Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Neo Geo CMVS  (Okunma Sayısı 20828 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 08, 2014, 20:22:04 ÖS »

Projeyi şu an detaylı anlatmaya gerek görmedim, bilen biliyor, bilmeyenler ise, yeri geldikçe görmüş olacak zaten

Tasarım çalışmalarım sonlarına yaklaştı. Kasa tasarımını tamamladım. Elektronik tasarım ise sanırım bu akşam bitecek. Sadece bu projede değil daha sonraki modüler supergun çalışması için de kalıcı, yeniden kullanılabilir birşeyler olsun istedim. Bu da tabii ki zaman alıyor, hele de tam zamanlı olarak bu işlerle uğraşamayan bizler için...

Zaman zaman zaman...

Neyse, fazla geyiğe sardırmamaya çalışacağım. Önce kasa tasarımımı paylaşayım. Tasarımda dikkat ettiğim en önemli şey tabii ki "hayal gücünün sınırını" zorlamak değil 3d printer, CNC, Lazer v.s. kullanmadan "ev ortamında yapılabilir" bir şey ortaya çıkartmak. Tabii bunu da yaparken biraz görsel bir şeyler de olmasını arzu ediyor insan...

Bakalım nasıl olacak gerçeği (Dremel Trio'm bozuldu, parça bekliyorum zavallı 3 kabin'e birden başlayınca dayanamadı garibim Kahkaha )

Ha tabii bir de gerçeğini adam akıllı zımparalayacağım, kenarlar, köşeler olabildiğince yumuşak hatlı olacak...

Önden görünüm...

Üst kasa çıkınca...

Alt kasa...

Diğer açılardan...

kanbur01
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2014, 20:33:11 ÖS »

Şaheser valla. Bende lehim vs. Pro setimi aldım sana özendim hocam

PSP 2000-3000(Siyah renk hariç)
Tek kasa PS2 Slim
Lionheart
Üye

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2014, 20:35:41 ÖS »

Abi şimdiden gözlerim yerinden fırladı ve ağzım sulandı.  Kahkaha
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2014, 20:36:17 ÖS »

Süper,harika,muhteşem başka ne yazılır ki ellerine emeğine sağlık yavuz ustam yine döktürüyorsun
RetroClub
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2014, 20:42:34 ÖS »

Projenin bitmiş halini görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz Yavuz hocam ; ellerine sağlık...
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2014, 21:12:18 ÖS »

Her zamanki gibi çok güzel bir tasarım olmuş. Detaylar için sabırsızlanıyorum.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
byjapan
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2014, 22:16:27 ÖS »

Gercek bir AES olmus abi SNK firmasinda calistinmi hic Mukemmel abi iyi calismalar.
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 08, 2014, 23:42:37 ÖS »

retro camiası adını altın harflerle tarihe yazacak harbidende  Kahkaha

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2014, 01:11:39 ÖÖ »

kolaya kaçıp geçen sefer Sega ST-V'ye yaptığım tarz bir kasa ve devreler ile çoktan bitirebilirdim bunu...

Ama yoook! Rahat bi tarafıma batıyor ya Kahkaha illa bi didişecem dremel ile

Ben de merak ediyorum acaba becerebilecekmiyim diye, gerçi çizimi yaparken hep nasıl keserim bu parçayı diyerek yaptım, bakalım hep beraber göreceğiz...

Tasarım AES'ye benziyor, evet, zaten amacım da oydu. Hatta Omega diye üretilmiş CMVS (Consolized MVS) sistemler de var. Onları kopyalamaya çalıştım diyebilirim...

Neyse, elektronik tasarım da bitti az önce!

Şimdi önce sırada şu elektronik kısmın PCB'lerini üretip onları tamamlamak var. Daha sonra da MVS'e muhtelif modlar yapılacak (5V mod, stereo mod, batarya modu ve tabii "dikeyleştirme" modu - galiba bu modda 1000 tane falan lehim sökeceğim).

Bunlar tamamlanınca masa üzerinde çalıştıracağım düzeneği önce. Tamamen çalıştığına kanaat getirince de kasayı aradan çıkartırız. Son olarak da boya ve süslemeler...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2014, 01:41:19 ÖÖ »

Elektronik kısmı aslında daha sonrası için tasarladığım modüler supergun tasarımımdan sadece "AV  modülü" diyebilirim. Bu tasarım üst üste monte edilen PCB'lerden oluşuyor ve AV modülü, VGA modülü, çeşitli joystick modülleri v.s. olacak, tabii bunlar çok sonra...

Bu projede AV modülü yeterli. Bu modül MVS'in görüntüsünü ve "stereo" sesi (ki bu model minik MVS board'larda hazır stereo ses çıkışı yoktur) TV'ye scart'tan ve her oyun konsolunda olmazsa olmaz, sevsek de sövsek de composite video ve stereo çıkışı olacak...

Composite video bir zorunluluk değil ancak dedim ya, bir oyun konsolunda composite video çıkışı prensip olarak olmalı!!! Ha ben SCART'tan RGB kullanırım, o ayrı

Ancak dedim ya, bu AV modülü aslında ilerisi için tasarladığım supergun'ın sadece opsiyonel bir parçası.

Neyse, özetle bu modülde composite video için sadece oyun konsolları için SONY tarafından tasarlanmış bir video encoder entegresi kullandım. MVS'de pek olmaz ama parazitli veya sorunlu senkronizasyon sinyalini temizlemek için bir LM1881 kısmı, PAL renk paletini "kodlayabilmek" için bir osilatör kısmı ve ister JAMMA'dan gelen güçlü mono sesi kısan isterse de board üzerinden alınan cılız stereo ses sinyallerini yükselten bir pre-amfi kısmı kısmı var.

Devre biraz kalabalık, PCB tasarımını zorlasam tek yüzeyde de bitirebilirdim sanırım ama o zaman da hatlar birbirine çok yakın şekilde bir şeylerin altından yılan gibi geçirmem gerekecekti ki, bu da, bir audio/video devresinde en olmamasını istediğiniz sorunlara sebep olabilirdi; parazit... (Özellikle video hatları birbirine çook yakın geçerse birbirlerini etkileme - crosstalk - riski var)

Dolayısıyla zaten çift yüzeyli PCB basabildiğimden (sağolsun daha önceki projelerim) bu sefer hiç kasmadım, rahat çalıştım. Zaten üst yüzeyde sadece video hatlarını dolaştırdım biraz o kadar...

PCB'de bazı potansiyometreler var gibi duruyor ama bu projede onların yeri boş kalacak. O potlar bu modülü supergun olarak kullandığım senaryolar için tasarıma eklendi. Daha bir sürü jumper v.s. de var, farklı senaryoları destekleyebilmek için...

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2014, 13:27:41 ÖS »

Tebrik ederim. Şahane bir çalışma.
Heyecanla ve gıpta ile takip ediyorum ben de.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 09, 2014, 18:40:53 ÖS »

PCB'de bazı potansiyometreler var gibi duruyor ama bu projede onların yeri boş kalacak. O potlar bu modülü supergun olarak kullandığım senaryolar için tasarıma eklendi.

O kısmı potansiyometre veya trimpot takılabilecek şekilde güncellersen daha iyi olmaz mı?

Tabi bu konuda sensei sensin ve sensei'nin dediği olur. Kahkaha

Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2014, 20:26:02 ÖS »

PCB'de bazı potansiyometreler var gibi duruyor ama bu projede onların yeri boş kalacak. O potlar bu modülü supergun olarak kullandığım senaryolar için tasarıma eklendi.

O kısmı potansiyometre veya trimpot takılabilecek şekilde güncellersen daha iyi olmaz mı?

Tabi bu konuda sensei sensin ve sensei'nin dediği olur. Kahkaha

simon, simon

potun icinde gozukse de buyuk pot yerine istersen minik trimpot da monte edebilmek icin ekstra delikler ve hatlar hazir zaten cekirge

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2014, 20:29:57 ÖS »

Daha öğreneceğim çok şey var. Çooooook çalışmam lazım çooooooooooooooooook. Kahkaha

byjapan
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 10, 2014, 01:05:07 ÖÖ »

@Yavuzg

Abi bu Omega CMVS sistemi aldigim bilgilere gore Amerika New york da cok satiliyormus kutusunun icinden bir sistem bir arcade stick ve hediye coklu oyun veriliyormus magazada satilan renkler siyah olanmis ancak istege gore renk secilebiliyormus fiyat olarak ise 440 dolara benim bir arkadasim 2 gun once almis cok memnun oldugunu soyledi yani demekki insanlar bu sistemi seviyorlar AES'in ucuk kartus fiyatlari insanlari cok zorluyor en guzeli bu sistem.
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: