Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeCommodore 64 için teyp arabirimi
Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore 64 için teyp arabirimi  (Okunma Sayısı 152913 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #150 : Ağustos 10, 2015, 18:40:05 ÖS »

Teşekkürler AmonR =)   Maalesef en başta da belirttiğim gibi kit olarak satmayı düşünmüyorum, ama pcb'yi alan arkadaşlara diğer parçaları tedarik edebilecekleri yerleri, montaj bilgileri ile birlikte yazacağım. İleride kutulu hazır ürün olarak satmayı düşünüyorum, ama fiyatını çıplak pcb gibi düşük tutamam.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #151 : Ağustos 11, 2015, 23:05:16 ÖS »

Tape64 v2'nin montajını yaparak denemelerimi yaptım. Pcb herhangi bir sıkıntı çıkarmadı, ürün gayet iyi çalışıyor. Yarın montaj, parça tedariki ve kullanım ile ilgili açıklama yaparım.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #152 : Ağustos 12, 2015, 00:12:05 ÖÖ »

Çok afilli olmuş. Darısı başımıza.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #153 : Ağustos 12, 2015, 01:11:12 ÖÖ »

Güzel olmuş hakkaten. Pcb üstündeki alan full kullanılmış.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #154 : Ağustos 12, 2015, 07:09:33 ÖÖ »

Teşekkürler beyler =)  Hazır pcb'nin bir ürünün yapılmasına getirdiği kolaylık başka gerçekten. Evde pcb hazırlamaya kalksak, küçücük pcb gerçi ama hem çift taraflı, hem de üzerinde bir sürü delik, bir de delik içi kaplamalar var, yapılması hiç kolay değil. Dirtypcbs'in kıymetini bilmek lazım.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #155 : Ağustos 12, 2015, 07:29:58 ÖÖ »

Eline sağlık Metallic. Hazır pcb ile daha bir profesyonel duruyor
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #156 : Ağustos 12, 2015, 08:14:48 ÖÖ »

Teşekkürler joker.  Sonunda "Commodore 64 için teyp arabirimi"ni hayata geçirebildik =)
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #157 : Ağustos 12, 2015, 19:36:22 ÖS »

Tape64 V2 pcb'si alacak arkadaşlar için alınması gereken diğer parçaları gösteren parça listesini, parçaların temin edilebileceği yerleri, montaj ve kullanım bilgilerini sırasıyla yazıyorum...
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #158 : Ağustos 12, 2015, 19:36:41 ÖS »

TAPE64 V2 PARÇA LİSTESİ
----------------------------------

Önce parçaların tamamını gösteren bir fotoğraf:

1x 430 ohm direnç (sarı-turuncu-kahve)
2x 10 Kohm direnç (kahve-siyah-turuncu)
2x 100 Kohm direnç (kahve-siyah-sarı)
1x 33 pF kapasitör (seramik)
1x 22 nF kapasitör (seramik)
1x 100 nF kapasitör (seramik)
1x 5mm led
1x jumper cap/başlık
1x 3pin erkek header (40pin tek sıra erkek header olarak satılır)
1x 14pin entegre soketi
1x CD4069UBE entegre (dip14)
*
1x 3.5mm stereo dişi jack (3F07)
1x 12pin kenar konnektörü (3.96mm pitch)
1x Tape64 V2 pcb

PARÇA TEMİNİ
--------------------
İlk 11 kalem, elektronik parça satıcılarından / elektronikçi pasajlarından temin edilebilir. Özellikle CD4069UBE entegrenin koduna dikkat edin, aynen o şekilde olmalı. HCF4069UBE kullanırsanız cihaz çalışır, ama sinyal gelmediği halde led yanar vb sorunlar çıkar. CD4069BE kullanırsanız, denemedim ama buffered serisinden olduğu için hiç çalışmaz diye tahmin ediyorum.

3.5mm stereo dişi jack için linkler:
Ebay1 (10 adet, $0.99)
Ebay2 (20 adet, $1.18)
AliExpress1 (10 adet, $1.14)
AliExpress2 (10 adet, $2.00, kayıtlı gönderi)

12pin kenar konnektörü için linkler:
Ebay1 (5 adet, $8.95, kayıtlı gönderi)
Ebay2 (10 adet, $10.80, kayıtlı gönderi)

Montaj aşamaları geliyor...
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #159 : Ağustos 12, 2015, 19:39:10 ÖS »

MONTAJ AŞAMALARI
---------------------------

430 ohm direnci (sarı-turuncu-kahve) pcb'ye takarak lehimleyin.

2 adet 10 Kohm direnci (kahve-siyah-turuncu) pcb'ye takarak lehimleyin.

2 adet 100 Kohm direnci (kahve-siyah-sarı) pcb'ye takarak lehimleyin.

33 pF kapasitörü pcb'ye takarak lehimleyin.

22 nF kapasitörü pcb'ye takarak lehimleyin.

100 nF kapasitörü pcb'ye takarak lehimleyin.

Şimdi takacağımız ledin (+) bacağını tespit etmemiz gerekiyor. Aşağıdaki fotoğraftaki ledin gövdesinde, bacaklara bağlı iki metal parça görünüyor. Küçük parçaya bağlı bacak (+)'dır (fotoğrafta soldaki). Pcb üzerinde ledin takılacağı yerdeki (+) işaretine dikkat ederek ledi pcb'ye takın ve lehimleyin.

3pin erkek header'ı pcb'ye takarak lehimleyin.

Jumper cap/başlığını, 3pin erkek header'ın üzerine N konumunda olacak şekilde takın.

3.5mm stereo dişi jack'ı pcb'ye takarak lehimleyin.

14pin entegre soketini, çentikli kısa kenarı yukarıya doğru olacak şekilde pcb'ye takın ve lehimleyin.

CD4069UBE entegreyi, çentikli kısa kenarı yukarıya doğru olacak şekilde soketin üzerine takın.

Şimdi pcb'yi ters çevirin ve 12pin kenar konnektörünü, aşağıdaki şekilde pcb'ye lehimleyin.

Montaj operasyonu bitti. Tape64 V2 artık şu şekilde görünüyor:

Kullanım bilgileri geliyor...
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2015, 20:30:05 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #160 : Ağustos 12, 2015, 20:19:08 ÖS »

TAPE64 V2 KULLANIM BİLGİLERİ
-----------------------------------------

Bir ses kablosu kullanmamız gerekiyor. Bir ucunda 3.5mm stereo erkek jack, diğer ucunda ses kaynağı olarak kullanacağımız cihazın çıkışına uygun bir jack bulunan ses kablosu kullanıyoruz. Desktop pc, laptop, tablet, mp3 player ve cep telefonlarında kullanmak için aşağıdaki gibi 3.5mm - 3.5mm stereo kablo çoğunlukla iş görür (belki kablonun bir ucunda 2.5mm stereo jack olması gerekebilir).

Önemli bir husus olarak Tape64'ü c64'ün cassette port'una takıp çıkartırken c64'ün kapalı olmasına dikkat edin. Tape64'ü taktıktan sonra c64'ü açın ve ses kaynağını stereo kablo ile Tape64'e bağlayın.

Yükleme yapmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var: Ses kaynağı olarak kullanılacak cihazlardaki ses efeklerini (equalizer, surround, 3d sound, sound enhance, clear stereo, dynamic normalizer, full sound, konser/arena/hangar ortam efektleri vs) kapatın, yoksa hep yükleme hatası alırsınız. Desktop pc ve laptoplarda, ses kartıyla ilgili programı (Realtek HD Audio Yönetici vs) açarak ses efektlerini kapatmayı unutmayın. Ses düzenlerini (tıklama yaptığınızda çıkan sesleri), messenger vb programlarda mesaj geldiği zaman çıkan sesleri, sms/email vb geldiğinde çıkan sesleri kapatın. Ses efektlerinin kapatılmasıyla ilgili birkaç örnek fotoğraf:

Desktop pc ve laptoplarda, oyunları ses sinyaline/dosyalarına dönüştürmek için kullanılabilecek WAV-PRG ve AudioTap programları var. Bu programlarla c64'ün PRG, P00, T64 ve TAP dosyalarını doğrudan ses sinyali olarak çalabiliyorsunuz, ya da wav dosyası olarak kaydedebiliyorsunuz. Şu mesajımın sonundaki "Oyunları nasıl mp3 yaparız?" bölümüne bakarak wav dosyalarını mp3'e çevirebilirsiniz.

Yüklemeye başlamadan önce ses kaynağının ses seviyesini en yüksek konuma getirin ve Tape64 üzerindeki jumper'ı N konumuna alın.

c64'de yüklemeye başlamak için SHIFT + RUNSTOP tuşlarına basın. Ardından oyunun ses sinyalini başlatın, Tape64 üzerindeki led yanmaya başlayacaktır. 10sn'yeye kadar ekrana "FOUND xxx" şeklinde bir mesaj gelir. Bu mesaj ekrana geldikten sonra vakit geçirmeden SPACE tuşuna basın, bunun ardınan yükleme devam edecektir. 10sn içerisinde "FOUND xxx" mesajı ekrana gelmiyorsa, Tape64 üzerindeki jumper'ı bu sefer I konumuna alın ve yükleme işlemini yeniden başlatın. Jumper'ın konumu, kullanılan ses kaynağına göre değişebilir.
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2015, 19:59:19 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #161 : Ağustos 12, 2015, 20:59:16 ÖS »

Edge konnektörü üstten lehimlemeye gerek yok mu usta? Kahkaha

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #162 : Ağustos 12, 2015, 21:11:16 ÖS »

Tüüh unutmuşum üst taraftan lehimlemeyi. Hehe unutmadım tabi =) Kenar konnektör pcb'ye tek taraflı lehimlediğinde gayet sağlam oluyor. İsteyen üst taraftaki bacakları da pcb'ye lehimlesin, ama bence gerek yok. Hem üstten lehim yapılırsa çikin lehimlerin görünmesi ihtimali var =)
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #163 : Ağustos 13, 2015, 15:55:11 ÖS »

Tape64 V2 pcb'si için önsipariş vermiş arkadaşlara not:

Pcb'nin yanında direnç ve kapasitörleri de göndereceğim (ücret aynı):

Daha önce belirttiğim gibi 13. pcb'den itibaren pcb'yi, direnç ve kapasitörleri lehimlenmiş olarak gönderiyorum:

Tape64 V2'nin parça listesini, pcb'nin yanında temin edilmesi gereken diğer parçaları, bu parçaların temin edilebileceği yerleri ve fiyatlarını, montaj aşamaları ve ürünün kullanım bilgilerini açıkladım.

Önsipariş listesi şu mesajımın sonunda bulunuyor. Sipariş veren arkadaşlar lütfen bana özel mesaj atarak isim ve adreslerini bildirsinler. Pcb'yi Sürat Kargo ile alıcı ödemeli olarak göndereceğim. İsteyenler telefon numaralarını da yazsın, Sürat Kargo adresime paketi getirmeden önce her seferinde telefonla arayarak evde misiniz diye bana sordu. Adresleri bildirirken lütfen geç kalmayın, gönderileri gecikmeden aynı anda yapabileyim.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #164 : Ağustos 15, 2015, 12:38:18 ÖS »

Sipariş veren arkadaşların çoğu adreslerini hala bana bildirmedi. Lütfen biran önce adreslerinizi bildirin, diğer arkadaşları daha fazla bekletmemek için pcb'leri Pazartesi günü göndereceğim.

Önsipariş listesi şu mesajımın sonunda bulunuyor. Sipariş veren arkadaşlar lütfen bana özel mesaj atarak isim ve adreslerini bildirsinler. Pcb'yi Sürat Kargo ile alıcı ödemeli olarak göndereceğim. İsteyenler telefon numaralarını da yazsın, Sürat Kargo adresime paketi getirmeden önce her seferinde telefonla arayarak evde misiniz diye bana sordu. Adresleri bildirirken lütfen geç kalmayın, gönderileri gecikmeden aynı anda yapabileyim.

Sayfa: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: