Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımCommodore Teybini PC'ye Bağlamak
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore Teybini PC'ye Bağlamak  (Okunma Sayısı 25489 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 30, 2006, 08:54:53 ÖÖ »

Commodore teyp ünitesini PC'ye bağlayarak, Commodore kasetlerini PC'ye aktarmak, PC'deki .TAP (teyp dosyalarını) kasete yazmak mümkün. Bu amaçla geliştirilmiş C64S teyp adaptörü konusunda bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

C64S teyp adaptörü

C16/Plus4 teybini bağlamak için adaptör

Teyp dosyalarıyla ilgili (.tap) utilityler

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2007, 12:14:04 ÖS »

Aramızda bu adaptörü kullanarak transfer yapmış birisi var mı arkadaşlar?

Bir garip COMMODORE fanatiği...
Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2007, 12:18:53 ÖS »

Disket olayini cozmek lazim abi,kaset bayar
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2007, 12:21:55 ÖS »

Bayar baymasına da benim için zevkli olacağı kesin.Çünkü uzun bir süre datasetli c64 kullandım.Pratik olmasa da keyifli olur.  Kahkaha

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2007, 12:37:49 ÖS »

teyp bayar... Ama ne zaman Atari800XL'e teypten bişey yüklemeye çalıştım, baymanın ne demek olduğunu o zaman anladım. C64 kullanıcıları çok şanslıymış Atari800XL'de teypten oyun yüklemek, birşey yüklemek tam bir işkence.

Bencede en güzeli disket sürücü...Ama teypten yüklerken ses ve müzik olarak çok güzel olan oyunlar vardı. mesela Rambo The Last Ninja..The Way of The Exploding Fist.

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2007, 12:41:31 ÖS »

"Myth"te de acaip sağlam müzik ve grafik vardı yükleme sırasında.99 counter'da çıkıyodu bekle allah bekle.Ama ısrarlıyım eğlenceli olacağı konusunda.Yok mu ya bu adaptörü kullanmış kimse?
Bir de atari 800XL'de saçmasapan yükleme sorunları oluyomuş,bi arkadaş anlata anlata bitiremiyo yıllardır.Kulakların çınlasın Özgür...
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2007, 12:44:37 ÖS Gönderen: commodorefan » Logged

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2007, 12:48:44 ÖS »

800XL'de yükleme yaparken, arkadaşlar kıpırdamıyormuş. Nefes almıyorduk diyor. Odaya biri girse, ışığı açsa, pat diye Load Error veriyor diyordu. Bende 5-6 ay kadar önce PC speaker'dan Atari800XL için kasete çekim yaptım. Sorunsuz yükleyecek sanıyorum. neler çektim Meğerse bayağ sıkıntılıymış. Birde Turbo diye bişey yok.. 200-250 counter.

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2007, 12:57:36 ÖS »

Ya bence "atari800XL"de yükleme maceraları diye bi başlık açalım.Amma bu dertten muzdarip adam varmış be  Bana arkadaşın anlattığı maceraları ona mahsus sanıyodum ama dertli çokmuş.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2007, 13:15:18 ÖS »

Kaset çekimi konusunda ben Sinclair için şunu yaptım:

1- Basit bir teyp(microfon ve kulaklık girişli) buldum. Bunu PC nin ses kartı çıkışına mic girişinden bağladım.
2- Boş kaset yerleştirip, teypte record tuşuna bastım.
3- winTzx programı ile tzx dosyasını çaldım.

Oluşan kaseti ve aynı teybi sonra sinclair e bağladım ve yükledim.

Aynı işlemi bir de Pc nin ses çıkışını doğrudan Sinclair e bağlayarak tekrarladım. Bunda da sonuç başarılı idi.

Commodore da olmaması için bir sebep var mı? En fazla Commodore teybine göre kafa ayarı gerekir diye düşünüyorum.

Felix_c64
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2007, 13:18:53 ÖS »

Eğer böyle bir kabloyu yapabilirsem elimdeki Boulderdash kasetlerini PC'ye aktarmak isterim.Malum Türk yapımı Boulderdash'lar nette yok.Yada ben yaparım, yaptım bile diyen varsa göndereyim kasetleri.Gerek yok diyenler parmak kaldırsın lütfen.
Felix_c64
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2007, 13:27:26 ÖS »

Alcofribas hocam bendeki Sinclair'in de teybi yoktu.Normal kasetçalar ile oyun vs.. yüklüyordum.Bir kaseti yaklaşık 30-35 dakikada yüklüyordu.Sonra oynamayıp kapatıyordum  Kahkaha Çünkü ayırdığım zaman doluyordu.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2007, 13:30:54 ÖS »

Alcofribas hocam bendeki Sinclair'in de teybi yoktu.Normal kasetçalar ile oyun vs.. yüklüyordum.Bir kaseti yaklaşık 30-35 dakikada yüklüyordu.Sonra oynamayıp kapatıyordum  Kahkaha Çünkü ayırdığım zaman doluyordu.

Üstat ne yaptın sen? 30-35 dakika değildir... Max 10 dakikadır ama sen disket sürücü ile arkadaşlarında falan tanışmışsan sana o 10 dakika tabiki 30-35 dakika gibi geliyordur... Kahkaha

Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2007, 13:50:38 ÖS »

Bir bir bucuk sene atari 800XL kullandim.Abimle kaseti koyar iki tusa basar sonra evin icinde turlamaya baslardik
Ama gene de zewkliydi sonra bu sorun cozulmustu baska bi teyp mi almistik bisey mi yapmistik tam hatirlamiyorum ...
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2007, 14:34:13 ÖS »

PC'ye 64 teyp bağlama olayı güzelmiş. Daha önce hiç denemedim ama elimde çalışır halde bir teyp var. Belki gerekli donanımı ayarlarsam deneyebilirim.

Bu arada Bakkada'yla yaklaşık aynı dönemlerde Atari 800XL kullanmışız. Daha önce muhabbetini de yapmıştık. Arkadaşımdan aldığım Commodore 64 için olan Programcının El Kitabı'ndaki ilk 1-2 örnekten sonrası Atari Basic'inde çalışmayınca dellenip Commodore 64 almıştım Karar salakça olabilir ama şu anda hiç pişman değilim. Atari 800XL'in en büyük avantajı basicinin grafik komutları içermesindir. Commodore anca Simon's Basic ile falan kapatıyordu arayı.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ocak 09, 2007, 15:02:45 ÖS »

Normal kasetçalar ile oyun vs.. yüklüyordum.Bir kaseti yaklaşık 30-35 dakikada yüklüyordu.

Zx Spectrum'un *standart* kaset yükleme hızı yaklaşık 1350 baud. Yaklaşık diyorum çünkü bu baud tüm bitlerin 1 olması durumda böyle. eğer bitler 0 ile doluysa baud rate ikiye katlıyor. Ortalama 1500 baud diyebiliriz.

Bu durumda 48k bilgi yaklaşık 3-4 dakikada yüklenir. 112K bir teyp 10-11 dakikayı bulur. Fakat 85 sonrası dönem çıkan tüm oyunlar bir çeşit turbo kullanıyordu, bu sayede hız 2500 baud'u aştığı oluyor. Bu da 112K'lık oyunların 7 dakikada yüklenmesi demek oluyordu. Alcatraaz ve blipload sevdiğim turbo yüklemelerden. Adamlar yapmış yani Kahkaha Süperdir. Hatta bir oyun yüklenirken pacman oynatıyordu. Hangisiydi o?

C64'ün standart yükleme hızını bilmiyorum, ama 300 baud civarı olduğunu hatırlıyorum. Sanırım commodore insanları diske yöneltmek için teyp işini bir kenara bırakmış.

Ben de şöyle bir yöntem yaptım. tap2wav diye woody'nin yazdığı bir program var. Onu kullanarak dosyaları bir audioCD'ye yazdırdım. Sonra dvd playerımı speccy'e bağlayarak oyunları yüklüyorum. Bir CD 20 oyun alıyor Kahkaha

Tabi direkt olarak da bağlayabiliyoruz, problem yok. Ama MP3 kötü bir fikir, MP3'den yüklemek problem oluyor çoğu zaman, bitrate'i nekadar arttırırsan arttır, mp3 aktarım sinyalinin bizim duymadığımız ama önemli kısımlarını attığı için yükleme hataları yaşayabiliyorsunuz. Ama speccy'de zaten kulaklık girişi var diye kolay bunlar.

C64'çü arkadaşlara da bir önerim olacak bilmem faydalı olur mu ama, araba teyplerinde mp3 çalmak için kaset şeklinde arabirimler var. Onları alıp kullansanız ve arabirim'in ucunu pc'nin kulakluk çıkışına taksanız olmaz mı?

Ama bidakka ben ters anlamışım Kahkaha bu PC'den c64'e aktarmak için olur.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2007, 15:05:42 ÖS Gönderen: Arda » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: