Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore GenelBilgisayarcım bana demişti ki
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bilgisayarcım bana demişti ki  (Okunma Sayısı 11229 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 12, 2021, 21:40:23 ÖS »

Arkadaşlar değişik bir konu ile karşınızdayım. Bakalım aklıniza gelen değişik şeyler çıkacak mi

Bu konu ile eskiden bilgisayarcimizin bize anlattığı , bilgi verdiği vs. gerçek-gercek degilleri konuşmak . Örnekle daha iyi olacak başlayayım

Bilgisayarcım Kadri amcadan hep renkli disket isterdim. Elinde kalmayınca renklileri çok tercih etme çok uzun ömürlü olmuyorlar demişti Akılda kalan küçük bir enstantane

* IMG_20210712_234246.jpg (225.35 KB, 1080x480 - Görüntüleme: 152 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2021, 23:43:32 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2021, 21:52:38 ÖS »

disket olayının mantıklı açıklaması şu olabilir markalı bir disket zaten markasının verdiği ünle yeterinşe satış yapar diyerleride disketi çeşitli renlerde yapıp allayıp pullayıp disketi albenisiyle satmaya çalışırlar ama dışı forma içini sorma cinsinden olur biraz genelde küçük firma tekniğidir pek çok alanda olduğu gibi ucuza maalet pahalıya sat kaliteyi boşver cinsinden
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2021, 22:22:42 ÖS »

Amstrad CPC dönemi bir bilgisayar hocası bilgisayarınızı fişten çekin takılı bırakmayın bir bilgisayaar virüsü tüm bilgisayarlara bulaşıyor demişti. hiç unutmam

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2021, 22:25:09 ÖS »

Babamın görevi nedeniyle geçici bir süre Uşak'ta yerleşmiştik, ben de lise son sınıfı orada okumuştum. Okul arkadaşlarımın az bir bölümünde Amiga vardı, sordum burada oyunları nereden alıyorsunuz, bir tane bilgisayarcı var ama acayip kazıkçı, çektiği oyunlar da bozuk çıkıyor demişlerdi. (umarım forumda değildir  Kahkaha ) Ben de İstanbul'dan yanımda yeterince oyunla gelmiştim ama gidip bir bakayım dedim hangi oyunlar var diye, 1-2 tane beklediğim oyunu sordum onlar haftaya gelecek dedi, fiyatı da söyledi İstanbul'un iki katı. Peki dedim ne marka diskete çekiyorsunuz, buraya dikkat "Sony'nin markasızı" dedi adam, no name disketi Sony diye iteleyecek güya, yer mi tabi İstanbul bebesi bu numarayı, ben haftaya gelirim abi diyip çıktım dükkandan  Kahkaha
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2021, 22:27:50 ÖS Gönderen: lunarstrain » Logged
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2021, 22:44:13 ÖS »

80 ve 90'lı yıllarda sürekli gidilen bilgisayarcılarda takılma durumu olurdu. Bir süre sonra yardım olsun diye disket çekerdik, müşteriyle ilgilenirdik falan. Bazen de böyle müşteriden güzel ortalar geldiğinde troll'lemeden etmezdik. Ben böyle çok bilgisayarcıda takıldığım için böyle çok anım var, aklıma geldikçe yazarım. Tabii ben bu durumda işin diğer tarafından bakmış oluyorum

Şişli'de Flaş (Flash) bilgisayar vardı, belki gidenler, bilenler vardır aramızda. Amiga 500'ün çok revaçta olduğu zamanlar. 1990 yılıydı sanırım. Bir çocuk geldi Amiga'sı için 2MB ram sipariş etmiş daha önce, adaptör takılması gerektiği için cihazı getirip bırakmış, biz oradayken de teslim almaya geldi. O anda dükkân kalabalık olduğu için Servet abi (dükkânın sahibi) bana rica etti hem aç çalıştığını göster hem de teslim et diye. Neyse bağladım 1084'e açtım Workbench disketiyle. 512+2048'i gösterdim. Tam kapatacaktım, çocuk "Abi bu ne işe yarar? Bir arkadaşım almış ben de ondan görüp istedim" dedi. Ben de ona anlattım ama çocuk hiçbir şey anlamıyor, sanırsın Amiga'yı iki gün önce almış. Baktım olacak gibi değil. Dedim işte böyle bununla hafızan fazla oluyor oyunlar daha çabuk yüklüyor falan ama sen yine de bunu fazla kullanma, sadece ihtiyacın olduğunda aç çünkü bu biter kullana kullana dedim. Çocuğun gözleri büyüdü "Yapma abi ya, zaten bunu zor aldırdım, bitince ne yapacağım? Yenisini mi almam gerekir?" diye sordu. Yok biterse erik hoşafına yatır bir gece beklet, sabaha dolar dedim. Çok sevinerek gitti. Sonra ne oldu bilmiyorum

Bir keresinde de 1995 senesinde bu sefer Nişantaşı Show Computer'dayız (orada resmî olarak çalışıyorum). Yarı bodrum daire, sokak kaldırımından 2-3 basamak inerek giriliyor içeri. Bir yaz günü biz arkadaşla Sensible Soccer oynuyoruz. Feci sıcak, klima açık olduğu için dükkân kapısı kapalı. Koşa koşa biri geldi, kapıyı açtı, nefes nefese, kan ter içinde basamakları inip "Abi sizde televizyona bağlanan hesap makinesi var mı?" diye sordu. "Yok" dedik. "Peki" deyip geldiği hızla kayboldu. Bugün hâlâ aslında ne istediğini merak ederim aklıma geldikçe. Bir de o yaz günü sıcağında öyle arkasından şeytan kovalar gibi araması da ayrı bir ilginçliktir.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Temmuz 12, 2021, 22:59:23 ÖS »

Erik hoşafı mı alemsin valla nereden aklına geldi? Kahkaha

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2021, 23:03:33 ÖS »

Erik hoşafı yönetmini ben boşalan ram kartlarda hala kullanıyorum, en etkili doldurma yöntemi. Boşalan lazer tonerleri de mangal külüyle dolduruyorum.

Bir de; İşte o nefes nefese içeri girip Televizyona bağlanan hesap makinası soran çocuk aslında Elon Musk'tı. Kahkaha

Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2021, 23:05:22 ÖS »

Erik hoşafı mı alemsin valla nereden aklına geldi? Kahkaha

Valla geldi işte... O sıra meyve suyu falan içiyordum belki. Erik hoşafı da hiç sevmem aslında. Belki de ondan gelmiştir.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2021, 23:07:18 ÖS »

Ben Bursa İnegöl çarşısın da en alt kattaki bilgisayarcının bana lightwave ısrar etmeme rağmen çekmemisini hiç unutamıyorum. Kaç kere dediysem sen anlamazsın yaşın yetmez sana oyun çekeyim deyip gönderirdi.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 12, 2021, 23:11:45 ÖS »

Ben de basit bir şey anlatayım bari... Sene '85 olması lazım herhalde, Bruce Lee yeni çıkmış, bir arkadaşım da bir kasette getirdi bana, orjinal değil ama. Zaten disk sürücü de henüz yok bende. Kasedi koyuyorsunuz, 1-1.5 saat falan yüklüyor herhalde. Yani yükleyeme bırakıp 2 tur borsa-ipucu falan oynamışlığımız vardır herhalde. Neyse, benim de gittiğim yakındaki ROM Bilgi İşlem var, sahibi bana "kasedi getir turbolarız" dedi. Ben de sevinçle götürdüm, yükledik orda, yani resmen bekledik yüklensin diye. Sonra adam RUNSTOP-RESTORE yaptı, tabi kilitlemişler. Döndü bana "bu turbolanmaz" dedi... Yani orda beklediğime mi, oyunun turbolanmadığına mı, birşey bilir gibi söyleyip bilmediğine mi yanayım, siz karar verin

agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 12, 2021, 23:12:34 ÖS »

Benim de seri porttan oyun oynama mevhumunu sormak için “İki amigayı birbirine nasıl bağlarız?” dediğim dükkan sahibi “İple” diye yanıtlamıştı :-|

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 12, 2021, 23:18:20 ÖS »

Bir de; İşte o nefes nefese içeri girip Televizyona bağlanan hesap makinası soran çocuk aslında Elon Musk'tı. Kahkaha

Kahkaha Dünyanın kaderini değiştirdin Verminaard  
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2021, 23:20:38 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 12, 2021, 23:27:06 ÖS »

Kahkaha Dünyanın kaderini değiştirdin Verminaard

Düşün işte yok dedik böyle oldu. Var desek kim bilir neler olacaktı

Bu arada yine Show'da Amiga 500'de Sensible oynarken (lig yapardık arkadaşla aramızda) tam maç ortasında çocuklar gelirdi ellerinde bir tane disket "Abi, Amiga oyunu çektirecektik" diye. Biz de maç ve lig bozulmasın diye bir yandan Amiga'da maç yaparken bir yandan da "Amiga bozuk, çekemiyoruz" der yollardık alayını. Çocukların hepsi "guru meditation" verip giderdi. Gözlerinden belliydi yani
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2021, 00:04:46 ÖÖ »

90 lar,  her zaman gittigim bilgisayarcidayim. Icerisi yine kalabalik amiga, pc oyun cektirenler, c64 datasetini getirip kaset kopyalatanlar vs.

O sirada iceriye bir kadin girdi. C64 kaseti kopyalayanlari bir sure izledi. Sonra cantasinsan bir kaset cikardi. “Sizde bu oyunun ikincisi var mi, ben anlamiyorum, oglum istiyor” dedi. Kaseti gosteridi. Mortal Kombat 1. Var dediler ve mk2 kaseti verdiler kadina.  Kadin kaseti aldi, evirdi cevirdi, nasil aciliyor bunun kapagi ya derken “çatırt” diye ikiye böldü kaseti.

Kadinin getirdigi kaset ve kendisine verilen Famliclone kartusuydu.  Etrafta herkes datasette ve kasetler ile dolandigindan, elindekini teyp kaseti sanmis ve acmaya calisirken kirmisti

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Temmuz 13, 2021, 00:16:35 ÖÖ »

Bilgisayarcı ile değil ama bilgisayar ile çok anım var;

iş yerindeyim  286 bilgisayar verilmiş 1 mb ram var. Wimdows 3.1 kurulu, 20 mb hdd vs vs. Kahkaha Excel de kurulu ama; her sabah geldiğimde çalışmıyor (2 mb ram istiyor) 8 disketti sanırım , her sabah sıfırdan kuruyordum. o gün boyunca sorun çıkarmıyordu.

Hürriyette çalışıyorum, 13 katlı bina bilgi işlemciler ile kanka olmuştuk,3. katta iken , 8. kattan "Printerim çalışmıyor" diye gidip fişi prize taktıkları bir sürü gerçek hikaye anlatmışlardır. O dönemde "Castaway" ekran koruyucusu çok popülerdi. özel kurdurtmuştum. "Aaa çok güzel" diye gören, izleyip takılan çok kızı tavlamışımdır

Bir dönem Vestelnet'e takılırdım. chat vs için. odalar filan vardı ,çok populerdi,  Bendeniz ve Meltem Cumbul ile bayağı sohbetim (gerçek) olmuştu. Hatta Meltem Cumbul "çok güzel anlatışın var" diye iltifat etmişti , sonradan o girmeyince muhabbeti ilerletemedim

Askerdeyim, Şubeler ev şeklinde, benimki "Bütçe şube" yandaki "istihkam şube" 6'da mesai bitip subaylar gidince "Doom" vs oynardık. Birgün istihkam şubenin çocuklar Yüzbaşıları nöbette iken beni çağırttılar, Adamın bilgisayarına doom kurdum, Bir gece oynadık. Yüzbaşı Doom'a bayılmıştı, çok iyi birisi idi. hiç kimseye demedi yada bir ceza almadık. Arada çocuklara açtırıp oynarmış Kahkaha

Şöylede bir şey vardı, "çalışırken Tüplü tv'ye tükürmeyin , patlar" ,
Biz şakadan misafir gittiğimiz evlerde çoluk çocuk oynarken tükürme numarası yapardık evin teyzesi " aman yavrum yapmayın patlar" diye bağırırdı
daha çok var
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2021, 00:18:54 ÖÖ Gönderen: Humphrey » Logged

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+