olarak acıklamıştı ,1,2 de ufak güncelleme..

Hatırladığım kadarıyla 95 (bir normal, internetli ve usb'li versiyon gibi bir ayrım vardı), 98 ve me aynı altyapıdan ilerlediler ama 2000 nt alt yapısını kullandı ve çok daha kararlı bir işletim sistemiydi.

EDİT :
Şİmdi edki cdlere bir göz attım 98 ve 98 ikinci sürüm, NT Workstation (1-2 processor edition), NT (düz).. Ama 95 cdlerimi bulamadım (Bir tane çekme var o da usb li sürüm). Sanırım lisanslarla birlikte atıldılar...

Windows 95-98-ME DOStabanlı ve aynı mimariye sahiplerdi. 2000 ise NT mimarisine sahip ve ev kullanımına da uygun (NT4'lerde olmayan directX desteği, FAT32 desteği mesela) NT tabanlı ilk işletim sistemiydi. XP yaygınlaşana kadar çıktığı günden beri çok da severek 2000 kullanmıştım. Ayda bir format istemeyen bir işletim sistemi çıkarmıştı Microsoft sonunda.

95'in önemli sayılan iki sürümü var, ilk sürümün (orijinal sürüm veya 4.00.950A diye geçer) FAT32 desteği yok, USB desteği eklentisini de desteklemiyor. OSR2 denilen 4.00.950B de ise FAT32 desteği geliyor, Windows 98 kadar gelişmiş olmasa da USB desteği (sonradan kurulan USB supplement to OSR2 sürücüleri ile) geliyor.
Orijinal sürüm biraz daha az sistem kaynakları kullandığı için ilk nesil pentium ve 486 serilerinde daha hızlı çalışıyordu.

98'in ilk bakışta göze çarpan en büyük farkı 95'e plus eklentisi veya desktop update seçeneği ile birlikte internet explorer 4 kurulduğunda gelen yeni arayüze(active desktop) doğrudan sahip olmasıydı. Stabilitesi özellikle ikinci sürümde (SE) 95'e göre daha iyiydi ama yine de çökerdi Kahkaha O zamanın düşük belleğe sahip bilgisayarlarında (64 MB ve altı) 95'e oranla açılış ve kullanım hızı gözle görülür derecede yavaştı. USB desteği iyiydi (bugün bile 3.parti sürücülerle USB bellekleri falan tanıyabiliyor)

ME ise DOS modunda açma özelliği birkaç satır comment'lenilerek kaldırılmış ve 2000 arayüzü giydirilmiş bir 98'den başka birşey değildi. Hem DOS tabanlı olup hem de DOS'a giremedikten sonra (3.parti yamalar vardı gerçi ama) kullanmanın ne anlamı vardı ki? Zaten bu yüzden de en kısa ömürlü windows sürümü oldu sanırım (peşine de vista gelir herhalde ) 98'e göre daha çok sistem kaynağı kullanırdı. Sırf denemek için kurup sonra kaldırmaktan öteye gidemeyen, kullanmadığım işletim sistemlerinden biri olarak kalmıştır (diğerleri de vista ve 8.x, 10 da aynı yoldan devam ediyor ne yazık ki benim için...)

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Ocak 20, 2016, 09:45:00 ÖÖ »

birde bitmiş bir birlikteliğin ürünü olan ve windows chicago 'nun geliştirilmesi ve win95 in duyrulması ile yayılma şansı sonlanan şirin bir bir sistem sürücüler çıldırtsada hala kullanılıyor

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ocak 20, 2016, 09:50:46 ÖÖ »

OS/2 zamanına göre oldukça üstün bir sistemdi aslında, Windows tekelinin altında fazla yaşayamadı, yazık oldu bence. IBM PS/2 serileri için gelmişti ilk defa. Hatta sırf bu yüzden PS/2 serisi bilgisayarlarda 2 BIOS olurdu, ABIOS ve CBIOS. CBIOS yani compatibility BIOS DOS'un kullandığı, orijinal PC ile uyumluluğu sağlarken ABIOS yani advanced BIOS'u OS/2 kullanırdı.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2016, 10:24:04 ÖÖ »

O dönemdeki en stabil sistem Windows NT Workstation idi, pahalı idi ama nasıl olsa ülkenin neredeyse tamamı korsan işletim sistemi kullandığı için bu durum pek de sorun teşkil etmiyordu. Aklın yolu birmiş, Microsoft yana yakıla bedava dağıtıp Windows'un ölmesini engellemeye çalışıyor. Adamlarda kafa yok, OS yerine hizmetlerden para kazanacaklar, nokta. Valve bile bu işi onlardan önce kavrayıp Steam'i yaygınlaştırdı. Ben Microsoft'un CEO'su olsam ilk işim Valve'i satın almak olurdu. Kafa yok adamlarda...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ocak 20, 2016, 10:26:17 ÖÖ »

@izmirmaster

İlk PC'mi Çizgi Elektronik'ten satın almıştım ve lisanslı OS/2 Warp (ve PC-DOS) içeriyordu sistem (bir dolu kitapçığı falan vardı). Güzel sistemdi ama birkaç hafta sonra format atıp Windows'a geçmiştim.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ocak 20, 2016, 11:04:46 ÖÖ »

isteseler windowsun korsan kullanımını engellerler. neden bu kadar basit bir sorunu çözemezler anlamıyorum.

this is amiga speaking.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ocak 20, 2016, 11:08:16 ÖÖ »

90 yıllar tamamen tüm yazılımların belli ülkelerde yayılma politikası bu nedenle hem apple hemde commodere gibi sistemleri zayıf bıraktı

O dönemdeki en stabil sistem Windows NT Workstation idi, pahalı idi ama nasıl olsa ülkenin neredeyse tamamı korsan işletim sistemi kullandığı için bu durum pek de sorun teşkil etmiyordu. Aklın yolu birmiş, Microsoft yana yakıla bedava dağıtıp Windows'un ölmesini engellemeye çalışıyor. Adamlarda kafa yok, OS yerine hizmetlerden para kazanacaklar, nokta. Valve bile bu işi onlardan önce kavrayıp Steam'i yaygınlaştırdı. Ben Microsoft'un CEO'su olsam ilk işim Valve'i satın almak olurdu. Kafa yok adamlarda...

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Ocak 20, 2016, 11:09:28 ÖÖ »

ustam aynen  windows cazibesi mecbur format attırıyordu. Bende hala sıfır kutuluları var adama vursan sakatlar o derece ağır

@izmirmaster

İlk PC'mi Çizgi Elektronik'ten satın almıştım ve lisanslı OS/2 Warp (ve PC-DOS) içeriyordu sistem (bir dolu kitapçığı falan vardı). Güzel sistemdi ama birkaç hafta sonra format atıp Windows'a geçmiştim.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Ocak 20, 2016, 11:10:47 ÖÖ »

olurmu, olmaz şimdi mecbur herkese lisan aldırmaya kalksa ev vs kullanıcılar lunix vs yazılamlara kayacak ve bu sistemlerde yazılımlar gelişecek kendi kendine rakip yaratacak bu yüzden ses etmiyorlar

isteseler windowsun korsan kullanımını engellerler. neden bu kadar basit bir sorunu çözemezler anlamıyorum.

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ocak 20, 2016, 11:12:25 ÖÖ »

Kesinlikle öyle. Korsan işi özellikle serbest bırakıldı sırf kullanımı yaygınlaştırmak için. Büyük şirketlerin aldıkları lisanslar zaten fazlasıyla yeterli oluyordu, ev kullanıcıları ve ufak firmalara kasıtlı olarak göz yumuldu Kahkaha

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ocak 20, 2016, 11:23:24 ÖÖ »

Katılıyorum.

olurmu, olmaz şimdi mecbur herkese lisan aldırmaya kalksa ev vs kullanıcılar lunix vs yazılamlara kayacak ve bu sistemlerde yazılımlar gelişecek kendi kendine rakip yaratacak bu yüzden ses etmiyorlar

this is amiga speaking.
Enson
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ocak 20, 2016, 12:29:16 ÖS »

Zaten dikkat ederseniz, özellikle okullarda, windows+ofis ile küçük yaştan itibaren öğrenciler "alışkanlık" kazandırılıyor. Böylece potansiyel kullanıcılar-müşteriler kazanılıyor.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ocak 20, 2016, 12:34:26 ÖS »

macos kurup laptopa deneyeceğim. bu aşılama bizde de var.

this is amiga speaking.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Ocak 20, 2016, 14:00:27 ÖS »

Win98 yada 95'i orjinal xbox'a Linux üerinde emülasyon yapmak haricinde  kurabilen var mı? Olursa süper olur, eski pc oyunları için kasa kurmama gerek kalmaz

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: