Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ev stüdyosu - kablolama  (Okunma Sayısı 306 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« : Mart 11, 2019, 00:18:48 ÖÖ »

En son arşivime VirusIndigo2'yi de katmamla beraber odamı kayıtlara daha elvirişli bir yer haline getirmeyi planlıyorum.
 Mikser ayrı bir standda olacak, ASR bir köşede, WS duvardibinde derken anladım ki bunların kablolaması oldukça başımı ağrıtacak bi mesele. Hazır kablo alırsam oldukça pahalı bir fiyat çıkıyor, gözümü korkuttu. Odayı mezroyla ölçüp düzgünce de dijitale çizip hesaplamalara başlayacağım, ama üstünkörü altta not ettiklerimi belirledim şimdilik. Örneğin Midi için büyük hepsi tek izalasyonlu 6 kablo kestirsem ve soketi de lehimlesem daha ucuza gelir mi? Jack için iş daha kolay tabi. Ama bunları tek başına yapmaya cesaretim yok, cihazlara da yazık olsun istemiyorum. O yüzden işçiliğini de malzemesini de katınca nasıl bir fiyat çıkar? Noise konusu kafamı kurcalıyor sadece. Ayrıca kabloları soketleri vs. satın aldıktan sonra ücret karşılığı lehimlemek isteyen birisi var mı aramızda?

- Midi Din5 -> Din5 5 metre (2 tane)
- Midi Din5 -> Din5 8 metre (1 tane)
- 6,3 -> 6,3 5 metre (6 tane)
« Son Düzenleme: Mart 15, 2019, 16:21:22 ÖS Gönderen: cinar » Logged

Amiga 1200, REV2B, Apollo1230mkII, ClassicWB OS3.9
Commodore 64C, IrqHack64
Apple IIGS, ROM03, ADTPro
Apple IIc, ROM255, ADTPro
PowerMac G5, Quad, FX4500, Leopard

Aradıklarım | Satılıklar
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2019, 00:58:44 ÖÖ »

Midi ve xlr'leri hazır alıp diğerlerini yaptır desem?

Use the brute force, Luke
Cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 15, 2019, 16:09:55 ÖS »

Hepsini kendim yaptırmam gerekiyor anlaşılan. Hazır almaya kalktığımda en ucuz kablolar ile 400 lira civarına geliyor. Maliyetini düşününce komik kaçıyor. Soketlerden ve kablolardan sipariş etsem bir araya getirebilecek biri var mı forumda?

Amiga 1200, REV2B, Apollo1230mkII, ClassicWB OS3.9
Commodore 64C, IrqHack64
Apple IIGS, ROM03, ADTPro
Apple IIc, ROM255, ADTPro
PowerMac G5, Quad, FX4500, Leopard

Aradıklarım | Satılıklar
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 15, 2019, 16:55:19 ÖS »

XLR veya jack kablo lehimlemek çok zor bir iş değil (ki XLR istemiyorsun gördüğüm kadarıyla). Ayrıca tam ihtiyacın olan uzunlukta kablolar hazırlamak her zaman çok daha iyidir.

Kabloyu makarasıyla alsan uyguna gelir ama gördüğüm kadarıyla 45-50 metre kadar kabloya ihtiyacın var. Makaralar 100 metrelik olur. Parça kestiren elektronikçilerden edinebilirsin belki bilmiyorum, hiç parça almadım.
Gerçi sana 30 metre mono, 15 metre de xlr kablo lazım (midi kabloları için). Parça kestirebiliyorsan, buna göre kestirmelisin.

Din5 soketlerinin de varyasyonları var bu arada, her Din5 Midi konnektörüne uygun değil, dikkat et. 180 derece olanlarından alman gerek.

Ayrıca 6,35 jack'ların da çok kalitesizleri var. Örneğin şu resimdeki gibi jack'lar ucuzdur:

...ama daha lehimleme aşamasında bozulur, sonra söküp takarken ucu kopup VirusIndigon'un içerisinde kalıverir. Dikkat et.

Yardımcı olmak isterdim, ama Samsun'da yaşıyorum. Ama dediğim gibi zor bir iş değil, lehim makinen varsa, biraz google, biraz youtube, biraz deneme yanılma ile halledebilirsin diye düşünüyorum. Hadi başarılar.

Alper
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 16, 2019, 18:09:26 ÖS »

Kabloların en iyilerini tercih et derim. Alaşımları kötü olan kablolar içten içe bir iki yıl içinde kararıp küfleniyor. Bu sebepten birkaç yıl önce yarısı kullanılmamış top kabloyu attım. İyi kablo yıllar da geçse ışıl ışıl orjinal metal rengini korur.  İşin kötüsü alırken güzel gözüken kabloyu birkaç yıl içinde küflenmiş bulabiliyoruz. Ben deneyimli sayılırım ama kablo 5 yıl sonra ne olacak bilemiyorum, iyisi bu mu diye sorup alıyorum, ne çıkarsa bahtıma. Son birkaç yılda aldığım kablolar şimdilik iyi duruyor, bakalım.

Jackları kendin lehimlersen plastiklerini eritme ya da "soğuk lehim" yapma şansın var. Soğuk lehim elektrik iletiminde kesiklik yaptırabilir. Beceri sahibi olana bu iş böyle. Lehimin iyisi az ve tüm metal yüzeyi parlak şekilde kaplayan şekilde olur. Yaptırırsan öyle olmasına dikkat edersin.

Satıcının "en iyisi bu" diye sattığı 6.3 jackların bir tanesinin uç kısmı aynen @Alpyre'nin dediği gibi kopup cihazın içinde kaldı. Öyle birşey olabileceğini hiç düşünmemiştim. Çıkartana kadar akla karayı seçtim. Sonra da o "en iyi" jackların hepsini attım. Şu sıralar resimdeki metal olanlardan alıyorum. Onların da dişi olanında sıkıntı çıktı, temassızlık yapıyor, kapalı olduğu için müdahale de edilmiyor. Velhasıl bunların da iyisini araştırıp alman iyi olur.

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: