Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjesararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: sararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem  (Okunma Sayısı 83351 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Ekim 26, 2016, 23:19:38 ÖS »

Rossman mağazalarında bulunan çok amaçlı çeşitli kimyasallar ihtiva eden bir sünger var...  Denemenizi tavsiye ederim... Markası Donald
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Ekim 27, 2016, 10:00:28 ÖÖ »

Ebay'den dreamcast aldım biraz sararmış
yakında elimde olacak bu formülü uygulayarak beyazlatmayı planlıyorum
emeği geçen arkadaşlara teşekkürler
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Ekim 31, 2016, 15:16:24 ÖS »

Bu işi ilk yapanlardan biri olarak fikrim,  UV HP olayı zaten yıllardır var streç ile sarıp güneşe koyma olayı da ben bildim bileli olan bir mevzudur.  Bu konular hakkında zaten yeterince yorum yapıldı. ben daha farklı bir yöntemden bahsedeceğim. özellikle ufak tefek parçalar için  çok basit ve çok iyi netice veriyor. normal bildiğimiz selülozik tineri beyaz bir beze sürüp direkt plastiğe sürmek. bu yöntem ile tiner üsteki tabakayı az eritip tamamen sararmış olan kısmı alıyor. bu şekilde gerçek rengi ortaya çıkıyor ben bir amiga mouse da denedim sonuç süper. tinerle sildikten sonra yeşil sünger ile detarjanla sildim ve sonuç ortada ve bu iş yapmak da 15-20 dk sürüyor.

* P161031_135802.jpg (56.83 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1486 kez.)

* P161031_145918.jpg (58.26 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1403 kez.)

* P161031_165318.jpg (74.85 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1404 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2016, 16:55:16 ÖS Gönderen: defleppard » Logged

Amiga Repair Service
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Ekim 31, 2016, 16:07:28 ÖS »

süper . deniyeceğim . selülozik tineri bezle sürüp bekleyecekmiyiz .yoksa ovalıyacakmıyız. sonra da süngerin yeşil set tarafı sanırım

C64 ve A500 gerisi teferruat
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Ekim 31, 2016, 16:35:28 ÖS »

Defleppard çok şanslışın, bu işin tinerle olacahını hiç sanmıyorum nasıl başarmışsın hayret.
Norlalde tiner plastiği tamemen deforme eder, yüzeyin sakız gibi bir yapışkana dönüşüp daha düzeltmeye fırsat kalmadan tiner kuruyarak yüzeyde garip bir görüntü oluşturması lazımdı.

Bence önce önemsiz bir plastikte deneyin.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Ekim 31, 2016, 16:50:38 ÖS »

Ben bilgisayar işiyle uğraşıyorum ve selülozik tineri normalde anakartlarda flux sürerek ısıtma işlemlerinden sonra temizlemek amacıyla kullanıyorum. hiçbir anakartda plastikleri erittiğini görmedim. tabi fırça ile sürtüp sileriz. tineri beyaz kalın bir beze az döküp plastiği siliyorum ve sararmış tabaka bezde belli oluyor. yüzeyde çok az bir erime tabiki oluyor yoksa sararmış tabakayı almaz ama sonuç doğrusu beni de şaşırttı yenisinden bir farkı olmadı diyebilirim. dediğim gibi tineri beze az sürüp plastiği silin ve  süngerin yeşil sert tarafı ile deterjan ile ovalayın olay tamamdır. yalnız  plastiğin üstünde yazı türü şeyler olursa tiner onuda silebilir yani klavye tuşlarında bu yöntemi önermem. sert kalın ufak tefek plastiklerde çok iyi netice alınabilir. plastiğin kalitesine bağlı olarak bu netice değişebilir kullandığım bezdeki sarılıkları da görebilirsiniz. şimdi başka bir amiga mouse fotosu daha ekliyorum. daha büyük bir parça amiga adaptörü olabilir onda deneyip resimlerini de koyarım...

* P161031_170023.jpg (81.54 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1373 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2016, 17:06:33 ÖS Gönderen: defleppard » Logged

Amiga Repair Service
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #111 : Ekim 31, 2016, 17:16:05 ÖS »

hasan ustamın tiner yöntemini bir ustam 1084 monitörde uygulamıştı cillop gibi çıktı orataya lakin kullanılan bez çok önemli dağılmayan türden birde renkli olmayacak birazda zahmetli oluyor ayrıca plastiğin gerçekten sert olması lazım yoksa plastiği pert ediyor

Jester
Üye

MAX 330 MEGA       PRO-GEAR SPEC

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #112 : Ekim 31, 2016, 17:32:33 ÖS »

Tiner uygulamasıda biraz fazla beyazlatmış gibi, ruhunuda götürmüş mouse'un zavallım hayalet görmüş gibi

"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Ekim 31, 2016, 18:07:05 ÖS »

Mousenin yüzeyi cam gibi kaygan bir yüzeyemi dönüştü, yoksa orjinal yapısını koruyormu. Çok merak ettim doğrusu.

Tinere dayanıklı bez olması lazım.

Ayrıca tinere dayaıklı plastiklerde var pet şişe gibi madeni yağ bidonları gibi.
Ama elektronik çihazların plastikleri ve birçok plastik çeşidi tinerde erir.

Belki birkaç damla kullanmıştır.
Ben şahsen tinerle beyazlatma yönteminde kendime güvenemiyoru.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Ekim 31, 2016, 18:55:00 ÖS »

Mouse un yüzeyi yeşil sünger ile sıfır zımpara gibi ovalandığı için pürüzsüz aslında orjinali gibi de oldu denebilir. evet bez önemli resimde nasıl bir bez kullandığım görünüyor. bizim bilgisayar sektöründe genelde ısıya ve tiner gibi şeylere daha dayanıklı plastik kullanılıyor. beze az dökerek sildim ama damla kesinlikle değil.

Fatih; 1084 monitöre deneyen arkadaşını gönülden tebrik ederim. dediğin gibi kullandığın bez önemli oluyor sanırım bendeki bezden dolayıda  iyi sonuç aldım. plastiğin yapısı kalitesi kalınlığı tabiki fark ediyor.

amiga beyaz tank mouse tamamen kendi rengidir. sararmış mouse u silince bende çok şaşırdım alttan beyaz bir mouse çıktı tinerden dolayı herhangi bir beyazlama kesinlikle yok belki zamanında a600 için üretilmiştir çünkü amiga 500 lerin yanında beyaz kalıyor kesinlikle plastiğin kendi rengidir.

biraz önce zangief_34 nickli arkadaşdan aldığım external scsi kutusunu denedim sanırım bana yollayan arkadaş bunun nasıl sarı olduğunu çok iyi bilecektir. sonucu fotolarda

* P161031_171609.jpg (86.23 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1315 kez.)

* P161031_184312.jpg (80.78 KB, 640x480 - Görüntüleme: 1352 kez.)

Amiga Repair Service
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Ekim 31, 2016, 20:45:06 ÖS »

bence tiner uygulaması ve sıfır zımpara gibi sert sünger uygulaması orjinalliğini bozucaktır netice üzerinden bi şeyler kazımaya dayalı bir beyazlatma yöntemi sanırım duruma göre kulananlar olabilir belki pratikte olabilir ama bence orjinalliğine değer verenler için hiç iyi bir yötem değil olaya şöyle bakalım elimizde  çok değerli bir cihaz var maddi manevi çok değerli bu yöntem ugulanırmı ? bence uygulanmaz elimizde pekte değerli olmayan bir cihaz var bu yöntem ugulanırmı  olabilir  bence konunun başında anlattığım yöntem kulanılabilir ve cihazın orjinalliğine bir zarar gelmeden defalarca tekrar edilebilir yöntemdir benim açımdan değerli bir cihazı beyazlatmak adına üzerinde katman kaldırır gibi bir işlem yapma pek uygun olmaz.
ekalkici
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Kasım 01, 2016, 08:45:46 ÖÖ »

Herkese merhaba,

Şanslıyım ki defleppard'ın tinerle beyazlatma yöntemini uygularken izleyebildim. Bez ve uygulama tekniğinin önemli olduğunu gördüm. Eli yatkın olan birisi dikkatlice yapabilir. Sonuç ise tek kelime ile mükemmel. Birden fazla tank mouse'un öncesi ve sonrasını gördüm. Sıfırdan hiçbir farkı kalmadı. Kendi mouse'um da bu şekilde bembeyaz oldu. Eğer düzgünce yapılırsa orjinallik açısından problem oluşmayacaktır.

Amiga 1200 Black / Rev 1D4 / TF1260 + 68060 Rev5 @75 MHZ / 8GB CF HDD / 3.2.1 Rom / Clock
Amiga 500 / Rev 6A / 1MB RAM / 1.3 ROM / Clock
Commodore 64C / 1530 C2N Datasette
Commodore 1084S
GBSControl / Samsung 793DF / Samsung 957MB
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Kasım 01, 2016, 17:06:57 ÖS »

bende bir sellozik tiner ve selpak ile bir deneme yaptım üzerine biraz köpük sıktım öyle denedim  ama şöyle bi şey var sellozik tiner plastiğin üstünü çok az bişey eritiyor ve alıyor dolaysı ile altından beyaz bir kısım çıkıyor amiga adaptörünün ufak bir kısmına uyguladım ve uyguladığıma pişman oldum değerli cihazlara uygulanıcak bir yöntem değil heleki koloksiyon değeri olan yada müzelik değeri olan cihazlara ise hiç bir şekilde uygulanamaz uygulanmamalı bence ancak değersiz cihazlara uygulanabilir bir yöntem değersiz cihazlarda bile zaman sıkıntınız yoksa gene uygulamamak daha doğru olabilir beyazlatıyor ama cihazın orjinalliğini bozarak beyazlatıyor ayrıca dikatsizce uygulanırsa tiner yöntemi cihazın üzerinde çizik tarzı izler oluşabilir ben tavsiye etmiyorum tinerli yöntemi ama buda bir alternatiftir neticede çok hızlı netice alınabiliyor gibi duruyor tinerli yöntemde.
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #118 : Kasım 12, 2016, 18:28:35 ÖS »

Bende yaptığım beyazlatma çalışmasını eklemek istedim Henüz bitmedi ama şu haliyle bile harika oldu. oksidasyon işlemi ne kadar uzun süre olursa okadar açılıyor o nedenle 2 günlük daha işi var

Kullanılan malzeme hidrojen peroksit,etil alkol ve UV ışık

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Kasım 12, 2016, 19:36:14 ÖS »

Belli bir süre sonra yeniden sararma oluyor
Bu yöntemlerde buna çözüm var mı
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: