Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 11 12 [13] 14   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: IRQHack64 - 5. parti  (Okunma Sayısı 89415 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 09, 2018, 11:16:10 ÖÖ »

Zaman zaman mail'le yahut forumdan kartuşa talep oluyor. Elimiz tutuyorken talepleri karşılıksız bırakmaz olmaz.

Yeni bir parti için pcb siparişini geçtim. İsteyenler bu başlık altından belirtebilir. Telefon / Adres bilgilerini önceden gönderen alıcılar ise önceliklidir.

PCB'ler standart yeşil. Malumunuz gümrük yasaları dolayısıyla tedbiren pcb'leri düşük adetli sipariş ettim. Yine aynı sebepten ENIG finish istemedim.

Fiyatta da güncelleme yapmak durumundayım, yeni parti için belirlediğim fiyat 80 TL + 10 TL kargo bedeli = 90 TL. (Gerçek kargo ücreti benim belirlediğimin altında veya üstünde olabilir, bu şekilde iletişimi daha kolay oluyor)

Orjinal proje başlığı

Daha önceki satış başlıkları,

IRQHack64 ön sipariş - ENIG finish PCB ile

IRQHack64 kartuş - Ön sipariş

Güncel sipariş listesi
---------------------------
1. phoenix (1 adet)
2. savagery (2 adet)
3. freedom (2 adet)
4. attilan (1 adet)
5. AmigaEsref (1 adet)
6. JAX (1 adet)
7. Komodorcu (1 adet)
8. binsekiz (1 adet)
9. slunlucky (1 adet) (zaman aşımı)
10. muhendis (1 adet)
11. Voltron (1 adet)
12. siber06 (1 adet)  (zaman aşımı)
13. Agony (1 adet)
14. Fero (1 adet)
15. selimgokhunavci (1 adet)
16. POLAT27 (1 adet) (zaman aşımı)
17. OZGH (1 adet)
18. Voltron (+1 adet)
19. bices (1 adet)  (zaman aşımı)

PS: Bu arada kişisel kullanım için kartuşu kendiniz de üretebilirsiniz. (Ticaretini düşünen varsa temasa geçebilir)

Özay'ın github'ından Eagle dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Güncel yazılımı daha önce açtığım konularda vermiştim.

* IRQHack64Kullanim.pdf (199.75 KB - Yükleme: 439 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2019, 15:48:44 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #181 : Şubat 27, 2019, 18:04:24 ÖS »

Yeni üretim sonrası siparişini yenilemeyen arkadaşların siparişlerini "Timeout" olarak işaretledim. Başlığı, yazılanları görmemiş olabilirler. Şu an zaten elimde kartuş mevcut, kimseyi mağdur etmeyiz muhtemelen. En azından talep eden / talebinde ısrarcı olan herkesin talebini karşılamış olduğumu düşünüyorum.

bir de; benim el alışkanlığından mıdır bilmiyorum ama  + ve - tuşları yerine yukarı ve aşağı cursor tuşu nasıl olur acaba? 

Bu aslında menü yazılımı ile ilgili çok da komplike olmayan bir detay. Önümüzdeki günlerde projenin source'larını github'a yükleyeceğim. Hedefim kodları derleyip toplamak, bu tip düzenlemeleri nispeten daha sık sizlerle paylaşmak.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Cyr
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #182 : Şubat 27, 2019, 19:27:06 ÖS »

Beni de listeye ekleyebilir miyiz?
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #183 : Şubat 27, 2019, 21:05:06 ÖS »

Beni de listeye ekleyebilir miyiz?

Artık liste takip etmiyorum, ÖM ile adresinizi gönderin, ödeme bilgilerini ileteyim.

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #184 : Şubat 27, 2019, 21:45:10 ÖS »

bir de; benim el alışkanlığından mıdır bilmiyorum ama  + ve - tuşları yerine yukarı ve aşağı cursor tuşu nasıl olur acaba? 

Bu aslında menü yazılımı ile ilgili çok da komplike olmayan bir detay. Önümüzdeki günlerde projenin source'larını github'a yükleyeceğim. Hedefim kodları derleyip toplamak, bu tip düzenlemeleri nispeten daha sık sizlerle paylaşmak.

Eğer source'ları yüklemek için tahmin ettiğim gibi yeni firmware'in son kullanıcıya hitap eder seviyeye gelmesini bekliyorsan bu çok güzel bir haber.

fort_apocalypse'in istediği düzenlemeyi yapabilirim. Ancak hatırlarsan menüyü derlerken programın bellek yerleşimi ile ilgili bir sorun çıkmıştı ve sen Exomizer'ın parametreleriyle oynayarak çözmüştün. O kısım bende kopuk. Eğer nasıl yaptığını hatırlıyorsan veya daha iyisi elinde bir makefile veya bat dosyası varsa bana gönderebilir misin?

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #185 : Şubat 27, 2019, 23:52:16 ÖS »

Eğer source'ları yüklemek için tahmin ettiğim gibi yeni firmware'in son kullanıcıya hitap eder seviyeye gelmesini bekliyorsan bu çok güzel bir haber.

Aslında son kullanıcıya hitap eder hale gelmeden paylaşmak istiyorum. Mıncıran bir iki kişi bile olsa kardır, test etmiş olur, geri bildirim yapar filan. Yeni versiyona en son Ağustos ayında dokundum sanıyorum, yeni versiyonda işin büyük çoğunluğunu çekip çeviren menü ve pluginler oluyor. Ben geliştirmelerimi daha çok aşina olduğum kendi menü programım üzerinde yaptım ama pek tabii senin menüye de port edilebilir. Hatta ortada api olduğu için biraz da iş yazılımcının özgür iradesine kalıyor, daha fazla farklılaşma imkanı var.

Github'a yüklemeden önce kodları düzenleyeyim dediğimde önümde epey bir işin olduğunu gördüm. Kendi düzeninde çalışınca ortalığı epey bir dağıtıyor insan. Bu konuyla ilgili 9 kusurlu hareket varsa 9'unu da yapmışımdır muhtemelen    Güzel tarafı, oturup düzenlemen gerekiyor, düzenleyince de kendi işine de yarayacak aslında.

Hem eski versiyonu hem de yeni versiyonu yükleyeceğim bu arada Github'a. Basit değişiklikleri sadece yeni versiyonda yapmanın çok bir anlamı yok. Çoğunluk belki de firmware'i hiç update etmeyecek çünkü.

fort_apocalypse'in istediği düzenlemeyi yapabilirim. Ancak hatırlarsan menüyü derlerken programın bellek yerleşimi ile ilgili bir sorun çıkmıştı ve sen Exomizer'ın parametreleriyle oynayarak çözmüştün. O kısım bende kopuk. Eğer nasıl yaptığını hatırlıyorsan veya daha iyisi elinde bir makefile veya bat dosyası varsa bana gönderebilir misin?

Şurada var source'lar, bunlar son hali.
http://www.tepetaklak.com/data/IRQHack64TurboSrc.zip

Hatta vatandaşın biri customize edip github'a yüklemiş bile, joystick desteği falan eklemişti sanıyorum.

https://github.com/rainisto/IRQHack64Turbo

Sıkıntı şuydu yanlış hatırlamıyorsam, sıkıştırma kullanıldığı için ben ilk dosya listesini executable'ın sonuna konduramıyordum, bu yüzden senin menü boş liste ile başlayıp arduino'dan request ediyor ve öyle alıyordu. Sıkıştırmayı kaldırdım, yüklemeleri ardışık yapıp daha sonra olmaları gereken yere taşıyacak şekilde ayarlamıştım diye hatırlıyorum. Epey bir zaman olmuş, belki yamuluyor olabilirim

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #186 : Şubat 28, 2019, 00:22:15 ÖÖ »

Evet decruncher arduino'nun programın sonuna kopyaladığı dosya listesinin üstüne yazıyordu. Aklımda sanki cruncher'ın parametreleriyle oynayarak bir şeyler ayarlamıştın gibi kalmış. Gönderdiğin linkteki bat dosyası söylediğin gibi crunch etmeden bin'e kopyalıyor. Demek ben yanlış hatırlıyorum.

Yeni gelecek firmware'de SD karta yazma imkanı olacak mı? Aklımdaki özelliklerin çoğu yazma gerektiriyor.

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #187 : Şubat 28, 2019, 00:37:46 ÖÖ »

Evet decruncher arduino'nun programın sonuna kopyaladığı dosya listesinin üstüne yazıyordu. Aklımda sanki cruncher'ın parametreleriyle oynayarak bir şeyler ayarlamıştın gibi kalmış. Gönderdiğin linkteki bat dosyası söylediğin gibi crunch etmeden bin'e kopyalıyor. Demek ben yanlış hatırlıyorum.

Yeni gelecek firmware'de SD karta yazma imkanı olacak mı? Aklımdaki özelliklerin çoğu yazma gerektiriyor.

Evet SD karta yazma imkanı var. Tek hat üstünden olacağı için pek tabii okumalara göre oldukça yavaş olacak. Yeni versiyon için PCB yaptığımda muhtemelen 8 bitlik bir shift register ekleyeceğim tasarıma hızlı yazma yapılabilsin diye.

Mevcut API komut listesi aşağıdaki şekilde. Basit dosya erişimi için yeterli, tabii arduino'nun bellek kısıtlarından dolayı aynı anda tek bir dosya ile çalışabiliyorsun.

Kod:
;------ Command Byte ------
COMMAND_READ_FILE = 78
COMMAND_OPEN_FILE = 2
COMMAND_CLOSE_FILE = 3
COMMAND_WRITE_FILE = 4
COMMAND_DELETE_FILE = 5
COMMAND_SEEK_FILE = 6
COMMAND_LONG_SEEK_FILE = 7
COMMAND_GET_INFO_FOR_FILE = 8

COMMAND_READ_DIR = 10
COMMAND_CHANGE_DIR = 11
COMMAND_DELETE_DIR = 12
COMMAND_CREATE_DIR = 13

COMMAND_READ_EEPROM = 15
COMMAND_SEEK_EEPROM = 16
COMMAND_WRITE_EEPROM = 17

COMMAND_SET_PORT  = 20
COMMAND_SET_IO  = 21
COMMAND_SET_SOURCE  = 22
COMMAND_INVOKE_WITH_NAME = 23
COMMAND_INVOKE_WITH_INDEX = 24
COMMAND_STREAM = 25
COMMAND_NI_STREAM = 26

COMMAND_END_TALKING  = 30
COMMAND_EXIT_TO_MENU  = 31

twitter | blog
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #188 : Şubat 28, 2019, 00:39:47 ÖÖ »

"SD karta yazma imkanı" SÜPER OLURDU!, sd2iec den daha kullanışlı ve daha ekonomik bir "device" elde etmiş olurduk. Ama custom kernal ve basic rom ile expansion porttan yazma işlemi yapılabileceğini sanmıyorum. belki drive girişine bir bağlantı yapılarak olabilir.

Bana, irq hack64 ten yüklenen programlar, mesela "enter" ile seçilince RUN olsun, "Shift+Enter" ile seçilince run Olmasın yeterli. SD karttaki yazılımı diske veya teybe kaydetmek, üzerinde değişiklik yapmak vs. mümkün olurdu.

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2019, 00:50:50 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #189 : Şubat 28, 2019, 00:42:18 ÖÖ »

"Evet SD karta yazma imkanı var. "

Nasıl yazılacak basic üzerinden, save"xyz",99,1  gibi mi?

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #190 : Şubat 28, 2019, 00:49:21 ÖÖ »

@fort_apocalypse:

Benim yazma imkanı ile sağlamayı düşündüğüm özellikler, menü müziğini açıp kapatma, son girilen klasörü hatırlama gibi şeyler. SD kartı disk gibi kullanmak kernel'i hackleyerek yapılabilir ama çok efektif olmaz gibi.

Bu sorunu şimdi gördüm. BASIC'den çalışan bir kayıt komutu yok. Ancak i_r_on'ın verdiği Command Byte'ları POKE ile girebilirsin.

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #191 : Şubat 28, 2019, 00:54:58 ÖÖ »

"SD karta yazma imkanı" SÜPER OLURDU!, sd2iec den daha kullanışlı ve daha ekonomik bir "device" elde etmiş olurduk. Ama custom kernal ve basic rom ile expansion porttan yazma işlemi yapılabileceğini sanmıyorum. belki drive girişine bir bağlantı yapılarak olabilir.

Bana irq hack64 ten yüklenen programlar, mesela "enter" ile seçilince RUN olsun, "Shift+Enter" ile seçilince run Olmasın yeterli. SD karttaki yazılımı diske veya teybe kaydetmek, üzerinde değişiklik yapmak vs. mümkün olurdu.

Kastınız sanıyorum açılan programlara sd karta save desteği vermek. Evet bu hardware'in çıplak hali ile mümkün değil. Custom kernal ile yahut biraz hile ve üç kağıt ile biraz da ekstra donanım desteği ile standartlara uyum sağlayan yazılımlar için çözüm üretmek mümkün ancak çok da anlamlı olmayabilir.

Ancak şahsen ben de basit utility programlarla sd card ile load/save işlemlerini yapabilmek isterdim. Hatta bu konuda proof of concept niteliğinde bir çalışma da yaptım. Aşağıdaki videoda üstünde hafifçe oynanmış bir ninja tracker uygulamasına sd karttan yükleme özelliği gösteriliyor.

Program yüklendiği gibi yama da yapabilirdim ancak özellikle source'ları olan bir uygulamayı tercih ettim, yaptığım yamaları uygulaması ve debug etmesi bu şekilde daha kolay oldu.

Bu tarz bir çözümün olabilmesi için custom kernal yazmak ve kartuşa ekstra ram eklemek şart. İkincisi kolay ancak ilkinin bugün itibariyle çok fazla anlamı yok.

twitter | blog
i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #192 : Şubat 28, 2019, 00:59:43 ÖÖ »

Assembly ile program yazmak gerekiyor. Benim sağladığım aşağı yukarı 1K'lık bir binary üreten kütüphaneyi assembly programınıza dahil edip kullanmak şeklinde. (Api'nin yazma desteği var demek istemiştim, yoksa kartuşun klasik anlamda yazma desteği pek tabii yok)

twitter | blog
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #193 : Şubat 28, 2019, 01:09:55 ÖÖ »

sd2iec teyp portundan expansion porta taşınıp, IRQ hack64 ve sd2iec hibrit hale getirilebilir mi acaba? tek alette ikisinin de özellikleri bir arada, + teyp portu için konnektör aramayız

i_r_on
yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #194 : Şubat 28, 2019, 01:19:10 ÖÖ »

sd2iec teyp portundan expansion porta taşınıp, IRQ hack64 ve sd2iec hibrit hale getirilebilir mi acaba? tek alette ikisinin de özellikleri bir arada, + teyp portu için konnektör aramayız

Daha fazla flash belleğine ve daha fazla GPIO'ya sahip bir Atmega'ya geçilirse mümkün. Yazılım tarafında iki çözümü tek bir firmware'de birleştirme kısmı biraz tricky olabilir zira her iki çözüm de birbirinden bağımsız bir şekilde geliştiriliyorlar. Aslında üstüne bir de fastloader çözümü ve custom rom çakılırsa süper bir şey olur.

ps: Aslında elimde tam da böyle bir part var. SRAM'inin de 2K yerine 4K olması streaming/birden fazla açık dosya ile çalışma tarzı işler için büyük avantaj.

https://www.microchip.com/wwwproducts/en/ATmega64A

twitter | blog
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #195 : Şubat 28, 2019, 13:53:53 ÖS »

@fort_apocalypse: SD2IEC'in teyp portunda olmasının tek sebebi besleme. haricen de beslenebilir.

@i_r_on: MCU'yu ve yazılımı ortak kullanmak işleri daha da karışıklaştıracaktır. Onun yerine her iki sistemi de içeren bir PCB tasarlamak daha mantıklı olur bence. Tabi bu durumda IRQHack64'ü ProMini prangasından kurtarıp SMD ATmega328'e geçirmek ve belki de her iki sistem için SD modüllerini SD soketlerine dönüştürmek gerekebilir PCB'nin normal kartuş ebatlarına inebilmesi için.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Sayfa: 1 ... 11 12 [13] 14   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: