Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEkonomik Gündem ve Aldığımız Önlemler Hakkında Sohbet
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ekonomik Gündem ve Aldığımız Önlemler Hakkında Sohbet  (Okunma Sayısı 15378 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Haziran 24, 2020, 15:27:06 ÖS »

2000lerin başında ailecek her hafta sonu dışarıda yiyebiliyorduk.Daha sık alışveriş yapabiliyorduk.Annem babam Türkiye de anketlerde en saygın meslek olarak görülen Tıp Doktorluğunu icra ediyorlar.Ben ise üniversiteyi bırakmak zorunda kaldım.Düşününce doktor çocuğuyum ve boğazımdan hep helal para geçti.Ama manevi zenginlik dışında biz 20 senede gerçekten fakirleştik.Dünya artık eskisi kadar güzel gözükmüyor gözüme.Artı değer her geçen sene okuyup adam olanda değil holding patronları veya bilimum sömürü düzeni kurucularının elinde daha fazla kalıyor.At izi it izine karışmış kimin eli kimin cebinde belli değil.Ne sol eskisi gibi sol ne de düzen eski düzen.80lerde ki ütopik gelecek filmlerinden daha beter bir gelecek kurulmak isteniyor.Ve karşısında durabilecek kimse de yok.Dünya karambole yuvarlanıyor.Direksiyon da ki kapitalizmin ise kabahatleri boyunu aşmış durumda.Sistem doymuyor ama insanlar aç ve ümitsiz.
Aslında sistem değişiyor olabilir. Bundan 5 yıl öncesindeydi sanırım bir belgesel izlemiştim. Ekonomi türleri diye. Dünya atıyorum şuan Kapitalizimden süper kapitalizm diye bir sisteme geçecekti. Sonrasında başka bir sistem. Yanılıyor olabilirim. Bu ekonomi modelinde tüketici üretici ile direk temasta olacak ve aradaki firmalar aracılar kalkacak ve faiş fiyat ortadan kalkarak. Üretici ve tüketici bir araya gelecekti. İyi tarafı uyguna ürün bulabilmek iken. Kötü taafı ticaret yapanları zor duruma düşürecek bir modeldi. Yani çok zengin olmak bu sistemde biraz daha zorlaşacaktı. Ekstra maliyetler azaldığı içinde yüksek bedel faiz oranlarıda düşük olacağından ekonomik şişme azalacaktı felan Bu o geçiş sürecimidir? Yoksa o anki sallama bir muhabbet miydi bilmiyorum. Çalışma potansiyeli oldukça yani değirmenin suyu oldukça ekonomide bir şekilde yol çizecektir. Ama hangi yönde bilemiyorum tabi. Su biz oluyoruz bu arada Bence ekonomiden yana kaygın olmasın bu sürüyü gütmek isteyen mutlaka olacaktır. Başka bir sistem çıkar ona geçeriz. Ama şuana dönersek. Dünya zor bir dar boğazdan geçiyor. Ülkemizde öyle alım gücü azaldı ve bu durum ne zaman düzelecek veya bildiğimiz anlamda düzelcek mi? soru işareti. O yüzden bir şeyler almak için her geçen gün fakirleştiğimizi görüyorum. Elimdeki son mermi ile de alım yapıyorum. Şuanda şöyle düşünüyorum. İyi ki almışım diyorum çoğu şey için. Dünü aratıyor fiyatlar ve bir şey malum çıktı mı fiyatı tövbe inmiyor
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2020, 15:29:57 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Haziran 24, 2020, 15:38:21 ÖS »

4-5 sene önce burdan @humphrey hocamdan 250 TL ye aldığım C64C+Adaptör ve @Oğuzhan Abiden 300 TL ye aldığım C64 burnumda tütüyor.Şimdi her yer binlikler doldu.Sahibinden uygulamasını sileceğim telefondan bu gidişle.Commodore logosunu gören 1000 TL yazıyor direkt.Kemikleri sızladı Jack Tramel in.Kabir azabı. Kahkaha
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2020, 15:40:09 ÖS Gönderen: astalavista » Logged
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Haziran 24, 2020, 15:41:21 ÖS »

Bence her şey bireysel bankacılığın teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanıp aşırı ilerlemesiyle çığrından çıktı.
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Haziran 24, 2020, 17:10:48 ÖS »

Kemikleri sızladı Jack Tramel in.Kabir azabı. Kahkaha

Kemiklerinin sızlamasından ziyade. Commodore'un bu fiyatlara satıldığını görünce, ellerini ovuşturuyordur bence. Kahkaha

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Haziran 24, 2020, 19:17:36 ÖS »

C64 600 dolardan (günümüzün 1500 doları) satışa sunulan, 1995'de de günümüzüne yaklaşık 300 dolarına karşılık gelen bir fiyatla jübilesini yapan bir makine. Şu anda temizinin 100-150 dolara satılıyor olması çok da abes değil aslında. Bir de ayda 3000 dolar kazansak bu para gözümüze hiç batmazdı. Düzgün diyebileceğimiz bir arabanın 30 bin dolardan başladığı bir ülkedeyiz...
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Haziran 24, 2020, 19:21:01 ÖS »

Bence 30-40 senelik temiz bir cihaz çok değerli olmalı zaten belki de günümüz cihazlarından daha bile pahalı olabilir . Tabi burada arz-talep ve yeni üretimin olmaması cihazların fiyatını her geçen yıl katlanarak güncelliyor .Yabancı ülkelerde dahi döviz cinsinden bile baksak fiyatlar sürekli artmakta. bu şahsi kanaatim herkesin Fikri değişiktir

C64 ve A500 gerisi teferruat
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Haziran 24, 2020, 21:33:13 ÖS »

Devalüasyon olabilir mi?
O yolda maalesef. Endişem turizmin açılamaması inşallah orada sorun olmaz. Ben ülkemi seviyorum çünkü. Para kazanılır önemli olan sistem. Sistem işlerse her türlü düze çıkarız.

Turizm konusu için Antalya' dan bildireyim maalesef durum hiç iç açıcı değil. 2-3 yıl aralıkları saymazsak 18 yıldır Antalya' dayım. Böyle bir durum görmedim.
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2020, 21:35:59 ÖS Gönderen: Aktug » Logged
AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Haziran 24, 2020, 22:28:07 ÖS »

Devalüasyon olabilir mi?
O yolda maalesef. Endişem turizmin açılamaması inşallah orada sorun olmaz. Ben ülkemi seviyorum çünkü. Para kazanılır önemli olan sistem. Sistem işlerse her türlü düze çıkarız.

Turizm konusu için Antalya' dan bildireyim maalesef durum hiç iç açıcı değil. 2-3 yıl aralıkları saymazsak 18 yıldır Antalya' dayım. Böyle bir durum görmedim.
Ya biz bile 2 ötedeki şehre tatile gitmeye çekiniyoruz. Normaldir insanların ülkeler arası seyehat tercih etmemesi.

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Haziran 25, 2020, 01:22:34 ÖÖ »

1980'lerin sonuna doğru soğuk savaşın bitmesi ile komünizm de sona erdi. Bu durum, dünya ekonomisinde hiç hesap edilmeyen etkiler doğurdu.

Dengenin ilk prensibi gereği, her şey karşıtı ile kaimdir(Yin ile yang). Gece olmazsa gündüzü bilemeyiz, kötü olmazsa iyiyi bilemeyiz.

Komünizm olmayan bir dünyada ekonomik rakibi kalmayan kapitalizm kendi kendisini tüketti. Bu konu üzerine sayfalarca inceleme yazılabilecek bir başlık olmakla beraber asıl anlatmak istediğim husus farklı.

Teknolojinin, özellikle ikinci dünya savaşından sonra hızla gelişmesi, kas gücüne dayalı çalışan işçi sınıfını hızla azalttı. 100 kişinin bir ayda yaptığı işi 1 makina/bilgisayar saatler içerisinde yapar oldu. İşçi sınıfının yerini artık makinalar ve bilgisayarlar alıyor.

Aynı teknojojik gelişmeler, bir labratuvarda üretilmesi mümkün olan bir virüsle tonlarca silahın ulaşamadığı bir sonucu doğurabiliyor.

Bu güne kadar yaşadığımız dünya ve düzende bu günden sonra da yaşamayı hayal etmeyi bırakmamız ve bambaşka bir dünya düzenine hazır olmamız gerekiyor.

Çok yakında bütün dünyada turizm diye bir sektör kalmayacak, eğitim sistemi tamamen değişecek ve sınavlar kalkacak. Bütün alışveriş ve bankacılık işlemleri internet üzerinden gerçekleşecek. Nakit para kullanılmayacak, vatandaş kimlik kartıyla alışveriş sistemine geçilecek. Böylece bütün üretim ve tüketim kayıt altına alınabilecek ve tamamını vergilendirmek mümkün olacak.

Toplanan vergilerin büyük bölümü işsiz kalan işçi sınıfına sosyal yardım olarak dağıtılacak.

Üretim yapanlar biliyor ki; Makinalar hastalanmaz, yıllık izin, doğum izni kullanmaz, grev yapmaz, 24 saat çalışır yemek molası bile vermez, talimatlara göre kullanılırsa ve zamanında bakımı yapılırsa kolay kolay bozulmaz, iş kazası meslek hastalığı kıdem tazmınatı sosyal sigorta gibi sorunları yoktur...

Uzun vadeli gelecekte ülkelerin özellikle üretime yönelik yönetim kararlarını bile bilgisayarların vereceğini düşünüyorum. Hangi tarlaya hangi ürün ekileceğine bilgisayarların daha doğru karar vereceklerinden hiç kuşkum yok.

« Son Düzenleme: Haziran 25, 2020, 18:43:51 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Haziran 25, 2020, 20:05:57 ÖS »

@fort_apocalypse abi yazdıkların aklıma direkman Matrix ve Terminatör filmlerini getirdi.Tüyler ürpertici bir geleceğe hazırlanın. Kahkaha
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Haziran 25, 2020, 21:16:22 ÖS »

@fort_apocalypse abi yazdıkların aklıma direkman Matrix ve Terminatör filmlerini getirdi.Tüyler ürpertici bir geleceğe hazırlanın. Kahkaha

Kötü bir gelecekten bahsetmiyorum. Ben Terminatör filmindeki gibi makinaların insanların düşmanı olacağına inanmıyorum, ama insanların yapmakta zorlandıkları kas ve beyin işlemlerinin makinalar tarafından yerine getirileceğini düşünüyorum. Zaten her geçen gün bu gerçekleşiyor. Örnek olarak; artık avukatlar ofisten çıkmadan dava açıyor, dava harcı ödüyor, dilekçe veriyor, bunun için fazladan eleman çalıştırmak zorunda kalmıyor, hazır beton ve Fabrikasyon PVC doğrama gibi teknolojiler sayesnde eskiden bir inşaatta bir yıl evine ekmek götüren işçiler artık bir ay çalışıyor, bunlar gibi binlerce örnek hali hazırda artarak yaşanmakta.

Daha kötü değil ama son yüz yıldan çok farklı bir gelecek bizi bekliyor, değişime ayak uydurabilenler tutunabilecek.

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Haziran 25, 2020, 21:31:25 ÖS »

Ben beyin hardiski çıksın ilk alanlardan olacağım Bekliyorum. Aktaracağım belleği komple Sonra Amiga Kahkaha Kahkaha

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Haziran 26, 2020, 00:57:02 ÖÖ »

Arkadaşlar maalesef kıymetli madenlerde ufak sapmalar başladı, öyle uç noktada ki bir büyük yabancı daha çıksa kaldırmaz piyasa. Gerçi şuan çıkmak isteyen ancak ciddi para bağlamış ve satıp az bir zarar ile çıkmak isteyen var ama onu göze almak istemiyor. Bizi bir enflasyon bombası bekliyor. Şayet Çin tarafında bazı gelişmeler olmasaydı birde geçen gün finans sektörüne yapılan baskı kalkmasa inatla faiz indirimi deva etseydi tusunami gelmişti. Neyse ki biraz ertelendi. Gerçekten son 7-8 sene hiç olmasaydı keşke o kadar kötü ki daha kötü olması mümkün değil. Tam borsa çıkıyor biri konuşuyor borsa harika ekonomi şahane şahlandık diyor o kadar artık insanların midesi bulanmış ki bir hafta piyasalar belini doğrultamıyor. Dolar iyi değer kaybediyor yoksa şimdi 7.5 olmuştu. Ama en az bizde değer kaybetti. Alım gücü sürekli düşüyor. Para denen şey insanların güveni ve almak isteyenin almaya razı olduğu satanın da kabul ettiği bir değerde buluşmasıdır. Örnek geçen Topkapı Bilgisayarda bir ISA kart 30 bin TL istedi satıcı, ilaç fabrikası kartı deneyelim olursa 2 adet bulabilir miyiz dedi. Birini yedek yaptılar. Bu abi Teleteknik’e dahil Amiga cihazı ülkeye ilk getiren abi. 5.25 floppy lazımdı en iyisinden adım. 40 MB mfm HDD aldım burada çöpe atsan alınmaz ama ebayda 150 dolardan başlıyor. 2mb pcmci RAM aldım. Amiga ilanı vardı ama satmışlar 6 ay önce yoksa asıl onları almaya gitmiştim. Yani bazen fabrika duruyor bir parça çöpte görsen almazsın ama 5000 dolar civarına gidiyor. İşte korkum bu arz olmazsa para bir işe yaramaz. Böyle eli bile kesen kötü kalitede kağıt ile basım devam eder para yaratmada sınır bilmezlerse vay ki vay halimize. Gün gelir piyasada bollaşır ve değeri kalmaz, parayı değerli yapan az oluşudur ve şirketlerin üretimindir, yarın kaçar o paralar farklı yatırıma o zaman sorun olur ama şu Çin olayına yani yeni dünya düzeni ben olasılık vermiyorum dolar yine dolacak şuan en ucuz o ama onuda çok bastılar. Para basmak fiziki olduğu kadar merkezlerin borçlanması ve x kuruma elektronik olarak çıkmasıyla da olur. Hem fiziksel hem çıkma çok yapıldı keşke açıklasalar da ne yaptıklarını bizde geleceğimizi ona uygun planlasak. 1990-2007 bu ülkenin çok ama çok güzel olduğu yıllardı. Küçüğün büyüğe büyüğün küçüğe saygısı ve insanların alım gücü huzuru vardı. Emeğimi çalıyorlar paramı nasıl korurum endişesi yoktu. Yazık bir sarımsak bile 5 yılda kaç kat arttı. 2006 dan sonra ufak ufak kırılma oldu. Şuan ciddi bir yük var böyle sürdürülemez imkansız, 3 yıl gider mi bilmem ama 3 yıl sonra çok fırtınalar olur. Çünkü herşey ama herşey her kritik noktası sahiplenmiş kalede kral olsanız bu kalenin tüm gelirleri 30-40 sene gidecek yeri hazır olsa. Bir o kadar da kaynakların başkasının elinde olsa neye çare. Sorun geleceğimiz bizim ve evlatlarımızın. İstediği kadar çalışsa bir yere liyakat eğitim değil hazır kendi adamlarını koysa evladın işsiz kalsa çok iyi eğitsen ne çare. O yüzden kafayı çok çalıştırmalı, gelecek 25 yıl içinde organik çipler noral Bağlantı ile insan beynine takılacak, hiç gitmediğin yerlere sanal olarak gidecek hiç tatmadığın lezzetleri artabileceksin. Gerisini de düşün, olmayan sahilde esmeyen rüzgarda sanal olarak hissedecek göreceksin. Organlar yenilenebilir, ömür uzatılabilir olacak. Farklı gezegende insanlık olabilecek, samanyolunda başka canlı türü kesin bulunacak, hatta dünyamızdan daha güzel dünyalar olduğu yaşanılabilir olduğu kesin ispatlanacak. Enerji için kolay çözüm bulunacak insanlar yıllarca fosil yakıt kullandığına pişman olacak ama doğal denge hasar görmüş olacak. Daha kötü fırtına daha kötü kuraklıklar hava olayları olacak. Ancak uzaya gitmek daha yaygın hale gelecek. Yabancı dil için eğitime gerek kalmayacak, matematik çok kolay olacak çünkü çipliler neredeyse kusursuz olacak. Bilgisayar sistemleri çok ama çok hızlı olacak. Şuan olan kurumlardan çok azı kalacak yada el ünvan değişecek ancak sistem tamamen farklı olacak. Bilimde bugünün doğru kabul edilen bazı kavramlarının aslında hatalı olduğu bulunacak. Evrene bakışımız değişecek ve milyonda birini bile bilmediğimiz ancak o zaman milyonda birini gerçekten bildiğimiz oraya çıkacak. Renklerin daha çok olduğunu göreceğiz. Dış dünya ile daha fazla bağlantımız olabilecek. Televizyon tarih olacak fakir sefil topluluklarda hariç. Zamanın farkındalığına varacağız ve bir deniz yıldızı hızında olan insanı görebileceğiz. Ancak o hız modunda sadece algı olacak kas yapımız harekete izin vermeyecek ve atmosfer. Bakarsınız Venüs’ün yörüngesi de değişir yada değiştirme yolunu buluruz daha uzak bir konum ile yeni dünya olur. Atmosferi ve boyutu iyi. Benden bu kadar🤔

this is amiga speaking.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Haziran 26, 2020, 07:21:42 ÖÖ »

Hocam bu ne? Çin seddini örmüşsün

Nasıl okuyacağız bunu?

Arada bir enter'a basın yaw.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Haziran 26, 2020, 09:37:31 ÖÖ »

Emrez hakikaten. Okuyayım diyorum. Daha bakarken beynim bulanıyor. 3-5 paragrafa bölsen rahat okunsa.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: