Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - DonanımZX Spectrum+ tamiratı - Dikey kalın çizgiler problemi
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ZX Spectrum+ tamiratı - Dikey kalın çizgiler problemi  (Okunma Sayısı 19875 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Temmuz 19, 2014, 09:24:25 ÖÖ »

Bu 4116 ram'lerinin sıklıkla (yani sıklıkla dediysek 15 senede falan Göz kırpan ) bozulduğunu dönemin (80 ler) eski williams arcade boardlarının (robotron, joust v.s.) tamirat günlüklerini okuduğumdan biliyordum.

Bu 4116'lardan MSX'çiler de şikeyetçi. 4164 veya 41256 ile değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Tabi pinler farklı olduğu için 'piggyback' yöntemiyle kablolar çekiliyor vs. bir sürü külfet. Araştırmışsındır diye soruyorum: Zx spectrum'da piggyback yöntemine gerek kalmadan, borda müdahale ederek temiz bir şekilde 4164 kullanmak mümkün mü?
4116 yerine 4164 veya 41256 ram çipi kullanabilmek için şöyle bir şey buldum

* 4116_ram_replace.jpg (40.94 KB, 400x253 - Görüntüleme: 1283 kez.)
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Temmuz 19, 2014, 09:36:10 ÖÖ »

4116 yerine 4164 kullanmak için 4164 çipinin 1. pini çipin üzerine kıvrılır  yada kesilir, 8. pin çip üzerine kıvrılır,bir kablo ile 9. pine lehimlenir, 9. pin sokete takılabilir
   4116 yerine 41256 kullanmak için ise 41256 çipinin 1. pini çip üzerine kıvrılır 16. pine lehimlenir, 8.pin çip üzerine kıvrılır ve 9. pine lehimlenir bu şekilde 4116 çip soketine takılabilir,bu işlem yapılmadan takılırsa 4116 için sokette mevcut olan 12 volt çipi bozabilir 4164 ve 41256 ram çipleri 5 volt ile çalışır, 12 volt ve -5 volt gerekli değildir

* ramboard_2156replace.jpg (36.02 KB, 400x167 - Görüntüleme: 1454 kez.)
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Temmuz 19, 2014, 16:06:59 ÖS »

Yavuz'un yazdıklarını büyük bir keyifle okudum. Sonra Commodore'a laf atılınca, bende ters şeyler yazdım. Baktım ki, forum ahlakına çok uygun değil, yollamadım Bugün tekrar göz attığımda güzel diğer bilgileri görünce oluşan sinerjiden çok memnun oldum...Teşekkürler dostlar..

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Temmuz 19, 2014, 23:18:23 ÖS »

Commodore'a laf atılınca, bende ters şeyler yazdım. Baktım ki, forum ahlakına çok uygun değil, yollamadım

Yil olmus 2014, yaslarimiz olmus en az 35-40. Artik kimsenin commodore'a, sinclair'e vesaireye laf atarken cidden negatif dusuncelerle yapmadigi,  atilan her lafin sonrasindaki smiley'lerden de belli degil mi zaten.
25 yil (ceyrek asir) geride kalmis o cekismelerin ciddi oldugu gunler.
Hepimiz kardesiz.

Not. Sinclair en iyi bilgisayardir.
gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Temmuz 20, 2014, 09:48:19 ÖÖ »

Aslında o karada kardeştir ki river raid 'i benim evde +2 ile oynadıktan sonra gider arkadaşta commodore ile de oynardık.

Çok güzel bir çalışma olmuş yine.

Ancak bir şey soracağım. Bana göre biraz pahalı ama şu cam tüplü vakumlu lehim sökücüler işinizi kolaylaştırmaz mı ? Neden öyle bir şey kullanmıyorsunuz ?
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ekim 24, 2017, 21:43:52 ÖS »

Bu tamiratların fotoları uçmuş, geri getirme şansımız varmıdır?

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Ekim 24, 2017, 22:48:27 ÖS »

Aaa ben de bir zamanlar speccy tamiratları yayınlamıştım demiştim ki zaten benim yazıymış

resimleri hostinge yükledim. bir vakit bulup forum veritabanında eski foto linklerini güncelleyebilirsek tüm fotolar geri dönecek...

o zamana kadar bu yazının linklerini elle güncelleyebilirim, yazı kısa gibi çünkü

several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ekim 24, 2017, 22:58:54 ÖS »

Yavuz Abi,

Eski resimleri hosting'e atarken; bu işlemi teker teker manuel olarak yapıyorsan, en azından bir excel'e eski link - yeni link şeklinde yazıver. Otomatik bir sorgu ile güncellenebilir o zaman.

Dediğim gibi, elimizde eskisi ve yenisi bir satırda oalcak şekilde data olsun yeter ki..

Edit: Gerçi düşündüm de, kime ne öğretiyoruz. Sen bunu muhtemelen biliyorsundur 

Aaa ben de bir zamanlar speccy tamiratları yayınlamıştım demiştim ki zaten benim yazıymış

resimleri hostinge yükledim. bir vakit bulup forum veritabanında eski foto linklerini güncelleyebilirsek tüm fotolar geri dönecek...

o zamana kadar bu yazının linklerini elle güncelleyebilirim, yazı kısa gibi çünkü
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ekim 24, 2017, 23:34:11 ÖS »

Dosya isimleri aynı. Klasör yapısını da aynı kurdum yeni hostingde. Sadece eski linkin başı artık "photobucket bilmemne" değil.

Otomatize etmeyi ben de düşünüyorum. Ya veritabanı seviyesinde ya da konuyu edit etme ekranındaki text box'a erişen şekilde mini bir utility...

bakacağım...

neyse bu konuyu kurtardık, kaldı 3000 küsür gönderi

several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ekim 24, 2017, 23:40:29 ÖS »

Abi DB seviyesinde olsa keşke. Yoksa görsel replace etmekten uzun süre konu açamazsın O da bize gelmez Kahkaha
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ekim 25, 2017, 09:10:52 ÖÖ »

Dosya isimleri aynı. Klasör yapısını da aynı kurdum yeni hostingde. Sadece eski linkin başı artık "photobucket bilmemne" değil.

Otomatize etmeyi ben de düşünüyorum. Ya veritabanı seviyesinde ya da konuyu edit etme ekranındaki text box'a erişen şekilde mini bir utility...

bakacağım...

neyse bu konuyu kurtardık, kaldı 3000 küsür gönderi

DB'yi dump etme imkanı varsa iki dakikalık iş aslında.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Kasım 03, 2017, 21:37:51 ÖS »

@yavuzg hocam ramlerin altında hiç boşluk yok cımbızı nasıl soktunuz oraya? araya birşey sokup çekmeden mümkün değil çıkmaz, nasıl yapsam bilemedim.

birde resimdeki kablolara ne deniyor? yollardan biri hasar görürse lazım olacak.

son soru :> proskit lehim pompası, vakumluyor ama etrafa parçacıklar dağıtıyor. bozukmudur? benmi beceremiyorum? elektrikli ısıtmalı pompa var o mesela hiç dağıtmıyor ama ucu çok kalın ince işlerde kullanamıyorum.

* Untitled.png (577.35 KB, 594x423 - Görüntüleme: 1213 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2017, 21:47:52 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Kasım 04, 2017, 00:22:44 ÖÖ »

Cevaplar şöyle

@yavuzg hocam ramlerin altında hiç boşluk yok cımbızı nasıl soktunuz oraya? araya birşey sokup çekmeden mümkün değil çıkmaz, nasıl yapsam bilemedim.

Lehimleri sökünce RAM'lerin kendini koyvermesi lazım. Tam sökemediysen zorlama bacakların girdiği via'yı da kopartırsın. Yine de ince cımbız kullanıyorum ben bu işlerde. Proskit'in yamuk uçlu ince cımbızı.

birde resimdeki kablolara ne deniyor? yollardan biri hasar görürse lazım olacak.

Kynar Wire diye aratırsan aliex'de bir kaç makaralık setler var hesaplı. ömrün boyunca kullanırsın.

Aliex'i bekleyemem dersen daha kalını yerli piyasada var. zil teli diye geçen tek damarlı bakır, bir de çok damarlı olanları var ben onlardan kullanırdım eskiden daha esnek oluyorlar. onlara da "Çok damarlı montaj kablosu" diyorlar yerli piyasada.

son soru :> proskit lehim pompası, vakumluyor ama etrafa parçacıklar dağıtıyor. bozukmudur? benmi beceremiyorum?

Pompayı arada açıp temizlemen lazım. içi lehim tozu doluyor. darbeyle birlikte o toz PCB'ye dökülür.

elektrikli ısıtmalı pompa var o mesela hiç dağıtmıyor ama ucu çok kalın ince işlerde kullanamıyorum.

Onun da ince ucunu kullanabilirsin varsa. ben de senin yollardan geçmiştim zamanında sonunda bunda karar kıldım geçen sene. gayet memnunum;

https://www.direnc.net/zd-915-lehim-sokme-istasyonu

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Kasım 04, 2017, 00:55:26 ÖÖ »

Pompa tertermiz ama dediğiniz gibi elektrikli olanın ucu değişebilir, ona ince uç bakayım.

"zil teli" 40 yıl düşünsem aklıma gelmez.

Ok, bu öğrendiklerimi feda edilebilir cihazlar üzerinde tecrübe edeyim. Teşekkür ederim.

Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: