Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 98 / DOS / 3dfx Oyun Günlükleri  (Okunma Sayısı 117598 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Mayıs 08, 2020, 14:38:34 ÖS »

Hakikaten efsane oyun Diablo 2 gece sabahladığımı hatırlıyorum oyunu bitirmek için 

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Mayıs 08, 2020, 15:04:42 ÖS »

Diablo 2'nin resimler mobilde gözükmüyor, ileti içine yükledim tekrardan.
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2020, 16:51:33 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Mayıs 08, 2020, 20:11:30 ÖS »

Diablo 2'yi geçen multiplayer Hell'e kadar oynadık. Hell'de de baya ilerledikte Ben bitiremedim Hell'i Sonra bıraktım.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Mayıs 08, 2020, 21:03:05 ÖS »

O zamanki oyunların atmosferi mi yoksa gençlik ve çocukluğun büyüsü mü bilinmez...

Şimdiki oyunlarda ya şiddet ya da maskaralık ağır basıyor, derinlik yok gibi, oyunlar hızlı tüketiliyor, fazla sahiplenilmiyor...
daily.hero
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Mayıs 08, 2020, 23:29:32 ÖS »

Diablo 2 nefis görünüyor. Yaklaşık 20 yıl önce Internet kafelerde birçok kişinin bu oyunu oynadığını ve onları uzun uzun film gibi izlediğimi hatırlıyorum. Fakat o yıllar benim için manyakça multiplayer Starcraft oynamak ile geçmişti. Diablo 2 hala oynanmak için rafımda bekliyor.

@Witchdoktor size kesinlikle katılıyorum.

@Theoden ben de iki oyun paylaşabilirsen sevinirim, eğer mümkünse tabi.

Oynadığım ilk FPS oyunu Killing Time 1995. Oyunun atmosferi okadar korkunç gelirdi ki, odanın ışığını asla kapatamazdım. Ani düşman sesleri tüylerimi diken diken ederdi.

Diğeri de oynadığım ilk adventure oyunu Nightlong: Union City Conspiracy 1998. Oyundaki futuristik tema beni büyülemişti. Sonrasında Sanitarium, Broken Sword vs derken türün bir dönem tutkunu olmuştum.

peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Mayıs 09, 2020, 13:13:27 ÖS »

4. Oyun

Diablo II - Windows (3dfx Glide Mode) (2000)

Anlatmaya gerek olmayan efsane oyun

Görüntü kalitesi fevkaladenin de fevkinde benim standartlarıma göre.Tercih meselesi tabi ama Necromancer harici bitiremiyorum bu oyunu ben.Skeleton spawnlayıp duruyorum haliyle.Rahat bitiyor bu şekilde.
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Mayıs 09, 2020, 13:58:39 ÖS »

Diablo 2 nefis görünüyor. Yaklaşık 20 yıl önce Internet kafelerde birçok kişinin bu oyunu oynadığını ve onları uzun uzun film gibi izlediğimi hatırlıyorum. Fakat o yıllar benim için manyakça multiplayer Starcraft oynamak ile geçmişti. Diablo 2 hala oynanmak için rafımda bekliyor.

@Theoden ben de iki oyun paylaşabilirsen sevinirim, eğer mümkünse tabi.

Oynadığım ilk FPS oyunu Killing Time 1995. Oyunun atmosferi okadar korkunç gelirdi ki, odanın ışığını asla kapatamazdım. Ani düşman sesleri tüylerimi diken diken ederdi.

Diğeri de oynadığım ilk adventure oyunu Nightlong: Union City Conspiracy 1998. Oyundaki futuristik tema beni büyülemişti. Sonrasında Sanitarium, Broken Sword vs derken türün bir dönem tutkunu olmuştum.

Diablo 2'yi oynanamamış olmak da çok güzel çünkü bu harika deneyimi ilk kez tecrübe etme şansınız var.
Mutlaka geniş bir zamanda vakit ayırıp tadını çıkarın derim

Tabii ki paylaşımınız beni mutlu eder, maksat muhabbet etmek bir şeyler paylaşmak.
"Killing Time" isimli oyunu ilk defa duydum sayenizde. Oyuniçi videolarına göz attım.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Mayıs 09, 2020, 14:02:34 ÖS »

benimde ürperdiğim bir oyundu hocam doom' dan sonra bu oyunlar patladı gitti yaratıklar oldukça zor ölüyordu.

Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Mayıs 09, 2020, 14:52:10 ÖS »

O zamanki oyunların atmosferi mi yoksa gençlik ve çocukluğun büyüsü mü bilinmez...

Şimdiki oyunlarda ya şiddet ya da maskaralık ağır basıyor, derinlik yok gibi, oyunlar hızlı tüketiliyor, fazla sahiplenilmiyor...

Bu konu üzerinde uzun zamandır düşünüyorum ve gözlem yapıyorum. Yakın dostlarla da fikir alışverişi yaptığımız ve uzun uzun konuştuğumuz bir konu.
Aslında bu sorunun cevabını ufak bir deney yaparak bulabiliriz diye düşünüyorum.

Öncelikle yaş kesinlikle bir faktör ancak asıl faktör bence oyunların gerçekten değişmiş olması.

Eski oyunların en büyük ortak noktalarından biri gerçekten zor olmaları. Eski oyunlarda oyuncunun elinden tutup zorlukları kolayca aşması için bir çaba kesinlikle olmuyor. Oyuncunun bu zorlukları çözebilecek zeka ve beceriye sahip olduğunu varsayan bir yaklaşım görüyoruz. Geliştiricilerde oyucular oyunumdan sıkılmasın, hep eğlensin, bütün zorlukları takılmadan aşsın düşüncesi yok.

Bu zorluk seviyesinin en büyük eksisinin oyunun erişilebilirliğini ve kısa vadede eğlence faktörünü azaltması olduğunu söyleyebiliriz.
Ancak oyuncu bu zorlukları aşıp başarılı olduğu takdirde elde edeceği başarı hissi ve eğlence miktarı günümüzdeki basit "casual" oyunlarla kıyaslanamayacak kadar yüksek oluyor. Bu durum uzun vadede eski oyunların büyük bir artısına dönüşüyor.

Genel olarak eski oyunlar hem kendilerini hem de oyuncuyu daha ciddiye alıyor. Daha derin oynanış mekanikleri sunuyorlar. Oyuncudan daha fazla şey yapmasını bekliyorlar.

Bahsettiğim deney kısmına gelirsek:

+ Daha önce hiç oynamadığınız güncel bir oyun seçin.
+ Daha önce hiç oynamadığınız eski bir oyun seçin. Buradaki eski kavramı çok değişken olabilir o yüzden örneğin 1994-2004 yılları arasında çıkan oyunlar gibi bir kıstas düşünebiliriz. Böylece oynadığımız güncel oyun ile eski oyun arasında en azından çok büyük bir generasyon uçurumu olmaz.
+ Her iki oyuna da örneğin 1 hafta ayrı ayrı vakit ayırıp düzenli oynayın ve iki oyunu da olabildiğince tarafsız değerlendirin.

İki oyunu da daha önce hiç oynamamış olsak da eski oyunların dönemine has karakteristik özellikleri bize nostaljik geleceği için eskilere yönelme eğilimimiz olacaktır, bunu kabul ediyorum.
Ancak biz objektif bakamıyorsak bile belki 1980-2000 yılları arası oyun oynamamış kişiler veya yaştan dolayı o dönemin oyunlarını tecrübe edememiş genç arkadaşlar bu deneyde daha değişik sonuçlar verebilirler.

Kendimin ve yakın arkadaşlarımın bu tarz tecrübelerinde eski oyunların beklenildiği gibi daha derin, zor ve keşfetmesi daha eğlenceli oyunlar olduğunu görüyorum.

Örneğin @daily.hero'nun daha önce hiç oynamadığı Diablo 2'yi ilk defa günümüzde oynamaya başlayıp bitirdiğini ve ardından Diablo 3'ü oynadığını varsayarsak sonucun ne olacağını az çok tahmin edebiliriz diye düşünüyorum.

@witchdoktor'un "Şimdiki oyunlarda ya şiddet ya da maskaralık ağır basıyor, derinlik yok gibi, oyunlar hızlı tüketiliyor, fazla sahiplenilmiyor..." cümlesine katılıyorum.

Oyunlar artık daha büyük bir kitleye hitap etmeleri için basitleştirildiler. Derinliklerini ve ağırlıklarını bu süreçte kaybettiler ve hızla kaybetmeye devam ediyorlar.
Oyuncu asla sıkılmasın ve oyunu bırakmasın diye ulaşılması gereken her görev yerinin, basılması gereken her tuşun, çözülmesi beklenen her soruna dair ipucunun sürekli ekranda gösterildiği oyunların yavan ve sığ gelmesi kaçınılmaz sanırım.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2020, 15:10:32 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Mayıs 09, 2020, 15:10:34 ÖS »

Öncelikle, yakın zamanda win 98 işletim sistemi, 4 4500 3dfx ekran kartı ve sb live!  ses kartı ile, eski günleri anmak adına sistem kurmuş biri olarak, bu başlığın beni heyecanlandrıdığını belirtmeliyim.

Eve,t yazın Diablo 2 yi bitirdik ve geçrekten 3dfx ile ayrı bir güzel.

@Theoden (Arethrid) ,"Killing Time" oynunu oyanamıştım ve bu haftanın oynanacak ve belirttiğin gibi değerlendirilecek oyun listesine ekliyorum

Bu başlığa uygun olduğunu düşündüğüm ve zamanında oynamaktan keyif aldığım ve birazdan da tekrardan oynayağım INCOMING:The Final Conflict  oyununu da eklemek isterim.

* Incoming_cover.jpg (56.13 KB, 280x350 - Görüntüleme: 281 kez.)
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Mayıs 09, 2020, 16:38:19 ÖS »

Bir oyunun müziğini sıkılmadan 20 yıl dinleyebiliyor musun? Ben bunu Diablo 2 de yaşadım hala playlistim de duruyor abi.

Bu arada yeni oyunlardan Skyrim'inde müzikleri de harika. Güzel yeni oyunlar yok mu var. Çıkınca kendi adıma hakkını veriyorum. Ama Diablo 2 cidden acayip bir oyun. Elimde 4k makine ve her türlü imkan varken Diablo 2 oynamayı tercih ediyorsam bir düşünmek lazım oyunlar konusunda

Yenilerden Inside oyunu harika misal sıkılmadan oynadım. Skyrim desen güzel. Ben oyun dedim mi bunlar aklıma geliyor. MDK bitirmek için listemde duruyor misal. Zerre kadar yeni oyunlara hevesim yok şu MDK'yı bitirmeye duyduğum hevese kıyasla.

Geçen Pubg oynamaya başladık oyun keyifli ama rutin ve hile yapan çok misal. Sildik oyunu.

Eskilerde bir macera bir heyecan olduğunu düşünüyorum. Şimdi insanları topluyorlar bir ortama hadi üretin. İnek gibi Kahkaha Eskiden sokaklardaydık doğa ile iç içeydik daha maceracı oyuncu varlıklardık İnteraktifliğimiz bence zayıfladığı için bu oyunlara da yansıyor.

Yaş faktörüne katılıyorum onu göz ardı etmemek gerek. Yani bir ihtiyar genç olarak Half Life 1'i oynamanın heyecanını anlatmak zor. Şimdi genç olsam Half Life oynasam burun kıvırabilirim belki. Ama Black Mesa oynadım geçen Half Life remake ohaa yani oyun bitsin istemedim ya Kahkaha Daha ne yazayım. Tansiyonum fırladı bak
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2020, 16:46:14 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Mayıs 09, 2020, 19:05:56 ÖS »

Mdk Zaman'ına göre harika bir görselliğe sahipti benim için. Oyunu bitirme şansım oldu ama ikincisini bitirme fırsatı bulamamıştım. Fırsat bulursam mdk2 yı bitirmek istiyorum

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Mayıs 09, 2020, 19:06:55 ÖS »

@AmigaEsref:
Bence de hala çok güzel oyunlar yapılabiliyor ancak eskisine nazaran çok daha nadir görüyoruz

Özellikle simülatörler CPU ve GPU'lar güçlendikçe mükemmel seviyelere gelmeye başladı. Assetto Corsa ve DCS World gibi simler harika.

peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Mayıs 09, 2020, 19:30:25 ÖS »

25 yaşındayım.Forumun en gençlerinden biriyim.Yeni jenerasyon oyunlardan beni saran oyunlar Mount And Blade ve Total War Attila(Bu çokta yeni değil aslında) oldu.Onun haricinde Tüplü Beyaz Crt Monitör de Age Of Serisi-Diablo II-Warcraft III-C&Q Red Alert II derim susarım.Sayarken bile heyecanlanıyorum açıkçası.
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Mayıs 09, 2020, 22:40:39 ÖS »

25 yaşındayım.Forumun en gençlerinden biriyim.Yeni jenerasyon oyunlardan beni saran oyunlar Mount And Blade ve Total War Attila(Bu çokta yeni değil aslında) oldu.Onun haricinde Tüplü Beyaz Crt Monitör de Age Of Serisi-Diablo II-Warcraft III-C&Q Red Alert II derim susarım.Sayarken bile heyecanlanıyorum açıkçası.

Mount&Blade'i seven başkalarını görmek çok güzel. Ben de daha 2004-2005 yıllarında çıkan ilk beta versiyonlarından beri M&B serisini yakından takip ediyorum.
Bannerlord'da closed beta tester olarak ufak bir görevim de oldu.

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: