Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetYurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 37   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış  (Okunma Sayısı 60876 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Oturalım evimizde, hastalık yayılmasın.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #150 : Nisan 19, 2019, 15:30:29 ÖS »

Takip bilgilerinde yazılıyor bu ücret.

* GUMRUK.jpg (127.7 KB, 1186x626 - Görüntüleme: 817 kez.)

Oturalım evimizde, hastalık yayılmasın....
onuryıldız
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #151 : Nisan 19, 2019, 15:41:29 ÖS »

Merhaba,

Belki yeri burası değil ama sormak istedim. Aliexpress'ten Android TV box ve Raspberry Pi siparişi vermek istiyorum (ayrı ayrı). Sizce gümrükte takılır mı? Ya da çok kargo ücreti veya gümrük ücreti öder miyim?
CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #152 : Nisan 19, 2019, 15:46:24 ÖS »

PTT den gelmedi bu paket Aramex' le geliyor, şimdiye kadar Aramex gönderilerimin hiçbiri gümrüğe takılmamıştı, PTT ile takılanlar kapıya kadar geliyor, vergisi neyse kapıda ödeyip alabiliyorsun fakat bu öyle değil, hangi akla hizmetse 18,3USD' lik ürünü gümrüğe sokmuşlar, içinde Amazon' un faturası var, Aliexpress falan gibi çakma fiyat da değil, doğru fiyatı yani ama anlatamıyorsun ki derdini. Niye gümrük kontrolüne girdiği bile belli değil. İstedikleri 500' ün 100' ü vergi, 400' ü ardiye vs. masraflar. Bu tamamen yıldırma operasyonu başka birşey değil.
daily.hero
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #153 : Nisan 19, 2019, 17:12:48 ÖS »

Oncelikle Ingilizce karakterli bir klavyede yazdigim icin kusura bakmayin lutfen. @CM'nin PTT disindaki ozel kargo sirketi ile yasamis oldugu tatsiz tecrubesine istinaden kendimce bazi yardimci notlar paylasmak isterim.

Yurtdisindan satin alinan urunlerin (en azindan biz retroseverlerin aldigi hobi amacli urunler diyelim) ulkemiz girisinde takilmasi ile ilgili aslinda 3 ana kriter var diyebilirim.

1- Mal bedelinin 22.eur/20.usd nun ustunde olmasi,
2- Kargo paketinin hacimsel kg agirliginin [(en*boy*yukseklik)cm/3000) formulu ile cikan kg rakami ile brut kg agirligin hangisi daha yuksek ise o hacimsel agirligi verir] 2 kg in uzerinde olmasi,
3- Yurtdisindan gelen esyanin GTIP numarasi kapsaminda TSE onayi, ek mali yukumluluk (ozellikle ABD orijinli paketler) gibi ek gumruk sureclerine tabi olmak zorunda olmasi.

Ilgili paketlerimiz yukardaki kriterlerin hicbirine girmese bile esyanin herzaman gumruge tabi edilme riski vardir. Ilgili urun gumruge tabi edilerek isleme alindiginda tasiyici firmalar/acenteler/devlet..vs ek gelir elde ediyorlar haliyle. Paketimizin gumruge takilmasi sonucu bizlere yansitilacak ek maliyetleri de (gumruk musavirlik sureci olmadigini varsayiyorum) kabaca su sekilde ozetleyebilirim.

1- Ardiye (depo bekleme bedeli gibi): 2019 yili itibari ile ozel kargolarin buyuk bir bolumu THY kargo yerine MNG kargo ambarinda bekletiliyor ve 60-USD+KDV ardiye bedeli tahsis ediliyor (esyaniz 1.kg olsa bile). Yani yaklasik 410 TL. 2019 oncesinde THY nin 300 TL civarinda bir rakam tahsis ettigini hatiliyorum.
2- Odenecek ek vergi: Kisaca (Kargo dahil mal bedeli * Esyanin GTIP numarasi sonucu tespit edilen %xx ilave gumruk vergisi) formulu ile kabaca hesaplaniyor diyebilirim. Ozellikle bazi ABD orijinli esyalara 2018 yazindan sonra gumruk vergisinin yani sira ek vergiler getirildi.
3- Ordino (evrak teslim hizmet bedeli gibi): Tasiyici firmalar bu bedeli bazen aliyorlar, bazen kargo bedeline yediriyorlar. 100-200 TL arasinda degisiklik gosterebiliyor.

Yazdiklarima ilave yapacak arkadaslar eminim forumda vardir. Sadece yol gostermesi adina meslegime dayali tecrubelerimi sizlerle paylasmak istedim. Kisaca ozetlemek gerekirse hic kimse hangi urunun gumruge takilip takilmayacagini onceden tespit edemez. Bunu minimize etmenin formulleri var (yukaridaki gibi) fakat bu riskin herzaman oldugunu bilerek hareket etmek lazim. Ben sahsen artik tum alimlarini yurtdisinda ikamet eden tanidiklarimin adreslerine gondererek yapiyorum.

PTT secersek pakete falcata, PTT disindaki ozel bir kargo secersek cebimize falcata atilma riski mevcut. Onumuzdeki donemlerde surecin bizler icin daha olumlu olmasi umidiyle..

Saygilar,

Oğuzhan
Uzman

Belirsiz süreliğine yokum. Saygılar

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #154 : Nisan 19, 2019, 17:15:05 ÖS »

PTT secersek pakete falcata, PTT disindaki ozel bir kargo secersek cebimize falcata atilma riski mevcut.

cebi geçti bu gümrük müşavirleri Boğaza atıyor direkt falçatayı
daily.hero
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #155 : Nisan 19, 2019, 17:21:06 ÖS »

Bogaz dedin canim kebap cekti Kahkaha

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #156 : Nisan 19, 2019, 17:31:47 ÖS »

Bogaz dedin canim kebap cekti Kahkaha

Ahh ahhh
fort_apocalypse
Uzman

Oturalım evimizde, hastalık yayılmasın.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #157 : Nisan 19, 2019, 20:37:43 ÖS »

Merhaba,

Belki yeri burası değil ama sormak istedim. Aliexpress'ten Android TV box ve Raspberry Pi siparişi vermek istiyorum (ayrı ayrı). Sizce gümrükte takılır mı? Ya da çok kargo ücreti veya gümrük ücreti öder miyim?

iki kere android tv box aldım, iki kere tenda internet router aldım kutusuyla beraber postacı kapıma kadar getirdi.
Ama bu biraz şans işi. Hiç gümrük ihtimali olmayan üç beş dolarlık şeyler postada kaybolabiliyor. Türkiyeye giriş görünmüyorsa para iade isteyebiliyorsunuz.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2019, 20:39:28 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Oturalım evimizde, hastalık yayılmasın....
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #158 : Nisan 20, 2019, 06:04:49 ÖÖ »

Bu Nasıl bir hesaplamadır ben anladım  ürün 205 usd alınan ücret 355 Usd gibi bir rakam bunu neye göre belirliyorlar bir türlü anlamış degilim siz ürünü gümrüğe bıraktınız aliden geri ödeme alabildinizmi acaba

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #159 : Nisan 20, 2019, 07:56:15 ÖÖ »

Bu Nasıl bir hesaplamadır ben anladım  ürün 205 usd alınan ücret 355 Usd gibi bir rakam bunu neye göre belirliyorlar bir türlü anlamış degilim siz ürünü gümrüğe bıraktınız aliden geri ödeme alabildinizmi acaba

Tam olarak şöyle hocam;

Paketimizin gumruge takilmasi sonucu bizlere yansitilacak ek maliyetleri de (gumruk musavirlik sureci olmadigini varsayiyorum) kabaca su sekilde ozetleyebilirim.

1- Ardiye (depo bekleme bedeli gibi): 2019 yili itibari ile ozel kargolarin buyuk bir bolumu THY kargo yerine MNG kargo ambarinda bekletiliyor ve 60-USD+KDV ardiye bedeli tahsis ediliyor (esyaniz 1.kg olsa bile). Yani yaklasik 410 TL. 2019 oncesinde THY nin 300 TL civarinda bir rakam tahsis ettigini hatiliyorum.
2- Odenecek ek vergi: Kisaca (Kargo dahil mal bedeli * Esyanin GTIP numarasi sonucu tespit edilen %xx ilave gumruk vergisi) formulu ile kabaca hesaplaniyor diyebilirim. Ozellikle bazi ABD orijinli esyalara 2018 yazindan sonra gumruk vergisinin yani sira ek vergiler getirildi.
3- Ordino (evrak teslim hizmet bedeli gibi): Tasiyici firmalar bu bedeli bazen aliyorlar, bazen kargo bedeline yediriyorlar. 100-200 TL arasinda degisiklik gosterebiliyor.

Bunlar başınıza gelmesin isteniyorsa daima ptt ile çalışın. Aldığınız ülkenin yerel postasını kullanırsanız o paketler ptt ile geliyor. Örneğin;

Amerika usps
Almanya dhl
İngiltere royal mail
Vb.
Barış Yeni
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #160 : Nisan 20, 2019, 22:06:31 ÖS »

bu gün 120 tl lik Orange pi siparişim geldi. 5,2 tl ücret ödedim. neye göre vergilendiriliyor diye sordum. takipsizleri kutuya bırakıp gidiyorsunuz onlarıda elden teslim edeceksiniz demek ki dedim onu bilmiyorum kimine çıkıyor kimine çıkmıyor dedi.
atakantas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #161 : Nisan 20, 2019, 22:58:05 ÖS »

Malesef alamadım.Karşı taraf da iadeyi kabul etmedi.Ayrıca UPS'de iade için astronomik ücretler istemişti.Siz siz olun asla UPS, Ünsped Gümrük Müşavirliği, Gümrük memuru (ki memur antrepoda görevli.Kendisine biçilen rolü oynuyor.) üçgenine düşmeyin.

AMIGA 1200 | GVP A1230 TURBO+ JAWS II | 8 MB RAM | INDIVISION AGA MK2CR | 3.9 ROM | 8 GB CF
AMIGA 500 | VAMPIRE V500 V2+ | GOTEK | 1 MB RAM | SCART2HDMI CONVERTER
C64 | IRQHACK64
ARANIYOR:BREADBIN C64 | ORIC ATMOS | AMIGA 2000
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #162 : Nisan 21, 2019, 21:23:39 ÖS »

bu gün 120 tl lik Orange pi siparişim geldi. 5,2 tl ücret ödedim. neye göre vergilendiriliyor diye sordum. takipsizleri kutuya bırakıp gidiyorsunuz onlarıda elden teslim edeceksiniz demek ki dedim onu bilmiyorum kimine çıkıyor kimine çıkmıyor dedi.

Tam olarak şöyle hocam;

Paketimizin gumruge takilmasi sonucu bizlere yansitilacak ek maliyetleri de (gumruk musavirlik sureci olmadigini varsayiyorum) kabaca su sekilde ozetleyebilirim.

Bunlar başınıza gelmesin isteniyorsa daima ptt ile çalışın. Aldığınız ülkenin yerel postasını kullanırsanız o paketler ptt ile geliyor. Örneğin;

Amerika usps
Almanya dhl
İngiltere royal mail
Vb.

Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkür Ederim

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #163 : Nisan 21, 2019, 21:25:37 ÖS »

Malesef alamadım.Karşı taraf da iadeyi kabul etmedi.Ayrıca UPS'de iade için astronomik ücretler istemişti.Siz siz olun asla UPS, Ünsped Gümrük Müşavirliği, Gümrük memuru (ki memur antrepoda görevli.Kendisine biçilen rolü oynuyor.) üçgenine düşmeyin.

Çok Geçmiş olsun Sizin Adınıza Üzüldüm Yinede Bizleri Bilgilendirdiğiniz İçin Çok Teşekkür Ederim

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #164 : Nisan 21, 2019, 22:43:50 ÖS »

geçmiş olsun.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 37   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: