Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetTeleteknik, Amiga ve Yeni Türkü
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Teleteknik, Amiga ve Yeni Türkü  (Okunma Sayısı 6428 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
deksar
Üye

Engineer - Master@Computer Science

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Temmuz 23, 2020, 15:43:15 ÖS »

Midi olayını sadece bir arabirim olarak değerlendirmek çok yanlış olur. Yazılımı donanımı ve desteğiyle komple bir çözümdür.

Dolayısıyla Midi olayında Amiga'lar maalesef hiç bir dönemde Atari ST'lerin yanına bile yaklaşamamıştır.

Zamanında Atari ST'ler müzik konusunda neredeyse bu yüzden tekel olmuş gibidir.

+1 kesinlikle.

"Pain is inevitable, suffering is optional" - Buddha.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Temmuz 23, 2020, 17:06:09 ÖS »

Barış Baba bile doğru yolu ATARI'de bulmuş

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
AmigaBeşYüzDoksan
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Temmuz 23, 2020, 18:58:18 ÖS »

Adamımız program görmemiş. Ne diyim. Burada adı geçen tüm röportajları okumuş biri olarak Amiganın ST'den de MAc'tan da o günlerde geri olmadığını söyleyebilirim. Hele Sedat ÇÖLOĞLU abimiz masa üstü yayıncılıkta da geri olmadığını ispatlamak için yırtınıp duruyordu.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + HDMI + 64 GB MicroSD CF Adaptörlü HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Temmuz 23, 2020, 19:46:19 ÖS »

İşin ilginci Steinberg işe C64'te başlamış.

Atari ST'nin bir avantajı da floppy dosya sisteminin PC ve klavyelerle uyumu olabilir.

Bu arada Sedat Çöloğlu ne ile uğraşıyor, sağlığı yerinde mi acaba?
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Temmuz 23, 2020, 21:17:38 ÖS »

Sedat abi sanırım Adapazarı veya Sakarya'ya yerleşmiş. Istock'ta çokça ilustrasyonlarını görüyorum.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Temmuz 23, 2020, 21:33:47 ÖS »

Sedat Çöloğlu Facebook grubunda arada sırada yazıyor. Geçen elinde kalanlar grupta dağıttı...

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Temmuz 24, 2020, 20:31:45 ÖS »

Evet Amigada da hatri sayilir muzik yazilimlari var ama Atari nin muzikte ileri olmasinin sebebi aslinda cok basit. Steinberg Atari ST icin cubase haricinde direkt St expansion portuna takilan Midex+ gibi yan urunler de uretmisti ayni zamanda. Bir kac midi cihazin -midi klavyeler, mixerler, hdd kayit arabirimleri- ayni anda kullanimini saglayan daha genis cozumleri vardi. Amiga nin video dunyasinda yaptigini Atari muzik dunyasinda yapiyordu.

97 yilinda surekli prova icin gittigimiz studyoda ST setup u tam takir vardi. Studyonun sahibi abimden -ki Grup Merdiven in kurucularindandir. Akdeniz aksamlarinin yaraticilarindan- rica etmistim ve bana setup u calistirip gostermisti. Ayni anda Midex+ e bagli 3 klavye, akai sampler, bir mixer ve hard disk kayit unitesini calistirmis ve bir kac calisma dinletmisti. O yillarda ben de windows altinda ev ortaminda midi kayitlarimi 16 bit Cubasis 1.0 ile yapiyordum. Cubasis, cubase’in bir nevi %80 i kirpilmis hali. En basit hali ile 16 kanal midi var sadece. Atari uzerinde benim Arr dosyalari da  sorunsuz calismis, hatta kendi kayitlarimi o sistemden dinleyince bir garip olmustum sahane idi.

Derya koroglu nun PC world roportajini hatirlarim 96-98 arasi. Windows ortaminda cubase kullandiklarindan bahsediyordu, hatta cok da sentetik ses tercih etmemesine ragmen Istanbul kanatlarimin altinda Yeditepe istanbul film muzigini yaparken kullandiklari Obua sample ini cok begendigini ve midi olarak calindigini itiraf etmisti.

« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2020, 21:02:42 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: