Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAtariAtari - DonanımSIO2PC ve SIO2PC-USB Üzerine Beyin Cimnastiği
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SIO2PC ve SIO2PC-USB Üzerine Beyin Cimnastiği  (Okunma Sayısı 29022 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ağustos 14, 2015, 22:40:36 ÖS »

SIO2USB daha mantıklıymış.
Evet, com portum yok ki benim diyenler bunu yapsın =) Ben sio2pc'yi yaptıktan sonra çıkmış bu, görseydim bunu yapardım.

TapuinoMini Alışveriş Listesi'ndeki USB-TTL'de gerekli RI sinyali yok ama şu iki modelde mevcut.
Simon, aslında RI olmasa da olur. Handshake sinyali olarak  DSR, RI veya CTS sinyalleri kullanılabiliyor. Pc'deki sio emulator programlarının options'larında bu sinyallerin seçimi yapılabiliyor zaten. Tabi DSR, RI, CTS sinyallerinin tamamı bulunsa zararı olmaz =) Bu sinyallerden biri ve ilave olarak RX, TX sinyalleri bir de GND hattı kullanılıyor, toplam 4 bağlantı.

Hatta sadece FT232 değil CP2102 falan da oluyorsa daha ucuzları da var. Kahkaha
Entegre pek farketmez sanırım. Önce ucuz olan PL2303, CP2102'lerden alıp denemeli. FT232RL'li olanlar pahalı biraz.

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Ağustos 14, 2015, 22:44:28 ÖS »

Evet haklısın, RI yerine CTS veya DSR'de kullanılabiliyormuş. Yani hali hazırda TapuinoMini programlamak için aldığınız USB-TTL'de kullanılabilir bu durumda.

Alıntı
TxO (from PC) => Atari Rx; RxI(from PC) <= Atari Tx. AspeQt can use RI, CTS or DSR (not DTR, its out from PC)

http://atariage.com/forums/topic/182392-sio2usb-with-a-ftdi-basic-breakout-board/?p=2286712

Ortak GND'yi de unutmamak lazım tabi.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ağustos 14, 2015, 22:49:57 ÖS »

Elimde CP2104 var, bunu deneyebilirim o zaman. Sio2PC'de olduğu gibi diyota, entegreye falan gerek yok değil mi? Sadece dört kabloyla işi hallediyoruz bu şekilde.

Hatta SIO soketi falan da olmadan jumper kablolarını doğrudan 800XL'nin portundaki pinlere taksak oluyor değil mi
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Ağustos 14, 2015, 22:59:23 ÖS »

Bence bal gibi de olur.

Bu arada bu projenin adı SIO2USB değil SIO2PC-USB olması gerek diye bir muhabbet dönmüş şu başlıkta. Kahkaha

Alıntı
Is it only me, or are more people getting rather confused by different interfaces with the same name?

Since 2007 Sio2USB is an interface created by ABBUC/RAF.
Now there is this Sio2USB from that side the topicstarter writes about.
Then there is Sio2PC with USB connector ... some people also do call that Sio2USB.

In my opinion this s*cks.

In my opinion the ABBUC/RAF version is the only REAL Sio2USB since that one is indeed SIO to USB (stick).

All other versions are still a Sio2PC where the pc connection is USB.

An original Sio2PC isn't called a Sio2RS232 right? So why would we call a Sio2PC with USB connection suddenly a Sio2USB?

The word after the "2" should refer to the (storage)device.

Sio2IDE -> the Sio is talking to an IDE drive.
Sio2SD -> the Sio is talking to a SD drive.
Sio2USB -> the Sio is talking to an USB drive.
Sio2PC -> The sio is talking to a PC.

That all makes sense.

http://atariage.com/forums/topic/182392-sio2usb-with-a-ftdi-basic-breakout-board/?p=2287072

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Ağustos 14, 2015, 23:04:36 ÖS »

Ben o zaman haftasonu deneyeyim şu bağlantı işini. Arkadaki SIO pinlerini iyi bir incelemek lazım ama, yanlış yere dokundurup da yakmayalım birşeyleri
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ağustos 14, 2015, 23:24:27 ÖS »

Evet haklısın, RI yerine CTS veya DSR'de kullanılabiliyormuş. Yani hali hazırda TapuinoMini programlamak için aldığınız USB-TTL'de kullanılabilir bu durumda.

Biri usb to ttl diye satıyor, öbürü usb to rs232 diye satıyor bu çeviricileri, kafayı karıştırıyorlar. Dediğin gibi Tapuino'da kullandığımız çeviricileri de kullanabiliriz mantıken =)

Alıntı
TxO (from PC) => Atari Rx; RxI(from PC) <= Atari Tx. AspeQt can use RI, CTS or DSR (not DTR, its out from PC)

http://atariage.com/forums/topic/182392-sio2usb-with-a-ftdi-basic-breakout-board/?p=2286712

Ortak GND'yi de unutmamak lazım tabi.

Evet, iletişimde DTR sinyali kullanılmıyor.

Elimde CP2104 var, bunu deneyebilirim o zaman. Sio2PC'de olduğu gibi diyota, entegreye falan gerek yok değil mi? Sadece dört kabloyla işi hallediyoruz bu şekilde.

Hatta SIO soketi falan da olmadan jumper kablolarını doğrudan 800XL'nin portundaki pinlere taksak oluyor değil mi

Üzerinde DSR, RI, CTS sinyallerinden biri olması yeterli. TX, RX ve GND default olarak vardır. Diyot falan yok, entegre de çeviricinin üzerinde zaten =) Evet dört kablo yeterli.
İyi bulmuşlar dupont kablo yöntemini. Dupont kablonun dişi tarafını sio portundaki pinlere takıp, üzerine biraz sıcak silikon yaptın mı tamamdır. Silikonu soğuduktan sonra çekebilirsin, takıp çıkartmalı olur o şekilde.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Ağustos 14, 2015, 23:39:02 ÖS »

Bu arada bu projenin adı SIO2USB değil SIO2PC-USB olması gerek diye bir muhabbet dönmüş şu başlıkta. Kahkaha
Doğru söylüyor esasında o arkadaş. sio2usb'de Atari ile pc arasında native usb iletişimi yapılmıyor, rs232 iletişimi + usb çevirici kullanılıyor. Onun için sio2usb yerine aslında sio2pc usb versiyonu demek lazım.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ağustos 14, 2015, 23:40:17 ÖS »

Ben o zaman haftasonu deneyeyim şu bağlantı işini. Arkadaki SIO pinlerini iyi bir incelemek lazım ama, yanlış yere dokundurup da yakmayalım birşeyleri
Aman dikkat =)
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ağustos 14, 2015, 23:41:13 ÖS »

Yanılmıyorsam bağlantılar şu şekilde olmalı:

Eğer çalışmazsa RX/TX yerleri değiştirilip tekrar denenecek
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ağustos 15, 2015, 00:01:51 ÖÖ »

Oradaki pinout doğru görünüyor:

Bence RX ve TX'leri önce çapraz bağlayarak dene =)
Çeviricideki DSR/RI/CTS'in birini sio pin7'ye, çeviricinin GND'sini sio pin4/6'ya.
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ağustos 15, 2015, 18:32:12 ÖS »

Bağlantı sorunsuz çalıştı Tabi dupont kabloları kısa olduğu için dizüstü ile tuhaf bir pozisyonda denemek zorunda kaldım, ama çalıştığını görmek yeterliydi. Şimdi daha uzun mesafeli bağlantı için neler yapabilirim onu düşünmek lazım.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Ağustos 15, 2015, 19:30:08 ÖS »

Bugün ben de merak ettim, elimdeki usb2ttl çeviriciler ile sio2usb'yi deneyeyim dedim, ama sonuç başarısız oldu. SIL2104 entegreli olanda RI/DSR/CTS sinyalleri vardı, ama hiçbiriyle çalışmadı. Neden olmuyor peki diye araştırınca, çeviricinin Atari sio'ya uygun olan 5V IO geriliminde, yani 5V modunda çalışması gerektiğini okudum. SIL2104'lü çeviricinin çıkışlarını ölçünce 3.3V olduğunu gördüm, 5V moduna geçirebilmek için üzerinde jumper olmadığı için ve 5V hack'i zor olduğu için ondan vazgeçtim. Bir de 3.3V/5V modu seçilebilir olan CH340G'li çeviriciyi deneyeyim dedim, ama onda da RI/DSR/CTS sinyallerinin pinleri yoktu. Üşenmedim CH340G'nin datasheet'ine bakarak entegrenin DSR bacağına kablo lehimleyip sinyali eklediğim pin header'a verdim. Ama ne 3.3V'da ne de 5V'da çalışmadı. Windows, çeviriciyi com port olarak görüyor tabi, Ape ve AspeQt de önce com port başarıyla açıldı falan diyor, ama herhangi bir ATR dosyasını boot'latırken 800xl birkaç sektör okuyor ve duruyor.

Anladım ki bu çeviricilerden hayır yok, peki hangi entegreli çeviriciler uygunmuş diye araştırınca, herkesin tek ağız olarak FT232RL entegreli olanlardan bahsettiğini gördüm. Sonuçta bir adet FT232RL'li usb to ttl / usb to rs232 çevirici almak gerekiyor maalesef. Neyse ki fiyatları çok yüksek değil, ebay'de 2.38$, aliexpress'de 1.87$'dan başlıyor. Üzerlerinde DSR sinyali yok, ama RI veya CTS sinyali ile bu iş olur. RX ve TX sinyalleri default olarak bulunuyor zaten. Önemli bir nokta olarak, 3.3V/5V çalışma modu seçilebilmeli:

Hatta sio2pc'yi usb'den bağlayabilmek için kullanılan usb-rs232 kablolarında da bu FT232RL entegresi olması gerekiyormuş. Diğer entegreli ucuz çeviricilerde sorun çıkıyormuş. Yetmedi, sio2pc'yi usb-rs232 kablolarıyla kullanınca Ape programı, sanal com port'larda hata veriyormuş, sadece AspeQt kullanılabiliyormuş.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2015, 19:43:13 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Ekim 18, 2015, 22:07:25 ÖS »

Yukarıda bahsettiğim FT232RL entegreli çeviriciden alıp denedim, şu teknikle sorunsuz çalışıyor:

Bağlantı bilgisini vermiştik, ama bir daha yazayım (Pinout'lar yukarıda var):

Sio Port                     FT232RL usb to serial adaptor
pin3 - RX                    TX
pin5 - TX                    RX
pin7 - Command        CTS veya RI
pin4 - GND                 GND

FT232RL adaptör üzerindeki RX ve TX sinyalleri yerine, RXD ve TXD sinyalleri de kullanılabiliyor. Adaptörün 3.3V / 5V jumper'ı Atari forumlarında 5V'da kalsın deniyor gerçi ama 3.3V'da da çalıştı, onu anlamış değilim. Adaptördeki CTS ve RI handshake sinyallerinden hangisi kullanılacaksa, onu AspeQt'in options'ından seçmek gerekli. Tabi bir de adaptörün COM port'u seçiliyor. Yine options'taki Baud Rate'i önce 1x'de deneyin. Ben 3x'i sorunsuz kullanıyorum, ama standart Atari Dos ile 3x hıza çıkamazsınız.

Sio emulator programı olarak Ape maalesef kullanılamıyor, geriye AspeQt kalıyor, ama AspeQt de gayet iyidir.
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: