Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek  (Okunma Sayısı 80510 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Haziran 13, 2013, 19:00:06 ÖS »

Gazan mübarek olsun... bilgi bakından da alet edevat bakımından da oldukça donanımlısın. Ümit varmı?

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Haziran 13, 2013, 19:12:48 ÖS »

ah dostum bunu isi tabancasiyla degil incecik havyayla yapacaktin... haa bide cipin ayaklarini tek tek iyneyle kontrol ederim lehimli olmayanlar ortaya cikar ve lehimlerim, neyse gecmis olsun, herkesin yontemi farkli...

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   Kahkaha

C=:
C64+154I+1084S+Wersiboard/C64SpeedDos+154I+c64tpc@ATX/C64PCmod/C64C/A500P+A570+1084S/A600+Apollo030+Ram+PCMCIA-Lan+SiriusGenlock+1084S/A600ATXmod/C286LT/C64DTV@C286LTmod+mmc2iec+TV!
SONY:
HB-75D+Bitcorder+Plotter+4KBram/HB-75P/HB-G900P/PSX7502+VCD/PSone+SCPH152/NeoGcon
Coleco:
TelstarRanger
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Haziran 13, 2013, 21:51:31 ÖS »

Gazan mübarek olsun... bilgi bakından da alet edevat bakımından da oldukça donanımlısın. Ümit varmı?

cengizermis selamlar. aslında ben de bir çoğumuz gibi bilgiyi proje yaptıkça topluyorum yoksa bu konularda bir uzmanlığım yok. bu işleri belki de profesyonel olarak yapanlar (örn. cep telefonu teknik servisleri, xbox/ps3 tamir edenler v.s.) yaptıklarıma gülecekleridir. amacım hepimizin başına gelebilecek durumları ve yanlışlıkları dürüstçe gözler önine sermek.

alet edevat konusuna gelince o konuda titizim doğrusu. bütçem elverdiğince bu tür işler için gereken çalışma ortamımı da seneler içinde oluşturdum. zevki başka türlü çıkmıyor 

ah dostum bunu isi tabancasiyla degil incecik havyayla yapacaktin... haa bide cipin ayaklarini tek tek iyneyle kontrol ederim lehimli olmayanlar ortaya cikar ve lehimlerim, neyse gecmis olsun, herkesin yontemi farkli...

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   Kahkaha

guru68, önce bu işin "nasıl yapılmaması" gerektiğini anlatayım dedim

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Haziran 13, 2013, 22:02:55 ÖS »

cengizermis selamlar. aslında ben de bir çoğumuz gibi bilgiyi proje yaptıkça topluyorum yoksa bu konularda bir uzmanlığım yok. bu işleri belki de profesyonel olarak yapanlar (örn. cep telefonu teknik servisleri, xbox/ps3 tamir edenler v.s.) yaptıklarıma gülecekleridir. amacım hepimizin başına gelebilecek durumları ve yanlışlıkları dürüstçe gözler önine sermek.

alet edevat konusuna gelince o konuda titizim doğrusu. bütçem elverdiğince bu tür işler için gereken çalışma ortamımı da seneler içinde oluşturdum. zevki başka türlü çıkmıyor 

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   Kahkaha

guru68, önce bu işin "nasıl yapılmaması" gerektiğini anlatayım dedim
Aynen bende öyle bakma bu aralar çok durgunum sadece kanala video çekiyorum yoksa bende küçük çaplı proje insanıyımdır, yöntemlerimiz benziyor.
Bu arada PROFESYONEL dediğin kişiler meraklısı değilse inan senin gibi yaklaşıp sorunu çözemez. Yaptıkları iş de genellikle uzun ömürlü olmaz, çünki onlar pro...sen Enthusiast... Seninki herzaman daha makbul.  Bi elektronikçiye gidip aklında yapyığın devreyi, yada aradığın çok bilinen bi parçayı çok iyi tarif ettiğinde anlatamadığın olmadı mı?... elektronikçinin biri benim master ı yakıyordu bir keresinde... Adama açıp regulatör devresine bakmayı akıl edemedi kutuları bağlamadan ... Bende PRO diyip karışmadım... PRO da olsa meraklısı değilse yaramaz...

bende bi işi kendim yapacaksam ödünç almam, satın alırım alet edevatını

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Haziran 13, 2013, 22:11:54 ÖS »

Eveet, çipi aldık mı elimize 

Şimdi olayı bu boyuta getirmemiş olmayı dilerdim doğrusu çünkü çipin kılları arasındaki mesafe çok dar. yani 1mm ye sanırım 2 bacak düşüyor. yine de panik yapmaya gerek yok, her şey düzeltilebilir!

Neyse, çipin çıktığı yeri daha iyi lehimleyebilirim artık diyorum ancak önce şu köprülerden kurtulmamız lazım. İşe önce bolca sıvı flux kullanarak başlıyorum.

sonra havyamın artık zamanla kütleşmiş ucunu değiştirerek daha ince ve yeni ucunu takıyorum. fluxladığım çipin bacaklarının yerleşeceği yerlerin üzerinden havya ile geçiyorum.

bu işlemi yaparken havyanın ucunda biriken lehimi de lehim süngeri ile temizliyorum.

benzer şekilde çipin kendisini de fluxlayarak bacaklarının arasındaki lehim köprülerini sabırla temizliyorum.

bu iş zaman alıyor ama zaten amacımız da bu değil mi? olaya şöyle bakmak lazım, bu işleri yaparken öyle odaklanıyorsunuz ki günlük yaşamın stresleri ve sorunları kafanızdan uçup gidiyor 

sonar çipin yerleşeceği yere çoook hafif lehim pastası sürüyorum.

bu pasta "krem lehim" olarak da tabir ediliyor.

normal lehim pastası da aslında havyayı dokundurduğunuzda cız eden lüzümsuz bir yağ değildir. tüm lehim pastalarının içinde bir miktar lehim bulunur toz olarak. ısıyı görünce pastanın içindeki flux buharlaşır ve lehim kalır. bu kullandığım pastada biraz fazla lehim var. SMD'leri boarda monte etmek için kullanılır.

sonra normalde boardu krem lehimlemeniz yeterli olur, komponenti bunun üzerine oturtursunuz sonra ısı tabancası veya fırın ile kendi kendine lehimlendiğini görürsünüz ANCAK bu kadar ince bacak aralığı olan bir çipte bunu riske etmek istemiyorum. krem lehim sürdüğüm yerlerin üzerinden havya ile geçerek uç noktaların düzgün bir şekilde lehim aldığından emin olmak istiyorum.

ayrıca fazlalık varsa ileride köprü yapmasın diye de temizliyorum. çipin üst sırasına bakın, tam istediğim gibi düzgün, körüsüz ve lehim bakımından da yeterli. bir 20 sene daha bişey olmaz  Kahkaha

« Son Düzenleme: Nisan 05, 2014, 03:01:25 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Haziran 13, 2013, 22:18:16 ÖS »

Aynen bende öyle bakma bu aralar çok durgunum sadece kanala video çekiyorum yoksa bende küçük çaplı proje insanıyımdır, yöntemlerimiz benziyor.
Bu arada PROFESYONEL dediğin kişiler meraklısı değilse inan senin gibi yaklaşıp sorunu çözemez. Yaptıkları iş de genellikle uzun ömürlü olmaz, çünki onlar pro...sen Enthusiast... Seninki herzaman daha makbul.  Bi elektronikçiye gidip aklında yapyığın devreyi, yada aradığın çok bilinen bi parçayı çok iyi tarif ettiğinde anlatamadığın olmadı mı?... elektronikçinin biri benim master ı yakıyordu bir keresinde... Adama açıp regulatör devresine bakmayı akıl edemedi kutuları bağlamadan ... Bende PRO diyip karışmadım... PRO da olsa meraklısı değilse yaramaz...

bende bi işi kendim yapacaksam ödünç almam, satın alırım alet edevatını

kesinlikle katılıyorum. o yüzden her zaman "pro" lara mesafeli yaklaşırım, istediğim bir malzeme varsa da sebebini söylemeden (kibarca - alınganlık olmasın diye) isterim. o yüzden kafamda hayal ettiğim bir şey varsa gereken alet ve parçaları sabırla ve zamana yayarak toparlar sonra da araştırıp öğrenip kendim yaparım. ayrıca senin projeleri de youtube da izliyorum, tebrikler, sen de de retro ruhu var...

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Haziran 13, 2013, 22:40:37 ÖS »

@yavuzg
Teşekkürler
Bu işleri bilen birinden övgü almak daha anlamlı oluyor.
oyun konulu olmayan işlerimde var ama burdan paylaşılmaz ama ssen istersen twiterdan bi bak
cengizermis diye...

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Haziran 13, 2013, 22:45:53 ÖS »

@yavuzg:yine müthiş bir paylaşım. ne yapmalı ne etmeli, sana nasıl teşekkür etsek azdır. Soluksuz, okuyoruz...Çok şey öğreniyoruz..sağol..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Haziran 13, 2013, 23:03:25 ÖS »

sonunda çipin yeri hazırlandı. bu sefer ısı tabancasını bir kenara bırakıp çipi havya ile lehimlemeye karar veriyorum (en başta yapmam gereken şey). çipi yerine hizalamak kolay değil bu kadar ince uçlu olunca. ama işin kolayı var. önce 4 köşesinden birer bacağı sırayla lehimliyorsunuz. bu sayede genel olarak çip zafıy da olsa yerine sabitleniyor. sonrası kolay ama zaman alıcı, 144 tane bacağı sabırla lehimlemeniz gerekiyor.

bu işten sonra boardu yine deniyorum, yine sonuç yok. ama zaten öylesine denemiştim, aslında ölçü aleti ile tüm bacakları yerine temas ediyormu diye control etmem lazım emin olmak için ama yine de içimde bir muciza olur da bu zahmetli işe gerek kalmaz diyordum (nerdeeee, bu işlerin kolay yolu yok  )

boardu tekrar masaya yatırıyorum.

bu arada bir şeyi farkettim, ikinci işlemcinin hemen yanındaki bir SMD kapasitör yerinde yok! Sanırım ısı tabancası ile lehimi erimiş ve uçmuş!

hey allahım battıkça batıyoruz  Kahkaha

Neyse, bu kapasitörün değeri meçhul. yerine yenisini koymaya değer mi değil mi araştırmak lazım. Evet, doğru duydunuz, bu tip boardlar, elektronik devrelerde her gördüğünüz bileşen gerçekten illa ki gerekmeyebilir. yani bir çok bileşen, özellikle bu SMD direnç ve kapasitörler aslında esas bileşenlerine iletilen voltajı istenilen seviyede tutmak için vardır. bazıları ise sadece filter görevi görür. yani olası parazitleri (yüksek frekanslı sinyal) engellemek için kapasitörler kullanılır. kapasitörleri üzerinden geçen bir akımın frekansı ne kadar yğksekse direnci o kadar azalan devre elemanları olarak düşünebilirsiniz. bu yüzden genellikle çiplerin bazı ayaklarından devrenin GND (nötr) ucuna kapasitörler bağlanır. bunun sebebi belli frekansı geçen parazit sinyaller çipe girmeden nötr'e akıp gitsin diye. filter yani kısaca...

peki bu kaybolan kapasitörün gerekli mi ve gerekli ise değerini nereden bulacağım? SMD bileşenlerin temel sorunu da budur. o kadar küçüktürler ki genellikle üzerinde de bir şey yazmaz. neyse, internette umutsuzca ST-V devre şeması falan varmı diye bakarken bir altın madeniyle karşılaşıyorum;

Bu Sega Saturn'ün "komple"  devre şeması!!! Tüm parça isimleri, değerleri v.s. Yani bunula teorik olarak sıfırdan bir Saturn yapabilirsiniz (muhtemel 5000 liraya malolur  Kahkaha o ayrı). Neyse, ilk devre şeması da zaten işlemcilerin olduğu kısım. Oradan bakıyorum ki ST-V aslında bir Saturn. parçalar tamamen aynı, bağlantılar tamamen aynı (en azından incelediğim işlemci kısmı öyle). burada aradığım bilgiyi buluyorum. bu kapasitör tahmin ettiğim gibi filter görevi gören 3 adet parallel kapsitörden birisi. değerleri ise saz heyetindeki bir arkadaşının ki 0.1uF (microFarad) diğeri ise 1uF. kaybolan parça 0.1uF'lık. Yani filtreyi oluşturan ekibin sadece küçük bir kısmı. ***tir et diyorum 

Şimdi tüm bacakları multimetre ile tek tek ölçüyorum. Biip, bip, biip, ... 144 defa  Kahkaha

Hemen her köşesinde 1 tane board'a temas edememiş veya köprü yapmış ayak bulup yerine lehimliyorum. kibarca...

Yukarıdaki resimlerde kaç adet köprü var?  Tabi resimlerde bazı bacaklar sanki komple köprülenmiş gibi gözükse de durum o kadar vahim değil, cep telefonunun kamerası bu kadar makro çekiyor işte...

neyse artık köprü yok, tüm bacaklar yerinde... bakalım sonuç ne?

« Son Düzenleme: Nisan 05, 2014, 03:02:20 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Haziran 13, 2013, 23:39:49 ÖS »

Kabinin düğmesini çeviriyorum. Ve alet tekrardan canlanıyor. Oooooh beeee!

En azından başa dönebildik  Şimdi can alıcı konuya geldi sıra. Bu kadar emeğimize değdi mi? Meşhur "Dual-cpu" check'i yapıyorum...

Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Bu ekranı gördüğümde çektiğim hareketin fotoğrafını koymaya gerek yok sanırım 

Odada (sessizce) kısa bir dans turu attıktan sonra (gecenin köründe birisi dürbünle bakıyorsa ne yapıyor bu adam diyebilir) diğer testleri yapıyorum.

(yazan mesajda testi ikinci defa yapınca da BAD görürsen pil yeterli değil diyor) İkinci testi de yaparım canım benim sen yeterki iste 

Buyruun! Pil de tamammış (fotoyu az önce çektim arkada commodore.gen.tr nin yansıması çıkmış  )

v.s v.s herşey sorunsuz gözüküyor.

Şimdi sıra kartuşu takmaya geldi...

Oh, orda da sorun yok...

Kabin 1 gündür çalışıyor (tecmo nun demo müziğinden bay geldi biraz ama olsun ) ve hiçbir donma yok. Sonunda bu projeyi de tamamladık. Hani olur da arcade meraklısı bir arkadaş eline bir ST-V geçirir, benzer sorunlar yaşarsa benim boğuştuğum gibi yabancı forumlarda zorlanmasın diye gerçek tecrübelere dayanan bu içeriği hazırlamak istedim. bende yalan dolan yok. internet eline saç kurutma makinesi almış harry potter'lar ile dolu. burada anlattığım şeylerin hepsi gerçek...

demekki bu tür durumlarda ya işi bir uzmanına bırakıyoruz ya da sabırla uğraşıyoruz. aldığım ders, başta multimetre ile işlemcilerin tüm bacaklarını tek tek control etmiş olsaydım (288 defa) bu kadar zahmete girmeden temas etmeyen bacağı bulup kibarca lehimlerdim. ama o zaman bu bir proje olmazdı ki 

neyse, Selim7 nerelerde yahu? ortalığı yaktık yıktık ses yok kendisinden. 
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2014, 03:03:21 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Haziran 13, 2013, 23:47:08 ÖS »

BRAVO! en cok sevindigim happy end olmasi Kahkaha

C=:
C64+154I+1084S+Wersiboard/C64SpeedDos+154I+c64tpc@ATX/C64PCmod/C64C/A500P+A570+1084S/A600+Apollo030+Ram+PCMCIA-Lan+SiriusGenlock+1084S/A600ATXmod/C286LT/C64DTV@C286LTmod+mmc2iec+TV!
SONY:
HB-75D+Bitcorder+Plotter+4KBram/HB-75P/HB-G900P/PSX7502+VCD/PSone+SCPH152/NeoGcon
Coleco:
TelstarRanger
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Haziran 13, 2013, 23:57:44 ÖS »

TEBRİKLER!!! hadi geçmiş olsun....

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Haziran 14, 2013, 10:11:44 ÖÖ »

Yavuz beklentilerimizi o kadar yükselttin ki sonuçtan en ufak şüphe bile duymadım ya, heyecanı kaçıyo bak Kahkaha Ne kadar dayak yerse yesin filmin sonunda bütün kötü adamları hallaç pamuğuna çevireceğini bildiğim bir kahramanın filmini izliyorum sanki

Hatta videosunu izleyip de yapamayacağımı düşündüğüm (do it yourself) bir iş olduğunda kendi kendime "bunu ancak süperyavuz yapar" falan diyorum. Çocukken karşılaşsaydık "buruşli saniyede 60 tekme atıyomuş" geyiklerine girildiğinde ne güzel yapıştırırdım cevabı "oooo bizim bi Yavuz var..." 

O aşamaya geldik bak üstad. Şakası bir tarafa ellerine sağlık, pes etmeden titizlikle uğraşıyorsun  Karizmatik

Bir garip COMMODORE fanatiği...
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Haziran 14, 2013, 14:47:44 ÖS »

Valla yine kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Sabrınıza, azminize ve tabii el becerinize hayranım.  Kahkaha

144 adet kıl kadar bacağa birer birer lehim yapmak ve sonrasında birer birer kontrol etmek düşüncesi bile içime darallar getiriyor, tüylerim diken diken oluyor. 

Siz tüm bunların üstüne bir de olayı fotoğraflayıp, gayet esprili ve akıcı bir dille bizlerle paylaşıyorsunuz.
Sağolun varolun. 

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Haziran 14, 2013, 14:54:58 ÖS »

imkanım olsa tüm arcade boardlarımı etrafa toplayıp, "yavuz şunlara da bir el atsan" diye espri yapasım vardı ya neyse acıdım...

Çok zahmetli, çok titizlik gerektiren işler. Senin gibi retroya gönül vermemiş biri hayatta uğraşmaz. Üstüne üstlük, deli damgası bile yiyebilirsin... Yine çok güzel iş çıkarttın...Tebrikler...

Selim7 1-2 sene uğraştı Sega STV sistem yapacak diye, seninle başından tanışmış olsaydı, rüyaları gerçek olacaktı

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: