Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade kabin onarımı  (Okunma Sayısı 41961 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 20, 2015, 12:09:45 ÖS »

Kabini alıpta balkona çıkardığımızda açıkça söylemeliyim ki biraz hevesim kaçtı. Çünkü neresine baksam canım sıkılıyordu, o kadar çok yapılacak iş var ki? Üstelik şahsen ahşap işleme ya da boya işlerinden çok anlayan biri değilim. Bu yüzden bir kaç gün öylece durdu, gelip gidip bakmakla yetindim.

Önce bir iş listesi yapayım dedim. Neler yapılacak?
 * Ayak kısmındaki kenarları yıpranmış ahşap parçalar değiştirilecek. Öyle yıpranmış ki üzerindeki T-moldingler parçalanmış. Sanırım bu kısım ayak koymak için tasarlanmış, bu yüzden bu kadar yıldan sonra bu hale gelmesi normal.
 * Ayak koyma kısmının üstündeki plastik kaplama çok yıpranmış, temizlemeyle olacak gibi değil, değişecek.
 * Ön ve arkadaki müdahale kapaklarındaki kilitler değişecek
 * Jeton holü değişecek
 * Kontrol panelin metal kısmı iyi durumda ancak boyası fena gitmiş. Yeniden boyanması gerekli.
 * Her ne kadar düğmeler ve joystickler çalışır vaziyette olsa da o kadar kirlenmişler ki, temizleyerek adam etmek mümkün görünmüyor.
 * Alt kısımdaki alın kısmı ve diğer paslnamaz çelik metal parçalar da aşırı derin çizikler var. Yenisi yapılabilir mi bilmiyorum, olmadı onarmaya bakacağız.
 * Yanlardaki geçmeler (T-moldingler) gevremiş ve sertleşmiş, renkleri de solmuş, değişmesi gerekli
 * Ön camda çiziklervar. Ayrıca kenar ve köşelerinde pul şeklinde atmalar var. Değişmesi iyi olur.
 * Camın arkasında bir bezel yok, o yüzden monitörün bağlantı vidaları ve diğer şeyler pek de hoş olmayan bir şekilde görünüyor. Bezel yapılacak.
 * Kabinin içinde yapılacak işler var mı, o da söküm sırasında ortaya çıkacak.
 * Kabinin dışı için bir tema seçilip artwork çalışması yapılacak.

* IMG_1667.jpg (113.3 KB, 640x853 - Görüntüleme: 3381 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2015, 14:54:28 ÖS Gönderen: skonac » Logged
joker_
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ocak 20, 2015, 12:28:47 ÖS »

Ben olsam, içindeki ekranı ve boardı alır, geri kalan kasayı komple atar, sıfırdan yapardım. Bu şekilde tadilat işleri daha fazla yoruyor insanı.
innsofheaven
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ocak 20, 2015, 12:38:23 ÖS »

komple sıfırdan yapması çok zahmetli olur mu peki hocam.montaj ve parçalarına dair tasarımlar hazır mevcut mudur? direk gidip yaptırsak cnc mobilyacıda.

Nintendo Wii Black Softmod
Free Region Nintendo Snes
Nintendo Ds Lite(Supercard DsOne)
Nintendo Gameboy Advance Sp AGS-001(Ez Flash iV)
Nintendo Gameboy Advance AGB-001
Gameboy Color Yellow
Micro Genius iQ-501
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ocak 20, 2015, 12:46:22 ÖS »

ben yeni kasa yaptırdım 500 tlye mal  oluyor içi hariç dış kasa
joker_
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2015, 12:46:50 ÖS »

komple sıfırdan yapması çok zahmetli olur mu peki hocam.montaj ve parçalarına dair tasarımlar hazır mevcut mudur? direk gidip yaptırsak cnc mobilyacıda.

Bakalım değerli büyüğümüz Yavuz abi bu konuda ne demiş

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.0

google görsellerde, arcade cabinet plans yazarsan istemediğin kadar plan, taslak var.

Tabii bu tarz bir proje yapmak ciddi efor ve sabır ister. Fakat sonuçta ortaya çıkacak ürün tüm yorgunluğa değecektir.
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ocak 20, 2015, 12:52:51 ÖS »

sconac da bu kabini ben sattım orjinal italyan kasa big scren kasa makina bu yıllarca fantasy de ve bende çaloıştı 20 yıllık bir makinadır
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ocak 20, 2015, 12:56:57 ÖS »

Kabini alıpta balkona çıkardığımızda açıkça söylemeliyim ki biraz hevesim kaçtı. Çünkü neresine baksam canım sıkılıyordu, o kadar çok yapılacak iş var ki? Üstelik şahsen ahşap işleme ya da boya işlerinden çok anlayan biri değilim. Bu yüzden bir kaç gün öylece durdu, gelip gidip bakmakla yetindim.

Önce bir iş listesi yapayım dedim. Neler yapılacak?
 * Ayak kısmındaki kenarları yıpranmış ahşap parçalar değiştirilecek. Öyle yıpranmış ki üzerindeki T-moldingler parçalanmış. Sanırım bu kısım ayak koymak için tasarlanmış, bu yüzden bu kadar yıldan sonra bu hale gelmesi normal.
 * Ayak koyma kısmının üstündeki plastik kaplama çok yıpranmış, temizlemeyle olacak gibi değil, değişecek.
 * Ön ve arkadaki müdahale kapaklarındaki kilitler değişecek
 * Jeton holü değişecek
 * Kontrol panelin metal kısmı iyi durumda ancak boyası fena gitmiş. Yeniden boyanması gerekli.
 * Her ne kadar düğmeler ve joystickler çalışır vaziyette olsa da o kadar kirlenmişler ki, temizleyerek adam etmek mümkün görünmüyor.
 * Alt kısımdaki alın kısmı ve diğer paslnamaz çelik metal parçalar da aşırı derin çizikler var. Yenisi yapılabilir mi bilmiyorum, olmadı onarmaya bakacağız.
 * Yanlardaki geçmeler (T-moldingler) gevremiş ve sertleşmiş, renkleri de solmuş, değişmesi gerekli
 * Ön camda çiziklervar. Ayrıca kenar ve köşelerinde pul şeklinde atmalar var. Değişmesi iyi olur.
 * Camın arkasında bir bezel yok, o yüzden monitörün bağlantı vidaları ve diğer şeyler pek de hoş olmayan bir şekilde görünüyor. Bezel yapılacak.

Pek bi temizmiş dış kasa Kahkaha
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ocak 20, 2015, 12:59:47 ÖS »

Kasa bayağ iri görünüyor. Bunu koyacak ev nerde bizde... Kolay gelsin...

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Ocak 20, 2015, 13:10:45 ÖS »

çok da harap değil aslında. bitince çok hoşuna gidecek eminim. Bir de ekranın boyutlarına çok iyi uyan hoş bir eğimi de var.
Tuşları temizlemeyi düşün bence. Facebookda butonları temizlemenin ne kdr farkettirdiğini paylaşmıştım. önce komple butonları söküyorsun. switchleri çıkarıyorsun. sonra mekanizmayı açıp yayı çıkarıyor ve tüm plastik parçaları ılık sabunlu suyla fırçalıyorsun. Duruluyorsun.  Kuruduktan sonra da kokusuz yada az kokulu bir(slikon yada lityum) gresli bir bezle sürtünmeli yerleri  siliyorsun. gresi çok az uygula beze. inanılmaz farkediyor. Stickler de sorunsuz kendini ortalıyorsa  en kötü ihtimal switch değişimi ile  düzelir. Hatta switchleri bile açıp temizlemek mümkün.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ocak 20, 2015, 13:37:43 ÖS »

Hiçbir marangoz tek bir kabin yapmakla uğraşmaz. Onu "uğraştıracak" bir bedel ödemen lazım

Planı hazır bile olsa (ki internette mevcut) CNC tezgahın algıladığı ve tezgah operatörünün "kolayına" gelen tarzda dosya hazırlamak bambaşka bir iş.

Kendim yapayım dersen de malum görüyorsun nasıl yapıldığını ancak rahat çalışabilmek için gereken alet edevat sanırım 3000 TL civarında tutacaktır...

Ben yapmasından zevk alıyorum. Zaten benim istediğim modelde ve detayda kimseye de yaptıramazdım sanırım...

Eğer sadece oynamak için arcade kabin istiyorsanız bence direk ya ikinci el alıp restore edin (veya etmeyin) ya da yolcunet gibi sıfır yapıp satan arkadaşların sunduğu ürünleri değerlendirin derim

Bu arcade işini ben amerikan arabalarına benzetiyorum. Yani kimisi arabaya atlayıp gezmeyi sever kimisi de haftasonu garajında arabasıyla uğraşmayı...

Tercih sizin

innsofheaven
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ocak 20, 2015, 13:39:48 ÖS »

Hiçbir marangoz tek bir kabin yapmakla uğraşmaz. Onu "uğraştıracak" bir bedel ödemen lazım

Planı hazır bile olsa (ki internette mevcut) CNC tezgahın algıladığı ve tezgah operatörünün "kolayına" gelen tarzda dosya hazırlamak bambaşka bir iş.

Kendim yapayım dersen de malum görüyorsun nasıl yapıldığını ancak rahat çalışabilmek için gereken alet edevat sanırım 3000 TL civarında tutacaktır...

Ben yapmasından zevk alıyorum. Zaten benim istediğim modelde ve detayda kimseye de yaptıramazdım sanırım...

Eğer sadece oynamak için arcade kabin istiyorsanız bence direk ya ikinci el alıp restore edin (veya etmeyin) ya da yolcunet gibi sıfır yapıp satan arkadaşların sunduğu ürünleri değerlendirin derim

Bu arcade işini ben amerikan arabalarına benzetiyorum. Yani kimisi arabaya atlayıp gezmeyi sever kimisi de haftasonu garajında arabasıyla uğraşmayı...

Tercih sizin

Çok güzel anlattınız yavuz hocam teşekkürler

Nintendo Wii Black Softmod
Free Region Nintendo Snes
Nintendo Ds Lite(Supercard DsOne)
Nintendo Gameboy Advance Sp AGS-001(Ez Flash iV)
Nintendo Gameboy Advance AGB-001
Gameboy Color Yellow
Micro Genius iQ-501
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ocak 20, 2015, 14:11:26 ÖS »

Ben olsam, içindeki ekranı ve boardı alır, geri kalan kasayı komple atar, sıfırdan yapardım. Bu şekilde tadilat işleri daha fazla yoruyor insanı.

Aslında tadilatın zorlu geçeceğini tahmin ediyordum elbette. Ancak hayatım boyunca hiç denemediğim bir şeyi bir daha fırsat bulamam diye denemek istedim. Bundan sonra kabin istersem kesinlikle tadilat değil, sıfırını yapmaya çalışırım. Ama bir daha tadilat yapacak olsam düzgün kabin bulabilir miyim bilmiyorum. O yüzden bulmuşken deneyelim dedim.

skonac da bu kabini ben sattım orjinal italyan kasa big scren kasa makina bu yıllarca fantasy de ve bende çaloıştı 20 yıllık bir makinadır

Sevgili @yolcunet doğru söylüyor. Kabini kendisinden aldım. Kabinin yapım tarihi 1990'ların başı gibi sanırım. İçinde imalatçının etiketi mevcut. Dediği gibi en az 20 senesi vardır.

Ama bence asıl ilginç olan konu kabinin içindeki coin counter.
Sayacın gösterdiği rakama dikkatinizi çekerim.  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha

* kabin_etiket.jpg (81.84 KB, 640x853 - Görüntüleme: 2720 kez.)

* counter.jpg (24.26 KB, 439x485 - Görüntüleme: 2773 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2015, 14:22:39 ÖS Gönderen: skonac » Logged
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ocak 20, 2015, 14:24:46 ÖS »

Kasa bayağ iri görünüyor. Bunu koyacak ev nerde bizde... Kolay gelsin...
Kasa gerçekten iri sayılabilecek boyutta. Boyu 1.80 cm, üst tarafın eni 65, derinliği ise 100 cm.
Tabiki bu işlere başlamadan önce hanımla bir anlaşma yapıp onun iznini aldık, çalışma odasında kabinin yerini hazırladık.  Yoksa nerdeee !!!

çok da harap değil aslında. bitince çok hoşuna gidecek eminim. Bir de ekranın boyutlarına çok iyi uyan hoş bir eğimi de var.
Tuşları temizlemeyi düşün bence. Facebookda butonları temizlemenin ne kdr farkettirdiğini paylaşmıştım. önce komple butonları söküyorsun. switchleri çıkarıyorsun. sonra mekanizmayı açıp yayı çıkarıyor ve tüm plastik parçaları ılık sabunlu suyla fırçalıyorsun. Duruluyorsun.  Kuruduktan sonra da kokusuz yada az kokulu bir(slikon yada lityum) gresli bir bezle sürtünmeli yerleri  siliyorsun. gresi çok az uygula beze. inanılmaz farkediyor. Stickler de sorunsuz kendini ortalıyorsa  en kötü ihtimal switch değişimi ile  düzelir. Hatta switchleri bile açıp temizlemek mümkün.

Maalesef düğmeleri tek parça halinde çıkartmak mümkün olmadı. Kontrol panelin altından sıcak silikonla öyle bir yapıştırılmışlardı ki. Sıcak silikonların artıklarını düğmelerin vida boşluklarından temizleyemedim. Sıcak silikonu eritip çıkartmayı bile denedim. O da olmayınca gözüm döndü, penseyle çekiçle daldım düğmelere. Öyle bile zor çıkardım. Maalesef çıktıklarında çöp olmuşlardı.
Joystickler ve microswitchler ise kurtarıldı. 
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2015, 14:30:15 ÖS Gönderen: skonac » Logged
gameretro
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ocak 20, 2015, 14:28:56 ÖS »

Ortaya çok güzel bir kabin çıkmıştır eminim. Bir de şu Sayaç beni benden alıyor. Yurt dışında da orijinal kabin restore edenlerden de hep özendiğim şey bu sayaç. Kabin restore edilene kadar ellenmemiş son atılan jeton sayısını görmek.(belki saçma ama benimki de başka hastalık)Hemen yabancılar hesap yapıyorlar şukadar para tutuyor wuvvv diyeeee Bence sayaç devreden çıkartılmalı bu sayıda kalsın daha ilerlemesin

Çıkan tuş ve kol var ise ücretli yada ücretsiz çöpe gitmesin ben alabilirim. Onlarda eski sonuçta

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2015, 14:36:02 ÖS Gönderen: gameretro » Logged
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ocak 20, 2015, 14:55:22 ÖS »

yalnız sayaç makina bana geldiginde durmuştu  yani 7 yıl falan da ben çalıştırdım makinayı 
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: