Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Memlekette MSX kullanmış kimse yok mu?  (Okunma Sayısı 52588 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 27, 2007, 07:02:37 ÖÖ »

Birileri olmalı. 1988'de yaşadığım mahallede 4 adet bilgisayar vardı ve üçü MSX'ti. Yani bu forumda en güzel River Raid'in MSX'teki olduğunu sadece ben mi biliyorum.  Masum
DevilisH
Uzman

aLWaYs AmigA

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2007, 08:20:57 ÖÖ »

Konuyla alakasız bir yere yazıyorum.Bunun için başta Alp Yener'den olmak üzere tüm dostlardan özür diliyorum.

Alp Yener hocam, aramıza yani yuvana hoşgeldin.Gelişin baya hızlı oldu Seni tanıyan bir çok insan var aramızda ama tanımayan insanlarda olabilir.Forumun tanışma kaynaşma bölümünde "Kim bu Alp Yener?" diye bir başlık görmek isteriz açıkcası

Bu arada benim için "kim bu eleman" dersen sana şöyle özetleyebilirim.

" Alırım klavyeni   "

Tekrardan Hoş geldin Alp Hocam

A500 Desktop Tower=A500+,Kickstart 2.0 & 3.1,MTec A520+Fpu,Avideo24 3MB,MultiVision500,Gold Chip(68000,Denise,Paula),Cpu-Ide,Df1 Booter,6MB Ram,..

A1200 Power Tower=PPC,MediatorSx,256MB Ram,Voodoo5,SpiderII,FastAtaIII,WLan,LifeVievTV,Terratec512i,.

AmigaONE XE 800MHZ,128MB AtiRadeon,512MB Ram,
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2007, 12:09:53 ÖS »

domiciim:

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=184.msg706#msg706

Evet, hala tanıdığım tek msx'çi sensin... bukadar amiga tutkunu olan adam nasıl oluyor da microsoft işi hiçbir özelliği olmayan, 80'lerin PC klonu diyebileceğimiz bir makineye tutuluyor anlamıyorum. ama 8bit ise o da bizdendir artık. ama tanımak lazım biraz onu... nedir özellikleri?

coze
Uzman

Hieh hieh hieh heh ...

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2007, 12:20:02 ÖS »

benim bildigim lw3d'de sony'ci olmasinin yaninda ayni zamanda msx'cidir.

Retro Hincal Uluc
Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2007, 17:15:35 ÖS »

@Arda
MSX bir M$ ürünü ama onunla tanıştığımda (1988) ne ben bir Amiga fanatiğiydim, ne de Bill Gates'e kin ve nefret besleyecek kadar (  Masum ) bilgisayar dünyasından haberdardım. Belki Gates de o sıralar bugün geldiği noktayı hayal bile edemiyordu. MSX dünyadan bihaber, kendi halinde bi 8bit bilgisayar idi o sıralar. Pek bir sevişiyorduk açıkçası...
Gel zaman git zaman derken MSX'im bozulup bilgisayarsız kalınca (1991) yeni arayışlar içine girdim. İşte o zaman Amiga gelip ruhumu çaldı.  Kahkaha

MSX'i kısaca şöyle tanıtabilirim size:
* CPU'su 3.58 Mhz Z80 dir (ki zamanında rakibi olan C64'ten hızlı bi alettir ayıptır söylemesi)
* 64 KB ram ve 16 KB vram'i vardır.
* 256x192 pixel ekran çözünürlüğü ve 16 renkli grafiklere sahiptir. (Grafik kalitesi de 64'ten iyidir)
* Ses konusunda 64 karşısında çuvallar (C64'ten bu yüzden tam anlamıyla kopamamıştım belkide)
* MSX Basic benim programcılıkla tanışma nedenim olmuştur. Oldukça kolay ve eğlenceli bir basic dili vardı aletin. (AMOS'u andırır azıcık)

Bir de 64 için hiç oyun kartuşu görmedim ancak MSX oyun kartuşları çok yaygındı 80'lerde. Kasetlere göre azıcık pahalıydılar ama bilgisayarı açar açmaz oyunun karşınıza çıkması muhteşemdi. Ağlayıp sızlayarak aileme 2 adet oyun kartuşu aldırabildiğimi hatırlarım.
(Birkaç yıl önce bir MSX oyun kartuşuna sahip olabilmek için istediğiniz herşeyi verebilecek bir adamla karşılaşmıştım gavuristan merkezli bi forumda. MSX'in de delileri var)

Daha önce C64 ile tanışıp çok sevmiş olmama rağmen MSX'in bana ait ilk bilgisayar olması ona olan aşkımın nedenidir. Tabi hem 64 hem de MSX için çıkmış oyunların MSX versionlarının daha güzel olması da bir etkendir diye düşünüyorum.

http://www4.airnet.ne.jp/makuta/tagoo/grp/355.png
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2007, 10:19:05 ÖÖ »

Ben bu başlığı atlamışım Nasıl olduysa...

MSX kullanan sayısı çok fazla olmalı. Alp Yener tek olması imkansız En azından bende 1'den fazla MSX makina var sahipleri muhakkak kullanmıştır..

Şakası bir tarafa 80'li yıllarda MSX bilgisayarlar Türkiyedede çok ilgi gördü. özelliklede SVI serisi bilgisayarlar Milliyet Pazarlama yani MilPa tararafından satıldı. Gazete ve dergilerde boy boy reklamları çıktı. Kesinlikle MSX ile haşır neşir olmuş birileri var. Mesela M.Ali VARDAR arkadaşımız MSX bir bilgisayara PC üzerinden uygulama yükleme konusunda bir uygulama yapmış. Internette araştırınca MSX'cileri bulabiliriz.

Aşağıda size iki MSX reklamı sunuyorum. Bunlar bir zamanlar MSX uyumluların Türkiyede olduğunun kanıtı.

modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2007, 10:47:27 ÖÖ »

ilk cıktıgında almıstım amigadan önce ilk kulandıgım (vestel msx)computer. c64 gibi kafa ayarı ve sayire olayları hepsi aynı ama malzeme yapısı commodore`den daha kaliteliydi ama daha sonraları ne oldu naptım onu hiç hatırlamıyorum.
kaplan135
Deneyimli

üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2007, 11:19:57 ÖÖ »

msx ciyiz bizde bakma zaman ayıramıyom msx amstarad sichendier v.s.
river raid süperdir oynadım bi zamanlar şu an bu msx konusu açılmış
bence kaçırmıyalım derim.grafik tasarımı bile yapılırdı bi zamanlar
hele ice man ilk bilgisayarı msx dir...hep anlatırdı gelirbende msx muabeti bile yapardıkimileri için süperdir.kimileri için değil ...
garafik 10 ses 7 oynabilirlik 8 heheheheh süper bi alet....

AMİGA COMMODORE ATARİ PS PANG SİNCLAİR NİTENDO SEGA MSX  VECTRECX
alivardar
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2007, 12:19:49 ÖS »

bende bir kullanıcıyım hala evde mevcut aynı zamanda amstrad ciyim ama msx once gelir, amstardin 128 3" olan disketi 3,5 ile degistrdim pcdem imajlari diskete yaziyorum kullanıyordum gayet guzel oluyordu (artık disket surucumde yok pcde)
benim merak ettigim 3,5" msx olan varmıydı acaba
Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2007, 21:18:41 ÖS »

benim merak ettigim 3,5" msx olan varmıydı acaba

80'li yıllarda Zonguldak'ta Boran Bilgisayar diye bir yer vardı. Tüm MSX oyunlarımı oradan alırdım. Bir gün oyun almaya gidip dükkandaki MSX'e bağlı 3.5" disket sürücüyü gördüğümde "o benim olmalı" demiştim. Cihaz aynı gün satılmıştı. Gördüğüm ilk ve son MSX disket sürücü o idi. Hatta disketler de gördüğüm ilk 3.5" disketlerdi. Daha önce sadece C64'ün 5.25" disketlerini biliyordum ve 3.5" disketlerin varlığından bile haberim yoktu. MSX disket sürücüsü ve 3.5" disketler muhteşem görünüyordu. Ya da bana öyle gelmişti. Kahkaha
alivardar
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2007, 22:35:52 ÖS »

94 senesinde topkapıda komple 3,5" disket yazıcı ile birlikte msx2 gordugumu hatırlıyorum bit pazarında cok hevesli idim almak icin ama adam ozaman icin 300 veya 400 dolar istemisti yanlıs hatırlamıyorsam mantıklı olarak bende onu almaktansa gidip pc satın almıştım 80386 25 mhz
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2007, 00:02:03 ÖÖ »

Bir de 64 için hiç oyun kartuşu görmedim ancak MSX oyun kartuşları çok yaygındı 80'lerde. Kasetlere göre azıcık pahalıydılar ama bilgisayarı açar açmaz oyunun karşınıza çıkması muhteşemdi. Ağlayıp sızlayarak aileme 2 adet oyun kartuşu aldırabildiğimi hatırlarım.
(Birkaç yıl önce bir MSX oyun kartuşuna sahip olabilmek için istediğiniz herşeyi verebilecek bir adamla karşılaşmıştım gavuristan merkezli bi forumda. MSX'in de delileri var)

Şimdi merak ediyorum da, biraz önce PC'den MSX'e dosya aktarımı yazısını okurken fotograflara baktığımda arkadaş bir kartuş takmış makineye, nası oluyor o hem kartuş, hem teyp yükleme aynı anda?

ve geçenlerde gördüğüm bir başka türden MSX'de iki kartuş slotu vardı. Neden 2 tane? aynı anda iki kartuş neden takılsın ki? aynı anda iki oyun mu oynıycaz?

Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2007, 01:12:20 ÖÖ »

Şimdi merak ediyorum da, biraz önce PC'den MSX'e dosya aktarımı yazısını okurken fotograflara baktığımda arkadaş bir kartuş takmış makineye, nası oluyor o hem kartuş, hem teyp yükleme aynı anda?

Hem kartuş hem teyp aynı anda bağlı olabiliyor ama bu ikisinden aynı anda yükleme yapıldığı anlamına gelmez.

ve geçenlerde gördüğüm bir başka türden MSX'de iki kartuş slotu vardı. Neden 2 tane? aynı anda iki kartuş neden takılsın ki? aynı anda iki oyun mu oynıycaz?

İki kişilik oyunlar için böyle bir çözüm düşünülmüş.
Gördüğün MSX'teki kartuş slotlarından biri expansion slot olarak kullanılıyor. Bildiğim kadarıyla tüm MSX'lerde bu slottan iki adet mevcut. Fakat her marka kendi cihazını farklı dizayn etmiş. Örneğin Vestel (Goldstar) MSX'lerde kartuş slotu cihazın üzerindeyken, expansion slot cihazın arka kısmındadır.
alivardar
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Haziran 20, 2007, 08:58:10 ÖÖ »

o kartus takan arkadas benim, msx aynı zamanda kartuslada calısır direk onun üstünde bulunann romdan açılış yapar, kaset ile kasmazsın boyleikle, birde yanında buran yuvarlak bir delik vardır kartus kısmınının oda çizim kalemi koymak icin onu kullanmak ve görmek nasip olmadı
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2007, 10:19:11 ÖÖ »

Alıntı

Alp'in belirttiği gibi kartuş slotu aynı zamanda expansion slot olarak kullanılıyor. Disket sürücü vs. bu kartuş girişinden bağlanıyor.

Nightshift07'de Modelist arkadaşımız bana Sony Hit Bit için 3.5'luk sürücü hediye etmişti MSX için 3.5 sürücümüz mevcut

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: