Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SEGA ST-V Tamiratı 2  (Okunma Sayısı 7655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2013, 21:28:16 ÖS »

Elinize sağlık... yeteneginize hayranım... Ben o Chip'i yerine 1yılda ancak lehimlerim...

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2013, 23:15:08 ÖS »

Yavuz abi harikasın!. Ne güzel işler ama. Sevdiğimiz bu işlerde bizi yalın bırakmadığın için çok  teşekkürler.. Zîrâ böyle tamirat işleri pek paylaşılmıyor. Kendi açımdan konuşuyorum, iş Sega ST-V ile ilgili olunca böyle şeyler yazasım geliyor.  Birçok ST-V kartı bir arada görmek nasıl bir duygu?  Kahkaha

O alet ne güzel ya öyle, vantuzluyorsun, çipi tutuyorsun. Eminim diğer projedeki işkenceye göre bu bir hayli kolay olmuştur. : )

Satürn için kadavra görevi görmüş diyeceğim ama çalışıyor mu diye denemiş miydiniz Yavuz abi?

Alıntı
@Selim7 üzgünüm, biraz daha sabır

Estağfirullah Yavuz abi, ne zaman dilerseniz o zaman paylaşırsınız. : ) Sabrın sonunun Selâmet olduğunu iyi biliyorum. Burada da birkez daha tecrübe etmiş olacağız nasılsa, İnşaAllah tabi ki. : )

Alıntı
Çektiğim resim sayısı 300 civarında sanırım
  Kahkaha  Vay be diyesim geliyor, başta dedim de buraya da yazayım!.

Selim7
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2013, 23:22:34 ÖS »

Alıntı
ST-V boardların arkasında küçük bir bobin olur. Bu muhtemel normalde PCB tasarımında unutulan birşey ve PCB'ler üretime geçtikten sonra SEGA tarafından "hass...iiiir" denilip sonradan kabloyla eklenen bir şey

Böyle ciddi bir Pcb üretim projesinde böyle bir hataya yer olur mu? Ya da belki bu şekilde daha iyi deyip eklemişlerdir? Olabilir mi? Olur ya, daha ciddi bir eleman eksik olsaydı, herhalde proje yarıda kalırdı.. ST-V'nin arka yüzüne bir bakıyoruz, bobinler, kondansatörler, dirençler felan. Kahkaha amma olurdu Zaten ST-V'ye amma da yakışırdı ya, neyse. Bu caponlar amma adam ya!

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2013, 23:55:01 ÖS »

tebrikler gerçekten süper. ben smd lerde leyimi bol kaçırıyorum sonra leyim pastası ve anten kablosunun bol damarlı yerine benzeyen bobinler var karaköyden almıştım bunu leyim pastasına daldırıp fazla leyimi bununla temizliyorum. "tabi aşırı leyim kullanmamak şartı ile" belki anten telide iş görür. leyim sevmeyen kirli bakır yüzeyleride temizleyip reçineliyorum leyim daha iyi ve kolay oluyor, bir süre oto alarm firması okidada çalışmıştım bende buradan tecrübe edindim.

this is amiga speaking.
venturis
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ağustos 18, 2013, 02:05:01 ÖÖ »

Siteye uzun zamandır girmiyordum, Yavuz bey gibi bir değeri aramızda görmek beni çok mutlu etti. Hoşgeldiniz Yavuz bey. Çalışmalarınızı çok beğendim. Çok başarılı..

Amiga500,snes,xbox,ps2hdd
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ağustos 18, 2013, 18:48:06 ÖS »

Yine harika bir yazı...Elleriniz dert görmesin...Board konusunda size yardımcı olan arkadaşada çok teşekkürler...

Harika...harika...harika...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ağustos 21, 2013, 02:22:55 ÖÖ »

Tebrikler  Yaptığınız Kolay Bi şey Değil Smd Malzemeler bazen Çok Sorun Çıkarabiliyor Tecrübeyle Sabittir ( En Büyük sorunda Karta Zarar Gelmesi Oluyor Özellikle Lapttop Ana Kartları Çok İnce Olduğundan Kolay Zarar Görüyor Elinizdeki Kart Kalın Olduğundan Daha Zor Zarar Görür Sanırım )
Sizin Adınıza Bende Yazınızı Okurken Sevindim Başarabilmenize

selamlar @ibrahim, sanırım işin sırrı board'u gereğinden fazla ısıtmamak. 250-300 derece lehimler koyuverince hemen uzaklaştır ısı tabancasını...

Yine harika bir anlatım olmuş. Fotoroman gibi okudum valla.

teşekkürler @simon, bu sıralar gerçek hayattaki işlerim biraz yoğun bu yüzden en azından forumdaki sessizliğimi bozmak adına şimdilik tek gecelik işler ve kısa yazılar...

Aynı şeyi aslında çip takılmış olan ama benim haberim olmadığı için akşama kadar kırmaya çalıştığımız bir ps2 ile uğraşırken lw3d'de de görmüştüm. Ben elli kez "bırakalım aağbi yok olmuyo yeaa" dediysem o da elli kez yapacağımızı söyleyip sakince uğraşmıştı, haklı da çıktı

@commodorefan, işin sırrı sakin olup kafanı boşaltmak ve işe başlamak. "there is no spoon - Matrix Neo" 

Elinize sağlık... yeteneginize hayranım... Ben o Chip'i yerine 1yılda ancak lehimlerim...

teşekkürler @Atacan. ben de o vakumlu aparat ile çipi yerine yerleştirirken biraz "yoga" yaptım  ellerimin titremesi geçsin diye...

Birçok ST-V kartı bir arada görmek nasıl bir duygu?  Kahkaha

@selim7, valla hem seviyorsun hem de bazen nefret ediyorsun. bir tanesini tamir edemedim mesela. kimbilir ne derdi var. işin açıkçası bu STV kartları çok narin ve nazlı. püf desen bozuluyor sanki.

Satürn için kadavra görevi görmüş diyeceğim ama çalışıyor mu diye denemiş miydiniz Yavuz abi?

sadece board olarak satıyordu satıcı, power ve CD modülleri veya kasası falan yoktu. yani zamanında sanırım parça parça satılmış bu kalmış. ben de almıştım. yani çoktan organ bağışçısı olmuş anlayacağın. yani çalışırlığını test edecek hiçbir şey yoktu elimde. hoş test etsem de ancak ya başka bir satürn'ü kurtarmak ya da benim yaptığım gibi bir ST-V'yi kurtarmak için kullanılabilirdi. hala üzerinde bir çok SEGA "Custom Chip" var. Daha çok hayat kurtarabilir...

Böyle ciddi bir Pcb üretim projesinde böyle bir hataya yer olur mu? Ya da belki bu şekilde daha iyi deyip eklemişlerdir? Olabilir mi? Olur ya, daha ciddi bir eleman eksik olsaydı, herhalde proje yarıda kalırdı.. ST-V'nin arka yüzüne bir bakıyoruz, bobinler, kondansatörler, dirençler felan. Kahkaha amma olurdu Zaten ST-V'ye amma da yakışırdı ya, neyse. Bu caponlar amma adam ya!

yok bunlar doğal şeyler elektronik işinde. ciddi PCB proje falan yalan. xbox'ı aç kesin bir yerlerinde bir jumper kablo vardır. sonuçta onu da tasarlayıp yapanlar insan. üstelik çabucak yapıp pazara sürmeleri gerek. zaten revizyonu C olan boarlarda o kablo var. E olanlarda yok, belli ki ilerleyen partilerde hatayı düzeltmişler...

tebrikler gerçekten süper. ben smd lerde leyimi bol kaçırıyorum sonra leyim pastası ve anten kablosunun bol damarlı yerine benzeyen bobinler var karaköyden almıştım bunu leyim pastasına daldırıp fazla leyimi bununla temizliyorum. "tabi aşırı leyim kullanmamak şartı ile" belki anten telide iş görür. leyim sevmeyen kirli bakır yüzeyleride temizleyip reçineliyorum leyim daha iyi ve kolay oluyor, bir süre oto alarm firması okidada çalışmıştım bende buradan tecrübe edindim.

@emrez, evet "solder wick (lehim fitili)" deniyor onlara. aynen dediğin gibi bol damarlı bir kablo da iş görüyor. ama işin sırrı SMD parçalarda çok lehim kullanmamak. parça yeniyse zaten bacaklarında fabrikada hafif bir lehim sürüyorlar. sadece lehim pastasının içindeki az orandaki lehim bile yeterli oluyor kimi zaman...

Siteye uzun zamandır girmiyordum, Yavuz bey gibi bir değeri aramızda görmek beni çok mutlu etti. Hoşgeldiniz Yavuz bey. Çalışmalarınızı çok beğendim. Çok başarılı..

@venturiz, teşekkürler. hoşbulduk.

Yine harika bir yazı...Elleriniz dert görmesin...Board konusunda size yardımcı olan arkadaşada çok teşekkürler...

Harika...harika...harika...

@LW3D, teşekkürler. çok abartılı bir proje değil ama yine de internette (yabancı siteler dahil) bile olmayan bir içerik olsun belki birileri faydalanır dedim. STV boardlar hakkında internette çok çok az içerik var.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2013, 14:42:59 ÖS »

ÇOOOK İİİİ

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: