Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OkBaby kabin restorasyon  (Okunma Sayısı 217309 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Haziran 16, 2015, 11:02:38 ÖÖ »

fakat bazı yerler hafif leke gibi görünüyor bu lekeleri kaldırmak için ne yapmak lazım?
tekrar mı uygulamak gerekiyor işlemi
streç film kapatmadan mı yapmak lazım acaba bu işi?
tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

Sanırım karışımın her tarafa eşit sürülmemesinden kaynaklı olabilir Fakat yine de sonuç çok başarılı.

çok bol olmasa da fırça ile sürdüm her yere

fakat bazı yerler hafif leke gibi görünüyor bu lekeleri kaldırmak için ne yapmak lazım?
tekrar mı uygulamak gerekiyor işlemi
streç film kapatmadan mı yapmak lazım acaba bu işi?
tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.
Karışımı tekrar sürüp bir gün daha bekletirsen homojen bir renk elde edersin diye düşünüyorum.

sabah tekrar yaptım bu sefer içerisine açıcı olarak kullanılan tozdan koymadım bakalım sonuç ne olacak akşam belli olur

birde lekeler sanki yağ bulaşmış gibi
akşam bir bakalım duruma cif falan temizlemeye çalışırım
gelişmeleri yazarım
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Haziran 16, 2015, 11:21:28 ÖÖ »

Mcu kullanılırsa birçok şey yapılabilir tabi
Çok fazla ilgi olmadı ama proje için
Forumda arcade makinesi olan fazla kişi yok sanırım ben çalışmalara devam ediyorum
Keybord kısmına gelince tekrar duruma bakalım

Evreno, evet arcade işinin Türkiye'de amatör olarak takipçisi lojistik ve finansal sebeplerden ötürü çok yok.  hele ki evinde kabini olan kişi bırak forumu tüm Türkiye'de pek fazla yoktur. Forumda da belki 10 kişide vardır.

Bu sebeple, yapmaya çalıştığın projenin ilk etapta pek de ilgi görmemiş olması beklenen bir durum. Ancak başarılı bir çalışma yaptığın taktirde ortaya çıkan ürünü yabancı forumlarda ve/veya ebay'de emeğinin karşılığını alacak şekilde değerlendirebilirsin.

Ve yine bu sebepledir ki piyasada "hazır" olarak satılan ürünler "pahalı" olarak nitelendiriliyor zira sürümü olan şeyler değil. Örnek vermek gerekirse bu camiada meşhur olan darksoft bile tasarlayıp ortaya çıkardığı inanılmaz projelerini bile (Sega STV multicart, Capcom CPS2 multicart v.s.) ancak 50'lik veya 100'lük partiler halinde üretip satıyor ki projelerine "dünya çapında" ancak 1-2 parti üretebilecek kadar ilgi var.

Kısaca, sadece kendi kullanımın için bile yapsan projen bence üzerinde çalışmaya değer. Katettiğin aşamaları da burada paylaştıkça ortaya güzel bir bilgi birikimi çıkar ki bence en önemlisi de bu.

Bir iki de teknik yorumum olacak;

1) "keyboard hack" dediğim yola hiç girme (ki zaten yapmayacaksın anladığım). Mevcut ucuz keyboardlardaki matris yapısı, buffer/delay ve ghost key gibi sorunlar arcade için uygun değil.

2) Bu işi sıfırdan kotaracağım ancak bir şeyleri de "hack"lemeden yapacağım diyorsan MCU ile (veya arduino ile) yapmalısın. Başka yolu yok.

3) MCU/Arduino konularına ayıracak çok vakit bulamayabilirim ve hazır da bir şeyler kullanmak istemiyorum diyorsan da tavsiyem "joypad hack".

üstat yorumlar için öncelikle teşekkürler

evet dediğin gibi pazarının az olması ürünleri bedelini yukarı çekiyor doğal olarak

ben bu yaptıklarımı hobi olarak yapıyorum ve bundan para kazanma gibi bir düşüncem yok
kafamda mcu ile bu işi yapmak var fakat şuan ona vakit ayırmam zor
çok az olan vakit de ilgileniyorum ancak
okbaby baya bir süründü biran önce toparlamak istiyorum
kabin tamamen parçalanmış vaziyette yatıyor odayı toparlayamıyorum o yüzden bana afakanlar geliyor bu dağınıklık ta Kahkaha

o yüzden şuan bana en basit görünen keyboard hack ile geçici bir devre kurup sonrasında devrenin keyboard kısmını mcu ya çevirerek
bir proje oluşturacağım bu proje o zaman j-pac yerine kullanılabilir bir alternatif olacaktır
kabinin toparlama işi biterse elektroniğe odaklanmam ve üzerinde geliştirmeler yapmam daha kolay olacak
şuan odada adım atacak yer olmadığında zar zor çalışabiliyorum Kahkaha

kabin için yaptığım birkaç çalışma daha var onları da toparlayıp bugün yarın paylaşırım

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:36:50 ÖS Gönderen: evreno » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Haziran 16, 2015, 11:40:24 ÖÖ »

evreno, fazla peroksit + fazla UV plastikte "uyuz" gibi renk atmalarına sebep olur. sonunda komple zımpara + boya yapmak zorunda kalabilirsin.

bir de, bu şekilde rengi açılan plastik 1-2 sene sonra yeniden sararacaktır. bunu engellemenin yolu yok (UV korumalı sprey vernik v.s. bir yere kadar bunu geciktirir ancak zaten sprey olayına girdikten sonra komple boyamak daha anlamlı oluyor, emek ve maliyet açısından)

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Haziran 16, 2015, 11:44:37 ÖÖ »

o yüzden şuan bana en basit görünen keyboard hack ile geçici bir devre kurup sonrasında devrenin keyboard kısmını mcu ya çevirerek
bir proje oluşturacağım bu proje o zaman j-pac yerine kullanılabilir bir alternatif olacaktır

o zaman naçizane tavsiyemi yineleyeyim, "keyboard hack" yerine "joypad hack" kullan. 2 kişinin birden kombo yapmaya çalıştığı bir dövüş oyununda  arkadaşının "ya bu tuş niye basmıyor" diyip mızıkçılık yapmasını istemiyorsan tabii ki

scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Haziran 16, 2015, 11:54:27 ÖÖ »

evreno tekrar kolay gelsin bu kabini böyle parçalanmış yerlerde görünce içim acıyor,bir an önce kabini ayağa kaldırman dileğiyle,işin rastgelsin..
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Haziran 16, 2015, 11:55:24 ÖÖ »

evreno, fazla peroksit + fazla UV plastikte "uyuz" gibi renk atmalarına sebep olur. sonunda komple zımpara + boya yapmak zorunda kalabilirsin.

bir de, bu şekilde rengi açılan plastik 1-2 sene sonra yeniden sararacaktır. bunu engellemenin yolu yok (UV korumalı sprey vernik v.s. bir yere kadar bunu geciktirir ancak zaten sprey olayına girdikten sonra komple boyamak daha anlamlı oluyor, emek ve maliyet açısından)

bende sonraki zaman ne oluyor diye araştırdım ama net bir şey bulamadım eğer tekrar sararma oluyorsa yapmanın bir anlamı olmuyor
peki şöyle bir şey nasıl olur?
tüm kabini bu işleme tabi tutup rengi orjinale çevirsem
sonrasında plastiğin orijinal rengi ile boya yaptırsam
lekeler falan önemli değil boya ile kapanacak sonuçta
bu şekilde yaparsam çizilme yada boya atması olsa da alttaki renk aynı olacağından sırıtmayacaktır
boya yapıldığı zaman güneş almayacağı için sararma da olmaz sanırım
fikriniz nedir bu konuda?

o zaman naçizane tavsiyemi yineleyeyim, "keyboard hack" yerine "joypad hack" kullan. 2 kişinin birden kombo yapmaya çalıştığı bir dövüş oyununda  arkadaşının "ya bu tuş niye basmıyor" diyip mızıkçılık yapmasını istemiyorsan tabii ki

ok üstat bunu dikkate alacağım
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Haziran 16, 2015, 11:57:46 ÖÖ »

evreno tekrar kolay gelsin bu kabini böyle parçalanmış yerlerde görünce içim acıyor,bir an önce kabini ayağa kaldırman dileğiyle,işin rastgelsin..

yeniden doğmadan önce ölmesi gerekiyordu Kahkaha
benimde tek düşüncem biran önce ayağa kalkması
saolasın
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Haziran 16, 2015, 13:56:08 ÖS »

bende sonraki zaman ne oluyor diye araştırdım ama net bir şey bulamadım eğer tekrar sararma oluyorsa yapmanın bir anlamı olmuyor
peki şöyle bir şey nasıl olur?
tüm kabini bu işleme tabi tutup rengi orjinale çevirsem
sonrasında plastiğin orijinal rengi ile boya yaptırsam
lekeler falan önemli değil boya ile kapanacak sonuçta
bu şekilde yaparsam çizilme yada boya atması olsa da alttaki renk aynı olacağından sırıtmayacaktır
boya yapıldığı zaman güneş almayacağı için sararma da olmaz sanırım
fikriniz nedir bu konuda?

nihayetinde boyayacaksan zaten peroksit olayına hiç girmene gerek yok (emek, maliyet, zaman açısından). normalde plastiği boyayacaksan önce ince zımpara ile başlayıp sonra akrilik astar sprey sonra her ne renk istiyorsan akrilik sprey boya. sonsuza dek sararmayacaktır

Retrobright ile rengi açılan konsollarda, sararmanın geri gelmesi plastiğin ilk üretildiği zamanki hamurunun formülüne göre değişiyor. temelde sararma zaten fazlaysa 1-2 senede geri gelecektir. sararma az ise bu süre daha uzun olacaktır. kesin bir şey söylemek zor.

elbette ki boya daha zor ve pahalı bir çözüm ama en kalıcı çözüm aynı zamanda...

ha ben benim kabini boyarmıydım veya rengini açmakla uğraşırmıydım? şu sıralar öyle bir işe girişecek vaktim yok ama olsaydı boya yapmayı severim

tabii o boyutta parçaları ev ortamında boyamak çılgınlık! her yer batar. açık havada da olmaz, üzerine toz yapışır. tüm parçaları söküp bir oto tamircisine götürüp orada boyatmak en mantıklısı. ancak o işin de maliyeti ne olur orasını bilemem

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Haziran 16, 2015, 14:02:15 ÖS »

üstat kabini boyatma düşüncem zaten vardı
internette gezinirken denk geldim bu renk açma işlemine
bir deneyeyim eğer iyi olursa boyatmaya gerek kalmaz diye
tam istediğim gibi bir şey olmadı ama işe yaradığını gördüm
akşam bir tekrar bakim bakalım durum ne olacak
boya işini evde yapmayı kesinlikle düşünmem
o boyutta boya yaparsam dediğin gibi ev batar
oto boyacı var bir tanıdık, sordum 100-125 TL gibi bir rakam tutar dedi
plastik için özel bir astar atıp üzerine boya yapılması lazım dedi
yoksa zamanla boya atarmış
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Haziran 16, 2015, 15:06:42 ÖS »

üstat kabini boyatma düşüncem zaten vardı
internette gezinirken denk geldim bu renk açma işlemine
bir deneyeyim eğer iyi olursa boyatmaya gerek kalmaz diye
tam istediğim gibi bir şey olmadı ama işe yaradığını gördüm
akşam bir tekrar bakim bakalım durum ne olacak
boya işini evde yapmayı kesinlikle düşünmem
o boyutta boya yaparsam dediğin gibi ev batar
oto boyacı var bir tanıdık, sordum 100-125 TL gibi bir rakam tutar dedi
plastik için özel bir astar atıp üzerine boya yapılması lazım dedi
yoksa zamanla boya atarmış

bence verdiği fiyat gayet güzel. kendin yapsan tanesi 15 TL'den en az 10 kutu sprey boya giderdi o yüzeye. astar konusunda da haklı.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Haziran 16, 2015, 15:31:49 ÖS »

ok üstat teşekkürler verdiğin bilgiler için
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Haziran 17, 2015, 00:59:17 ÖÖ »

akşam eve geldim sabah uyguladığım işlem ne durumda diye baktım
dün uyguladığım işleme açıcı denilen toz da ilave etmiştim bugün uygularken eklememiştim
açıcı uygulandığında daha iyi sonuç olmuştu ama buda fena değildi
leke gibi duran kısımlar streç film den kaynaklanıyor gibi görünüyor damla gibi lekeler oluşuyor çünkü
cif ile temizleyeyim bir ne olacak bakalım dedim, bir şey değişmedi
sonra 500 numara zımpara ile cif li su kullanarak sulu zımpara yaptım
lekelerin geçmeye başladığını gördüm
zımpara makinası almıştım daha önce kullanmamıştım test etmek için çıkardım kutusundan içerisinde gelen zımparaların en küçük dişli olanı 240 numara zımparaydı taktım cihaz ve başladım zımparaya
çok büyük kolaylıkmış arkadaş bu alet her eve lazım Kahkaha
240 zımpara ile zımparayı yapıp sonrasında elle 500 numara zımpara cif li su yardımıyla işlemi bitirdim
sonuç perfect Kahkaha bence şimdi oldu ve bu uygulamayı tüm kabine uygulayacağım, yüzeydeki leke ve çiziklerde geçti
bunun üzerine birde polisaj yapıldı mı on numara olur herhalde
polisaj konusunu daha sonra araştırıp bilgileri paylaşırım
işlem sonucu durum

kalıcılığı nasıl olacak bilmiyorum ama zamanla göreceğiz artık
zımpara ile kazıma da yaptığım için ben uzun süre dayanacağını düşünüyorum
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:37:36 ÖS Gönderen: evreno » Logged
keikonda
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Haziran 17, 2015, 02:50:44 ÖÖ »

Parçalar harika görünüyor, bu gidişle kabin sıfırdan farksız olacak Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #118 : Haziran 17, 2015, 03:01:55 ÖÖ »

eğer zımpara ve parlatma işine girişeceksen diğer parçalarda peroksit ile uğraşmana gerek yok. zaten peroksitin etkilediği yüzeyi zımpara ile alıyorsun.

parlatma işini de araba pasta cilası ile yapabilirsin. şu turtle wax miydi neydi ben onunla gayet başarılı sonuçlar almıştım.

zımpara makinan nasıl? yuvarlak mı? fare denilen üçgenlerden mi? yuvarlaksa ucuna keçe uç takıp parlatma da yapabilirsin, düşük hızda ama! aynı yerde çok tutarsan plastik ısınır ve erir.

parlatma işini önce tek parçada deneyebilirsin. tatminkar bir sonuç alırsan diğer parçaları tek tek değil kabini bir araya getirdikten sonra bir bütün halinde yap, araba gibi yani. böylece hem eşit parlaklık olur hem de daha kolay bitirirsin işini.

kavisli yüzeyleri zımparalamak için de sünger zımpara tavsiye ederim. son zımpara katı için 1200'lük su zımparası kullanırsan neredeyse pasta cilaya bile ihtiyaç duymayacak kadar parlak sonuçlar alabilirsin (yine de en son pasta cila yaparak "cillop" gibi tamamlarsın işi)

bak bu iş güzel sonuçlanırsa bende deneyebilirim.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Haziran 17, 2015, 14:37:38 ÖS »

Parçalar harika görünüyor, bu gidişle kabin sıfırdan farksız olacak Kahkaha

sıfır gibi olmayacak ama en azından iyi duruma gelecek kısmetse
cihazın hak ettiği ilgiyi göstermeye çalışıyorum
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: