Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OkBaby kabin restorasyon  (Okunma Sayısı 217267 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Nisan 19, 2015, 10:20:57 ÖÖ »

elinde matkap varsa matkaplar icin aşindirici uclar satiliyor metal icin konik ve silindirik sekillerde çaplarina dikkat ederek alabilirsin. yapiskanlari da sac kurutma makinasiyla isitip tiner yadaalkollu sungerle silebilirsin.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Nisan 19, 2015, 10:24:48 ÖÖ »

Yagli kontak spray ve gazyagini sert bir kumaspa uygulamak da fayda ediyormus. Ama ne kullanirsan kullan az miktarda horunmeyen biyerde dene bence.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Nisan 19, 2015, 15:36:40 ÖS »

Tinerle temizledim hiç eser kalmadı
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Nisan 19, 2015, 15:50:43 ÖS »

Tiner candir

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Nisan 19, 2015, 17:16:14 ÖS »

Kontrol panelinden bir görünüm

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:08:09 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Nisan 25, 2015, 01:11:52 ÖÖ »

Kabin için son yaptığım çalışmalar

kontrol panelinde start buton delikleri dardı daha küçük butonlar kullanılmıştı orjinalinde;
delikleri eğe ile törpüleyerek genişlettim ve yeni butonlar artık oturuyor

kontrol panelini boyadım metelik renkte; üzerine görsel yapışacak pas koruması olsun diye boyadım

kabinin floresanı yoktu, dışını yanıma alarak uygun floresan lamba için 5-6 yer gezdim en sonunda buldum uygun olanını
eğer benzer bir kabin restore edecekseniz muhakkak yanınıza floresanın takıldığı kısmı alarak araştırın milimetrik farklarla aldığınız lamba uymayabilir; startel bozuktur diye 1 tanede ondan aldım iyi ki almışım üzerindeki bozukmuş, aydınlatma işi hallolmuş oldu

jamma kablonun uç soketlerinin (jeton kanalı ,rgb ,jeton sayacı) karşı uçlarını aradım ama bulamadım artık pek kullanılan soketler değilmiş
oto elektrikçileri kullanıyor dediler benzer soketlerden, uygun bir zamanda tekrar bakacağım.

hoparlörler test edildi sorunsuz çalışıyorlar; supergun üzerinden ses ayarında da sorun yok, test ve service butonları da sorunsuz çalışıyor.

şase de arıza vardı paylaşmıştım sizlerle bugün tv tamircisine gösterdim
tüpü taşımak tam bir ölümdü 

öğleden sonra aradı tamir etmiş bende uğrayıp aldım
monitör hiç tepki vermiyordu, tüp ve şaseyi bırakmıştım, açılınca beyaz ekran gelmişti bir umutla eve geldim sistemi kurdum
çalıştırdım ekranda görüntü var ama hızlıca kayar şekilde, sanki sync sinyali gitmiyor gibi sürekli kayıyor ekran hızlıca
ayar potları ile oynadım fakat biraz değişim oluyor ama sabit durmuyor
ne yapmam lazım?
şasenin rgb girişinde RGB, GND haricinde H ve V var ikisinde de denedim
SYNC yi sonra hem H hem de V ye ortak girdim değişen bir şey olmadı
bir ayar sıkıntısı gibi ama nedir anlamadım
tecrübesi olan arakadaşlar yardım lütfen

sorunun birkaç görüntüsü

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:10:41 ÖS Gönderen: evreno » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Nisan 25, 2015, 13:38:11 ÖS »

jamma kablonun uç soketlerinin (jeton kanalı ,rgb ,jeton sayacı) karşı uçlarını aradım ama bulamadım artık pek kullanılan soketler değilmiş

Bulamadığın soketlerin fotoğrafını paylaşabilir misin? Kablo pabucu mu acaba?

Lionheart
Deneyimli

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Nisan 25, 2015, 21:51:54 ÖS »

@evreno

Bu sorun için yolcunet nickli Bektaş Abi'ye mesaj atarsan sıkıntını çözebileceğini düşünüyorum.

Bende sorunun ayar kısmından kaynaklandığıni tahmin ediyorum.V veya H ayarlarda sıkıntı var diye düşünüyorum.Ok Baby kabinlerden daha önce tecrübe etmediğim için tam olarak birşey de diyemiyorum.Şase'nin üzerinde ayar için potlar varsa onlara da bir bak derim.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Nisan 25, 2015, 22:06:18 ÖS »

sync gitmese hiç görüntü alamazdın. bence şaseyi falan bi kontrol et, 15Khz/24Khz/31Khz ayarı varmıymış bi yerlerde...

ben benimkini az evvel ilk power'ı verdiğim için henüz tecrübe etmedim. ben de bakarım olmadı. Yanlız şaselerimiz farklı olabilir tabii ki...

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Nisan 25, 2015, 22:17:23 ÖS »

şase ayarın 25 khz de olabilir bi ona bak 15 khz de ise jamma soketindeki 13 nolunpininalt kısmındaki kabloyu takip şaseye giriyormu diye bi bak senkron arızası bu birde baska bir oyunvarsa onu dene oyunda arızalıolabilir
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Nisan 25, 2015, 22:20:56 ÖS »

yavuz g hocam bseninki farklı seninkinde şase üzerinde ayara gerek yok otomatik hangi oyunu takarsan şase onu algılayıp o mhz neyse ona dönüş yapıyor  yalnız bir tavsiye ok babyde fazla oyun oyun degişik oyun takma  şase bozulabilirtekoyun olursa daha performanslı calışır
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Nisan 25, 2015, 22:39:19 ÖS »

Bulamadığın soketlerin fotoğrafını paylaşabilir misin? Kablo pabucu mu acaba?

soketler şu şekilde hocam

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:11:11 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Nisan 25, 2015, 22:51:04 ÖS »

sync gitmese hiç görüntü alamazdın. bence şaseyi falan bi kontrol et, 15Khz/24Khz/31Khz ayarı varmıymış bi yerlerde...

ben benimkini az evvel ilk power'ı verdiğim için henüz tecrübe etmedim. ben de bakarım olmadı. Yanlız şaselerimiz farklı olabilir tabii ki...

üstat şase 15khz ve 24khz çalışıyor şuan 15khz de bağlı
sync yi çıkararar test etmiştim hiç değişiklik olmamıştı görüntü var fakat kayan durumda

şase ayarın 25 khz de olabilir bi ona bak 15 khz de ise jamma soketindeki 13 nolunpininalt kısmındaki kabloyu takip şaseye giriyormu diye bi bak senkron arızası bu birde baska bir oyunvarsa onu dene oyunda arızalıolabilir

şase 15khz de ustam sync pini H ye test ettim olmadı V ye test ettim olmadı H ve V ye birlikte verdim olmadı

şuan durum daha vahim durumda
ben dün tamirciden monitörü aldım eve geldim akşam taktım sistemi bu durum vardı potların olduğu kart mı sıkıntılı acaba diye yedek kartı takıp test edim dedim fakat tamamen gitti sabah tekrar tamirciye götürdüm horizontal transistörü yanmış, yedekte bir tane daha vardı onu taktı yine senkron sorunlu şekilde çalışıyordu o şekilde aldım tamirciden eve geldim tekrar taktım sistemi tamircide çalışan alet çalıştı fakat ekranın ortasında tek çizgi var ne bahtız adamım yaw anlamadım gitti nette araştırdım TDA1675A sorunuymuş bu
acaba sync de bundan mı kaynaklanıyor diye düşünmeye başladım sync işini de bu entegre yapıyormuş soğutucuya elimi koydum çok sıcaktı
acaba chip zaten sorunluydu da az biraz çalışınca tamamen mi uçtu

yolcunet hocam elinde benim tüpe uygun şase varmı?

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Nisan 25, 2015, 22:53:53 ÖS »

yavuz hocam bu ara sizin kabin de ok baby mi?
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Nisan 25, 2015, 22:56:35 ÖS »

@evreno

Bu sorun için yolcunet nickli Bektaş Abi'ye mesaj atarsan sıkıntını çözebileceğini düşünüyorum.

Bende sorunun ayar kısmından kaynaklandığıni tahmin ediyorum.V veya H ayarlarda sıkıntı var diye düşünüyorum.Ok Baby kabinlerden daha önce tecrübe etmediğim için tam olarak birşey de diyemiyorum.Şase'nin üzerinde ayar için potlar varsa onlara da bir bak derim.

yok hocam bende ayar falan dedim potları çok oynadım ama bir şey değişmedi
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: