Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 449926 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #165 : Aralık 25, 2013, 11:55:14 ÖÖ »

eminmisiniz sorunun kullandığınız VGA kablodan olmadığına?

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #166 : Aralık 25, 2013, 12:06:02 ÖS »

Benimkide şimdi geldi... Ne desem bilemiyorum... Harika bir ürün... Çok profesyonelce... Tebrikler YavuzG...Denemek için can atıyorum (en erken akşama)

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #167 : Aralık 25, 2013, 12:18:36 ÖS »

Gerçi kullandığın adaptör ile de ilgili olabilir. Kaç amperlik bir adaptör kullandın?

Adaptör girişi için modifiye etsek dicem ama kıyamam ki ya ben SCARTCADE'e. Chameleon'u modlarım daha iyi.

laptoptan usb ile alıyorum,extradan adaptör kullanmıyorum.

eminmisiniz sorunun kullandığınız VGA kablodan olmadığına?

aynı vga kabloyu latoptan lcd tv'ye bağlarken kullanıyorum,led yanıyor yani kablo ile ilgili bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum,sorun muhtemelen,chameleon'u usb ile laptop'tan çalıştırmamdan kaynaklı olabilir,voltaj yetmiyor olabilir,yada dediğim gibi chameleon vga çıkışında 5v yok,bunun için ne yapabiliriz?
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #168 : Aralık 25, 2013, 12:27:45 ÖS »

Akşama ben tabletimin 5V 2A'lik adaptörüyle deneyeceğim. Bildiğim kadarıyla chameleon 500mA ile ucu ucuna çalışıyor, 1A tavsiye ediliyor minimum.

Ben baktım ama bulamadım şemada VGA konnektörünü. Sanırım tam şema değil bu sadece FPGA geliştiriciler için referans olarak konulmuş olduğu 3. sayfada yazılmış. Bir de siz bakarsanız sevinirim.

http://www.syntiac.com/pdf/chameleon_schematics.pdf

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #169 : Aralık 25, 2013, 13:07:10 ÖS »

Akşama ben tabletimin 5V 2A'lik adaptörüyle deneyeceğim. Bildiğim kadarıyla chameleon 500mA ile ucu ucuna çalışıyor, 1A tavsiye ediliyor minimum.

bende almayı düşünüyorum özel bir adaptör,fakat bir yandan da ters akım verip,aleti yakarım diye tırsıyorum
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #170 : Aralık 25, 2013, 13:12:13 ÖS »

Ben baktım ama bulamadım şemada VGA konnektörünü. Sanırım tam şema değil bu sadece FPGA geliştiriciler için referans olarak konulmuş olduğu 3. sayfada yazılmış. Bir de siz bakarsanız sevinirim.

şemada ben de bulamadım VGA port bilgilerini, zaten dediğin gibi "analog" kısmı koymadım demiş...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #171 : Aralık 25, 2013, 13:15:11 ÖS »

galiba 5V çıkışı olmayan VGA port senaryoları için SCARTCADE'e bir de gizli switch'li adaptör girişi (opsiyonel) de koysam iyi olacakmış...

Adaptörü takınca gizli switch VGA'dan gelen hattı kesip devreyi harici güç kaynağı ile besleyecek şekilde olmalı...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #172 : Aralık 25, 2013, 13:53:27 ÖS »

galiba 5V çıkışı olmayan VGA port senaryoları için SCARTCADE'e bir de gizli switch'li adaptör girişi (opsiyonel) de koysam iyi olacakmış...

Adaptörü takınca gizli switch VGA'dan gelen hattı kesip devreyi harici güç kaynağı ile besleyecek şekilde olmalı...

güzel fikir,peki biz nasıl yapabiliriz,önerin nedir?Birde 15khz ile ilgili ekran kartı driverını win7'ye kuramadım,sen hangisi ile denemiştin xp felan mı?
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #173 : Aralık 25, 2013, 14:53:48 ÖS »

usb çıkışının verebiliceği güç normalde 5v 500ml amper fazlası lazımsa sorun çıkabilir . (usb.org den bakabilirsiniz)

5 v illa lazımsa her 2 cihazıda bozmadan yavuzg yede sorarak belki vga kabloya 5v verilebilir (Sadece Fikir)
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #174 : Aralık 25, 2013, 14:57:03 ÖS »

güzel fikir,peki biz nasıl yapabiliriz,önerin nedir?

Muhtemelen siz de yapamazsınız. Mevcutları ben de modifiye edemem. Yani etsem de çok çirkin bir iş olur. Bu bahsettiğim adaptör soketleri PCB tipi, yani PCB'de yerleri olması lazım ve lehimlenmeleri lazım. Dolayısıyla yeni tasarımı beklemeniz lazım.

Birde 15khz ile ilgili ekran kartı driverını win7'ye kuramadım,sen hangisi ile denemiştin xp felan mı?

Şimdi PC'den 15Khz çıkış almak için benim bildiğim 2 metod var;

1) Soft15Khz yazılımı ile 15Khz'lik modları eklemek (quickres'i de indirin)(http://wiki.arcadecontrols.com/wiki/Soft-15khz)
2) Modifiye edilmiş ATİ driverlarını kullanmak (Bunu denemedim)

Şimdi, Soft15Khz her işletim sisteminde çalışıyor biliyorum. Sonuçta yaptığı windows registry'sine 15Khz'lik modları ekliyor, o kadar... Dolayısıyla bir sorun yaşamıyor olmanız lazım.

Modifiye edilmiş ATI driver'ları adından da anlaşılacağı üzeri ekran kartınız ATI ise işe yarayacak bir yöntem. Şahsen ben bu opsiyonu denemedim.

Tekrar özetlemek gerekirse, VGA standardının desteklediği birçok mod'u olmasına rağmen TV standardının çok az modu var (örn. PAL => 625 satır'a kadar ve 50 Hz dieky tarama hızı).

Dolayısıyla PC'mizin VGA modunu (çözünürlüğü de diyebilirim ama "mod" daha anlamlı zira "mod" kavramı hem çözünürlüğü hem de yatay ve dikey tarama hızlarını da içeriyor) TV'nin görüntüleyebileceği bir hızda ayarlamalıyız.

Modlarımız PC'ye yüklendikten sonra, Windows'u makul bir mod'a alıyoruz (örn. 640 x 480). Bunu eğer Soft15Khz kullanıyorsak, Soft15Khz ile beraber indirdiğiniz minik quickres uygulaması ile yapıyoruz. Bu uygulamayı windows'un startup'ına koymanız tavsiye ediliyor, ki sağ alt köşede tray icon olarak elinizin altında bulunsun.

Şimdi, Windows ortamında çalıştıracağınız herhangi bir emulasyon, eğer ayarlarını doğru yaptıysanız ve seçtiğiniz oyunun orijinal çözünürlüğü Soft15Khz ile Windows'a yüklenmişse (ki default yüklenen bir dünya mod birçok zamane oyununun standart çözünürlüğüne göre ayarlı zaten) oyunu orijinal çözünürlüğünde oynatır.

Ayarları doğru yaptıysanız dememin sebebi, eğer, örneğin MAME'de -switchres opsiyonunu ayarlamanız lazım. Bkz. (http://easyemu.mameworld.info/mameguide/mameguide-options.html)

Ekleme:

PC'nizin ayarlarını kurcaladınız, artık ne PC'nizin monitöründen ne de TV'den görüntü alamayacak bir duruma düştüyseniz;

1) PC'nizi restart ederken BIOS ekranından sonra Windows başlamadan F8 tuşuna basın.
2) Gelen menüden "Enable VGA mode" seçeneğini seçin.
3) Windows açıldıktan sonra Soft15Khz uygulamasını bulun ve tekrar çalıştırın.
4) "Uninstall" butonunu tıklayın.
5) Windows'u Restart edin.

« Son Düzenleme: Aralık 26, 2013, 01:07:24 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #175 : Aralık 25, 2013, 14:59:05 ÖS »

usb çıkışının verebiliceği güç normalde 5v 500ml amper fazlası lazımsa sorun çıkabilir . (usb.org den bakabilirsiniz)

5 v illa lazımsa her 2 cihazıda bozmadan yavuzg yede sorarak belki vga kabloya 5v verilebilir (Sadece Fikir)

Çok iyi fikir, VGA kablosuna 5V verebiliyorsanız en temizi o olur. Ama dediğim gibi size kalmış. SCARTCADE neredeyse sadece o LED'i yakacak kadar ampere ihtiyaç duyuyor diyebilirim. Yani toplamda taş çatlasa 50mA harcıyordur...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #176 : Aralık 25, 2013, 15:13:50 ÖS »

Çok iyi fikir, VGA kablosuna 5V verebiliyorsanız en temizi o olur. Ama dediğim gibi size kalmış. SCARTCADE neredeyse sadece o LED'i yakacak kadar ampere ihtiyaç duyuyor diyebilirim. Yani toplamda taş çatlasa 50mA harcıyordur...

yok abi,benim bu denemelerim yüzünde yakmadığım cihaz kalmadı Kahkaha en iyisi ben yeni versiyonu bekliyim.

ben soft15khz programını denemedim,daha önce verdiğin linkte arcade_osd diye bir program ve ati drivers vardı onları denemiştim.Çok saol bilgiler için.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #177 : Aralık 25, 2013, 15:17:00 ÖS »

Madem ihtiyaçlardan konuşuyoruz, o zaman bir "özellik listesi" yapalım. Makul/ekonomik özellikleri bir sonraki versiyona koyayım;

1) Harici 5V gereksinimi: Maalesef buna hala ihtiyaç varmış anlaşılan. Halbuki kullanılan cihazın VGA portu VESA standardını destekliyor olsaydı 5V çıkış vermek zorundaydı. Neyse, bunu ya harici bir adaptör girişi kullanarak ya da tasarıma bir de USB port ekleyerek sağlayabilirim (Şu masaüstü minik PC hoparlörlerindeki gibi). Hangisi olsun?

2) Encoder: Bu opsiyonu eklersem maliyet artacaktır. Ancak Composite ve S-Video çıkışları elde edeceksiniz. Bu tabi benim "esas" amaçladığım bir şey değil. Ancak PC'nizin ayarlarıyla da oynamak zorunda kalmayabilirsiniz. Yani şu composite çıkış veren ekran kartları vardır ya, onun kalitesinde bir çıkış olur en fazla. Encoder olarak Sony Playstation başya olmak üzere bir çok konsolda kullanılan CXA2075M işlemcisini kullanabilirim. CXA1645'in gelişmiş versiyonudur ancak SMD. CXA1645'i bu kutuda kullanamam, sığmaz. Ne diyorsunuz? Böyle bir ihtiyaç olur mu?

3) Dişi SCART soketi: SCART kablo ile bütünleşik olması mı yoksa dişi SCART soketi olması mı daha tercih edilir? (Dişi SCART soketi kullanırsam kutu daha büyüyecek, fiyat artacak)

4) ...

Evet önerisi olan? Tabi LMO faktörünü de unutmayın...

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #178 : Aralık 25, 2013, 15:29:48 ÖS »

valla abi bana harici 5v yeterli.Diğerlerini almiyim,alanada mani olmiyim. Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #179 : Aralık 25, 2013, 16:23:12 ÖS »

valla abi bana harici 5v yeterli.Diğerlerini almiyim,alanada mani olmiyim. Kahkaha

Turbo Chameleon olayını hiç düşünmemiştim bunu yaparken, sadece PC & emulasyon diye bakmıştım olaya. Aslında ibo1973'ün önerisi akıllıca. Yani "özel" ama basit bir VGA kablo/soket yapsam;

1) bir ucunda VGA + dişi adaptör soketi veya USB kablo
2) Diğer ucu normal VGA

USB kablo veya dişi adaptör soketine bağlanacak 5V'luk harici bir adaptör VGA'in eksik olan 5V'unu sağlasa mesela.

SCARTCADE'i böyle bir kablo ile kullanmak işini görecek mi? Görecekse böyle bir kablo yapabilirim sanırım...

Bir de USB'den besleme mi yoksa harici adaptör mü daha kullanışlı olur?

Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: