Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 127960 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #210 : Şubat 10, 2020, 10:52:01 ÖÖ »

biraz vakit alıyor ama resimleri 650 pixel genişlikte olacak şekilde scale ederseniz foruma tam oturuyor ve 150kb civarı oluyor. attach edip attach edilmiş resimlerin linklerini img tag'ları içinde verebilirsiniz.

Ben de 4 yıl kadar sonra olayı ancak çözmüş bulunmaktayım

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #211 : Şubat 10, 2020, 14:02:13 ÖS »

biraz vakit alıyor ama resimleri 650 pixel genişlikte olacak şekilde scale ederseniz foruma tam oturuyor ve 150kb civarı oluyor. attach edip attach edilmiş resimlerin linklerini img tag'ları içinde verebilirsiniz.

Ben de 4 yıl kadar sonra olayı ancak çözmüş bulunmaktayım

Panoya eklemeyi sevmiyorum 2 3 yere ayrı ayrı yüklemek gerekiyor, merkezi bir yere yükleyip linkleyebilmek çok daha etkin Ama işte güzel memleketim ve BTK sağolsun..

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #212 : Şubat 10, 2020, 14:33:01 ÖS »

Ben de google drive'den link vermiştim. Normal linke tıklayınca açıyor ama foruma img tag'ları şeklinde ekleyince çıkmıyor. Google niye böyle birşey yapmış diye kendi kendime burada yazmamın hiç uygun olmayacağı bazı yorumlar yaptıktan sonra dediğim şekilde yapmak aklıma geldi iyi de oldu, resimler küçük zaten hepsini aldı

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #213 : Şubat 20, 2020, 21:51:19 ÖS »

Bu arada bu işi bayağı bir süre önce yaptım ama fotoğrafları elden geçirme şansım olmamıştı.. 1996-1998 dönemi oyunları için topladığım Super Soket 7 sistemimi upgrade (sidegrade?) downgrade ettim; VIA MVP4'ten VIA MVP3'e ve Voodoo 2 SLI'dan Voodoo 3'e geçirdim.

Resimleri görmek için VPN vb. bir hizmet kullanmanız gerekebilir.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2020, 08:58:51 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #214 : Şubat 20, 2020, 22:14:36 ÖS »

Bu arada bu işi bayağı bir süre önce yaptım ama fotoğrafları elden geçirme şansım olmamıştı.. 1996-1998 dönemi oyunları için topladığım Super Soket 7 sistemimi upgrade (sidegrade?) ettim; VIA MVP4'ten VIA MVP3'e ve Voodoo 2 SLI'dan Voodoo 3'e geçirdim.

Resimleri görmek için VPN vb. bir hizmet kullanmanız gerekebilir.

Hayirli olsun. Darisi basimiza

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #215 : Şubat 25, 2020, 23:20:18 ÖS »

Voodoo 3'ü Banshee ile değiştirdim; sebepleri biraz uzun ve çok uykum var ama yarın uzun uzun yazarım.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #216 : Şubat 26, 2020, 17:46:50 ÖS »

MVP3 ( ya da MVP4 ) AGP slot -  Voodoo 3 uyumsuzluğu mu?
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #217 : Şubat 27, 2020, 09:00:53 ÖÖ »

MVP3'ün eski revizyonları ile Voodoo 3 arasında AGP sorunları var ama bu revizyon (CE) AGP sorunlarını çözüyor.  Esas sorun PA-2013 anakartın Rev:2.1 öncesi revizyonlarının Voodoo 3'ün çektiği akımı sağlamakta zorlanması, yani sorun elektriksel.  Aslında Rev:2.0E-0036 'da da bu sorunun giderildiği söyleniyor ama riski almak istemedim.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #218 : Şubat 27, 2020, 10:22:37 ÖÖ »

Ekran kartlarının çektiği akımlar ve anakartların sağlayabileceği akımlar, biryerlerde topluca yazıyor mu?

Agp civarındaki regülatör entegreler de araştırılabilir ama bu pek foolproof değil, nerden bileceğiz yani kesin agp'yi bu besliyor diye?

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #219 : Şubat 27, 2020, 11:38:10 ÖÖ »

MVP3'ün eski revizyonları ile Voodoo 3 arasında AGP sorunları var ama bu revizyon (CE) AGP sorunlarını çözüyor.  Esas sorun PA-2013 anakartın Rev:2.1 öncesi revizyonlarının Voodoo 3'ün çektiği akımı sağlamakta zorlanması, yani sorun elektriksel.  Aslında Rev:2.0E-0036 'da da bu sorunun giderildiği söyleniyor ama riski almak istemedim.

Konu ile ilgili midir tesadüf müdür bilmem ama elimdeki bir MVP3 anakartta Voodoo3' ün çalışmadığını hatırlıyorum. Hatta Voodoo3' ü yeni satın alıp bu kartta deneyip kart bozuk diye panik yapmıştım Başka bir anakartta problemsiz çalıştı. Sonra yollarına ayrı ayrı devam ettiler.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #220 : Şubat 27, 2020, 12:38:27 ÖS »

Ekran kartlarının çektiği akımlar ve anakartların sağlayabileceği akımlar, biryerlerde topluca yazıyor mu?

Agp civarındaki regülatör entegreler de araştırılabilir ama bu pek foolproof değil, nerden bileceğiz yani kesin agp'yi bu besliyor diye?

Böyle bir kaynak bilmiyorum ama genel olarak regülatör çipinin datasheet'i bir fikir verebiliyor.

Konu ile ilgili midir tesadüf müdür bilmem ama elimdeki bir MVP3 anakartta Voodoo3' ün çalışmadığını hatırlıyorum. Hatta Voodoo3' ü yeni satın alıp bu kartta deneyip kart bozuk diye panik yapmıştım Başka bir anakartta problemsiz çalıştı. Sonra yollarına ayrı ayrı devam ettiler.

Tesadüf değil, CE öncesi MVP3 revizyonlarının AGP kartları ile uyumu biraz problemli   Aladdin V bu açıdan çok daha iyi bir chipset.  Ama "beggars can't be choosers" durumu var, ne bulursam onu kullanıyorum.  Belki ilerde bulursam Aladdin V'e geçerim.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #221 : Şubat 27, 2020, 12:44:05 ÖS »

@appiah4 Sahibinden' de bir tane vardı ASUS P5A-B Abuk sabuk fiyatlı. Satıcısı "malum" ekolden olduğundan pazarlık etmeye bile gerek görmedim. Kartın endüstriyel tasarım için üretildiğini ev kullanıcıları için başka modelleri olduğunu söylemişti. Sonra birisine sattı gitti.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #222 : Ağustos 31, 2020, 11:42:21 ÖÖ »

Hatırlatma: Resimleri görmek için VPN/Proxy vb. kullanmanız gerekebilir.

Bu yılın başlarında, pandemi başlamadan hemen önce, bir hurdacının stoğunda bir IBM kasa görmüştüm.  Bu hurdacı genelde hurda niyetine geri dönüşüme gitmeden önce eski PC'lerden çıkan anakart, işlemci ve genişleme kartları gibi parçaları bana satmayı öneriyor; ben genelde kasalara tenezzül etmiyorum zira çok kötü durumda oluyorlar ama bu kasada IBM logosunu görünce gözüm takıldı.  İçinde ne olduğu (ve hatta herhangi birşey olup olmadığını) bilmediğim halde makul bir fiyata bana göndermesini rica ettim.  Geldiğinde hali böyle idi:

Kasa Kasım 1993 tarihli ve aslında oldukça iyi bir konfigürasyona sahip, hatta IBM PS/1 serisi için sanırsam olabilecek en yüksek donanıma sahip:

Kasayı açınca, parçaların büyük kısmının halen içinde olduğunu ve RAM'in 16MB'a upgrade edilmiş olduğunu farkettim.  Ancak ne yazık ki 3.5" Floppy/HDD kızağı kayıptı (ki bu kızak hiç monte edilmemiş de olabilir zira bu PC'lerin bir kısmı fabrikadan 5.25" combi floppy sürücüler ile çıkıyordu) ve hard diski yoktu.  Diğer herşey, riser kartı dahil, mevcuttu.  Temizleyip resote etmeye değeceğine düşünerek bir kenara koydum, ve aradan aylar geçtikten sonra sonunda bir el atma fırsatım oldu.

İlk iş komple sökerek derinlemesine bir temizlik yapmaktı zira kasa birçok çeşit haşereye ev sahipliği yapmış gibi duruyordu.  Ne yazık ki temizlik öncesine dair fotoğraf elimde yok, ama işimiz bittiğinde anakart buna benziyordu:

Oldukça güzel bir IBM işçiliği.  Sırada sararan kasaya bir miktar retrobright yapmak vardı.  Burada aşırıya kaçmadan ve çizgili/mermersi bir görüntüye mahal vermeden, kısa bir retrobright yapmayı tercih ettim:

Kayıp floppy kızağı eksiğini Sn. Kaan Akkurt'un benim için tasarlayıp 3B bastığı bir parça ile çözdüm, ve bence oldukça iyi oldu.  Floppy sürücü yerine Flash-Floppy kullanan, OLED ve buzzer mod'lu bir GOTEK emülatörü kullandım.  Hard disk yerine 512MB bir CF-IDE kullandım ve bu sürücüye 1994 yılından kalma bir PS/1 Multimedia factory image yükledim.  Son olarak Multimedia konfigürasyonuna yükseltmek için bir Samsung 40x CD-Rom ve Creative Sound Blaster 16 CT2290 ekledim.

Sonuç, bana sorarsanız, oldukça güzel oldu..

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2020, 12:47:57 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #223 : Kasım 16, 2020, 12:56:02 ÖS »

Kayıp floppy kızağı eksiğini Sn. Kaan Akkurt'un benim için tasarlayıp 3B bastığı bir parça ile çözdüm, ve bence oldukça iyi oldu.  Floppy sürücü yerine Flash-Floppy kullanan, OLED ve buzzer mod'lu bir GOTEK emülatörü kullandım.  Hard disk yerine 512MB bir CF-IDE kullandım ve bu sürücüye 1994 yılından kalma bir PS/1 Multimedia factory image yükledim.  Son olarak Multimedia konfigürasyonuna yükseltmek için bir Samsung 40x CD-Rom ve Creative Sound Blaster 16 CT2290 ekledim.

Sonuç, bana sorarsanız, oldukça güzel oldu..

Beğendiğine sevindim

Güle güle kullan 👍

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #224 : Kasım 16, 2020, 13:44:19 ÖS »

Beğendiğine sevindim

Güle güle kullan 👍

Ben teşekkür ederim.  Vida yerleri düzeltilmiş ikinci baskı ile daha da şık oldu ama o halinin fotoğrafı yok ne yazık ki elimde

Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: