Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeLehim istasyonu tavsiyesi
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Lehim istasyonu tavsiyesi  (Okunma Sayısı 11112 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 30, 2020, 00:33:32 ÖÖ »

@Metallic

Bu zd-211 lerin ucu standart mi ? Benimkinin ucu kirildi,daha dogrusu ucun bir kosesi kirilinca hava cekemez oldu.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ocak 30, 2020, 01:00:42 ÖÖ »

Yukarıda tavsiye edilip, ardından bakımı hakkındaki soruya cevap verilmeyen şu Class ZD-211'i hiç tavsiye etmiyorum. Bende ondan var, ne ilk kullandığımda memnun kaldım, ne de sonrasında. Son olarak pompa kısmının içindeki üzerinde lastik conta bulunan plastik disk sıcaklıktan dolayı kırıldı. Pompa vakum yapamaz hale gelince de alet kullanılamaz hale geldi.

Aya-Fix-Center
Bakımını yapmak için aletin pompa kısmını çıkartarak içini temizlemen, gerekiyorsa yağlaman gerekli. Pompa kısmı, sarı renkli tüp ve üzerinde basma düğmesi bulunan siyah bloktan oluşuyor. O siyah bloğun ucundan havya bölümüne doğru biraz iktirip, ardından yukarı kaldırınca pompa kısmı çıkıyor.

Çok Teşekkür Ederim

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ocak 30, 2020, 06:02:31 ÖÖ »

Bu zd-211 lerin ucu standart mi ? Benimkinin ucu kirildi,daha dogrusu ucun bir kosesi kirilinca hava cekemez oldu.
Aletin bir sorunu daha çıktı =)  Class'ın haricinde Marxlow ve TT-Technic marka ZD-211'ler var. Uç kısım standarttır tahminen, birine ait olan diğerine de uyar, ama piyasada bu alet için herhangi bir yedek parça satılmıyor. Ayrıca o uç, tek başına bir parça değil. Uca yakın iki civatayı çıkartınca uç serbest hale gelmiyor. Ucu dışa doğru çekince içinden ona preslenmiş metal bir boruyla birlikte çıkıyor. Metal boru, içerdeki resistansın içinden geçip sarı tüpe ulaşıyor. Normal bir kullanıcının değiştirebileceği bir şey gibi gözükmedi bana o parça. Sonuç olarak söyleyebileceğim, bu alet bozulunca ıskartaya çıkıyor.

Çok Teşekkür Ederim
Rica ederim.
ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Ocak 30, 2020, 14:21:47 ÖS »

Yukarıda tavsiye edilip, ardından bakımı hakkındaki soruya cevap verilmeyen şu Class ZD-211'i hiç tavsiye etmiyorum. Bende ondan var, ne ilk kullandığımda memnun kaldım, ne de sonrasında. Son olarak pompa kısmının içindeki üzerinde lastik conta bulunan plastik disk sıcaklıktan dolayı kırıldı. Pompa vakum yapamaz hale gelince de alet kullanılamaz hale geldi.

Aya-Fix-Center
Bakımını yapmak için aletin pompa kısmını çıkartarak içini temizlemen, gerekiyorsa yağlaman gerekli. Pompa kısmı, sarı renkli tüp ve üzerinde basma düğmesi bulunan siyah bloktan oluşuyor. O siyah bloğun ucundan havya bölümüne doğru biraz iktirip, ardından yukarı kaldırınca pompa kısmı çıkıyor.

Aslında çok sık lehim sökmeyeceğim için aldığım bir alet. Aldıktan sonra C64 ten bir tane RAM söktüm. Öncekine göre çok daha rahat oldu. Lehimi emdikten sonra sıcak hava tabancası ile çipi ayırdım. Aslında burada sıcak havanın çok daha elzem bir ekipman olduğunu anladım. Temizlik için de dediğiniz şekilde sökmeyi başardım ve temizliğini yaptım. Teşekkür ediyorum.

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ocak 30, 2020, 14:41:03 ÖS »

Ukalalık saymazsanız ben de tecrübelerimi paylaşmak isterim;
Neredeyse 35 senedir aynı tip 10 liralık lehim pompasını kullanıyorum, sökemediğim dip malzeme hatırlamıyorum, bu pompadan kaç tane satın aldığımın sayısını bilmem, ayrıca uç da satılıyor (ama uç almanıza gerek yok zaten kendisi çok ucuz), bazen yanında yedek uç da çıkabiliyor, bir uçla yaklaşık 1000-2000 entegre bacağı sökülebilir sanırım (hiç saymadım).

Asıl iş havyada bitiyor, hiç paraya kıyıp Weller satın almadım ama 35 yıldır kullandığım ANTEX en memnun kaldığım havya markası oldu. Her zaman portatifliği açısından kalem havya kullanmayı tercih ettim, Class'ın kullandığım modellerini beğenmedim, ayarlı ProsKit bir tık daha iyi, özellikle elimde olan ince bir ucu kesip uyarladıktan sonra yüksek ısı gerektiren işlerde memnun kaldım.

Kalem havya altlığı alırken, bir kere alın demirden dökülmüş ağır altlık alın. mutlaka havya süngeri ve pasta kullanın (süngeri suyla ıslatmayı unutmayın.)
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2020, 03:11:12 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Şubat 08, 2021, 09:16:36 ÖÖ »

Konuyu hortlatıyım, çok sık, çok teknik ve ustaca lehim yapmıyorum lakin bu flux olayı benim için mükemmel oldu. Yönlendiren ustalarıma çok teşekkür ederim, benim gibi acemiler için mükemmel bir malzeme.

https://www.youtube.com/watch?v=OWNAjwhwzro

osilator
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mayıs 04, 2021, 09:15:02 ÖÖ »

Merhabalar, havya istasyonu ararken foruma rastladım. Öncelikler bilgileriniz için teşekkür ederim. Hobi elektroniğine yeni başladım, evde kendime bir atölye kurmaya çalışıyorum.

https://www.robolinkmarket.com/936a-isi-ayarli-lehimleme-istasyonu

böyle birşey şuanlık yeterli olur mu sizce? yoksa diğeri gibi daha kapsamlı bir ürün almamı mı tavsiye edersiniz.

https://www.trendyol.com/class/usb-giris-cift-led-ekran-uflemeli-havya-seti-2-yil-garanti-868d-p-45751028?boutiqueId=566463&merchantId=144151&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:home_t:pla_smart_shopping_y:gm_z:bahce-yapi-market-hirdavat&gclid=Cj0KCQjwvr6EBhDOARIsAPpqUPF6KESs6uRufHv_h6DdG9DIowzD2tknjKIvg2vsFgMoql93CXtSTHoaAscwEALw_wcB
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mayıs 04, 2021, 09:59:27 ÖÖ »

Daha sonradan keşke dememek için bence 2. seçeneği almalısınız Kahkaha

Sıcak hava üfleme çok yardımcı oluyor.

pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Mayıs 04, 2021, 21:12:41 ÖS »

Daha sonradan keşke dememek için bence 2. seçeneği almalısınız Kahkaha

Sıcak hava üfleme çok yardımcı oluyor.
Ben 300 TL civarındayken gereksiz görüp almamıştım. şimdi 600 civarında keşke alsaydım diyorum. Sıcak hava işini Dremel gazlı havya ile halletmeye çalışıyorum ama olmuyor. Çok sıcak üflüyor.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Mayıs 04, 2021, 22:40:32 ÖS »

Çevirmeli sıcaklık ayarı olanda tam sıcaklıktan emin olamıyorsunuz. Sadece işte 290 derece şurasıdır herhalde diye bir ayar yapıyorsunuz... o kadar. Dijital ayarlı olanlarda çevirmeli olana göre 2 ek özellik var: 1.si ayarı 1 santigrad dereceden çok da fazla sapmayacak şekilde ayarlıyorsunuz. 2.si ayarı yaptıktan bir iki saniye sonra ekran havya ucundaki sıcaklığı gösterme moduna geçiyor. Aslında bir şey daha var: dijitallerin hepsinde sıcaklık düzeltme özelliği vardır tahmin ediyorum. Havya ucu sıcaklığı 1 derece düştü, havya hemen ek güç devreye sokar, uygun sıcaklık oluştu mu? devreyi kısar. Ama analog çevirmeli olanlarda da böyle bir düzeltme özelliği var mıdır? belki vardır, ama ayar tam kesin yapılamadığı için işe yarar mı? Bunlar soru işareti. Dijital sıcaklık ayarlı olanlardan tercih etmeli diye düşünüyorum.

Sıcaklık üflemesi konusunda @yavuzg'nin tavsiyesi olmuştu, hatırlatayım: üfleme motoru tutacakta değil ana kasada olanları tercih edin. Hem saha sessiz hem daha iyi.
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2021, 22:45:14 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mayıs 05, 2021, 16:08:12 ÖS »

Quick havya kullanıyorum, en hassas tamir işlerinde bile yarı yolda bırakmadı beni.

Merhabalar,

Son zamanlarda kalem tipi havyalardan pek verim alamıyorum. Bu nedenle sıcak hava da verebilen bir lehim istasyonu almak istiyorum. İlave olarak da vakumlu lehim sökücü de edinmek istiyorum. Kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz modeller nelerdir?

İyi haftasonları.

this is amiga speaking.
Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mayıs 06, 2021, 12:13:00 ÖS »

936a tam fiyat performans ürünü bence. 200 TL civarına bulmak mümkün. Onun dışında ucuz kalem havyalar dahi gayet güzel iş görebiliyor. Biraz elin alışmasına bakıyor olay.
gokhang
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mayıs 07, 2021, 00:55:00 ÖÖ »

https://www.direnc.net/jcd8898-750w-lehimleme-istasyonu
Nacizane tavsiyem benim gibi amatörler için iş görür bir alet. 6 ay kadar önce letgo üzerinden sıfır 350 ye almıştım.
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mayıs 07, 2021, 01:44:09 ÖÖ »

https://www.direnc.net/jcd8898-750w-lehimleme-istasyonu
Nacizane tavsiyem benim gibi amatörler için iş görür bir alet. 6 ay kadar önce letgo üzerinden sıfır 350 ye almıştım.

Bunun uçları piyasadaki standart havya uçları ile uyumlu mu?
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: