Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAtariSega Mega Drive 2 orjinal mi bakabipir misiniz?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega Mega Drive 2 orjinal mi bakabipir misiniz?  (Okunma Sayısı 3503 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Spirit_rises
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 28, 2018, 18:33:11 ÖS »

Merhaba arkadaslar foruma yeni uye oldum herkese merhabalar,

Yeri burasi mi bilemiyorum ama internet uzerinden satin aldigim bir sega mega drive 2 cihazim var yalniz cok fazla replikasi olduhu icin sizlere sormak istedim.asagida anakartinin fotosu bulunmakta.Bu cihaz orjinal sega mega drive 2 midir? Klon olmayan orjinal?

https://mobile.donanimhaber.com/bu-sega-mega-drive-2-orjinal-midir--131601923
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2018, 19:27:18 ÖS »

Tahmin imkanımı kullanmak istiyorum.

Sağ tarafta görünen iğrenç kabloları hayatım boyunca dandik/klon ürünlerde gördüm. Bence klon. Orjinalinin resminde mc68000 cpu çipi de gözüküyor bunda sanki yok.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
frostemo
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2018, 20:25:03 ÖS »

Merhaba cihazınız klon
Spirit_rises
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2018, 20:34:11 ÖS »

Nasıl anladınız hocam peki? satan kişi orjinal dedi ben de üzerinde Sega 315-5960 kodlu çipi görünce orjinal sandım

dandik klonlardan değil diyebilir miyiz peki?

bunun orjinalini ebayden bakıyorum fakat nasıl anlayacağım var mıdır biryeri şurası şöyle olur şeklinde diyebileceğiniz?

Geos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2018, 20:49:07 ÖS »

orjinal değil klon makina
Geos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2018, 20:53:31 ÖS »

orjinalında  işlemicisi 68000 ve ses için zilog z80 vardır
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2018, 20:56:41 ÖS »

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7440.0

Dediğim gibi anlamak için bir kaç done yeterli aslında
1. Oyun portu vesaire gibi uzantıların kalitesiz oluşu
2. Board'un kasa içinde minicik duruşu.
3. Kablo gibi basit malzemelerdeki kalitesizlik.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2018, 21:03:20 ÖS »

Arkadaşlar konuya az biraz açıklık getireyim de bundan sonrası için referans olsun. Sega Mega Tech arcade kartımı tamir edebilmek için Sega Mega Drive elektronik devre kartı tasarım ve revisyonlarını oldukça araştırmıştım bir deönem

Şimdi...

Soru 1: Cihaz klon mu?

Hem Evet hem Hayır.

Soru 2: Nereden anladınız? Çipin üzerinde SEGA yazmıyormu? Neden klon olsun ki?

Birinci soruya hem evet hem hayır dememin sebebi bu cihaz klon ancak orijinal Sega 315-5960 ASIC çipi kullanılmış. Bu çip geç dönem Sega Mega Drive 2'lerde kullanılan Sega'nın maliyet düşürmek için MD komponentleri birleştire birleştire en sonunda tek bu çipin içinde toplaması (Bu son çip değil MD3'lerde bir seri daha var). Bu çipin içinde Motorola 68000 ve Zliog Z80 işlemcileri de var.

Çip orijinal sega ancak PCB (devre kartı) Sega değil. Nereden anlıyoruz?

1) Model 2 lerde VA-7 diye bir revziyon yok. Üreten her kimse kaliteli bir PCB üretmiş, evet, ancak Sega değil üreticisi
2) Sega üretimlerde PCB üzerinde mutlaka SEGA logosu olur. Bunda yok.
3) Sega hiçbir zaman çiplerin model/kod numarasını üzerinden zımparalayarak okunmaz hale getirmez (IC7 ve IC2'ye bakın)

Kaliteli bir PCB imalatı. Daha dandiklerini de gördüm ancak bu iyi. Muhtemel Sega'dan lisansı bitmiş bir üreticinin elindeki son malları bir araya getirip ürettiği/ürettirdiği bir cihaz...

Spirit_rises
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2018, 15:08:25 ÖS »

Arkadaşlar konuya az biraz açıklık getireyim de bundan sonrası için referans olsun. Sega Mega Tech arcade kartımı tamir edebilmek için Sega Mega Drive elektronik devre kartı tasarım ve revisyonlarını oldukça araştırmıştım bir deönem

Şimdi...

Soru 1: Cihaz klon mu?

Hem Evet hem Hayır.

Soru 2: Nereden anladınız? Çipin üzerinde SEGA yazmıyormu? Neden klon olsun ki?

Birinci soruya hem evet hem hayır dememin sebebi bu cihaz klon ancak orijinal Sega 315-5960 ASIC çipi kullanılmış. Bu çip geç dönem Sega Mega Drive 2'lerde kullanılan Sega'nın maliyet düşürmek için MD komponentleri birleştire birleştire en sonunda tek bu çipin içinde toplaması (Bu son çip değil MD3'lerde bir seri daha var). Bu çipin içinde Motorola 68000 ve Zliog Z80 işlemcileri de var.

Çip orijinal sega ancak PCB (devre kartı) Sega değil. Nereden anlıyoruz?

1) Model 2 lerde VA-7 diye bir revziyon yok. Üreten her kimse kaliteli bir PCB üretmiş, evet, ancak Sega değil üreticisi
2) Sega üretimlerde PCB üzerinde mutlaka SEGA logosu olur. Bunda yok.
3) Sega hiçbir zaman çiplerin model/kod numarasını üzerinden zımparalayarak okunmaz hale getirmez (IC7 ve IC2'ye bakın)

Kaliteli bir PCB imalatı. Daha dandiklerini de gördüm ancak bu iyi. Muhtemel Sega'dan lisansı bitmiş bir üreticinin elindeki son malları bir araya getirip ürettiği/ürettirdiği bir cihaz...

Hocam yukarida linkte bulunan sayfaya bir yeni resim daha ekledim son mesajimda bu ozaman orjinaldir dogru mu hocam? Bu siteye nasil ekleniyor bulamadigimdan oraya ekledim kbakmayin lutfen.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2018, 17:22:11 ÖS »

%100 klon cihaz YAVUZ hocam teknik bilgilerinden sonra
orjinal cihazlar haricinde kullandığım bu tür klonları iki gruba ayırıyoruz

1-) klon cihazlar
2-) sega çipli klon cihazlar

klon cihazlarda tüm klon ve bazı orjinal oyunlar sorunsuz çalışır
bu tür cihazlarda bölge kilidi bulunmaz yani pal ve ntsc oyunlar bazıları hariç sorunsuz çalışır örnek orjinal STREET FIGTER 2 VE ALLADIN oyunlarını taktığınız zaman aşağıdaki yazıya benzer bir yazı çıkar aşağıdaki yazı bölge ile alakalı hatırladığım iki oyunda çıkan yazı cihazın mega drive cihazı olmadığına dair uyarıydı

sega çipli dediğimiz bu tür klonlarda ise tüm orjinal ve klon oyunlar açılır
genellikle son dönemde ARAL ithalatın orjinal diye bize sattığı cihazlardan oluşmakta hala orjinal diye altında aral etiketi olan sega cipli cihazları satanlar mevcut

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 01, 2018, 18:55:03 ÖS »

Tabi koleksiyon amaçlı alınan cihazların orjinalliği önemli ancak oyun için alınan bir cihazın klon olmasını her zaman önemsemiyorum.

Hatırlarsanız bende bir nes klonu vardı. Hem malzeme kalitesi çok iyiydi, hem nazlanmadan tüm oyunları oynatıyordu.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11654.0

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2018, 19:55:47 ÖS »

Hocam yukarida linkte bulunan sayfaya bir yeni resim daha ekledim son mesajimda bu ozaman orjinaldir dogru mu hocam? Bu siteye nasil ekleniyor bulamadigimdan oraya ekledim kbakmayin lutfen.

Evet. Orijinal.

Bu arada mesaj yazarken (hızlı cevap değil "cevapla" dediğinde gelen ekran) mesaj kutucuğunun altında "Ek Seçenekler" diye bir link var, ona tıklarsan resim ekleme seçeneklerini görebilirsin

Ekleme: Sanırım resimdeki "kırmızı tuşlu" tabir edilen euro md. genelde kırmızı tuşlu kasaların klon olma olasılığı az derler zaten.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2018, 19:59:43 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Spirit_rises
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 01, 2018, 21:43:58 ÖS »

Evet. Orijinal.

Bu arada mesaj yazarken (hızlı cevap değil "cevapla" dediğinde gelen ekran) mesaj kutucuğunun altında "Ek Seçenekler" diye bir link var, ona tıklarsan resim ekleme seçeneklerini görebilirsin

Ekleme: Sanırım resimdeki "kırmızı tuşlu" tabir edilen euro md. genelde kırmızı tuşlu kasaların klon olma olasılığı az derler zaten.

evet hocam kırmızı tuşlu olan ingiltere ebayden bakıyorum da.Ilginize verdiginiz bilgilere ayrıca cok tesekkur ederim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 01, 2018, 21:59:51 ÖS »

Yani kırmızı tuşlu veya herhangi bir orijinal mega drive'ı forumda sana satabilecek arkadaşlar vardır diye düşünüyorum uzağa gitmene gerek yok bence...

Aranıyor bölümünde mesaj at istersen.

nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 10, 2018, 13:33:32 ÖS »

Arkadasin verdigi resimde board gozukuyor anlayan icin orjinal veya degil kanisina varilabilir peki kapali olan boardi gozukmeyen makinalarin disina bakarak anlamak mumkun mu bitte   kutulu bir sistem gordum ama anlamadigimdan pek yanasmadim sizce alinirmi

dr.alban_ it's my life,no coke,born in africa,hello africa
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: