Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bu joystick nereden bulunur?  (Okunma Sayısı 4734 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 05, 2018, 15:19:36 ÖS »

merhabalar.

iş yerinde kullandığımız, "x-oyun dünyası" markalı bir arcade emülatör cihaz var. şu cihaz:

malum berbat joystick ve butonlar kullanılmış. joystick'ler ömürlerinin sonlarına geldiler, rahat hadouken çekemez olduk. piyasada yenisine bakındım fakat buna uygun bir şey göremedim.

x-oyun dünyası denen oluşumu arıyorum fakat çok saçma fiyatlar istiyorlar yedekler için. ayrıca telefonda görüştüğüm arkadaş da gayet alışveriş yapılmaz biri hissiyatı verdi. daha doğrusu para kazandırmak istemeyeceğim birisi

cihazın joystickleri mdf'nin içine giren yuvarlak bir çıkıntıya sahipler. yani dust cover denen zımbırtı bunda yok. göbekler sabit ve direkt olarak kasaya gömülüler. üstten deliğin çapı da yaklaşık 4.5cm:

alttan bakınca da iki vida deliği arası 5 cm:

bu joystick'i nereden bulabiliriz? bilgisi olan var mı?
ayrıca 2cm'lik mdf'de kullabileceğimiz, bu delik ölçüsüne uygun candy tipi oem (sanwa vs gibi maliyetli bir şey aramıyorum açıkcası) joystick tavsiyeniz var mı?

-----

ikinci sorum da şu olacak; buton deliklerini de ölçtüm, 2.9cm. ama dediğim gibi mdf 2cm. bu tip bir malzemede kullanacağımız candy tipi düzgün buton öneriniz var mı?

aliexpress gibi platformlarda sanwa kopyası butonlar var fakat sanırım bunları 2cm'lik mdf ile kullanamayız.

-----

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2018, 15:53:03 ÖS »

Kullanılan mdf 2cm değil 18mm'dir. Bu standart ölçü. Sanwa tipi butonlarla uyumludur. Uzun şaftlı olanlardan alırsan metal plaka altta kalacak şekilde olacağı için freze ile uğraşmana gerek kalmaz. Sadece 4 adet vida deliği açman gerekir.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2018, 17:37:56 ÖS »

Ahşap kontrol panele uygun japon stili "uzun şaftlı" buton bulamazsın. Amerikan tipi (Happ) klasik uzun şaftlı butonlardan kullanman gerekiyor. Japon tipi butonlar ahşap kontrol panele uygulanırmı peki dersen; evet, ancak buton somunlarını sıkıştırabilmen için arkadan yarı yola kadar daha geniş delik açman lazım. Onun için özel panç vs alman lazım ki sana pahalıya patlar...

Japon stili joystickleri ahşap panele ya ön yüzden (metal plaka için freze, joystick gövdesi için kare delik vs açman lazım) ya da wizofwor'un belirttiği gibi arkadan monte eddersin ancak o durumda da şaft uzunluğundan 18mm kaybedersin. Uzun şaftlı bir şey bulursan yapabilirsin.

Daha yapılabilecek çok şey var ama alet edevat vs yoksa ve sorunu ekonomik yolla çözmek istiyorsun diye anlatmıyorum

Senin kontrol panelde kullanılan kollar yerli, Suzo Happ çakması;

Aldığın yer dışında nereden bulabileceğini bilmiyorum maalesef... Orijinalini Amerika'dan getirtmen de maliyetli olur... Yine de linki bu;

https://na.suzohapp.com/products/joysticks/50-0155-00

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2018, 17:42:29 ÖS »

Bu da "Lorenzo" stili olanlar;

Bunlar da italyan lorenzo firmasının zamanında Suzo Happ'dan aldığı lisansla ürettiği modeller.

nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2018, 19:11:31 ÖS »

adres ve telefon numarası vermek nekadar dogru olur bilemem ama yönetim olur ver derse yazarım diger arkadaslarda faydalanır.
Not:verecegim telefon ve adresle hiçbir baglantım yoktur.bende tanımam ama bende onlardan 2 adet joy swich ve buton almıstım.
atari koluna gelince kompi atari makinalarındaki sert kollardan veya avm lerde jetonlu hediye makinaları olurya işte o kollardan

dr.alban_ it's my life,no coke,born in africa,hello africa
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2018, 19:45:53 ÖS »

neden sadece swichleri değiştirmiyorsun ? değişmişken kolarıda değişiyim diye sanırım. Sadece swichleri değişerek iyi netice alırsın bence hatta kaliteli swichlerle eski halinden daha iyi olur sanırım (emin değilim Kahkaha )
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2018, 19:58:34 ÖS »

hepinize cevaplar için çok teşekkürler. mesajları okudum fakat, bir türlü cevap yazamamıştım.

kullanılan joystick'in türü sebebiyle sanıyorum bu satıcı dışında hiçbir yerde bulamayacağım uygun yollu olarak.

buton ve switch bulmak nispeten daha rahat fakat joystick işi tamamen sıkıntı.

tekrar çok teşekkürler. ayrıca üreticisine de bu kalası ürettiği için buradan çok teşekkürler
Arcader Rapper
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 02, 2019, 00:53:20 ÖÖ »

SATILIK ÇIKMA BALLTOP VE BARTOP KOLLAR VARDIR TANE 60 TL SWİTCLİ YADA SWİTCSİZ SATILIR
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: