Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı  (Okunma Sayısı 15043 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Mart 20, 2018, 17:13:27 ÖS »

evet şuan göründü foto
sen alt kısım a kol için freze yapmadın sanırım onun için kol boyu kısalmıştır
rahatsızlık vermiyorsa sıkıntı yok tabi ama, bence uzun kullanımda rahatsız edecektir

Evet freze yapmadım, frezem var ama istersem yapabilirim. Fakat bu sefer de malzeme incelecek ve üstten aşağı somulu civata ile montaj yapmam gerekecek.

İlerde kolu sökmek istediğimde üstüne kaplayacağım sticker ve stickerı kapatacak olan pleksiyi de sökmek gerekecek. Du bakalım bşraz daha düşüneyim boyaya kadar.

Bu tüpü koyduğun deliği kabaca bir miktar küçük kesip şu ekte verdiğim resimdeki uçla matkapta işleyerek dışı dar olarak işlersen daha estetik olabilir, hem tüpün dışarı kaçma sorunu da oluşmaz, rulmana denk gelen bir yere klavuz olarak cam çivisiyle ince çıta takabilirsin. Pah açtıktan sonra çıtaları sökersin, bu uçların kavisli olanlarıda var tüpün kenarına cuk oturur.

Fotoğrafdaki freze ucundan elimde var, fakat asıl sorun tüpün dışı gibi kalıp çıkarmakta. Yani klavuz çıtalarını düz çaktığımızda tüpün dış kavisini çıkaramayız.

Zaten daha da uğraşmam oldu bitti tüp işi
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #76 : Mart 20, 2018, 17:26:41 ÖS »

İlerde kolu sökmek istediğimde üstüne kaplayacağım sticker ve stickerı kapatacak olan pleksiyi de sökmek gerekecek. Du bakalım bşraz daha düşüneyim boyaya kadar.

kolu sökmek istediğinde kontrol panel üzerine yapacağın çalışmalar etkilenmez aslında
kol sapının alt kısmında bir pim vardır onu çıkarınca sapı yukarıdan çekerek çıkarabilirsin altta kalan sticker yada pleksi etkilemez bu durumu
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Mart 20, 2018, 17:44:18 ÖS »

Kolu sökmek derken sadece çubuğu demek istemedim, bütünüyle sökmekten bahsetmek istedim. Yoksa zaten bu haliyle yerine oturtmak için segmanı söküp kolu yukarıdan aşağı geçirip segmanını geri takıyorum.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #78 : Mart 21, 2018, 02:27:15 ÖÖ »

Siz ne dersiniz? Böylece kullanayım mı? (kolun orjinal uzunluğu 18 mm kısaldı)

Kontrol panelin üzerine desen/folyo ve plexiglass koyduğunda 5mm daha kısalacak kol.

Normalde ahşap kontrol panele joystick için üstten veya alttan freze ile yuva açman lazım. Ya da ahşap panellere özel bu freze işini yapmak istemeyenler için uzun kollar var ama bat tipi değil genelde ball-top oluyor onlar ve az çeşidi oluyor (örn ultimarc magstick kolları - uzun versiyon).

Şu an muhtemelen alttan freze yapamazsın (ki daha kolay olurdu) zira kontrol panelin ön tahtası freze cihazına engel olacaktır.

Tavsiyem, üstten joystick'in gövdesi kadar bir delik açıp sonra montaj panelinin kalınlığı kadar (5-8 mm civarıdır muhtemel) bir freze yaparsan ileride "iyiki yapmışım" dersin

Bu şekil;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.msg64351#msg64351

olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #79 : Mart 21, 2018, 09:00:43 ÖÖ »

Kontrol panelin üzerine desen/folyo ve plexiglass koyduğunda 5mm daha kısalacak kol.

Normalde ahşap kontrol panele joystick için üstten veya alttan freze ile yuva açman lazım. Ya da ahşap panellere özel bu freze işini yapmak istemeyenler için uzun kollar var ama bat tipi değil genelde ball-top oluyor onlar ve az çeşidi oluyor (örn ultimarc magstick kolları - uzun versiyon).

Şu an muhtemelen alttan freze yapamazsın (ki daha kolay olurdu) zira kontrol panelin ön tahtası freze cihazına engel olacaktır.

Tavsiyem, üstten joystick'in gövdesi kadar bir delik açıp sonra montaj panelinin kalınlığı kadar (5-8 mm civarıdır muhtemel) bir freze yaparsan ileride "iyiki yapmışım" dersin

Alttan freze yapabilirim hala, ön paneli tutkallı değil. Söküp frezeden sonra geri takabilirim, en iyisi bugün uğraşıp 10 mm kadar incelteyim kolun oturacağı kısımı.

Alttan montaj yapmak istiyorum, çünkü üstten oturtma yaptığımda kolun zemini düz değil, sticker yapıştırırken sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum;

sizin şu fotoğraftaki gibi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #80 : Mart 21, 2018, 09:33:47 ÖÖ »

Eğer kontrol panele sadece folyo/stciker yapıştıracaksan dediğin doğru, girinti çıkıntı belli olur.

Ancak ahşap kontrol panelin üzerine bir koruyucu plexiglass veya metal koyacaksan sorun olmaz.

Örneğin Pacman ve Galaxian kabinlerimde ahşap kontrol panelin üzerini aluminyum levha ile kaplamıştım.

Arkadan freze yapmak dediğin gibi üst yüzeyin sorunsuz olmasını sağlar ancak yine de kol kısa kalabilir.

olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #81 : Mart 21, 2018, 14:19:25 ÖS »

Bir cm daha yükseldi, sanırım yeter benim için.

olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #82 : Mart 26, 2018, 13:35:28 ÖS »

Fitil kanalı da tamam ;

Yarın fırsat bulursam ilk dolgusunu atarım inşaallah, acele etmem lazım bitmeyecek yoksa
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #83 : Mart 26, 2018, 16:26:21 ÖS »

Kanalı nasıl açtınız?
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #84 : Mart 26, 2018, 20:00:00 ÖS »

Kanalı nasıl açtınız?

Fotoğrafını çekecektim ama unuttum açıkcası, buna uygun  freze ucu aldım.

Lazım olan olursa işini görmesi için kargolayıp emanet verebilirim. ☺️

Bahsettiğim ucun bir örneği :

« Son Düzenleme: Mart 26, 2018, 20:02:40 ÖS Gönderen: olcay avşar » Logged
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #85 : Mart 27, 2018, 14:21:18 ÖS »

Boya badana başlasın

Özlemişim selulozik kokusunu.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #86 : Mart 27, 2018, 14:22:57 ÖS »

arcede retro kokusu o..  Kahkaha
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #87 : Mart 27, 2018, 16:57:05 ÖS »

Hala ne renk yapacağıma karar veremedim ama? Yardım edin lütfen, tasarımı da mesela daha önce taslak yaptığım gibi sevdiğim her karakteri koyayım mı?

Yoksa belli bir konsept mi yapayım?
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #88 : Mart 27, 2018, 17:50:02 ÖS »

Olcay Avşar , okadar cok tasarım varki  nette kullanacagin , ucu bucağı yok belli bir konsept mi dersen çok yüksek çözünürlüklü resimler var bunları da deneyebilirsin , bunun yanı sıra bence sevdiğin içine sinen bir konsept uygula , kesinlikle göreceli zevk meselesi Mortal Kombat konseptlerine bakabilirsin çok gözü yormayan tirmalamayan  sade bir tasarım dene ben siyah ve kirmiziyi kabinlerde çok seviyorum. ...
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #89 : Mart 28, 2018, 12:34:40 ÖS »

Oha! Bu ne hiz! ben yaziyi gorene kadar proje bitmis!

Kontrol panelin acisi konusuna katiliyorum, cogu kabinde oldugu gibi asagi dogru egim, kabinin yandan goruntusunu daha guzel gosteriyor ve saniyorum, karsidan bakarken butonlarin ve panelin daha gorunur olmasini ve ilgi cekiciligini arttiriyor, fakat ergonomi konusunda, kesinlikle yanlis oldugunu dusunuyorum. Ozellikle dovus oyunlarinda.  Negatif aci daha dogru hakkaten, ama o da olacak is degil, o yuzden duz.

Cam meselesi, aslinda bence evde kullanilacak kabinde cok onemli degil. Ben zaten cami yumruklamaktan cok, kontrol paneline var gucumle vuruyorum. Cami yumruklamayi tercih etsem sorun olurdu tabi, zamaninda salonlara gidenler bilir bir cok arkadas da kontrol paneline vurduktan sonra, cama 1 yada 2 yumruk en son da alttan tekme kombosunu tercih ediyorlar. O yuzden normalde kabinlerde cam olmaz. Ben de kontrol panel uzerine biraktim cami, ve pleksi alana kadar surdan 4mm standart pencere cami kestireyim gitsin dedim. Sonra da degistirmedim. Cami vantuzlar ile yakalayip 2cm yukseltince cikarip alabiliyorum, normalde kendi agirligi ile bastigi yerde duruyor. Bir arcade salonunda bu olamaz kesinlikle.  Hem canina okurlar, hem de kontrol panele erisim cok gerekiyor. Evde vantuzla cami cikar, paneli ac is yap cami geri koy. Sanki tilt makinasi mubarek. Ama genele bakinca pek sorun olmadigina karar verdim.  Yilda 10 kere acsam ne olur... Fakat bir daha yaparsam, ki normalde yapmamam lazim, ama yavuzg yaparsin kesin diyordu, o zaman kontrol panelin altina erisimi herseyden bagimsiz yapiyorum o kesin.

Jeton yok mu??

Gordugum kadaiyla 30 switch var en az kabinde. Switchler PC ye nasil bagli, oncekinde yaptigin gibi USB joystick devresi mi?

Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: