Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dos Oyunları için Pc toplama  (Okunma Sayısı 8673 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alexkidd
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 05, 2019, 15:54:10 ÖS »

Arkadaşlar klasik dos oyunları oynamak için bir sistem toplamak istiyorum ama donanım olarak nasıl bir sistem toplamamız lazım. Mümkünse üzerinde 3.5 ve 5.25 disket sürüceleri ile beraber üzerinde sadece dos çalışak ve dos oyunlarını çalıştıracak bir sistem öneriniz olur mu? yavaş yavaş parçaları toplayabilirim hiç acelem yok. Bir kenara koyayım dursun istiyorum.

Mümkünse vga kartlı şöyle bir kasa hayalim var :

https://vintagecpu.wordpress.com/ibm-pc-at/
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2019, 17:45:31 ÖS »

O tür bilgisayarların harddisk floppy bağlantıları zor bulunan türden. Onlardan bazıları içindeki pili öldü mü sorun çıkartıyor (ps/1). Onlar yerine sonradan çıkan standart bağlantılara sahip ***turbo tuşu ile hızı 8mhz'e düşürülebilen*** 386 ya da 486 tavsiye ederim. Bir kere yedek parça vb ucuzlar, kolay bulunur hale gelir ve daha sessiz ve yüksek kapasiteli olur. Hem de daha hızlı makine gerektiren oyunları da oynarsınız. 286'dan sonraki makineler 3-5 yılda geldiği için yıl olarak daha fazla oyunu tek makineyle oynarsınız.

Use the brute force, Luke
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2019, 19:25:53 ÖS »

Sağlam 5.25inch floppy disk drive ben de arıyorum ama bulamadım şu ana kadar.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2019, 22:14:10 ÖS »

Ibm'in loaddskf.exe programı 3.5" disketi herbirtürlü formatlayabiliyor ve imaj dosyası yazabiliyor. 5.25" formatlı disk için olan disk dosyalarını 3.5" diske yazıp kullanabiliyorsunuz.

Amaç bağcıyı dövmekse ona karışmam

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2019, 22:23:49 ÖS »

Elimde 5.25 disklerde kayıtlı eski çalışmalarım var, onları okutmak için 5.25 Fdd arıyordum.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2019, 22:32:31 ÖS »

Anladım. Forumdan yardımcı olacaklar çıkar sanırım. Kolay gelsin

alexkidd
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2019, 09:04:24 ÖÖ »

O tür bilgisayarların harddisk floppy bağlantıları zor bulunan türden. Onlardan bazıları içindeki pili öldü mü sorun çıkartıyor (ps/1). Onlar yerine sonradan çıkan standart bağlantılara sahip ***turbo tuşu ile hızı 8mhz'e düşürülebilen*** 386 ya da 486 tavsiye ederim. Bir kere yedek parça vb ucuzlar, kolay bulunur hale gelir ve daha sessiz ve yüksek kapasiteli olur. Hem de daha hızlı makine gerektiren oyunları da oynarsınız. 286'dan sonraki makineler 3-5 yılda geldiği için yıl olarak daha fazla oyunu tek makineyle oynarsınız.
Teşekür ederim, hayalim o linkteki pc den bulmak ama imkanısıza yakın sanırım Benim de aklıma 486 toplamak geliyor. Anakart işlemci ses kartı ekran kartı ram gibi öneriler varsa almak isterim. O döneme ait konfigürasyonlardan hatırladığım hiç bir şey yok. Nokta atışı konfigürasyon verecek arkadaşlar olursa, yavaştan toplarım diye düşünüyorum. ama mümkünse yatay kasa toplamak istiyorum, monitörü klavyesi mouse linkteki gibi derli toplu bir yere koyacağım. tower mini tower vs için hem yerim yok hem de ilgimi çekmiyor.
deksar
Üye

Engineer - Master, Computer Science

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2019, 09:07:00 ÖÖ »

En önemli kartlardan biri, ses kartınız olacak. DOS oyunları ses kartı konusunda hem seçiciler, hem de oyundan dilediğiniz kalitede (ve düzgün/doğru) tınıyı alabilmeniz için uyumlu bir kart bulmanız gerek. Bir not olarak dursun Kolay gelsin.

"Pain is inevitable, suffering is optional" - Buddha.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2019, 09:20:28 ÖÖ »

Ucuz yollu bir dos çözümü istersen benim satış ilanında bir pentium 75 cihaz var. İşini görebilir.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 06, 2019, 10:27:11 ÖÖ »

Anladım. Forumdan yardımcı olacaklar çıkar sanırım. Kolay gelsin
@fort_apocalypse: sürücü satmak değil de dosyaları almak konusunda yardımcı olacak çıkar demek istemiştim

@alexkidd: imkansız değil ama daha çok denk gelme meselesi. Satacak olan da herhalde çuvalla para ister, parçaları pahalı bulunmuyor vb. Her şeyi sıkıntı gerçekten değmez bence. Yatay kasalar mini tower'lere göre çok daha az denk geliyor, aklınızda olsun. @appiah4'ün satılığında o döneme uygun ses kartı ekran kartı falan birşeyler vardı hatırlıyorum

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 06, 2019, 13:29:04 ÖS »

Vaktim olursa daha detaylı yazarım:

Tek bir retro PC sahibi olacağını varsayarak:

1. Pentium MMX dönemini hedeflemelisin. Böylece hem 486 hem de Windows 98 dönemini kapsamış olursun.

2. İşletim sistemin Windows 98 olmalı. Tam MS-DOS uyumlu olduğu için MS-DOS dönemi oyunlarında sorun yaşamazsın.

3. Ekran kartın MS-DOS uyumlu olmalı. S3, Matrox iyi markalar. Bulduğun modelin MS-DOS uyumluluğunu vogons ve YouTube sayfalarından araştırabilirsin. Paraya kıyıp Voodoo kartı alırsan da Glide oyunlarını oynayabilirsin.

4. Ses kartın MS-DOS uyumlu olmalı. Sound Blaster, Sound Blaster 16, Sound Blaster Pro uyumluluğuna dikkat etmelisin. Özellikle bir model tavsiye etmiyorum, bulacağın kartların uyumluluğunu araştırmalısın.

5. 3.5 inch disket sürücü olmazsa olmaz. 5.25 sürücü nostalji dışında gereksiz. İlla 5.25 sürücü istiyorsan 1.2 MB ve daha az kapasite okuyan modelleri tercih edebilirsin.

6. Kasa olarak yatay bulman zor. Estetik olarak beğendiğini seç gitsin.

7. Anakartta USB 1.1 arayüzü olması avantajlı olur.

8. Ekran için CRT çok ucuz ve yaygın. Yerin yoksa 15 inch'den daha büyük LCD tercih etmemelisin.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2019, 14:37:03 ÖS »

@BioMenace: aynen

286 yazınca ben pentium diyemedim pentium oluyorsa çağ atlamış oluyorsunuz:
. Kesinlikle ps2 mouse ve usb olanından olsun. Bu bağlantı yerlerini kasa dışına takmamış olabiliyorlar ama tx txpro anakartların üzerinde pinlerle uç veriyorlar. O anakartlardan alın. Toplu seri mouse ile uğraşılmaz, oyunun en güzel yerinde takılır adamı sinir eder
. PCI slotlar herşeyi kolaylaştırıyor, 386/486'nın hayalinde anca göreceği kartlar kullanılabilir hale geliyor

Bir de illa ki crt. CRT konusunda samsung'ların görüntüsü keskin oluyor. LG ve philips'te görüntü o kadar keskin olmuyor

roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 13, 2019, 00:32:59 ÖÖ »

...
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2019, 21:48:21 ÖS Gönderen: roboticmehdi » Logged

Pentium1
Pentium2
Pentium3
Pentium4
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 13, 2019, 09:06:41 ÖÖ »

Ses kartı için bütçenize bağlı yardımcı olabilirim (satılık AWE64, SB16, ES1868 veya ES688 ISA ses kartları var ve stok azaltmaya çalışıyorum)

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
ozgur106
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 13, 2019, 14:35:31 ÖS »

https://unitetechno.com/dt_catalog/pc-classic/   

bu nasıl ?

Commodore ve Amiga Dergisi Oyun Yazarı.

C64 Mini, A500 Mini, Playstation Classic, Playstation 2, Playstation 5
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: