Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Joyistick Yardım  (Okunma Sayısı 12683 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Eylül 18, 2017, 13:33:43 ÖS »

konuyu baştan sona dikkatlice okumadan şunu yazmak istedim biliyorsunuz amiga mouseleri 2 buton sorunsuz çalışıyor geçmiş zamanda kendime kutuladığım arcade tipi oyun kolu için ikinci bir buton bağlıyım çalışan oyunlarda kulanırım çalışmazssada orda dursun dedim ama nasıl bağlarım bunu derken aklıma mouse geldi ve ve mouse nin ikinci butonunun bağlı olduğu yere bağladım diye hatırlıyorum Sonuç itibari ile destekleyen oyunlarda sorunsuz çalışmakta araya direnç filanda koymadım bir kaç aydırda çalışıyor amigamıda yakmadı . Sonuç itibari ile 2 ikinci buton için amiga mousesinin ikinci buton bağlantı şekline bakınız.
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Eylül 18, 2017, 14:07:58 ÖS »

QUICKSHOT QS-138F

Çift buton joystick olarak yıllarca üstteki modeli kullandım, C64'te Joy portun birinin fire tuşu zaten klavyede space tuşuna tekabül ediyor, bu joystick sahibi değilken ayakla space tuşuna basarak bir çok C64 oyununu iki tuşlu kullanıyordum, ilk aklıma gelen kült oyun contra, Amigada'da ibo1973'ün dediği gibi mouse portuna takınca 2 tuşlu oyunlarda çalışıyordu.
mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Eylül 18, 2017, 14:40:55 ÖS »

Aynı taktiği green beret'te uyguluyordum
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Eylül 18, 2017, 14:55:04 ÖS »

yukardaki yazım yanlış anlaşılmaya müsait olmuş bu sebeble ilave açıklama eklemek istedim.

mousede kulanılan 2 tuş bağlantı şeklini kutuladığım oyun kolunda kulandım oyun kolu joistik portunda sorunsuz olarak 2 tuş destekleyen oyunlarda çalışıyor.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Eylül 18, 2017, 16:57:08 ÖS »

Ben en iyisi abi 2 buton en az 4 oyun bulup test edeyim. video ya çekeyim.

Sanırım zaten button 2 yi destekleyen belkide 10 veya en fazla 20 oyun vardır joystick de button 2 olmasada klavyeden o fonksiyon çalışabiliyor gibime geliyor.

Doğru dedin abi çok takılınacak bir mevzu değil aslında, az oyun destekliyor. Amacım bir tane joyistik yapmak abi o yüzden bu konuyu açtım. Çok fonsiyonlu ideal bir Amiga joyistiği yapmak istiyorum. Videoları akşam paylaşacağım. Mesaim bir bitsin kısmetse
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2017, 17:18:45 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Eylül 18, 2017, 17:15:26 ÖS »

Bu fazla oldu buraya videoyu eklerim
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2017, 17:17:11 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Eylül 19, 2017, 00:35:43 ÖÖ »

Arkadaşlar testleri yaptım 4 oyunda denedim. Sadece birinde +5V istedi diğerlerinde direk GND ye bağlı çalıştı sonucu izleyebilirsiniz.

Şunu yapmaya karar verdim isteyen oyunlar için switch koyacağım. Gereksinim olursa swicthi aktif edeceğim. Olmayınca sisteme gereksiz 5 V yükleme yapmaya gerek yok bence. Ben Turbo olayına geçeceğim. Sanırım onda da basit bir flip flop devre olayı var. Muhtamelen o +5V isteyecek gibi.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Eylül 19, 2017, 01:15:05 ÖÖ »

http://eab.abime.net/showthread.php?t=73618

Şu konuda biri bir açıklama getirmiş. Sorunu yazılımsal ancak donanımsal olarak da fix'lenebilen bir sorun olarak ifade etmiş. Bence switch yapmana gerek yok, pull up'ı bağla 5V'a.

Alıntı

Originally Posted by :
needed pull-up resistor on pin 9 to working well the second fire button.
---

Yeah, it is easiest fix. Reason is quite simple, most games do not adjust POTGO for two button use because KS 1.x did (accidentally I think) set it correctly. KS 2.0+ sets joyport to single button only by default (if there is no pullup resistor).

Ne kadar itibar edilir bilmiyorum. Diyor ki Kickstart 1.x versiyonları pot'u hali hazırda 2 buton kullanılabilecek şekilde ilklendiriyordu. 2.0 sonrası ise pull up direnç yoksa tek buton olarak ilklendiriliyor.

Yani pot'u farklı ayarlayan oyunlar söz konusu.

Whdload ile oynuyorsan bu tip oyunlar anladığım kadarıyla epey bir yamanmış oyunlar, emülatör altında gösterdiği davranışı her amiga'da aynı göstermesini beklememek lazım. Aynı oyunun düzgün çalışan başka bir imajı olabilir. (Tahmin sadece, Amiga'nın A'sından anlamıyorum yoksa)

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Eylül 19, 2017, 09:23:51 ÖÖ »

@i_r_on'a katılıyorum. Dediğim gii ben olsam bir pull-up atardım kafam rahat olurdu.
5V a falan yükleme olmaz korkma, 4.7KOhm civarı bir direnç eklemen yeterli. Bu şekilde her durumda çalışır.

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Eylül 19, 2017, 09:34:45 ÖÖ »

2 tuşla oynamak bence orjinalliği bozuyor Kahkaha Kahkaha Kahkaha

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Eylül 19, 2017, 10:06:51 ÖÖ »

Teşekkür ederim i_r_on ve delimawi abi, pull-up atıp ilerleyeceğim. Garanti olsun diye.

@commander64 haklısın abi maksat Amiga için güzel bir joyistik yapmak hedef bu Az oyun destekliyor zaten muhtemelen tek buton oynamaya devam edeceğiz.

Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: