Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)yavuzg'den İkinci Parti Scartcade Bekleyenler Klübü
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: yavuzg'den İkinci Parti Scartcade Bekleyenler Klübü  (Okunma Sayısı 69987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Şubat 24, 2017, 12:26:00 ÖS »

Eline sağlık Yavuz abi gerçekten güzel görünüyor
Bu arada ilk resimdeki commodore hesap makineside gözden kaçmıyor Yavuz abi

Teşekkürler Özgür.

commodore hesap makinesini aksesuar olarak değil gerçekten kullanıyorum Bu projede kutunun üzerine yapıştırdığım kağıt sticker'ın ölçülerini hesaplamak için kullandım mesela

Abi bunun Amiga - Commodore versiyonu olsa, hiç gözünün yaşına bakmadan direk en az 3 tane alırdım. Bir çok kişinin hayalidir eminim ki? Yok mu öyle bir proje abi? Yanına gelip çıraklık dahi yaparım, getir götür yaparım. Konya sokağa gider malzeme alırım. Kahkaha

Öhöm benim soru havada kaldı. Hatırlatayım dedim. Kahkaha

@agony, doğru havada kaldı senin soru Yok abi Commodore/Amiga versiyonu olmayacak...

Bu arada bir adet de ben istiyorum  Masum

çok ihtiyacım yok tu, ihtiyacı olanlar alsın, @yavuzg üstadın da vaktini almayalım diyordum ama çok güzel bir ürün ortaya çıkarmış, üstad eline sağlık
üstadın el emeğini taşıyan bir ürüne sahip olmak bir ayrıcalıktır.

tükanın önünü kapatmayayım ve sıraya gireyim ben Kahkaha

Evet aslında sen o işi gayet pratik ve şık bir şekilde çözmüştün ki aslında bir arcade kabin içi ortamı ihtiyacımız olan voltajları rahatlıkla sağlıyor.

Bu devrenin bu tasarımı aslında ne bileyim VGA portundan 5V çalabilmek için veya çaldığı bu 5V'u 12V'a çevirebilmek (auto AV seçimi) bir de daha geniş yelpazedeki ekran kartlarından gelen senkronizasyon sinyallerini TV'nin anlayacağı 15Khz negative sync sinyale dönüştürmek. Kısaca uygulama alanını daha geniş yelpazeye yayabilmek ve süreci "son kullanıcı dostu" hale getirmek...

UMSA'ya ölüüüüm

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Şubat 24, 2017, 12:30:25 ÖS »

Usta Rgb voltaj 1.5 ve 3volt destegi. Olcakmi usta. renkler daha canli super olurdu 

@mesa, o gereksinim sadece Arcade Monitör'ler için geçerli. TV'ye bağlantı için SCART standartını takip ediyoruz, yani 0.7V

Belki ilerde bunun da arkasına bağlanabilen video amfisi yaparım, arcade monitör desteği için ama yakın zamanda değil. şimdilik bir çok kişinin kullanmayacağı bir özellik için maliyeti artırmayı istemedim.

yeni özellikler de eklenmiş sanırım
süper görünüyor, eline sağlık üstad

Evet, "15Khz hız limiti" mesela

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Şubat 24, 2017, 13:22:37 ÖS »

@mesa    ; arcade monitor için benim bildigim 5v ihtiyaci var..ama üstadin dedigi dogru Tvler icin 0.7 volt..

Zaten üstad soylemis ilerde belki yaparım diye bunun bir Tık ötesi bi nevi J-PAC oluyor ...joystick kısmi haric..

bu gidişle sevgili üstadimuza Onuda yaptırjriz ellerin dert görmesin...

üstad bu arada cok lazim degil ama 25khz seçeneği aktif olmicak gibi gözüküyor.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2017, 13:26:51 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Şubat 24, 2017, 13:39:11 ÖS »

üstad bu arada cok lazim degil ama 25khz seçeneği aktif olmicak gibi gözüküyor.

Evet, TV'lerin SCART girişinden desteklediği bir mod değil 24Khz. TV yayın standardı 15Khz.

Ancak bu 15Khz limitleme kısmına da PCB üzerinde bir jumper koydum. Olaki herhangi bir sebeple devredışı bırakmak istenirse, örneğin elindeki TV hasbelkader SCART üzerinden 24Khz destekliyorsa mesela, SCARTCADE'i açıp 15Khz limitleyiciyi jumper'ı sökerek kolayca devre dışı bırakman da mümkün.

Ama dediğim gibi, TV'de 24Khz (SCART üzerinden) pek rastalayabileceğin bir özellik değil.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Şubat 24, 2017, 13:48:19 ÖS »

Üstad  eline saglik,  bizdeki monitörler sen daha iyi bilirsin15 25 ve 31 khz desteliyor..

Jumper isi çok yerinde olmuş ustad okbaby de de iş gorur..
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Şubat 24, 2017, 14:00:04 ÖS »

Üstad  eline saglik,  bizdeki monitörler sen daha iyi bilirsin15 25 ve 31 khz desteliyor..

Jumper isi çok yerinde olmuş ustad okbaby de de iş gorur..

Heroman, OK Baby kabininde multi-sync monitör var ama eğer o monitör ile SCARTCADE kullanmayı planlıyorsan şimdiden söyleyeyim bu cihaz işine yaramaz!

Sebepleri:

1) SCARTCADE bir arcade monitör video amfisi değil
2) SCARTCADE VGA soketi SCART sokete değiştiriyor, senin monitör şasesinin üzerinde VGA girişin zaten var.
3) MAME bir PC'yi, video amfi devresi bile kullanarak multi-sync monitöre bağlamak TEHLİKELİ'dir. MAME'de zırt pırt oyun kolayca değiştirilebildiği için bir 15Khz, bir 24Khz üzerine bir de 31Khz'Lik oyun açarsan multi-sync şaseyi eline alırsın ona göre

Arkadaşlar, hatırlatayım tekrardan, beklenti bu ve benzer şekildeyse (yani arcade kabinde arcade monitör ile kullanmak için) bu alet işinize yaramaz!

SCARTCADE sadece PC'nizi TV'ye SCART üzerinden "kolayca" bağlamanız için cihaz. (Arcade kabin içinde PC + MAME + standart bir TV senaryosu için de ideal)

Ayrıca;

SCARTCADE bir upscaler/downscaler değildir. PC'nizi Soft15Khz, calamity'Nin ATI kartlar için özel CRT_EMU sürücüleri veya başka bir şekilde (Powerstrip vs ile) 15 Khz video sinyali verebilecek hale getirebiliyor olmanız lazım.

Bunu aldığı gibi, PC'de herhangi bir modifikasyon yapmadan takıp mevcut çözünürlükte TV'den görüntü almaya hayal eden varsa aman diyim lütfen listeden adını sildirsin, beklentileri doğru belirleyelim şimdiden...

Bu işin nasıl yapıldığına dair sitemizde güzel yazılar var. Özellikle Arcade bölümünde evreno'nun pcdata76'nın çok değerli yazıları mevcut...
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2017, 16:36:53 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Şubat 24, 2017, 14:06:48 ÖS »

Aynen doğru ustad bunları tvde kullanmak daha dogru zaten okbaby de jpac var..

onu ben baska tvde kullancamm   ..okbaby de kullanmak zaten anlamsız,imkansız. .

Ustad benim kastettigim Okbaby de, bii gun şaseye Elveda dersem şayet ayni ebatlarda bi tv bulup onda kullanmakti

Allah gostermesinn Kahkaha Kahkaha
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2017, 14:30:40 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Şubat 24, 2017, 16:40:19 ÖS »

Ustad benim kastettigim Okbaby de, bii gun şaseye Elveda dersem şayet ayni ebatlarda bi tv bulup onda kullanmakti

Valla ne diyim, 10 seneye tüm arcade donanımlar patladığında hepimizin çözümü PC + MAME + LCD TV (Muhtemel CRT TV de kalmayacak) olacak herhalde maalesef

Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #113 : Şubat 24, 2017, 16:59:41 ÖS »

Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar...

Benim elime zamanın da bir up scan diye birşey geçmişti görüntüyü eski arcade oyunlar nin görüntüsüne çeviriyordu...Bu proje de böyle özellik varmı ?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Şubat 24, 2017, 17:16:38 ÖS »

Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar...

Benim elime zamanın da bir up scan diye birşey geçmişti görüntüyü eski arcade oyunlar nin görüntüsüne çeviriyordu...Bu proje de böyle özellik varmı ?

Bahsettiğin donanımı bilmiyorum ancak belirttiğim gibi, bu cihazda scan conversion özelliği yok.

Özetle, MAME'de oyunu gerçek çözünürlüğünde (-switchres) oynat dediğinizde PC monitöründe ya "stretch" edilip gösterilir (suluboya tadında çok iğrenç bir görüntü verir) veya stretch ayarı da yoksa hiç görüntü alamazsınız (PC monitörleri 15Khz'lik düşük yatay tarama hızlarını desteklemez).

Bu senaryoda, oyunları özellikle CRT TV'de gerçek arcade donanımı seviyesinde bir görüntü ile oynayabilmek için PC VGA çıkışının TV'nin SCART video girişine uygun senkronizasyon sinyali formatı ile RGB olarak gönderilmesi lazım. SCARTCADE sadece senkronizasyon sinaylini uygun hale getiriyor. PC'nin yukarıda belirttiğim gibi 15Khz'lik uygun çözünürlükte video gönderebilir şekilde konfigüre edilmesi lazım.

Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #115 : Şubat 24, 2017, 17:21:18 ÖS »

Bahsettiğim şeyi bende hiç hatırlamıyorum ancak ben ps2 ve dreamcast te seneler önce kullanmıştım...Görüntüyü böyle çizgi çizgi yapardı eski arcade salonlarinda ki gibi...

Herneyse ben aradan çekileyim 
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Şubat 24, 2017, 17:29:10 ÖS »

Bahsettiğim şeyi bende hiç hatırlamıyorum ancak ben ps2 ve dreamcast te seneler önce kullanmıştım...Görüntüyü böyle çizgi çizgi yapardı eski arcade salonlarinda ki gibi...

Herneyse ben aradan çekileyim 

Tamam şimdi anladım. O scan line generator diye geçiyor (SLG). O benim diğer projem; CRTSIM...

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7697.0

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Şubat 24, 2017, 17:37:24 ÖS »

Valla ne diyim, 10 seneye tüm arcade donanımlar patladığında hepimizin çözümü PC + MAME + LCD TV (Muhtemel CRT TV de kalmayacak) olacak herhalde maalesef

Valla doğru diyon üstad simdiden sagda solda bazende akrabalara soruyorum eski tvnizi atmayin Haa Kahkaha
Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #118 : Şubat 24, 2017, 17:41:30 ÖS »

Bravo üstat işte buydu görüntüyü çizgi çizgi yapardı inanılmaz olurdu yanlış hatırlamıyorsam hori olabilir marka ama çok oldu zaman...

Ama o gerçekten kolay is değil çok zordur..Mesela Street fighter oynardım ps2 de hem ekranı çizgi çizgi yapardı hemde atlatırdı o arcade salonlarında ki gibi..belkide çözünürlüğü de düşürüyordu...
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Şubat 24, 2017, 17:42:31 ÖS »

Abi bunun Amiga - Commodore versiyonu olsa, hiç gözünün yaşına bakmadan direk en az 3 tane alırdım. Bir çok kişinin hayalidir eminim ki? Yok mu öyle bir proje abi? Yanına gelip çıraklık dahi yaparım, getir götür yaparım. Konya sokağa gider malzeme alırım. Kahkaha

Öhöm benim soru havada kaldı. Hatırlatayım dedim. Kahkaha

@agony, doğru havada kaldı senin soru Yok abi Commodore/Amiga versiyonu olmayacak...

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: