Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımCommodore 1084 Monitör Tamirat
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore 1084 Monitör Tamirat  (Okunma Sayısı 11514 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 21, 2015, 20:59:02 ÖS »

@yavuzg

Bu kadar kabin fotoromanından sonra bir 1084 tamir fotoromanı gelecek diye korktum  Kahkaha

Ben de

Ya diğer şeyler güzel de şu analog TV/Monitör v.s. tamiratı deyince tüylerim diken diken oluyor. Sevmiyorum... Anlamıyorum da... Gözümün önünden aleti ıkına sıkıla tamirciye götürme sahneleri geliyor hep

Ucuz yırttık...

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Şubat 21, 2015, 22:53:54 ÖS »

Alıntı
diğer taraftan tüplü monitörlerde eht trafosunun hemen yanındaki transistör bozulunca genelde civ civ gibi sesler çıkartır açtığında yani transtör kısa devre yapar sonra korumaya girer vs vs
hadi ya gitti mac plus 

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Şubat 22, 2015, 11:43:45 ÖÖ »

Alıntı
diğer taraftan tüplü monitörlerde eht trafosunun hemen yanındaki transistör bozulunca genelde civ civ gibi sesler çıkartır açtığında yani transtör kısa devre yapar sonra korumaya girer vs vs
hadi ya gitti mac plus 

civ civ gibi ötüyorsa eht trafosundan ve tarnsistöründen olabilir eht trafosunu tahminen bulamazddın ancak transistörün kendisini yada uyumlusunu bulman mümkün olabilir yani özetle

fişten çıkar cihazı en az yarım saat bekle
içini aç
fişten çıkıkmı diye tekrar kontrol et
sonra bi daha fişten çıkıkmı diye kontrol et
yavuzun gösterdiği gibi kondanstörü boşalt
genelde soğutucuya bağlı olan büyük trasistör ve yakınlarındaki kondanstördür sorunlu olan bazen de eht trafosu
transistörü sök elktronik yedek parçacılarda ara bulursan değiştir bir dene birazda şanla olma ihtimali olabilir
yada anlamam diyorsan bi televizyoncuya getir baktır belli olmaz belki yapabilirler 

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Şubat 22, 2015, 16:00:59 ÖS »

Maalesef yapılmıyor diye cihazı elden çıkardım. Bu arada kondansatörleri kısa devre etmek pek doğru gelmiyor bana. Ben toprak hattına bağladığım bir kabloyla yapıyorum

RetroClub
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Şubat 22, 2015, 16:27:12 ÖS »

Bencede blok kondansatörlerini kısa devre yapmak doğru değil ; cihazda hassas parçaların zarar görme ihtimali vardır.

Ben tamire başlamadan önce blok kondansatörünü bildiğiniz flamanlı 220 V ampul ile boşaltıyorum
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2015, 19:14:48 ÖS »

Bencede blok kondansatörlerini kısa devre yapmak doğru değil ; cihazda hassas parçaların zarar görme ihtimali vardır.

Ben tamire başlamadan önce blok kondansatörünü bildiğiniz flamanlı 220 V ampul ile boşaltıyorum

saysak bi sürü yöntem çıkabilir doğru gelmiyor ise yapmazsınız olur biter benim bildiğim herhangi bir zararı yok yada görmedim yani dolu ise kondanstör bi pat diye ses çıkar az bi şey devre belki karara bilir haricinde bir zararını görmedim duymadım bilmiyorum tercih meselesidir basit olduğu için yavuzun yöntemi uygulanabilir bence.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Kasım 19, 2017, 19:12:50 ÖS »

@yavuzg

Bu tamirat yazısınında resimleri gitmiş, müsait olduğunuz zaman yükleyebilirmisiniz? Depodan bozuk 1084'ü getirdim, yeni kurbanım :>

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Kasım 19, 2017, 21:41:53 ÖS »

güncelledim

ara sıra gözden kaçmış yazılar oluyor. söyleyin düzeltirim. tüm resimleri zaten sağlama aldım sadece URL'i değiştiriyorum...

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Kasım 20, 2017, 07:47:30 ÖÖ »

Teşekkürler

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
misket
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Eylül 08, 2020, 12:18:34 ÖS »

Konuyu hortlatayım 1085S-D2 monitörümün trafosu yandı. Buna uygun trafo modeli hakkında bilginiz var mı. Bir kaç kaynakta 1084p1 ile aynı olabilir diyor. O da HR 7533 kullanıyor sanırım. Ustalardan yardım bekliyorum
Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Eylül 08, 2020, 18:20:28 ÖS »

Benim cihazda da böyle bir problem var, açılınca da sanki içinde toz varmış gibi.

Oyun içinde de böyle oluyor.

Bazen ekran dönmeye başlıyor, fişini takıp çıkarınca toparlıyor
misket
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Eylül 15, 2020, 10:38:40 ÖÖ »

HR7533 trafosu buldum. Hala olup olmayacağını bilmiyorum, 220 tl sizce çöp olur mu?

Konuyu hortlatayım 1085S-D2 monitörümün trafosu yandı. Buna uygun trafo modeli hakkında bilginiz var mı. Bir kaç kaynakta 1084p1 ile aynı olabilir diyor. O da HR 7533 kullanıyor sanırım. Ustalardan yardım bekliyorum
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: