Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OK Baby Arcade Kabin Restorasyon  (Okunma Sayısı 12848 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2019, 17:35:15 ÖS »

elinize sağlık. Çok başrılı olmuş.
Çanakkale de birisinde gördüm bu kabinlerden satılık. ama cesaret edip alamıyorum bir türlü. alsam elimde kalır mı toplyabilir miyim. Hep bir soru işareti var kafamda

bu kabinlerden bir yerde görünce kaçırmayıp almakta fayda var
muhtemel birkaç yıl içerisinde bulma ihtimali çok çok az olacaktır
kabinin plastiğinde kırılma yoksa bence almak için yeterli
diğer işleri restorasyon projesi olarak ele alındığında halledilebilir işler

Bu satıştaki kabinleri biliyorum.
Resimlere dikkatli bakarsanız eğer kontrol panelindeki sıkıntıları görürsünüz.
Bu tarz plastik kabinlerde ne yazık ki kullanıma bağlı sıkıntılar oluyor. Bağlantı yerlerinden bir süre sonra çatır çutur kırılıyor. Aşağıdaki resimlerde işaretleri yere bakın lütfen. Vidalar ile içerden metal parça ile desteklenmiş muhtemelen. Ben özellikle düzgün bir kabin aradım uzun zaman boyunca. Çünkü bazı hasarların geri dönüşü ne yazık ki yok. Kırmızı ile gösterdiğim yerlere dikkat edin.

90'ların başında Japon firmaları plastik kabin furyasını başlattılar. Sega Astro City ,Sega Blast City, Konami Windy I ve II vs. Plastik demek güzel görüntü demek ama ne yazık ki bir süre sonra plastik muhteviyatını kaybediyor ve zamanla ağırlık binen zayıf noktalardan patlıyor. Yurtdışında Astro City alan bir çok kişi ne yazık ki kontrol panellerinin destek noktalarının kırılmasından muzdarip durumdalar.  Sega firması Naomi universal kabin ile birlikte ana kasayı metal yaptı. Ama ; monitör bezel ve kontrol panelinin üst ve altı plastik olarak kaldı. Onlarda da sıkıntı çıkıyor. En sonunda doğru yolu bulan firmalar kabinleri direk herşeyi ile metal ürettiler. Ağırlık binmeyen görsel parçalarda plastik kullandılar.
Bakınız 2004 yılında Sega Universal Lindbergh Kabini full metal yapıldı. Meşhur Taito Vewlix de full metaldir.

OK Baby Candy Kabin olarak zaten klon bir kabin. Jaleco Pony Mark 4 kabininin birebir kopyası. Size tavsiyem alırken çok dikkat edin. Çok temiz bir kabin bulsanız dahi restorasyon yaparken sağı solu elinizde kalabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2019, 17:37:15 ÖS Gönderen: Hurşit » Logged
alexkidd
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Şubat 06, 2019, 08:59:46 ÖÖ »

evet siz söyleyince farkettim. Buraların bir daha orjinal gibi restore edilmesi pek mümkün değil sanırım değil mi?
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Şubat 06, 2019, 09:05:52 ÖÖ »

evet siz söyleyince farkettim. Buraların bir daha orjinal gibi restore edilmesi pek mümkün değil sanırım değil mi?

Kaportacıların kullandığı bazı teknikler var. Ben de denedim o teknikleri. Arkadan özel bir tel örgü ile destekliyorlar plastikleri. Fakat araba kaportasına sürekli darbe gelmediği için sıkıntı olmuyor. Arcade kabin kontrol paneli ise sürekli olarak baskı altında. Hele ki resimdeki kadar kırılmış bir plastik ne kadar geri eski haline gelir Allah bilir. Benim denemeler sonucu söyleyebileceğim şey şudur ki ; resimdeki kontrol panelini eski haline getirme şansınız yok. Ya olduğu gibi alıp kullanacaksınız ( dayanabileceğini varsayıyorum ) ya da hiç bulaşmayacaksınız. Elinizde kalma ihtimali çok yüksek.

Ha ben çok iyi anlıyorum bu işlerden diyorsanız karar sizin tabi ki neden olmasın
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Şubat 06, 2019, 09:22:11 ÖÖ »

"kozmetik açıdan" orijinal gibi restore etmek elbette mümkün.

Ancak @Hursit'in de söylediklerine de katılıyorum. Onun vurgulamak istediği yapısal sağlamlık.

Tabi ev ortamında "kibar" kullanılacaksa ve görsel olarak sizi rahatsız etmeyecekse siz bilirsiniz. Mümkünse yerinde görüp bi elle kuvvet uygulayarak ne kadar sağlam bakılsa daha iyi olur.

Bir de OK Baby alacak olanlara tavsiye; kabini dik taşıyamayacaksanız, yatırarak taşıyacaksanız (mesela Doblo tarzı bir araçla) SAKIN ARKASINA YATIRMAYIN!!! Arka plastik plaka esneyerek monitörün "neck board" u kırılıyor. Daha kötüsü monitörün boynu bile kırılabilir. Kabini YAN YATIRIN

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Şubat 06, 2019, 10:42:30 ÖÖ »

Çatlakların olduğu yerler kontrol panelin üst kısmının ön tarafı
o kısım üretimde biraz ince yapılmış o yüzden çatlama yapıyor sanırım
ama o kısımlar yapısal olarak taşıma vazifesi görmüyor gibime geliyor yanlış mı düşünüyorum
O kısımların arkasına doğru biraz boşluğu var, bu boşluğun çelik macun ile doldurup desteklenmesi sıkıntıyı çözmez mi?
Yan yüzeyde olan kısmı fotoğraftan net göremiyorum ona yorum yapamıyorum onun için
Yerinde görüp hasarların ne kadar etki ettiğine bakıp karar vermek lazım
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Şubat 06, 2019, 10:44:31 ÖÖ »

Üstad taa Kayseri'den Ankara'ya sırt üstü getirmiştim altina bikaç havlu koyarak iyiki kirmamisim yavuzg, gelince kaynar sular boşalırdı. Kahkaha Kahkaha..
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2019, 10:52:47 ÖÖ Gönderen: Heroman » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Şubat 06, 2019, 11:10:57 ÖÖ »

Üstad taa Kayseri'den Ankara'ya sırt üstü getirmiştim altina bikaç havlu koyarak iyiki kirmamisim yavuzg, gelince kaynar sular boşalırdı. Kahkaha Kahkaha..

Şanslıymışsın o zaman...

Ben 2 defa kırdım. İlki taşınırken kırıldı ikinci defa da kabini evin içinde taşırken kırdım

alexkidd
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Şubat 06, 2019, 12:36:21 ÖS »

Bu kadar restorasyon ustası sıkıntı olabilir diyince, bende hafif bir geri vites oldu Gidip görmek en iyisi, o taraflara yolum düşerse gidip bakacağım mutlaka. Anladığım kadarı ile resimden görüp alınacak temizlikte bir cihaz değil. 
Herkese Teşekkürler
ShadowDestiny
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Haziran 22, 2021, 12:21:19 ÖS »

Herkese merhaba arkadaşlar , forumda yeniyim , OK BABY arcade kabinet almayı düşünüyorum , daha doğrusu bir satıcı buldum , 12 bin TL ye anlaştık , kabin temiz gibi gözüküyor , tabii restorasyon gerekecek (bu konularda hiç el becerim yoktur) bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mı acaba ?

Şimdiden teşekkürler....

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Haziran 22, 2021, 12:56:56 ÖS »

12 bin TL mi? Bir de restorasyon gerekiyor diyorsunuz?

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Burada fiyat polisliği yapmayız ama bana bu fiyat çooook abartılı geldi...

Ha bu kabine restorasyon yapan arkadaşlarımız oldu (ben dahil). Şıkır şıkır yeni fabrikadan çıkmış gibi sorunsuz bir OK Baby kabine o fiyat kondüsyonu doğrultusunda verilebilir ama restorasyon isteyen kabine o fiyat fahiş söyleyeyim...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Haziran 22, 2021, 13:02:37 ÖS »

Kabinin durumu nedir bilmiyoruz
O yüzden yorum yapmak zor
Varsa detaylı fotoları paylaşırsanız daha rahat yorum yapılabilir
Eğer kabinin durumu iyi değil ise yani ciddi bir restorasyon ihtiyacı varsa
Böyle bir durumda Yavuz üstada katılıyorum , kesinlikle fahiş fiyat
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Haziran 22, 2021, 14:02:46 ÖS »

TR de bir kabine 12.000 TL verecek bir kişi var sadece. Kusura bakmayın da kimse 10k para vermez. Birilerinin canı sıkılmış sanki buraları trollüyor
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Haziran 22, 2021, 14:15:17 ÖS »

2019 başında görsel olarak problemsiz bir OK Baby kabini taşıma masrafı dahil 2500 TL'ye almıştım. Kabini o zaman için uygun fiyata aldığımı düşünüyordum.

İstediyen dilediği bedele fiyatlandırabilir tabi imkanına göre alan alır, almayan almaz. Şahsen benim OK Baby'e şimdi 10k verseler de satmam o da ayrı.
networker
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Kasım 01, 2023, 09:31:18 ÖÖ »

Merhaba konuyu biraz hortlaşmış gibi olucam. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Control Panel için çıkardığınız sticker'in ölçülerini nasıl ayarladınız ? yardımcı olur musunuz bu konuda ?
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: