Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımC64T (Türkçe F klavye Commodore 64)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64T (Türkçe F klavye Commodore 64)  (Okunma Sayısı 15116 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 22, 2019, 18:33:35 ÖS »

1985 yılında Commodore firması Türkiye yetkili Satıcısı Teleteknik A.Ş. tarafından hazırlanan F Türkçe klavye commodore 64 lerden biri bugün elime geçti, hemen tornavida havya lehim derken kernal ve karakter romu söküp proglamlayıcıda okuttum ve siz forumdaşlarımla paylaşıyorum.
Bu F klavye Commodore-64lerden kaç adet üretildi bilmiyorum, bu konuda bilgisi olan arkadaşların katkılarını bekliyorum.
VICE emulatorde kernal ve character rom seçenekleriyle F-Türkçe klavye commodore64'ü tecrübe edebilirsiniz.

Hardware olarak yapmak isteyen arkadaşlar için; Daha önce multikernal hazırlanışı ile ilgili bir konu paylaşmıştım, character rom ile ilgili de benzer bir konuyu ilk fırsatta paylaşmayı düşünüyorum.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17050.0

* C64FTR.jpg (167.61 KB, 1366x478 - Görüntüleme: 1816 kez.)

* C-64T.jpg (81.29 KB, 785x646 - Görüntüleme: 1048 kez.)
* C-64TR.zip (205.36 KB - Yükleme: 191 kez.)
* C-64TUR.zip (582.32 KB - Yükleme: 169 kez.)
* C-64 TURKISH.zip (565.89 KB - Yükleme: 155 kez.)
« Son Düzenleme: Haziran 28, 2020, 02:07:59 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2019, 19:10:33 ÖS »

Kahkaha

bir aralar konusu geçmişti ve aranıyordu abi. Özellikle romu altın değerinde elmas değerinde işte petrolden daha kıymetli vs.vs

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2019, 19:12:41 ÖS »

Kahkaha

bir aralar konusu geçmişti ve aranıyordu abi. Özellikle romu altın değerinde elmas değerinde işte petrolden daha kıymetli vs.vs

Artık romu isteyen herkese bedava, ekte 

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2019, 22:17:19 ÖS »

İlker (Fıçıcılar) bu işe bayılacak, yana yakıla arıyordu. Hatta klavye de özel bir değeri yoksa ona gitmeli bence.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2019, 22:53:17 ÖS »

İlker (Fıçıcılar) bu işe bayılacak, yana yakıla arıyordu. Hatta klavye de özel bir değeri yoksa ona gitmeli bence.

İlker çok sevdiğim ve değer verdiğim bir forumdaş, keşke "evet" diyebilsem, ama ben de gökte ararken yerde buldum bu C64T'yi. Romlar lehimliydi, itinayla pompayla sökerken ben de "İlker çok sevinecek" diye aklımdan geçirerek söktüm ve forumda paylaştım. Size yüzdeyüz katılıyorum Simon, eğer birine hediye edecek olsam böyle bir hediyeyinın hakkını verecek kişi kesilikle İlker olurdu.

Bir tane daha rastgelsem fiyatına bakmadan alıp İlker'e hediye ederim.

Şimdilik her türlü bakımını yapıp, hevesimi almak istiyorum, ileride nolur bilemiyorum. Bir müzeye mi gider yoksa İlker veya başka bir arkadaşa mı gider...

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2019, 23:02:44 ÖS »

Sinan Hocam bu sanirim aydin’in sattigi cihaz. Gecende aynisi satilikti.Bunun Uzerindeki switch Normal bir mod seklinde mi baglanmis ?

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2019, 23:14:11 ÖS »

Sinan Hocam bu sanirim aydin’in sattigi cihaz. Gecende aynisi satilikti.Bunun Uzerindeki switch Normal bir mod seklinde mi baglanmis ?

Evet, Bursa'dan Aydın Beyden aldım.
Üzerindeki switch normal C64 ve Türkçe C64T arasında geçiş yapmak için(di). Tabi ben şu anda hepsini söktüm Kahkaha , tekrar düzgün bir şekilde yapacağım. Commodore 64 serial port arızası vardı onu da tamir edeceğim.

Forumda Cyr nikli arkadaşta da bundan bir tane var fotoğrafarına linkten bakabilirsiniz.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15256.msg218346#msg218346

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mayıs 23, 2019, 00:25:28 ÖÖ »

@fort_apocalypse:

Sonunda bu ROM'ların gün ışığına çıktığı çok iyi oldu. Uğraştığın ve bu ROM imajlarını bizelere kazandırdığın için çok teşekkürler. Şimdi sırada Türkçe kelime işlemci var sanırım.

Rom'ları VICE attım gayet güzel çalışıyor ama Q klavye ile yazmak imkansız. Bunun için bir keymap dosyası yapmayı denedim. Ancak işe yaramadı gibi. Ekli keymap dosyasında F ve Q tuşlarının kodlarını bir biriyle değiştirdim ancak değişikliğin hiç bir etkisi olmadı. VICE 3.3 SDL2 versiyonu keymap dosyasını görmezden geliyor gibi. Fikri olan var mı?

* win_sym_tr.vkm.zip (2.67 KB - Yükleme: 153 kez.)

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2019, 00:33:41 ÖÖ »

Ooo teşekkürler. Beni büyük bir zahmetten kurtardın. Elimdeki Türkçe charset'i bu kernal'in ihtiyaç duyduğu şekle sokmak gözümde büyüyordu.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 23, 2019, 00:36:03 ÖÖ »

@fort_apocalypse:

Sonunda bu ROM'ların gün ışığına çıktığı çok iyi oldu. Uğraştığın ve bu ROM imajlarını bizelere kazandırdığın için çok teşekkürler. Şimdi sırada Türkçe kelime işlemci var sanırım.

Rom'ları VICE attım gayet güzel çalışıyor ama Q klavye ile yazmak imkansız. Bunun için bir keymap dosyası yapmayı denedim. Ancak işe yaramadı gibi. Ekli keymap dosyasında F ve Q tuşlarının kodlarını bir biriyle değiştirdim ancak değişikliğin hiç bir etkisi olmadı. VICE 3.3 SDL2 versiyonu keymap dosyasını görmezden geliyor gibi. Fikri olan var mı?

Bir Şey değil, ben de dert ediyordum bu konuyu kendime.
Bulabilirseniz USB F Türkçe bir klavye kullanmayı deneyebilirsiniz, belki problem çözülebilir.
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2019, 00:40:44 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2019, 00:38:57 ÖÖ »

Ooo teşekkürler. Beni büyük bir zahmetten kurtardın. Elimdeki Türkçe charset'i bu kernal'in ihtiyaç duyduğu şekle sokmak gözümde büyüyordu.

Rica ederim İlker Hocam, keşke bir tane de size bulabilsek. Eğer hardware rom konusunda yardıma ihtiyacınız olursa lütfen özelden mesaj atın.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mayıs 23, 2019, 01:01:17 ÖÖ »

Bir tane yapmak için gerekli her şey var şu an sayenizde. Klavyeye etiket yapıştırıp şeffaf sprey ile sabitleyerek TR F klavye yapılabilir bir olasılık.

Bu arada, "sadece farklı harfleri kopyalar, gerisini orijinal ROM'dan alırım" varsayımı çöktü. Sanırım noktalı ve kuyruklu harflere altta üstte yer açmak için tüm font bücürleştirilmiş:

EN:
00000000  3c 66 6e 6e 60 62 3c 00  18 3c 66 7e 66 66 66 00

TR:
00000000  00 3c 6a 6e 60 66 3c 00  00 3c 66 66 7e 66 66 00

Bunlar @ ve A karakterleri mesela. TR setteki karakterlerin tepesinde bir bitlik boşluk var.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Mayıs 23, 2019, 01:36:38 ÖÖ »

Bir not: Her iki kernal'de farklı olan kısımlara bakarken Türkçe kernal'de $E4B8-E4CD arasında şu notu gördüm: "Adapted 1985 by AYHAN"

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mayıs 23, 2019, 01:44:06 ÖÖ »

Bu rom F Türkçeye göre matrixlenmiş, Q türkçeye göre matrixlenebilse etiketleme işi büyük ölçüde kendiliğinden çözülmüş olabilirdi sanırım.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mayıs 23, 2019, 01:46:33 ÖÖ »

Hatta belki Türkçe karakterler F1-F8 tuşları arasında tanımlansa etikete gerek bile kalmayabilirdi.

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: