Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 129115 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #195 : Ocak 30, 2020, 23:09:45 ÖS »

Geçmiş olsun. Benim yedekte tuttuğum bir Cyrix mII işlemci vardı diye hatırlıyorum. Depoya bir bakmam lazım; çalışır durumda olduğundan emin değilim ama. Eğer sıkıntı işlemcide ise gönderebilirim denemen için.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #196 : Ocak 31, 2020, 00:02:53 ÖÖ »

Teselli mesajlarınız ve destekleriniz için teşekkürler.  İyi ve kötü haberlerle karşınızdayım

Önce iyi haber.  mII işlemci tahminen iyi durumda çünkü çalışır durumda bir MMX-200 ile de POST sağlayamadım.  Sonuçta PC Speaker'ı doğru bağlamadığımı farkettim ve bağlantıyı düzeltince sürekli kesik bipleme hatası aldığımı gördüm.  Awar BIOS'ta bu RAM sorunu demek.  Elimdeki 64MB ve altı hiçbir DIMM bu anakart ile çalışmadı, ben de sonunda "DIMM'ine başlarım" deyip 2 tane 32MB 72-pin EDO SIMM takıverdim Bank 0'a.  Artık çalışacağından emin bir şekilde düğmeye bastım, ve çalışmadı.

Ama bipleme durdu.  Artık sadece POST öncesinde biplemeden, ekrana birşey gelmeden kalakalıyor.

Sistemdeki tüm genişleme kartlarını çıkartıp ISA slotlardan birine bir POST Analiz kartı taktım ve karşıma bu çıktı:

Son tamamlanan adım bF: Program the chipset.  Chipset initialization; Program chipset registers with setup values.

Takılan adım 0d: Program some of the chipset's value.  Measure CPU speed for display.  Video initialization including MDA, CGA, EGA/VGA.  Initialize video interface; Detect CPU clock; Read CMOS location 14b to find out type of video in usei Detect and initialize video adapter.  OEM specific-Initialize matherboard specific chipset as required by OEM; initialize each controller early when cache is seperate from chiset, 8254 timer, channel 2 test.

Yani aslında onlarca şeyden herhangi biri olabilir ama ben sorunun SiS 6326 PCI ekran kartını tanıma veya başlatma ile ilgili olduğundan kıllandım, ve kartı yerine tekrar oturtmak için kasadan çıkarttım.  Çıkartmışken de görsel olarak daha yakından bir inceleyeyim dedim ve bunu gördüm:

CB15 kapasitörü eksik, kopmuş ve düşmüş.  Bunun değerinin ne olabileceğine dair bir fikri olan var mı?  En azından ne işe yaradığını anlayıp ne civarda bir kapasitansı olamsı gerektiğini çıkarabilirsem yerine birşeyler takıp deneyebilirim ama kıçımdan uydurarak birşey takıp anakarta falan da zarar verecek birşey yapmak istemiyorum :/

Yarın ATI All-In-Wonder Pro kasaya giriyor, SiS 6326 da tamir beklemek üzere depoya geri dönüyor.  En azından bu zor kararı vermeme vesile oldu bu sorun..

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #197 : Ocak 31, 2020, 07:59:32 ÖÖ »

Geçmiş olsun. O yanık kokusunun üzerine ben olsam ısrar etmeyip anakartı da bir süreliğine dinlenmeye bırakırdım.

Resimleri mobil ya da ev hattından göremiyorum. Bende 6326 var, resmi ulaştırırsanız bendeki ile karşılaştırıp ne tür bir kondansatör olabileceğine bakabilirim

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #198 : Ocak 31, 2020, 08:33:41 ÖÖ »

Geçmiş olsun. O yanık kokusunun üzerine ben olsam ısrar etmeyip anakartı da bir süreliğine dinlenmeye bırakırdım.

Resimleri mobil ya da ev hattından göremiyorum. Bende 6326 var, resmi ulaştırırsanız bendeki ile karşılaştırıp ne tür bir kondansatör olabileceğine bakabilirim

Size e-mail ile gönderirim resimleri gün içinde.  Çok teşekkürler.

Şimdi ne yapacağıma karar vermem lazım..

a) SMD kapasitörün yerine (veya through-hole olarak hemen altındaki viaların arasına) yeni kapasitör lehimleyebilirim ama hangi değer gerekir hiçbir fikrim yok..
b) kapasitörün hemen altındaki iki via arasına bir bodge wire lehimleyerek köprülerim ve kapasitör tamamen devre dışı kalır.. En kötü ne olabilir?
c) ?

Sizin fikirleriniz?
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2020, 08:41:54 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #199 : Ocak 31, 2020, 11:34:56 ÖÖ »

@appiah4: ne demek? Birşey değil.

a) kondansatör değerini öğrenince aynı değerde, aynı veya daha yüksek voltaj değerinde kondansatörü + - uçlarına dikkat ederek lehimlersiniz. Daha büyük voltaj genelde ebatı daha büyük kondansatör demektir
b) asla ama asla kondansatör yerine köprü koymayın. Hatta başka devre elemanları yerine de köprü koymayın. Şu istisnası var: iş akışına uygun geldiği için üretimde köprü yerine direnç görünümlü, bazen üzerinde 0 yazan elemanlar kullanılıyor. Bunlar zaten aslında köprü olması için üretilmiş olduğu için yerine köprü yapmak sorun olmaz. Ama köprü yapılacak eleman gerçekten bu bahsettiğimden mi? Emin olmak gerek.
c) bir kenara koyup unutun. Kenarda bekleyen başka bir iş vardır mutlaka...
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2020, 11:37:13 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #200 : Ocak 31, 2020, 13:05:56 ÖS »

@appiah4: ne demek? Birşey değil.

a) kondansatör değerini öğrenince aynı değerde, aynı veya daha yüksek voltaj değerinde kondansatörü + - uçlarına dikkat ederek lehimlersiniz. Daha büyük voltaj genelde ebatı daha büyük kondansatör demektir
b) asla ama asla kondansatör yerine köprü koymayın. Hatta başka devre elemanları yerine de köprü koymayın. Şu istisnası var: iş akışına uygun geldiği için üretimde köprü yerine direnç görünümlü, bazen üzerinde 0 yazan elemanlar kullanılıyor. Bunlar zaten aslında köprü olması için üretilmiş olduğu için yerine köprü yapmak sorun olmaz. Ama köprü yapılacak eleman gerçekten bu bahsettiğimden mi? Emin olmak gerek.
c) bir kenara koyup unutun. Kenarda bekleyen başka bir iş vardır mutlaka...

Cevaben

a) SMD kapasitörlerde polarite yok, zaten alternatif olarak o yüzden seramik kapasitör önerdim kendi kendim
b) Ya bu tür kapasitörler genelde filtreleme amaçlı oluyor, çok büyük ihtimalle şu an açık olduğu için gerekli bir register'ı alamıyor chipset, sanki hiç filtrelenmese bile çalışır gibi geliyor bana ama bilemedim..
c) Bu da bir fikir ama içimdeki obsesif kompulsif geceleri uyutmaz sanki Kahkaha

EDIT: Ölçtüm, paket boyutları 0603 (1.6mmx0.8mm), bu boyutta elimde 2 tür kapasitör var (100nF 16V 10% ve 10nF 25V 10%), başka bir kanaldan 100nF 16V'u kullanmam önerildi, bu akşam bir tamir denemesinde bulunacağım..
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2020, 13:25:19 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #201 : Ocak 31, 2020, 13:43:03 ÖS »

a) Bütün SMD kapasitörler kutupsuz değildir.
b) Bir kondastör bozulunca sürekli kısa devre olur.
c) Ekran kartının anakarta bağlantı pinleri paslı olmamalıdır.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #202 : Ocak 31, 2020, 14:49:31 ÖS »

a) Bütün SMD kapasitörler kutupsuz değildir.
b) Bir kondastör bozulunca sürekli kısa devre olur.
c) Ekran kartının anakarta bağlantı pinleri paslı olmamalıdır.

a) SMD seramik kapasitörlerin hepsi kutupsuzdur.
b) Kapasitörler bozulunca her zaman kısa devre olmaz, aksine açık devre bozulabilirler.  Bu kapasitör zaten tamamen düşmüş olduğundan hatanın açık devre olduğu da 100%.
c) Kartta teması engelleyecek bir oksitlenme yok.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #203 : Ocak 31, 2020, 15:29:15 ÖS »

a) bir ucunun tarafı işaretliyse kutupludur. Ekran kartlarında en ebatlı kondansatörler olarak hep kutuplular dikkatimi çekiyor. Kutuplu yerine kutupsuz olur mu olur herhalde. Kutuplu olursa ters bağlamayın da. Bir de değeri o kadar da önemsiz değil, rastgele olmaz. fazla büyük ilk açılışta ani çok akım çeker, uçlarındaki gerilim seviyesi yükselmesi gecikir, ayrıca enteresan bir şekilde fazla büyük olursa ya da yeterince yüksek kalite olmazsa yüksek frekansları filtrelemede daha başarısız olabilir. fazla küçük ya da dandik model ya da ürün olursa da filtrelemeye yetişemez. Filtre olarak kullanıldıysa... kondansatörse...
b) şu devre elemanlarını kısa devre etme fikrinden vazgeçseniz diyorum
c) daha az zararlı olacak başka bir takıntıya sardırabilirsiniz, ben genelde öyle yapıyorum  .

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #204 : Şubat 01, 2020, 00:10:26 ÖÖ »

Evet gelişme var.  POST'u başardık.

Farkettiyseniz işlemci Pentium MMX-200.  Ne yazık ki 1.30 BIOS ile bile Cyrix mII ile POST etmiyor.  Sanırım ilk açtığımda buram buram yanık kokanın ne olduğunu artık biliyoruz.  Mekanın cennet olsun mII.

Sorunlar burda bitmedi tabi; herşey tamam ama 8GB Seagate Hard Disk'i BIOS görmüyor.  Ya hard disk sorunlu ya da BIOS'ta gerçekten çok düşük (2.1GB vb.) bir Hard Disk boyutu kısıtlaması var.  Çok geç oldu daha fazla kurcalayamayacağım, bilahare devam ederiz.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #205 : Şubat 01, 2020, 08:22:27 ÖÖ »

@appiah4 , benim 486sx-25 cpulardan birisi kendini dx islemci olarak raporluyor anakarta. Bir turlu calismadi. POST tan sonra kilitleniyor makine. Bazen Dos a girip DIR gibi basit bir komuttan sonra kitliyor makineyi. Aynisindan var ama onda sorun olmuyor. Sanirim anahtarlik olarak devam edecek hayatina.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #206 : Şubat 02, 2020, 00:03:58 ÖÖ »

@appiah4 , benim 486sx-25 cpulardan birisi kendini dx islemci olarak raporluyor anakarta. Bir turlu calismadi. POST tan sonra kilitleniyor makine. Bazen Dos a girip DIR gibi basit bir komuttan sonra kitliyor makineyi. Aynisindan var ama onda sorun olmuyor. Sanirim anahtarlik olarak devam edecek hayatina.

SX/DX işlemcilerin anakarta (daha doğrusu chipset'e) bant genişliğini bildirdiği bir mekanizma yok sanırım.

Evet AMD'nin pinout'una baktım örneğin (pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/AdvancedMicroDevices/mXwtys.pdf) bu tür bir bilgi CPU'dan gelmiyor. Bendeki tüm anakartlarda işlemci seçimi SX/DX olarak anakart üstünde yapılıyor..

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #207 : Şubat 02, 2020, 00:04:37 ÖÖ »

1997 yılının son aylarında (ABD'de) işlemci fiyatları neymiş diye baktım..  Çıkan sonuç ekte.  Böyle bakınca MMX-200 'Budget' ve 'DOS-OS/2' temalı bu sistemimize saçma kaçtı.  O yüzden artık yeni bir işlemcimiz var:

Ama sorunlar bitmiyor.  Seagate 8.4GB hard diskimiz ölü çıktı.  Yarın 20GB bir Hard Disk deneyeceğim, anakart görmezse 4GB CF-IDE ile devam edeceğiz.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #208 : Şubat 02, 2020, 00:22:57 ÖÖ »

Ama sorunlar bitmiyor.  Seagate 8.4GB hard diskimiz ölü çıktı.  Yarın 20GB bir Hard Disk deneyeceğim, anakart görmezse 4GB CF-IDE ile devam edeceğiz.

Benim ilk Pentium 150mhz işlemcili PC'im de 4Gb'dan yukarısını görmüyordu. Yani görüyordu ama formatlayabileceği alan 4gb'dı sadece. Başka PC'de 10gb HDD'ye format atıp öyle geri takmıştım ve o şekilde sorunsuz kullanmıştım.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #209 : Şubat 10, 2020, 09:38:52 ÖÖ »

Not: Resimleri görmek için VPN kullanmanız gerekebilir, Postimg sanırım artık bloklu..

DOS/OS2 capture PC'de 8GB Seagate HDD ile yaşadığım hüsranın ardından denediğim 20GB Seagate HDD'yi de tanımayınca bu anakartın dönemi için garip ve düşük, 4.3GB gibi bir BIOS sınırlaması olduğuna karar verdim, ama bir de 2003'den kalma 20GB Samsung HDD'imi deneyeyim dedim, ve ne buyurursunuz:

Hakkın rahmetine kavuşan 2 Seagate harddiski çöpe attıktan sonra 512MB'lık bir Primary partition'a MS-DOS 6.22 kurmaya oturdum:

Ve, yaşıyor!

20GB Hard Disk'i MS-DOS/OS2/Linux için aşağıdaki gibi partition'ladım:

Kod:
Samsung 20GB
+- C: Primary FAT16
|  [MS-DOS] 512MB
+- Extended
.+- D: Logical HPFS
.|  [OS/2 Warp] 512MB
.+- E: Logical HPFS
.|  [OS/2 Warp Storage] 2.0GB
.+- F: Logical FAT16
.|  [MS-DOS Storage] 2.0GB
.+- G: Logical ext3
.|  [Linux] 14.0GB
.+- H: Logical swap
..  [Linux Swap] 128MB

Şimdilik sadece MS-DOS kurulumu tamamnlandı ama bolca benchmark çalıştırma şansım oldu:

Ne yalan söyleyeyim, K5-PR166'nın 1997'de ne kadar ucuz bir çip olduğunu göz önüne alırsanız performansını çok beğendim söyleyebilirim, özellikle ALU performansı fevkalade ama belli ki bu sistemde Quake falan oynayamayacağız.. (Sonuçta Duron 1300 ve Voodoo 3 kullanan ikinci bir capture PC'si daha toplama arifesindeyim, ama yine de ucuza bulabilirse K6 veya 6x86 200/233 gibi bir işlemci ile değiştirme planım var.)

Ayrıca OPTi929/OPL3 (MAD16PRO) ses kartını da Genius marka ES1868 bir ESS Audiodrive ile değiştirdim.  Her nedense OPTi kartında FM müziklerde özellikle bas tonlarda beni oldukça rahatsız eden metalik bir distortion vardı, tahminen kartın filtreleme uygulaması çok matah olmadığından diye düşünüyorum.

Aslında bunu yaparken CT2290 gibi bir Sound Blaster 16 veya CT4500 gibi bir AWE64 Value ile değiştirmeyi de düşündüm ama çalışan bir wavetable header ve sorunsuz bir MPU-401 daha önemli gibi geldi.  ESFM otantik bir OPL3 değil belki ama çok da umrumda değil, bana sorarsanız aralarındaki fark pek ayırt edilebilir değil.  Ve açıkçası çok da umrumda değil, sonuçta OPL3'e çok benzemese de ben CrystalFM'i OPL3'ten daha çok seviyorum..

Sırada S-Video capture testleri var, ardından da OS/2 Warp 4 kuracağım.

Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: