Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 176430 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #90 : Mayıs 06, 2013, 23:38:13 ÖS »

Ben malzemeleri www.arcadespareparts.com dan alıyorum. Aliexpress, ebay'den de aldığım oldu...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #91 : Mayıs 07, 2013, 00:20:27 ÖÖ »

usta bu parcalarin gumruk vergisi varmi direk evinemi geliyor kargosu ne kadar geliyor ?

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Minikolog
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #92 : Mayıs 07, 2013, 00:22:42 ÖÖ »

usta bu parcalarin gumruk vergisi varmi direk evinemi geliyor kargosu ne kadar geliyor ?

Türkiye'de bulunabileceğini düşünmüştüm.Yanılmışım : ) teşekkürler.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #93 : Mayıs 07, 2013, 01:02:41 ÖÖ »

Küçük paketler halinde sipariş verince sorun yok. Bir de en ucuz, en yavaş ve takip numarası olmayan postayı seçin (8 USD)

Türkiye'de bulunabileceğini düşünmüştüm.Yanılmışım : ) teşekkürler.

Türkiye'de de bulunuyor ama 3 dolarlık joystick'e 40 tl ödersiniz. Bu isler zaten aceleye gelmez, kaliteli parçalar için vereceğiniz siparişiniz en geç 2-3 haftada kapınızda. Bu sırada da araştırma ve tasarım yaparsınız.

Minikolog
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #94 : Mayıs 07, 2013, 01:21:25 ÖÖ »

Teşekkürler.Umarım arada sırada soracağımız sorulardan sıkılmazsınız.Öyle güzel anlatmışsınız ki insanın canı çekiyor  Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #95 : Mayıs 07, 2013, 01:35:18 ÖÖ »

Rica ederim sıkılmak ne demek. Zaten bu paylasimdaki amacım buydu. Bu işlerin ne kadar yapılabilir olduğunu gostermek. ben yabancı forumlarda gormuştum bu olayi. Ondan sonra kafamda kurdum kurdum ve ilk kabinimi yaptım. İnanilmaz büyük bir zevk. Eşimle (ki bu retro olayıyla hiç alakası yoktur ) bile karşılıklı arada bubble bobble oynuyoruz bu yaşta.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #96 : Mayıs 07, 2013, 03:45:21 ÖÖ »

benim hanim yanindan gecmez dizikolik gillerden

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #97 : Mayıs 07, 2013, 04:21:41 ÖÖ »

Hafta başladı, iş güç, hayat devam ediyor. Bu yüzden projede çok az ilerleme kaydettim. Yine de paylaşayım da birikmesin...

Şimdi kabinin muhtelif kapaklarının montajını yapacağım. Geçen projemde bunu boyadan sonraya bırakmıştım. Şimdi bu işi en azından özürleri zamanında tespit edebilmek için öne çekmeye karar verdim.

Önce kapak mekanizması için kullancağımız dolap menteşelerini monte edebilmek için delikler açmamız lazım. Bunların kapaktan ne kadar uzağa açılması gerektiğini anlayabilmek için küçük bir kopya çekip evdeki mutfak dolabının kapaklarına baktım.

Bu iş için 35mm delik açma ucu (punch/panç) kullanıyoruz. Delikleri kapağın yatay kenarlarından 8-10 cm uzaklıkta (kapağın boyuna göre ne fazla kenara ne fazla içeriye) ve dikey kenardan ise tam olarak 2.5 cm uzaklıkta açmamız gerekiyormuş.

Bu iş için hassasiyeti sağlamak adına sütun matkap aparatı kullandım ama direk matkabı dik olarak tutarak da yapılabilir. Öncelikle artık bir parça üzerinde 1-2 deneme yapıyorum ki elim alışsın. Malum bu işi ayda yılda bir yapıyorum...

Sonra malzemeyi bu söylediğim ölçülerde çizdiğim çizgilere denk gelecek şekilde sütun matkap aparatını hizalayıp malzemeyi de sıkıştırıyorum.

Sonra hadi bakalım diyoruz. Sütun matkap aparatına taktığım sıradan bir matkap. Sütun matkap kolunu hafif hafif (biraz da güç vererek) aşağı indirip deliğimizi açıyoruz.

Sonra deliğin derinliği yeterli mi diye menteşelerden birini alıp deniyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konu kendinizi kaptırıp malzemeyi olduğu gibi delmemek. Genellikle delme ucunun kalınlığı zaten bu iş için ideal boyda olduğundan anlayabiliyorsunuz nerede durmanız gerektiğini...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:54:35 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #98 : Mayıs 07, 2013, 04:34:14 ÖÖ »

Bu işi kabinin 4 kapağı (arka iki kapak ve öndeki para/jeton kapakları) için yapıyorum (Biraz yorucu)

Şimdi sıra kabinin para kapaklarını yerine monte etmeye geldi. Daha sonra söküp kilit deliği, jeton mekanizması için delikler v.s. açacağım. Ama şimdiden şu dolap menteşesi olayını bitirip ana paneli kabine monte etmek istiyorum. Daha önceki projede ön paneli kabine monte ettikten sonra bu işleri iki büklüm kabinin neredeyse içine girerek yapmaya çalışmış ve çok yorulmuştum. Şimdi akıllandım masanın üzerinde rahat rahat yapacağım...

Ön paneli ve kapıları masaya yatırıp menteşeleri yerleştiriyorum.

Burada kullandığım menteşeye dikkat! Buna piyasada "kör kapak menteşesi deniliyor" ve dışardan bakınca diğer dolap menteşelerine benziyor ancak farkı çalışma açısı. Diğer kabin menteşeleri normalde 90 derece, kapak açılınca 180 derece olur. Bunlar ise aynı düzleme monte edildiklerinden normalde 180 derece, kapak açılınca 270 derece oluyor. Fark bu işte...

Burada bir detayımız daha var. Kapakların aralıklarının olduğu yerlere 4 cm genişliğinde çıtalar kesip koyuyorum (Elimde çıta kalmadığı için bunları artık sunta panellerden kestim). Bunun iki sebebi var;

1) Aralıktan içerisi gözükmesin diye
2) ve kapak kapandığında bir yere temas etmesi lazım. Bunlar olmazsa hafif içeri doğru geçer.

Evet, ön panelimiz de hazır.

Ve kapakların açık hali.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:54:45 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #99 : Mayıs 07, 2013, 04:53:27 ÖÖ »

Şimdi gelelim arka kapaklara. Burada kullandığımız standart "düz menteşe".

Burada da benzer teknik. Açtığımız deliklere menteşeleri yerleştirip vidalıyoruz.

Ancak arka panellerden bir tanesinin ölçüsü rahatsız edici derecede hatalı olduğunu farkediyorum. Danırım açılı panellerin etkisi 2-3 mm fark yaratmış ve bizim bu panel toplamda 5 mm kısa kalmış görünüyor.

Peki bu bir felakt mi? Tabii ki hayır, çeşitli opsiyonlarımız var bunu düzeltmek için:

1) Yeni ölçüyle yeni bir panel daha kesmek (Çok zahmetli)
2) macunla doldurmak (Dümdüz homojen şekilde macun cekmek çok zor, sonra zımpara ıvır zıvır, yenisi kesmek daha kolay)
3) Artık malzeme kullanmak Masum

Hatırlarsanız 0.5 cm uzun gelen bir paneli kısaltmıştık önceleri. Ve artık parçaları proje bitene kadar atmayın demiştim... Şimdi gidip o parçayı bulalım.

Evet biraz ahşap tutkalı. 5 dakikada işlem tamam. Bence sonuç tatminkar. Macun ve boya işlemlerinden sonra paneller hafif şişer zaten, mükemmel oturur.

Ve arka kapakların açılmış hali.

Aslında kabinlerde böyle açılır kapanır arka kapak yapmak çok da gerekli değil. Kimi modelde bu panelleri basitçe vidalıyorlar. Ama ben arkaya kilitli kapak yapmayı seviyorum. Hem cihazları yerleştirirken pratik oluyor, hem de eve gelen arkadaşlar içine bakmak istiyorlar, şak hemen açıp gösteriyorum...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:54:57 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #100 : Mayıs 07, 2013, 04:58:55 ÖÖ »

Genel olarak kabin ortaya çıktı sanırım.

Sadece ufak tefek marangozluk işi kaldı;

1) Arka kapaklar yerine "tam oturuyor". Boyadan sonra oturmayacak demektir bu. Bu yüzden kapandıkları kenarlarından (kilitlerin geleceği kenar) 1-2mm zımparalanması gerekli.
2) Kilit delikleri açılacak.
3) Jeton mekanizması delikleri açılacak.
4) Kontrol panel yapılacak.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:55:09 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #101 : Mayıs 07, 2013, 11:01:39 ÖÖ »

Inanılmaz bir işçilik ve iş... aynı şeyleri tekrar etmiyeyim diyorum ama, duramıyorum... büyük bir zevkle ve heycanla takip ediyoruz..

Not: Keşke video kayıtı olsaydı...Belgesel niyetine yayınlanırdı bu...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #102 : Mayıs 07, 2013, 16:28:05 ÖS »

bencede mukammel ıs cıkarmısın yolun yarısı coktan bıtmısss bıttıgı zamankı halı merak edıyorumm stıcker ne yapıstırcaksın usta yanlara? Kahkaha

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #103 : Mayıs 07, 2013, 21:04:17 ÖS »

Abi çok temiz çok güzel işler çıkarıyorsun. Hayran hayran takip ediyoruz. Parlak parlak, cilalı cilalı halini çok merak ediyorum şimdiden. Üstelik Amerikan normunda ve orjinal NeoGeo sistem olunca yıllar evvel ki ürünlerin üretim aşamalarına şahit olmak gerçekten çok güzel.

Aslında bizi bekleyen ve benim en heyecanla beklediğim kısım elektronik kısmı. Burasıda eminim çok heyecanlı olacak..
Kolaylıklar diliyorum..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #104 : Mayıs 07, 2013, 22:05:18 ÖS »

bencede mukammel ıs cıkarmısın yolun yarısı coktan bıtmısss bıttıgı zamankı halı merak edıyorumm stıcker ne yapıstırcaksın usta yanlara? Kahkaha

mesa, çıkartmadan kastın jan janlı stret fighter, KOF karakterleri ise çıkartma olmayacak. Orijinal kırmızı + beyaz NEOGEO MVS SNK yazıları. Bunları da ya stensil denilen teknikle ya da derdimi anlatabilirsem digital baskıcıya "transfer baskı" ile yapacağım.

Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: