Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 184159 defa)
0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Mayıs 05, 2013, 01:59:45 ÖÖ »

Marangoz mu? elektronikçi mi? bilgisayarcı mı?

birincisini amacıma ulaşmak için kendi kendime öğrendim

ikincisinden mezun oldum

üçüncüsünden (yazılım) hayatımı kazanıyorum

doğru tahminlerde bulunmuşsunuz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #76 : Mayıs 05, 2013, 03:34:10 ÖÖ »

Eveeet, geldik işin en heyecanlı yerine. Kabini sonunda monte etmeye başlıyoruz.

Kabini bir bütün haline getirirken en alt ve en üst panellerden başlamamız en mantıklı yol olur çünkü diğer paneli yatırdığımızda ilk hizalamayı bu paneller ile yapacağız ve tüm kabinin dengesi bu hizalamaya bağlı. Diğer panellerin hepsini monte ettikten sonra kabinin yamuk olduğunu anlamak facia olurdu...

Neyse, önce yan panellerden birini masaya yatıralım. Sonra ilk olarak tabanı monte etmeye başlayacağız.

Önce paneli monte edeceğimiz çıtaya polidol sürüyoruz.

Sonra panelin doğru hizalandığını marangoz cetvelimizle kontrol ediyoruz.

Daha sonra paneli mengenelerle "hafifçe" yerine sabitliyoruz ki biz yerden şarjlı tornavidamızı alırken panel kafamız düşmesin.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:35 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Mayıs 05, 2013, 03:53:34 ÖÖ »

Sıra paneli vidalamaya geldi. Burası yabancı forumlarda ciddi fikir ayrılıkları yaratan yerlerden birisi. Efendim, bir grup panellerin içerden vidalanmasını savurnur diğer grup ise dışarıdan. Şimdi içerden vidalayanların savunduğu sebep paneller içerden vidalanırsa dışardan vida kafaları gözükmezmiş. İlk başta mantıklı gelse de bu yaklaşım aslında çok da anlamlı değil. Nedeni zaten bir dünya macun, astar, zımpara işimiz olacak. Bu vida kafaları zaten kapanacak (göstereceğim). Ben dışardan vidalayanlardanım anlayacağınız. Ayrıca dışardan vidalandığında bence panel daha sağlam oturur...

Kafa yorduğum detaya bak Kahkaha

Neyse, bu dünyayı kurtaracak sohbetten sonra işimize devam edelim. Önce vidaları kabaca nereden yapacağımızı ölçüyoruz. Burada hesap şöyle; çıtamızın kalınlığı 24 mm civarında. Demekki paneli kabaca 12 mm hizasında vidalamak lazım.

Önce herzamanki gibi matkap ucumuzla kılavuz deliğimiz açıyoruz. Sonra ilk vidalamamızı yapıyoruz.

Burada bir püf noktamız daha var. Şarjlı tornavida belli bir yere kadar vidalamayı yapar sonra durur, gücü o kadardır. Püf noktamız ise şarjlı tornavidaya "bilek kuvvetiyle" bir destek atarak vidanın yaklaşık 0.5mm daha suntaya "gömülmesini" sağlamak.

Umarım ne demek istediğim resimlerden anlaşılıyordur. Bunu yapmamızın çeşitli amaçları var;

1) vidanın sağlamca yerine yerleşmesini sağlamak.
2) panellerin hafif yamukluğunu gidermek (evet ankara gibi kuru bir şehirde bile sunta, MDF gibi malzemeler zamanla havadaki nemden veya sıcaklıktan hafifçe yamulur)
3) macunla vida kafasını kapatmak daha kolay olur. bir de zımparaladıkmı pürüzsüz bir yüzey elde ederiz.

Sonunda ilk panelimizi monte ettik!

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:46 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #78 : Mayıs 05, 2013, 04:02:14 ÖÖ »

Aynı teknikle üst panelleri de monte ediyoruz.

Şimdi sıra geldi artık diğer yan paneli de bu yapının üstüne yerleştirmeye...

Bunu yapmadan önce altta kalan yan paneli masaya mengeneler ile sabitliyoruz ki diğer yan paneli yerleştirmeye çalışırken masa ve üzerindeki herşey gecenin köründe paldır küldür devrilmesin.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:53:57 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #79 : Mayıs 05, 2013, 04:05:21 ÖÖ »

Diğer yan paneli tüm yapının üstüne koymadan önce panellerin temas edecek yanlarını tutkallıyoruz.

Ve çıtaları da...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:54:06 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #80 : Mayıs 05, 2013, 04:20:20 ÖÖ »

Buralar şıpır şıpr ter attığımız yerler.  Diğer yan paneli yapının üzerine ıkına sıkına kaldırıp koyuyoruz. Pek fazla dinlenecek zaman yok. Tutkal kurumadan hemen hizalamaları kontrol ediyoruz. Şükür çıtaları hizalamak için sarfettiğimiz emeğin meyvelerini yiyoruz ve pek de fazla uğraşmadan çok hafif oynatmalarla yan paneli hizalıyoruz. Lego gibi oturdu 

Şimdi kabinin ön veya arka tarafından bir iki paneli de aynı şekilde monte ederek yapının daha sağlamlaşmasını sağlıyoruz. Bu aşamada aşırıya kaçıp tüm panelleri monte etmemek lazım. Neden mi? Güllük gülistanlık tüm panelleri monte edince o 100 kiloluk kabini o masadan indirmeyi deneyin isterseniz

Kabin daha fazla ağırlaşmadan masadan indiriyoruz ve tatlı yorgunluğumuzu atarken ortaya çıkan şeyi seyre dalıyoruz.

İşte bunca emek uğraş sonunda odamızda vücut buldu. Gerçek anlamda ilk defa kabinin boyunu, hacmini görüyoruz artık. Biraz hayal gücümüzü kullanarak Metal Slug, Samurai Showdown, KOF oynayacağımız günleri hayal ederek geceyi kapatıyoruz. Tabii şarjlı tornavidayı fişe takmayı unutmuyoruz 

Anaa, odada bir Neo-Geo kabin mi var yoksa? Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:54:16 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #81 : Mayıs 05, 2013, 04:46:33 ÖÖ »

Çok işiniz gücünüz var Yavuz abi ama, benim şu denemeler esnasında yanlışlıkla yaktığım stv için daha sonra size dönmek istiyorum, tabi bu mümkünse. : )

selim7, bak bunu kaçırmışım. Yaktım derken? Sorun nedir? Belki çözeriz... Yani bu işin uzmanı olmamakla birlikte belki bir şey yapılır? Olmadı gönder bana bakayım, yeni proje olur işte ama masamın üzerindekiler şu kabinin içine girmeden bir şey yapamam

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #82 : Mayıs 05, 2013, 13:20:07 ÖS »

Çok işiniz gücünüz var Yavuz abi ama, benim şu denemeler esnasında yanlışlıkla yaktığım stv için daha sonra size dönmek istiyorum, tabi bu mümkünse. : )

selim7, bak bunu kaçırmışım. Yaktım derken? Sorun nedir? Belki çözeriz... Yani bu işin uzmanı olmamakla birlikte belki bir şey yapılır? Olmadı gönder bana bakayım, yeni proje olur işte ama masamın üzerindekiler şu kabinin içine girmeden bir şey yapamam

Şöyle olmuştu;
  Power Supplyın üzerindeki voltaj yönergelerinde Mavi kabloyu -5V olarak yazmışlar, STV sistemde de genelde bağlantılarda -5V bağlantısını da gösteriyorlar. Jammaboards.com'da ki Stv board bağlantı şemasında da var hatta -5V bağlandığını gösteren şema.(Tabi daha sonra JammaBoardların aslında -5V istemediğini öğrendiğim de iş işten geçmişti)

Neyse, daha sonra ben mavi kabloyu girdim mi 56 Pin connectorun 5. pinine. Diğer bağlantılar da tamamdı tabi. Verdim startı, vermemle birlikte bir gariplik, bir inilti kopmasın mı. Tabi tv den de garip bir ses gemişti. Kör talih işte, mavi kablo aslında -12V muş. Sonra tipik kokular gelmeye başlamıştı. Yeni anakartı alana kadar bu hikaye de burada bitmişti. Power Supplyın etiketinde ki yanlışlık bana bir anakarta mâl oldu. Ama Allah'tan slot zarar görmemişti, ve Tabi Powerın da koruma rölesi sayesin de daha kötüsü de olmamıştı.

Alıntı
Olmadı gönder bana bakayım, yeni proje olur işte

Dururmuyum Yavuz abi, isteğimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Slotla birlikte hemen paketleyeceğim. Benden birşeylerin sizin eliniz de olması beni eşsiz duygular içerisine sokacak. : )
Böyle söylediğiniz için çok sağolun.

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #83 : Mayıs 05, 2013, 15:29:47 ÖS »

yavuz bey teşekkürler paylaşımlarınız için zevkle takip ediyoruz

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #84 : Mayıs 06, 2013, 01:40:57 ÖÖ »

sana

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #85 : Mayıs 06, 2013, 01:41:19 ÖÖ »

sana   GURU   demek lazımmmm Kahkaha

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #86 : Mayıs 06, 2013, 13:31:57 ÖS »

arkadas makınanı gordu hasta kaldı arkadas neycı marangozcumu dıyor bende elektronık yazılım hersey kafa zehır dedımmm:d

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #87 : Mayıs 06, 2013, 13:59:20 ÖS »

Bu kadar temiz işten sonra bende acaba marangozluk geçmişi varmı diye düşünmeye başladım... Ama olduğunuda sanmıyorum Maşallah...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #88 : Mayıs 06, 2013, 15:04:15 ÖS »

Marangozlugu sadece ilk kabini yaparken öğrendim. Aslında bu proje kapsamında yetecek kadar diyelim. Yoksa benimkisine marangozluk denemez. Anlatırken karışık gibi gözükse de temelde mdf plakaları birlestiriyorsunuz iste...

Minikolog
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #89 : Mayıs 06, 2013, 18:40:07 ÖS »

Selamlar.Harika bir emek ve paylaşım tebrik ederim.Benim direkt konuyla ilgili olmasa da sormak istediğim bir şey var.Yer sıkıntısından dolayı şimdilik sadece kendime bir arcade stick yapmayı planlıyorum.Forumlarda konuyla ilgili bilgi edindim biraz ama genelde yabancı siteler olduğundan gerekli parçaları nereden alabileceğimiz konusunda hiç bir fikrim yok.Joystick,buton ve diğer parçaları nereden bulabiliriz?Forumda yeni bir başlık açıp kirlilik yaratmak istemedim o yüzden sorumu size iletiyorum.Tebrik ve teşekkürler tekrar.
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: