Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Çakalları  (Okunma Sayısı 1047 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aktug
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 17, 2019, 00:19:31 ÖÖ »

Güneydoğuda bazı yerlerde daha basit sebeplerle kan davası çıkarırlar, aman dikkat edin, sonuçta adamların ekmek parası söz konusu  

Ulaşmaları çok çok zor.

Sizin istediğiniz bir ürünü, başka bir hesaptan ucuza satmaları yeterli olur.

İhbar için kullanılan 7TB' lık ünlü bir database dosyası, kiraları yurtdışı menşeli k.k ile ödenen VPN' ler, çoklu hesaplar v.s v.s Ha bu seviyelere gelmeden ayakkabı numaralarından hallice IQ seviyeleriyle kullandıkları jargonla başka eğlencelerime malzeme olmaktan öteye gidemezler. Bulurlarsa da denemesi bedava
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Ekim 18, 2019, 10:43:36 ÖÖ »

Olmadık birşey mi yazdım? diye bir düşünceye kapıldım şimdi

Yok hocam, ben kendi kendime kuruntu yapıyorum insanlar yanlış anlamasın diye sadece Kahkaha

Devastator
Uzman

mov ax,si

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 18, 2019, 10:59:30 ÖÖ »

İşin garibi bu tipler foruma da üyeler
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 18, 2019, 11:01:02 ÖÖ »

Bahsedilen kişiler, yani çakallar konuyla alakası olmayıp da işin ticaretine bakanlar, 2. el traş makinası da C64 de satıyorlar. Ancak üründen anlamadıkları için bazen abartılı rakamlar koyabiliyorlar tabii bazen bir kadar da ucuza ürünler düşebiliyor.

Oysa genelde göz ardı edilen bir de bu camia'dan olan, yani has Retro'cu olup da oradan, buradan çok ucuza ürün düşürüp, en fazla tozunu alıp 3-5 kat fiyatlara satanlar var. Bu kişiler tam anlamıyla Retro'cu, işi de biliyor bu yüzden de hem ucuza ürün düşürüyor hem de başka geliri olduğu için ürünü yüksek fiyattan koyup uzun zaman bekleyebiliyor yani piyasayı yükseltiyorlar.

Ama bu durum tüm dünyada var, Avrupa ve Amerika'da da aynı şekilde ucuza alıp fahiş fiyatlarla satmaya çalışan çok. O yüzden kimseye birşey diyemiyorum, ne diyorlar; SERBEST PİYASA...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ekim 18, 2019, 12:20:01 ÖS »

@knighTeen87, yaşadığınız sıkıntıyı anlayabiliyorum ancak bence sorunun temeli retroyu bilmeyen (ya da gayet iyi bilen)  sizin tabirinizle "Çakal" satıcılardan ziyade malzemenin ülkemizde az olması.

Örneğin herhangi bir ülkenin ebay'inde "Commodore 64" diye bir sorgu çektiğinizde yüzlerce ürün listelenmesine rağmen bizim "ebay" kılıklı sitelerin tamamında aynı sorguyu çektiğinizde en fazla 1-2 adet malzeme çıkar.

Bu sebeple ülkemizde "retro piyasa ortalaması" veya "bu malın piyasa ederi şu" gibi varsayımlar maalesef pek geçerli olmuyor.

Eskiden ben de o tür satıcılara ve sattıklara mallara söylenip sonra "amaan sizin ağız kokunuzu çekeceğime gider yurt dışından alırım" derdim.

Ancak tabi yurtdışı ithalat sorunları ve patlayan paypal hesapları (evet paypal'ım bir süredir patlak, sobeledi namussuzlar) sebebiyle o kapı da kapandı.

Benim bu durumda yaptığım, bir süre (uzunca bir süre olacak sanırım bu ) retro kolleksiyon işini rölantiye almak oldu.

Kafam rahat, işime gücüme bakıyorum yani

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ekim 18, 2019, 14:12:42 ÖS »

Maliye, defterdarlık, GİB bunların peşine düşünce kalan birkaç ilanı da bulamayacağız.  Ney

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ekim 21, 2019, 10:37:36 ÖÖ »

Maliye, defterdarlık, GİB bunların peşine düşünce kalan birkaç ilanı da bulamayacağız.  Ney

Miktarı azalsa bile, daha ender de olsa buluruz. Ancak tabii ki ilanlarda azalma olacaktır. Bu işi ticari olarak yapanlar ürün temini konusunda temel kaynak oluyorlar ve yazıldığı gibi bir süreç yaşanırsa bu kaynaklar kaybolmuş olacaktır. Artı ve eksileri olan bir durum.
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2019, 11:28:39 ÖÖ Gönderen: hakkan » Logged
oyuncu
Üye
**

hayat bir oyun ben ne yapayim.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ekim 22, 2019, 00:18:32 ÖÖ »

foruma uye olmamin ilk amaci bu yaziya cevap vermekti.retro oyuncu olmak birbirine muhtac olmaktir.yurt disi kaynaklarinin tukendigi bu zamanlarda retro oyuncular arasindaki kiskancliklar kimseye fayda saglamaz.uye oldum dediysem bende commodore gen tr ailesindekiler gibi omrumu retro konsollarla gecirdim.amaci sadece oyun oynamak olan kesim bilincsizce ellerinde bir kenarida duran retro konsollara acaip fiyatlar biciyor olabilir bunda retro oyunlara omrunu harcayan bir kisinin hic bir sucu olamaz.retro oyuncusu bir cihazin degeri nedir ne degildir bilir bunun yukarisi asagisi olmaz bu alici icinde satici icinde boyledir.almasak satmasak bu kolleksiyonlar nasil olusurdu.bir konsolda retro bir urunde fiyat fazlaysa bu o kisinin bilgisizligini gosterir retro oyuncusu o urunu o fiyata almaz dolayisiyla suc saticida da degil o fiyati kabullenen bilincsiz arkadaslardadir.bu arkadaslar aralarinda rekabete girip asil fiyatlari arttiran kisilerdir retro oyuncusu bilinclidir.yarin bir gun parca aradiginizda destek aradiginizda bunlari bulamaz yabanci forumlara ic gecirerek bakarsaniz oyuncular arasindaki bu kiskaclik sergileyen arkadaslarin verdigi zarari daha cok sezersiniz.ali expressten gelen parcalarin ucretlerinin ne hale geldigini ebay in durumunu biliyoruz.retro konsollari bilenler onlara deger verenler onlara inanip elinde tutanlar cope atmayip kiymetini bilenler bu kiymeti bilebilmek icin binlerce onbinlerce cefa cekmistir retro nun cakallari olmaz ihtiyacimiz olmayani vermek ihtiyacimiz olani almak icin bu donusum sarttir kiskanclik yapip bu surece zarar verirsek birbirimize zarar vermis oluruz.retro konsollarin degeri ve emegi bellidir bunun cakalligi olmaz o konsollara ulasmak icin maddi manevi tum bedeller odenmistir 30 kusur senelik cihazlarin ekstra bedeli olmaz.isteyen gider yeni konsollardan alir bizler gecmiste tum bu bedelleri zaten odedik.arkadas sikayetten bahsetmis bir kisi retro piyasasini biliyor buna gore davraniyorsa numarasinda duzenli kayitlar olabilir iyi satan durust satandir burada cakal olarak adlandirilanlar eline ayda yilda bir urun gecip buna fahis fiyatlar yazanlardir kimseyi durust satislarindan dolayi cezalandiramazsiniz.bu konsollarin fiyatlari bellidir eger yuksekse almazsiniz kisiye bu cihazin maliyeti yuksekse size ucuza vermesini beklemeyin bu suc degildir sabredin yine cikar bu dunyada 200 milyon game boy var inanin insanlarin evlerinde sizin sandiginizdan daha cok urun var dedik ya geri donusum sarttir.retro nun cakallarindan zarar gelmez onlarin zararlari kendinedir asil baskalarina zarari olan retro nun kiskanclarindan cekinin yarin bir gun kimseye iban veremez olursaniz durustlugunuze uzulebilirsiniz.bizler tuccar degiliz kolleksiyoncuyuz amacimiz sadece budur.bu yolda kazanilan bu yolda harcanir .oyuncu bir kenarida hor gorulmus kirilmis pislige reva gorulmus bir konsolu ucuza alir tamir eder bakar yillarin emegini uzerine harcarsa o cihaz artik 10 tl lik bir cop degildir.retro konsol satarak koseyi donen kimse gormedim.asil kalem oynatanlardan korkun.onlar rahatken retro oyuncuya kizmak neden.
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2019, 01:20:33 ÖÖ Gönderen: oyuncu » Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: