Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Raspberry Pi ve Retro Emulation  (Okunma Sayısı 21120 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 04, 2017, 11:59:46 ÖÖ »

Bir Raspberry Pie sistem kurdum. Bileşenler şu şekilde:

Pie 3 Model B (165 TL)

Microsoft All in One Kablosuz Klavye & Fare (100 TL)

8bitdo NES30PRO Kablosuz Gamepad (150 TL)

İkinci Gamepad olarak da 8bitdo SF30PRO düşünüyorum.

Raspberry çok yetenekli bir cihaz olmasına rağmen amacım emülatör kurmak olduğu için cihaz ile neler yapabileceğimi araştırmadım ve doğrudan Retropie kurulumunu uyguladım. Hedefimde şu sistemler var.

NINTENDO 64

NINTENDO ENTERTAINMENT SYSTEM

NEO-GEO

PC-ENGINE

SEGA MEGADRIVE/GENESIS

SEGA MASTER SYSTEM

SUPER NINTENDO ENTERTAINMENT SYSTEM

MULTIPLE ARCADE MACHINE EMULATOR (AMA HANGİSİ?)

Oyun listelerimi eke koydum, ilgilenen olabilir. İsteyen olursa oyunları da yüklerim ama sanırım internetten indirmek daha kolay gelecektir. Oyun listelerime ekleme yapmak isterseniz sevinirim. Özellikle tercihim platformer, shooter ve beat em up oyunları. O platformun olmazsa olmaz oyunları tabi olmazsa olmaz...

Henüz NeoGeo ve MAME oyunlarını kurmadım. MAME için hangi emülatörü (mame-libretro, mame-mame4all) kullanacağımı bilmiyorum.

Diğer sistemler N64 haricinde sorunsuz çalışıyor. N64 oyunları yavaş çalışıyor, o sistemden vazgeçebilirim henüz karar vermedim.

Gerek Retropie gerekse Raspberry Pie için diğer emülatörler, oyun fikirleri ve diğer tüm tavsiyeler için şimdiden teşekkür ederim.

Sizlerin sistemlerini de görmek isterim... Sanırım herkes ister

* RP3.jpg (151.21 KB, 759x423 - Görüntüleme: 1403 kez.)
* N64.txt (0.36 KB - Yükleme: 659 kez.)
* NES.txt (2.26 KB - Yükleme: 614 kez.)
* PCE.txt (0.57 KB - Yükleme: 713 kez.)
* SMD.txt (0.7 KB - Yükleme: 629 kez.)
* SMS.txt (1.14 KB - Yükleme: 721 kez.)
* SNES.txt (2.42 KB - Yükleme: 672 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2017, 21:04:46 ÖS Gönderen: yinemibamya » Logged

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2017, 12:21:35 ÖS »

Ben de pie3 ile emulatör sistemi kurmak istiyordum. Bu konu iyi oldu. Özellikle mame, ds ve psp oyunlarının durumunu merak ediyorum. Eğer deneme fırsatın olursa bizimle paylaşmanı isterim.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Kasım 04, 2017, 12:33:51 ÖS »

mame ile ilgili sorun yok. Pi3 ün gücü fazlasıyla yeterli. Bende pi3 ile bir sistem hazırladım. Kurduğum Sistemler
Amiga
Amstrad
C64
ZX Spectrum
Neo-geo
Super Nintendo
NES
Playstation 1
N64 - Sorunlu
Sega Dreamcast -Sorunlu
Mame
Dosbox
Retropie için Quake 3 arena

Playstation 2 ve PSP  cihazlarım olduğu için emulatorlerini kurup denemedim.

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2017, 12:45:57 ÖS »

Muhteşem...

Amiga kurulumu için izlediğiniz bir anlatım var mı acaba?

Ben PS1 kuramadım. Özel bir püf noktası var mı acaba?

Quake 3 Arene multiplayer değil, di mi

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2017, 12:50:50 ÖS »

Muhteşem...

Amiga kurulumu için izlediğiniz bir anlatım var mı acaba?

Ben PS1 kuramadım. Özel bir püf noktası var mı acaba?

Quake 3 Arene multiplayer değil, di mi

Amiga için amiberry kurdum. Kickstartları bios içine attım sonra roms içinde amiga klasörüne de adf dosyalarını. Amiberry i çalıştırıp konfigürasyonu hazırlayın kaydedin. Disketleri takın ve kullanın

PS1 için de bios dosyası gerekiyor. Hangi emulatörü kullandığımı hatırlamıyorum. İş nedeniyle şimdi şehir dışındayım. Ancak yarın ya da pazartesi bakar söylerim.

Quake 3 arena multiplayer. Bildiğin quake 3 arena nın arm işlemci sürümü. İnternette halen Quake 3 sunucuları var. Birine bağlanıp oynanabiliyor.
Performansı da çok iyi.

pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2017, 12:52:33 ÖS »

mame ile ilgili sorun yok. Pi3 ün gücü fazlasıyla yeterli. Bende pi3 ile bir sistem hazırladım. Kurduğum Sistemler
Amiga
Amstrad
C64
ZX Spectrum
Neo-geo
Super Nintendo
NES
Playstation 1
N64 - Sorunlu
Sega Dreamcast -Sorunlu
Mame
Dosbox

Bende de ds ve psp var ama insan yine de merak ediyor. Dreamcast oyunlarının hepsinde mi sorun var? Ayrıca kaç GB hafıza kartı kullanıyorsunuz?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2017, 12:57:08 ÖS »

Amiga
Amstrad
C64
ZX Spectrum
Neo-geo
Super Nintendo
NES
Playstation 1
N64 - Sorunlu
Sega Dreamcast -Sorunlu
Mame
Dosbox

Bende de ds ve psp var ama insan yine de merak ediyor. Dreamcast oyunlarının hepsinde mi sorun var? Ayrıca kaç GB hafıza kartı kullanıyorsunuz?

Dreamcast oyunlarının hepsinde sorun yok. Mesela Resident evil veronica idi adı galiba. Çalışıyor Videolar frame atlamalı ama oyunda sıkıntı yok. Taxidriver ya da adını yanlış yazmış olabilirim. Bu oyun da açılıyor. Gerçek Dreamcast performansı yok tabiki.

64GB Class 10 msd  kart kullanıyorum. 100mb okuma 80mb yazma hızı olan samsung marka. 64GB bile benim gibi gözü açlar için yetersiz gelebiliyor Kahkaha Onu da deneyeyim bunu da yükleyeyim derken disk doluyor. Disk dolduğunda başıma retropie konfigürasyon dosyalarının bozulması gibi bir olay geldi. kullanan ve kullanacak arkadaşlar aman dikkat diski tamamen doldurmayın sonra retropie patlıyor. XML dosyalarıyla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz

pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2017, 13:31:34 ÖS »

Amiga
Amstrad
C64
ZX Spectrum
Neo-geo
Super Nintendo
NES
Playstation 1
N64 - Sorunlu
Sega Dreamcast -Sorunlu
Mame
Dosbox

Dreamcast oyunlarının hepsinde sorun yok. Mesela Resident evil veronica idi adı galiba. Çalışıyor Videolar frame atlamalı ama oyunda sıkıntı yok. Taxidriver ya da adını yanlış yazmış olabilirim. Bu oyun da açılıyor. Gerçek Dreamcast performansı yok tabiki.

64GB Class 10 msd  kart kullanıyorum. 100mb okuma 80mb yazma hızı olan samsung marka. 64GB bile benim gibi gözü açlar için yetersiz gelebiliyor Kahkaha Onu da deneyeyim bunu da yükleyeyim derken disk doluyor. Disk dolduğunda başıma retropie konfigürasyon dosyalarının bozulması gibi bir olay geldi. kullanan ve kullanacak arkadaşlar aman dikkat diski tamamen doldurmayın sonra retropie patlıyor. XML dosyalarıyla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz
Büyük bir ihtimalle ben de 64gb alırım. Eğer code Veronica çalışıyorsa benim için harika olur. Yakın zamanda ben de giriyorum bu işe

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Kasım 04, 2017, 13:39:54 ÖS »

Ben 16 GB Sandisk Class 10 kullanıyorum. Fazla fazla yer kalıyor

Sega Saturn ve Dreamcast güçlü donanımlara sahip cihazlar, Raspberry için bir beden büyükler.

Ben arcade sistemlerinin yanı sıra Amstrad CPC, Spectrum ve Atari ile ilgileniyorum. En azından o sistemlerin en iyi 20 oyununu yükleyeceğim...

Peki bir soru:

RP3 ile HDMi'dan görüntü alıyoruz ama 40 inch televizyonum bu iş için büyük kalıyor. İstediğim şey cihazı VGA veya SCART üzerinden küçük bir televizyona bağlamak... Bunu tecrübe eden oldu mu? Ucuz bir HDMi to VGA dönüştürücü kullansak gecikme yaşar mıyız?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2017, 13:47:08 ÖS »

TV den görüntü almak için aşağıdaki adreste anlatılan kabloyu yapmak gerekiyor.

http://www.instructables.com/id/Raspberry-Pi-2-Quick-n-Easy-RCA/

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2017, 15:12:16 ÖS »

Aşağıdaki adreste emulatorde denenmiş dreamcast oyunlarının listesi ve durumları var.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1AD91IcudqHP7dDmEXLO25Pzb85uUgAy4chU2QxlZBQk/edit?usp=sharing

pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Kasım 04, 2017, 20:24:28 ÖS »

Aşağıdaki adreste emulatorde denenmiş dreamcast oyunlarının listesi ve durumları var.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1AD91IcudqHP7dDmEXLO25Pzb85uUgAy4chU2QxlZBQk/edit?usp=sharing
Oynatabildiği oyun az değilmiş.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Kasım 04, 2017, 20:29:12 ÖS »

Evet fena değil. Sadece ufak tefek kusurları oluyor. video oynamıyor oyun donuyor vs.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Kasım 04, 2017, 21:37:55 ÖS »

emulasyon yapılacaksa nacizane önerim x86 mimarisidir
gerisi sadece aksiyondur.
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Kasım 04, 2017, 22:02:31 ÖS »

retropie kuruyorsunuz herşey hazır geliyor. Hatta içinde romlar olan hazır sd kart imajları var link paylaşmayayım. Hyperpie arayüzü ile Hyperspin arayüzü de geliyor.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: