Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCorona Üzerine Düşünceler
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Corona Üzerine Düşünceler  (Okunma Sayısı 32113 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #150 : Eylül 25, 2021, 10:37:18 ÖÖ »

Geçmiş olsun. İyi ki aşı yaptırmışsınız. Hiç olmazsa "keşke yaptırsaydık" pişmanlığını duymazsınız. Öğretmenler arasında da aşıya karşı olup direnenler var. Tabi ki kimse zorlanamaz ama "PCR zorunluluğu olacak" laflarından sonra kimsenin PCR testi yaptırdığını da duymadık.

wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #151 : Eylül 25, 2021, 22:18:20 ÖS »

Kendi içinde bir mantık vardır elbette ama biz anlayamıyoruz herhalde. Covid çıktığından beri bilen/bilmeyen her kafadan o kadar çok şey söylendiki, tam manasıyla at izi it izine karıştı. Hangisi doğru hangisi hatalı anlamak çok zor. İnşallah bundan sonra daha kötü varyantlar çıkmaz da, şu meret hayatımızdan tamamen çıkar.

Sana ve ailene tekrar çok geçmiş olsun Özay'cım. Acil şiflalar dilerim.

Evet ama bizde mantık nerede?

Alıntı
Aşılama sonrası;
Önerilen aşı şemasını tamamlamış veya son altı ay içerisinde hastalık geçirmiş
kişilerin COVID-19 pozitif kişi ile yakın teması (yüksek riskli) [COVID-19 hastası
ile korunma önlemleri almadan (maskesiz veya maskenin uygunsuz kullanımı)
teması olan kişilerin rehberde belirtilen durumları] olması durumunda,bu kişiler;
Koruyucu önlemlere (maske kullanımı, kişiler arası mesafe, hijyen) uyarak kendi
semptomlarını da takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilirler.
 Bu kişiler;
» Semptomlar açısından kendisini takip eder. Klinik belirti gelişmesi
durumunda; semptom/semptomların geliştiği gün, sağlık kurumuna
başvurarak PCR yaptırır.
» Semptom gelişmemesi durumunda; temasın 5. günü sağlık kurumuna
başvurarak PCR yaptırır.
» Temasın 5. günü PCR testi yaptırmaması durumunda ise 6. gün HES kodları
riskli hale gelir ve kişi karantinaya alınır.
Bu kişiler, PCR pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi
edilir ve rehbere uygun olarak izolasyon koşullarında takip edilir.
» PCR testleri negatif çıkarsa; kişiler izolasyona alınmaz, HES kodları riskli
duruma gelmez, bu kişilerin sistemdeki kaydı 6. gün sonlandırılır. Ancak bu
kişiler, kendilerini 14 gün boyunca semptomlar açısından takip eder ve 14.
günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi
ve huzurevinde kalan kişiler gibi COVID-19 açısından riskli gruplara bakım
vermemelidir

Kaynak: https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66339/temasli-takibi-salgin-yonetimi-evde-hasta-izlemi-ve-filyasyon.html

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #152 : Eylül 25, 2021, 22:37:40 ÖS »

Bence şu anda amaçlanan; aşı ve doğal bulaşma yoluyla toplumsal bağışıklık oluşturmak. Virüsten tamamen kurtulmak değil, virüsle birlikte yaşamak.
Ama dediğiniz gibi, aşıya dirençli ve hızlı yayılım gösteren varyantlar çıkarsa işimiz zor.
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2021, 23:41:43 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #153 : Eylül 25, 2021, 23:44:08 ÖS »

Bildiğim kadarıyla bu aşılar virüs kapmayı engellemiyor sadece virüs bulaştığında hastalığın daha az semptomlarla daha hafif seyretmesini sağlıyor.

Doğru biliyorsam neden ortalıkla ve haber yazılarında işte şu kişi aşı olmuştu ama corona virüs bulaştı gibi saçma haberler yazılar var.

Giriyorum bir foruma dedem 2 doz aşı oldu ama yine de corona oldu gibi konu başlıkları var.  Kahkaha

Bu şekilde bir konu veya haber yapılırsa okuyucuda şöyle bir algı oluşacaktır, demek ki aşılar işe yaramıyor, yalan.

Madem böyle bir konu başlığı açılıyor veya haber yapılıyor o zaman aşının etkisinden bahsedilmeli, ben aşı oldum ama aşı sayesinde virüsü hafif atlattım gibi.

Neyse konuyu fazla bulandırmadan şunu söylemek istiyorum, bu virüs ya tamamen  ortadan kalkacak ya da aşının koruma sağlamadığı yeni yeni varyantlar ortaya çıkıp çoğalacak.

Böyle bir senaryoda daha uzn yıllar başımıza bela olacak gibi görünüyor, tabi ölmezde görürsek.  Kahkaha

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #154 : Mart 14, 2022, 21:24:48 ÖS »

Dünya açılırken Çin tekrar kapanma uygulamasına geçiyormuş

https://www.pcbway.com/blog/News/Notice_of_Shenzhen_COVID_Epidimic_20220314_f0fed33e.html

Google tercümesi:

Shenzhen Hükümeti tarafından 2022/03/13 tarihinde yayınlanan en son politikaya göre:

Su, elektrik, akaryakıt, gaz, iletişim, sanitasyon, gıda, yağ, et ve sebze gibi kamu hizmetlerini sağlayan işletmeler hariç, salgının yayılma riskinin etkin bir şekilde kontrol altına alınması amacıyla, Şehir ve Hong Kong'un tedarikini garanti eden işletmeler, tüm işletmeler evde çalışacak ve üretim ve ticari faaliyetlerini askıya alacaktır.

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayan süpermarketler (çiftçi pazarları dahil), eczaneler, sağlık kuruluşları ve catering işletmeleri (sadece ekspres teslimat hizmeti veren) dışında, diğer tüm işyerleri ve mağazalar kapatılacaktır.

Shenzhen'deki fabrikalarımız etkilendi, ancak diğer bölgelerdeki kendi üretim üslerimiz, üretim ve sevkiyatı normal bir hızda sürdürecek. Bu durumda, kaynak tahsisi nedeniyle teslim süresi 3-7 gün gecikebilir. Aynı zamanda, PCBWay'in tüm satış ve servis personeli size hizmet vermek için normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #155 : Mart 14, 2022, 22:33:43 ÖS »

İlginç harbiden demek ki durum Çin'de kritik ya Tam biter diyorduk

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
feuer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #156 : Mart 14, 2022, 23:52:00 ÖS »

3 katlı 3 daireli apartmanlar dizili.
Yan apartmanda 1 daire boştu, diğer iki dairede oturanlar covidten öldüler dolayısıyla bir apartmandaki yaşam covid sebebiyle son bulmuş oldu.

Akrabalarımız günlerce hastanede yattılar.
Tanıdığımız genç yaşlı insanlar öldüler.

20-30 ölüm bildirilirken dünyaya kapandık, şuan virüs yokmuş gibi davranıyoruz.
Oysa günlük açıklanan ölüm sayısı 130larda. "AÇIKLANAN" Bu rakamlara hiç güvenmedim.

Biz aşılarımızı olduk, babamın rahatsızlığı sebebiyle çokça yaptığımız hastane ziyaretlerinde çok dikkatli olduk.

Bu salgın tabii ki bitmeyecek hayata bir şekilde devam edilecek ona göre tedbirler alıncak yeni yöntemler uygulanacak ama salgın hala devam ederken sanki yokmuş gibi bir tavır alınmaası beni çok tedirgin ediyor gerek kendim gerek ailem adına.

Ölüm ve hastane yatış oranları kabul edilebilir bulunmuştur. Bu yapılan ölen ölsün kalan kalsın politikasıdır.
AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #157 : Mart 15, 2022, 00:04:07 ÖÖ »

Başınız saolsun tekrardan. Zor bir süreç oldu hepimiz için. Bir çoğumuzun yakınları veya yakın akrabaları öldü. Umarım bundan sonrası bu kadar yıkıcı olmaz hepimiz için

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #158 : Mart 15, 2022, 09:32:32 ÖÖ »

Bildiğim kadarıyla bu aşılar virüs kapmayı engellemiyor sadece virüs bulaştığında hastalığın daha az semptomlarla daha hafif seyretmesini sağlıyor.

Kızımız Covid-19 geçirdi.  5 yaşında.  Ailenin en sağlıklı bireyi olduğuma karar vererek birincil destekçisi ben oldum.  Tam 3 gece aynı yatakta bütün gece suratıma nefesini vererek ve öksürerek benimle yattı.  Evde hiç maske giymeye tenezzül etmedik - zira kuluçka süresinde bulaştığından emindik.  İyileşene kadar 7 gün birlikte yaşadık, aynı havayı soluduk.  Yeri geldi ellerimle burnundan sümük temizledim.

Bütün bunlar 3. Biontech aşımızı olduktan 11 gün sonra başladı.  Ben de eşim de 2'şer kez test olduk ama asla Covid-19 pozitif olmadık.

Aynı tecrübeyi İngiltere'de yaşayan çok yakın dostlarımız yaşadı - biri Pfizer diğeri Moderna aşısı oldu.  Kızları 6 yaşında, 7 gün evde baktılar ve ikisi de Covid-19 pozitif olmadı.

Bu "Ama aşılar hastalığı engellemiyo" hede hödösüne kesinlikle inanmayın.  Evet bazı aşılılar hastalanabiliyor, ama 1. hastalansa da hafif atlatıyor 2. hastalanan aşılıların oranı çok düşük.

Bu arada aşılar işe yarıyor mu sorusuna bir diğer cevap olarak da İngiltere'de aşılamada alınan yol ile CFR (Case Fatality Ratio - yani vakalarda ölüm oranı) arasındaki 1'e 1 korelasyonu inceleyebilirsiniz.  Şu an Covid net bir şekilde İngiltere'de Grip (İnfluenza) virüsünden daha az öldürücü.  Bunun sebebi Omicron falan da değil, aşılama.
« Son Düzenleme: Mart 15, 2022, 09:41:07 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #159 : Mart 15, 2022, 10:52:50 ÖÖ »

Pozitif çıkmamanız aşının bu etkisini geçersiz kılmıyor. Doğru zamanda test yapılmazsa ya da virüs yükü fazla değilse (ki çocuklarda genelde düşüktür) her zaman negatif çıkarsınız.

Aynı olayı ben de yaşadım ama virüs bulaşmadı demiyorum muhtemelen işe yaradı hissetmeden atlattım.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #160 : Mart 15, 2022, 11:25:54 ÖÖ »

Üstünde adım var ama yaptığınız alıntı bana ait değil, zira aşının enfeksiyona karşı etkili olmadığı gibi bir hurafeye inanmıyorum.  100% etkili olmayabilir, ama etkili.  Bizzat yaşadım ve gördüm, kendimde de çevremde de.

Bugün kuzenimin 4 yaşındaki kızının Covid-19 pozitif olduğunu ama anne baba olarak ekendilerinin semptom göstermediğini ve CPR testlerinin negatif olduğunu öğrendim.  Bu da üçüncü bir anektot olarak kayda geçebilir.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #161 : Mart 15, 2022, 11:30:56 ÖÖ »

Virüs aşı olmuş kişiye bulaşabilir ama hafif atlatmasina neden olma ihtimali yüksek

Aşı olmuş kişiyi enfekte etme oranı olmamış kişiye göre daha düşük

İşin özeti kısaca bu sanirim

C64 ve A500 gerisi teferruat
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #162 : Mart 15, 2022, 12:02:50 ÖS »

Kızımız Covid-19 geçirdi.  5 yaşında.  Ailenin en sağlıklı bireyi olduğuma karar vererek birincil destekçisi ben oldum.  Tam 3 gece aynı yatakta bütün gece suratıma nefesini vererek ve öksürerek benimle yattı.  Evde hiç maske giymeye tenezzül etmedik - zira kuluçka süresinde bulaştığından emindik.  İyileşene kadar 7 gün birlikte yaşadık, aynı havayı soluduk.  Yeri geldi ellerimle burnundan sümük temizledim.

Bütün bunlar 3. Biontech aşımızı olduktan 11 gün sonra başladı.  Ben de eşim de 2'şer kez test olduk ama asla Covid-19 pozitif olmadık.

Aynı tecrübeyi İngiltere'de yaşayan çok yakın dostlarımız yaşadı - biri Pfizer diğeri Moderna aşısı oldu.  Kızları 6 yaşında, 7 gün evde baktılar ve ikisi de Covid-19 pozitif olmadı.

Bu "Ama aşılar hastalığı engellemiyo" hede hödösüne kesinlikle inanmayın.  Evet bazı aşılılar hastalanabiliyor, ama 1. hastalansa da hafif atlatıyor 2. hastalanan aşılıların oranı çok düşük.

Bu arada aşılar işe yarıyor mu sorusuna bir diğer cevap olarak da İngiltere'de aşılamada alınan yol ile CFR (Case Fatality Ratio - yani vakalarda ölüm oranı) arasındaki 1'e 1 korelasyonu inceleyebilirsiniz.  Şu an Covid net bir şekilde İngiltere'de Grip (İnfluenza) virüsünden daha az öldürücü.  Bunun sebebi Omicron falan da değil, aşılama.

Duygulara tercüman bir yazı.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #163 : Mart 15, 2022, 12:15:58 ÖS »

@appiah4 size de tekrar geçmiş olsun. Maalesef herkese bir dokundu. Bizde aşılarımızı olduk ve eşim çok rahat atlattı diyebilirim. Çok şükür.

Jax
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #164 : Mart 18, 2022, 09:37:39 ÖÖ »

Kızımız Covid-19 geçirdi.  5 yaşında.  Ailenin en sağlıklı bireyi olduğuma karar vererek birincil destekçisi ben oldum.  Tam 3 gece aynı yatakta bütün gece suratıma nefesini vererek ve öksürerek benimle yattı.  Evde hiç maske giymeye tenezzül etmedik - zira kuluçka süresinde bulaştığından emindik.  İyileşene kadar 7 gün birlikte yaşadık, aynı havayı soluduk.  Yeri geldi ellerimle burnundan sümük temizledim.

Bütün bunlar 3. Biontech aşımızı olduktan 11 gün sonra başladı.  Ben de eşim de 2'şer kez test olduk ama asla Covid-19 pozitif olmadık.

Aynı tecrübeyi İngiltere'de yaşayan çok yakın dostlarımız yaşadı - biri Pfizer diğeri Moderna aşısı oldu.  Kızları 6 yaşında, 7 gün evde baktılar ve ikisi de Covid-19 pozitif olmadı.

Bu "Ama aşılar hastalığı engellemiyo" hede hödösüne kesinlikle inanmayın.  Evet bazı aşılılar hastalanabiliyor, ama 1. hastalansa da hafif atlatıyor 2. hastalanan aşılıların oranı çok düşük.

Kovid 19 olanların burnunun akmadığını söylüyordu bazı doktorlar. O zaman burun akıntısı oluyor.
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: