Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Son)
Sayfa: [1] 2 3 ... 96   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Son)  (Okunma Sayısı 576071 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 27, 2017, 00:11:06 ÖÖ »

27.04.2019 - SON
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg222901#msg222901

28.03.2019 - AmigaEsref 3D Kutu Tasarımı ve STL Dosyaları
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg221369#msg221369

27.03.2019 - 3D Kutu Baskısı Bilgisi ve STL Dosyaları
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg221204#msg221204

İletişim Bilgileri
https://goo.gl/forms/sz5lLaJ8lmAcIdvD3

07.02.2019 - Proje için final sipariş listesi kapanmıştır. Lütfen aşağıdaki linki takip ediniz.
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg217236

03.02.2019 - Proje için final sipariş listesi açılmıştır. Lütfen aşağıdaki linki takip ediniz.
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg216745#msg216745

06.11.2017 - Proje için ön sipariş listesi kapanmıştır!!! Lütfen aşağıdaki linki takip ediniz.
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg188520#msg188520

Ön Sipariş Listesi:
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14593.msg189132#msg189132

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere bir süredir yoğunluktan yeni projelere hiç vakit ayıramıyordum. Kış döneminde de sağolsun wizofwor'un basic yarışması zaten sınırlı olan boş vakitimi olduğu gibi doldurmuştu. Bu aralar elimi oyalayan birkaç projemi teslim ettim ve tekrar hobi projelerine vakit ayırabilir hale geldim (şimdilik)...

Son çalıştığım projeler genellikle C64 tabanlıydı. Amigacı arkadaşlar bu duruma biraz bozuluyorlardı. Zaten benim de Amiga için yapmak istediğim birkaç proje vardı ve kısmet olursa bu dönemde sıra ile bu projelere biraz vakit ayırmayı planlıyorum. Bu projeler genelde bu cihazlarla haşırneşir olurken karşılaştığım sıkıntılar ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekilleniyor.

Şu an için planladığım Amiga projeleri ve kısa açıklamaları aşağıdaki gibi:

1- External Mini Gotek

Bir sene kadar oluyor, hem tipini çok beğendiğim için hem de masamda az yer tutsun devamlı olarak kullanılabilir durumda kalsın diye bir A600 edindim. Hemen peşinden de bir Gotek drive aldım. Ancak gel gelelim, kasayı modlamaya kıyamadığım için halen salkım saçak kablolar ile dışarı sarkmış bir şekilde duruyor. Gotek PCB sini incelediğimizde, zaten bir floppy içerisine sığması yeterli olduğundan, PCB alanının hunharca harcanmış olduğunu görüyoruz. Bunu çok daha minimal bir PCB haline getirmek mümkün. Yapmışken kasayı modlamadan external bir ünite olarak tasarlanabilir diye düşünüyorum. Ancak external ünite olarak planlandığında da DF0, DF1 meselesinin çözülmesi gerekiyor. İşte bu proje dahilinde tüm bu konuları değerlendirip, mümkün ise Amigayı fazla kurcalamadan, DF0 olarak çalışabilen bir external gotek ünitesi tasarlamak istiyorum. Henüz başlamadım, fikir aşamasında...

2- Amiga Laser Mouse

Gene aynı dönemde, yıllardır kullanmadığım toplu mouse'u kullanmak durumunda kaldım. Resmen rahatı görünce unutmuşuz o toplu mouse'ların dertlerini. İlk aklıma gelen çözüm güncel bir mouse'un protkolünü Amiga'ya çeviren eden bir kart yapmak oldu ki aslında zaten yapılmışı var. Ancak yorumları okuduğumda bu çeviricilerin aynı hissiyatı vermediğini öğrendim. Aslında bunun sebebini de tahmin etmek çok zor değil. Amiga mouse içerisinde akıllı bir birim yok, x ve y deki hareketleri gerçek zamanlı olarak pulselar halinde amigaya gönderiyor ve tüm koordinat hesaplama işini Amiga (Denise) yapıyor. Halbuki güncel mouse'lar, koordinat hesaplarını kendileri yapıyor, x ve y deki hareket miktarını paketler halinde PC ye gönderiyor. Şimdi bu paketler halinde gelen yer değişim bilgilerini bir çevirici ile pulselar haline geri çevirince, doğal olarak aynı hissiyatı alamıyoruz. Yapmak istediğim şey ise, top yerine güncel bir optik sensör kullanan ancak hareket bilgisini Amiga'nın beklediği şekilde pulselar halinde gönderen bir devre yapmak. Ortaya çıkan ürünü orjinal mouse kutusu içerisine yarleştirmek mümkün olabilecek diye düşünüyorum.

Yapılmışı burada mevcut, ancak tabiki hazırını almıyoruz, kendimiz yapıyoruz. Laser sensor kısmını aliexpressden sipariş ettim. Gelince inceleyip başlayacağım denemelere...
http://amigastore.eu/en/559-laser-upgrade-for-amiga-mice.html

3- Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520)

Ve son olarak tabiki HDMI-64'ün Amiga sürümünü yapmadan olmaz. HDMI-520 external olarak Amiga Video porta takılan bir RGB HDMI Scandoubler kartı olacak. Kullanmakta olduğumuz A-520 modülatörün yerini alacak şekilde kurgulamaya çalışıyorum. Çok fazla detaya bu aşamada girmiyorum, zira bu başlığın konusu zaten bu proje olduğundan ilerleyen postlarda detaylı olarak konuşuyor olacağız.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2019, 00:12:11 ÖÖ Gönderen: eins » Logged

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2017, 00:34:17 ÖÖ »

Takipteyim 😃
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2017, 00:37:50 ÖÖ »

Çok yerinde güzel projeler... Gotek olayına hiç girmemiş biri olarak Gotek projesi de çok ilgimi çekti doğrusu...Ama en dikkat çekici HDMI-520...heycanla gelişmeleri bekliyoruz.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2017, 00:47:34 ÖÖ »

Teşekkürler...

HDMI-520 projesinde tahmin edeceğiniz üzere gene bir FPGA kullanacağım. Zira bunu daha önce birkaç kere denedim ve başarılı sonuçlar aldım. Çözünürlük çok abartı olmadığı sürece, pahalı bir donanım kullanmadan HDMI sinyalini sadece FPGA ile üretebiliyoruz. Daha önce de kullandığım ve şu an için piyasada bulunabilen en minimal ve ucuz FPGA olan Cyclone II kullanıyor olacağım. Bu FPGA için geliştirme ortamı ücretsiz ve yasal olarak temin edilebiliyor.

Ancak en son HDMI-64 projesinde karşılaştığım bir sıkıntı vardı. Bu FPGA'i, salt çip olarak satın aldığımızda dizilmesi biraz dertli oluyor. Bir iki tane dizgi çok problem değil ancak 50-100 gibi adetler sözkonusu olduğunda dizgi başlı başına bir iş halini alıyor. Bir başka sıkıntı ise 5 ve daha çok adet sipariş edildiğinde gümrüğe takılma riski olan bir ürün. Salt çip olarak aliexpress fiyatı 7 dolar civarında. Örneğin 10-20 adetlik bir paketin takılması veya kaybolması takdir edersiniz ki biraz riskli bir durum.

https://www.aliexpress.com/item-img/Free-shipping-10pcs-lot-EP2C5T144C8N-EP2C5T144-EP2C5-EP2-new-original/32501660721.html?spm=a2g10.10010108.1000017.2.czu6Z8

Bir başka sıkıntı, bu FPGA'in çalışabilir hale gelmesi için bir miktar yardımcı elemana ihtiyaç duyması. Bunlar arasında iki adet regülatör, bir osilatör, bir flash çip ve diğer pasif elemanlar mevcut. Fikir vermesi açısından minimal devre şeması aşağıdaki gibi:

Bu çok olmasa da bir ek maliyet ve esasen PCB'nin kalabalık ve dizgisinin zor olmasına sebep oluyor. Buna örnek olarak HDMI-64 kartına bir kez daha bakmanızı rica edeceğim. Neredeyse kart üzerinde boş yer kalmamıştı. Hatta HDMI-64 logosunu koyacak yeri açabilmek için özel olarak çaba harcadım.

HDMI-520 projesinde kullanmayı planladığım video input processor daha da kapsamlı bir chip olduğundan, PCB muhtemelen çok daha karışık ve sıkışık olacaktı.

Peki bu duruma nasıl bir çözüm üretebiliyoruz?

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz toplantı da bazı arkadaşlarla konuştuğumuz bir modeli bu projede denemek istiyorum. Eğer başarılı olursa HDMI-64 projesini de aynı mantıkla yenileyeceğim. Bu modele göre, FPGA çipi almak yerine, FPGA development kiti alma yoluna gideceğiz.

Adının development kit olduğuna aldanmayın, ilgili FPGA'i çalıştırabilmek için gerekli olan minimum sayıda komponenti üzerinde barındıran bir karttan bahsediyoruz. Tabiki FPGA'in tüm işe yarar bacakları da 4 adet çift sıra pin header ile dışarıya taşınmış durumda. Bu PCB lerin satış fiyatı ortalama 13 dolar. Projede salt FPGA çip yerine bu kartı olduğu haliyle kullanacak olursak aslında yukarıda yazdığımız tüm dertlere bir şekilde çözüm üretmiş oluyoruz.

- Öncelikle bu projeyi yapmak isteyenler kendi PCBlerini aliexpress vb. üzerinden sipariş edecekler. Bu sayede bir toplu alım olmayacağından dolayı gümrük riski olmayacak.
- Ürün fiyatı 13 dolar olduğu için zaten kişisel kullanım limiti altında. Posta kaybolsa bile genel olarak düşündüğümüzde bir kart kaybolmuş olacak, tüm lot zayi olmayacak.
- 144 bacaklı FPGA zaten dizili olduğu için dizgi derdi olmayacak. Bunun yanı sıra diğer yardımcı elemanlar da kart üzerinde mevcut olduğundan ayrıca incik boncuk siparişler açmak zorunda kalmayacağız.
- Projenin ana kartını, FPGA PCB'sini doğrudan soket ile oturtacağımız şekilde tasarlıyor olacağım. Aynı zamanda FPGA için gerekli tüm elemanlar FPGA kartında olduğu için ana kart sadece proje amacına yönelik devreleri barındırdığından daha sade, temiz ve dizilmesi kolay olacak.

Sözüne ettiğimiz FPGA development kartı bu:

Satın alabileceğimiz link:

https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170726134427&SearchText=ep2c5t144

EP2C5T144 koduyla arama yaparsanız bu karttan piayasada bol miktarda bulunduğunu göreceksiniz.

« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2017, 00:49:51 ÖÖ Gönderen: delimawi » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2017, 01:00:15 ÖÖ »

Yarın sabah sipariş ediyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2017, 01:10:05 ÖÖ »

Bu yeni yöntem bir çok sorunu gidereceğe benziyor... Bu sefer üzerine eklenecek senin düzenleyeceğin kartın tasarımı sanırım daha bir önemli. Mevcut FPGA dev. kitlerin dizilimi ya da fiziksel yapısı standart mı?

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2017, 01:17:01 ÖÖ »

Donanım

Bundan bir süre önce, C64 için geliştirdiğim HDMI64 projesi sonrasında, projenin Amiga'ya bir şekilde uyarlanıp uyarlanamayacağını test etmek için bir küçük çalışma yapmıştım. Kısmen başarılı sonuçlanmıştı. Bilindiği üzere RGB datasını FPGA içerisine alıp işleyebilmek için, verinin dijital olması gerekiyor. Test aşamasında bu kolay olmuştu. Çünkü Amiga'nın içini açıp kanal başına 4 bit olan 12 adet dijital RGB datasını doğrudan Denise'in bacaklarından almıştım. Ancak proje haline sokulduğundan bu çok pratik bir yöntem değil.

Gerçi internal scandoubler çözümleri hep bu şekilde çalışıyor.

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=918

Ama ben gene de external olarak Video Porta takılan temiz bir çözüm geliştirmek istedim.

Bu durumda Video Port üzerindeki analog RGB datasını dijitize etmemiz gerekiyor. Bir süredir araştırıyorum ve bu iş için en uygun çözüm olarak Analog Devices firmasının ADV7181C entegresini seçtim. İşin güzel yanı aliexpress üzerinden temin edebiliyoruz ve çok pahalı değil.

Entegrenin özelliklerine kabaca bakacak olursak;

- Four 10-bit ADCs sampling up to 110 MHz (Bize 4bit/kanal bile yetiyordu)
- Internal antialias filters (Bu iyi birşey.)
- NTSC, PAL, and SECAM color standards support (Planlarımda NTSC yoktu ama istersek yapabiliyor olacağız)
- 525p/625p component progressive scan support
- 720p/1080i component HDTV support
- Digitizes RGB graphics up to 1024 × 768 at 70 Hz (XGA)
- 3 × 3 color space conversion matrix
- Low pin count
- Single front end for video and graphics

Ben bu entegreyi sevdim. Normalde projelere başlamadan önce bir test PCBsi hazırlar ve ürünleri test ederdim ancak bu sefer doğrudan PCB yi çizip sipariş edeceğim. Çünkü her halukarda zaten eğer başarılı olursa daha çok sayıda PCB bastıracağım. Bir hata olursa ya da entegreden istediğim sonucu alamaz isem PCB zaten yenilenecek gene basılacak.

Hemen ilgili çipin referans tasarımını inceliyor ve bu tasarımı esas alacak şekilde devremizi çiziyoruz. (Hemen dediğime bakmayın, akşamları çalışmak suretiyle 2 hafta sürdü...)

RGB Video Digitizer Kısmı:

Tabiki HDMI sinyaline ses de bindirmemiz gerekecek. Bu durumda Amiga'nın analog ses çıkışını da digitize etmemiz gerekiyor. Aşağıdaki kısımda da hem bu ses digitizer devresi, hem de menu vb yaparsak diye eklediğim PIC kontrol devresi mevcut:

Son olarak FPGA bağlatıları ve HDMI çıkış konnektörü:

Tüm bu şematiğin PCB haline getirilmiş hali ise aşağıdaki gibi oldu:

İşte yukarıda sözünü ettiğimiz FPGA kartı bu anakartın üzerine oturacak ve iki katlı bir elektronik elde etmiş olacağız.

Renk olarak mavi düşünüyorum zira FPGA kartı mavi, uyumlu olsunlar. Tüm çizim bitti. Son kez kontrol edip yarın sipariş açmayı planlıyorum. Sonrasında 1 ay kadar bir süre bekleyeceğiz. Bu dönemde de ara ara Amiga video modları ve yazılacak FPGA kodu ile ilgili konuşuyor oluruz.

İyi geceler...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2017, 01:25:44 ÖÖ »

Bu yeni yöntem bir çok sorunu gidereceğe benziyor... Bu sefer üzerine eklenecek senin düzenleyeceğin kartın tasarımı sanırım daha bir önemli. Mevcut FPGA dev. kitlerin dizilimi ya da fiziksel yapısı standart mı?

Evet, dediğin gibi benim yapacağım anakartın tam olarak ilgili FPGA kartının bacaklarını karşılaması gerekiyor. İnternette bu kartın bacaklarına ilişkin ölçekli bir çizim bulamadım. Elde kumpas ile ölçerek çizimi yaptım. Prototip PCB gelince göreceğiz. Problem çıkacağını sanmıyorum.

Genel olarak bu tarz kartlara ilişkin bir standart yok. Zaten burada hedeflediğim FPGA kartı da Çin'de üretilmiş, arkasında harhangi bir ciddi firma olmayan, markasız modelsiz bir kart. Zaten ucuz olmasının sebebi de bu. Ancak çok şaşırtıcı şekilde bu tasarım çok tutmuş olacak ki, ilgili FPGA'i arattırdığınızda bir çok farklı kaynaktan aynı PCB çıkıyor karşınıza. Şu ana kadar 3 farklı yerden sipariş ettim, gelen PCB ler birebir aynı yada birbirlerinin klonuydu.

Şu an için ucuz ve bol miktarda bulunabildiği için kullanılmasında bir dert olacağını düşünmüyorum.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2017, 01:29:16 ÖÖ »

Güzel gelişmeler, ellerine sağlık.

Bilmediğim için soruyorum, PIC'in yapacağı işe FPGA'ya yaptırmak mümkün olmaz mıydı?

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 27, 2017, 01:45:55 ÖÖ »

Güzel gelişmeler, ellerine sağlık.

Bilmediğim için soruyorum, PIC'in yapacağı işe FPGA'ya yaptırmak mümkün olmaz mıydı?

Olabilmeli. Zaten her defasında, FPGA'in yanına bir PIC koyduğumda bu konuyu ben de düşünüyorum.

Gel gelelim bir mikroişlemcinin FPGA içerisinde tasarlanması bambaşka bir konu. Biraz araştırdım, hazır mikroişlemci tasarımları da var. Biri seçilip FPGA içerisine atılabilir. Hatta ihtiyaca göre konfigüre edebildiğin nios vb gibi işlemci coreları da var.

Ancak;
1 Adam akıllı bir işlemci bu gibi küçük FPGA'ler içinde çok yer kaplıyor
2 Gene adam akıllı tasarımlar ücretli
3 FPGA içerisine attığın işlemci için, o işlemciye özel bir compiler ihtiyacın var
4 İşlemci üzerinde çalışacak olan kodun saklanacağı bir ROM ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunun için FPGA içindeki gateleri kullanabiliyorsun ama bu durumda zaten ksıtılı olan kapasite iyice daralıyor. Örneğin OSD üzerine bir menü yada logo koymak istediğinde binlerce gate boşa harcanmış oluyor. Halbuki PIC üzerinde örneğin 64KB flash var zaten.

Sonra bakıyorum PIC 2 dolar, elimde hazır yıllardır kullandığım bir ton kütüphane var, tembellik ediyorum, koyuyorum bir PIC. Zaten binlerce üretilmeyecek... Kahkaha

Ama dediğinde haklısın ayrıca sadece öğrenmek için FPGA içrisine bir işlemci atıp, bu işi de yapmak istiyorum.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2017, 02:05:44 ÖÖ »

@delimawi: Ben aslında butonlara cevap veren basit bir işlevi olur diye düşünmüştüm. Kullandığın video çipinin anladığım kadarıyla I2C üstünden bahsettiğin overlay vesaire için desteği var herhalde değil mi? Yoksa PIC ile nasıl görüntü bindireceksin?

Dediğin gibi biraz bellek (ram/rom) gereksinimi olduğu noktada bu fpga biraz zorlayabilir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2017, 07:49:32 ÖÖ »

Bir tane bana ayırın lütfen fpga siparişini verdim 😉

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2017, 08:04:09 ÖÖ »

delimawi eline sağlık. Proje bombardımanı başlıyor. Teknik olarak anlamasamda okumak keyifli oluyor.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2017, 08:07:35 ÖÖ Gönderen: joker_ » Logged
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 27, 2017, 08:16:36 ÖÖ »

Pıc vs FPGA e core atmak arasında ltency farkı olur mu? Malum scandoubler diyince en onemli konu latency.  Her 30 ms bir frame ediyor ve 2 frame bile bazı oyunları oynanmaz kılabilir.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Temmuz 27, 2017, 09:25:56 ÖÖ »

@Delimawi emeğine sağlık ellerine sağlık abi. 8 gibi FPGA siparişini bende geçmeyi düşünüyorum kısmetse. İyi çalışmalar abi.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Sayfa: [1] 2 3 ... 96   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: